Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 50

Θέμα: Βοήθεια στην επιλογή μηχανής 50cc

  1. #31
    Φιλαράκι, για την ηλικία σου και την εμπειρία σου, φαίνεσαι υπερβολικα παθιασμένος με ιπποδυνάμεις και γκάζια. Χαλάρωσε, έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου. Συμβιβάσου με ένα αξιόπιστο μαμίσιο 50άρι, έτσι ώστε σε λίγα χρόνια να έχεις μάθει πώς να οδηγείς και ΟΧΙ πώς να εντυπωσιάζεις στα φανάρια με το "μπάμ", και να έχεις την ευκαιρία πλέον να απολαύσεις ένα πραγματικό 600άρι σπορ μηχανάκι.

    Αν υπάρχει ένας χώρος όπου το "όποιος βιάζεται σκοντάφτει" επαληθεύεται συχνότατα και με θλιβερό τρόπο, αυτός είναι ο χώρος των μηχανών.

    Και επειδή τα 50άρια είναι θές δε θες αδύναμα, δώσε έμφαση στην αξιοπιστία και όχι στις επιδόσεις. Αυτές από 50άρι δεν βγαίνουν, που να χτυπιέσαι κάτω.

  2. #32
    Παιδιά δεν περιμένω απο το 50cc να μου βγάζει τα τρελά "μπαμ" ή την μεγαλύτερη τελική! Απλά θέλω να επιλέξω εκείνο που σε σχέση με τα υπόλοιπα, θα έχει τα περισσότερα υπέρ! Π.Χ. Εάν ένα από αυτά βγάζει 10 km περισσότερα από ένα άλλο αλλά δεν έχει στροφόμετρο, να βράσω τα παραπάνω km Που θα βγάζει! Εάν όμως όλα έχουν τον ίδιο εξοπλισμό τότε θα ήθελα το ποιό αξιόπιστο (π.χ. σε δύκτιο service).
    Παιδιά ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο που μου χαρίσατε, και που με βοηθήσατε να καταλλήξω σε μερικά! Μάλλον θα πάω σε κάποιο μαγαζί να το συζητήσω λιγάκι και με τον πωλητή!! Όποιος θέλει να προτείνει κάποιο άλλο, Π.Μ.

  3. #33
    re paidia kala ola opws ta lete. axia na ginun vivlio gia agwra prwtis mixanis...

    alla signomi kiolas... eseis me ti mixanaki mathate na odigate?
    tis malakies me ti mixanaki tis kanate?

    me 400 kai 600??

    oloi (estw oi perisoteroi) me papia xekinisame kai me papio tou tote... xwris frena xwris anartiseis xwris tipota... kai apo mal@$ kai piragmata alo tipota...

    swsta tou ta lete tou paidiou alla min xasoume kai epafi me tin pragmatikotita...

    alla an ton kovete gia toso anorimo kalitera pite tou na min parei mixanaki giati oti kai na parei tin mal@#$ tha tin kanei...
    kati oi filoi kati to mparouti pu kila stis fleves se autin tin ilikia tha to kanei to lathos...

    prosopika tha su protina na pareis

    kainourio daxaki (jincheng pws ta lene auta) ,apo diko mou kolima, alla kai giati einai ftino kai mporeis na matheis polla panw tou (exei kai diskofreno kai kaloutsikes anartiseis)
    i skuteraki gia na kaneis kai ta psonia sou (HONDA Tact pamfthino kai elafri)

    twra oti thelete pite mou... alla den adexa allo...

  4. #34
    Φίλε sonic22, thnx for your reply.

    Θα ήθελα ένα sport μηχανάκι. Μου αρέσει πολύ εξωτερικά! Τα scooterάκια τα μισώ. Τα jincheng μου φαίνονται λιγάκι "μικρα" για τον όγκο μου (μην ακούω χαχανίσματα :P ).

    Με την βοήθεια σας, έχω μια λίστα με 6 διαφορετικά μηχανάκια. Ευτυχώς όλα έχουν σχεδόν τον ίδιο εξοπλισμό, όλα είναι sport, όλα είναι μοντέλα του 2005 και έχουν παραπλήσιες αποδόσεις!

    Aprilia - RS 50
    Aprilia - Tuono 50
    Derbi - GPR 50
    Derbi - GPR 80 Cup
    Peugeot - XR6
    Motor Hispania - RX

  5. #35
    to oti gustareis spor mixanaki to eida sta proigoumena post su...
    twra spor 50ari... tespa...


    apla su prwtina auta ta dio mixanakia giati to ena einai klasiko komati kai to deutero einai eukolo kai voliko..

    me alla logia otan tha vgaleis diplwma gia megaliteri mixani tha to pouliseis to streetaki gia tin akrivia tha to skwtoseis...
    (petamena leuta dld) enw to skouter tha su einai panta xrisimo (milaw ek piras)

    kai kati akoma... to kostos sidirisis to exeis dei? afthona kai ftina (sxetika) antalaktika gia auta iparxoun?

    kai kalos irthes!!


  6. #36
    Σχετικά με service και συντήρηση, δεν έχω ψάξει καθόλου. Το Aprilia έχει το καλύτερο service στην Ελλάδα, σχετικά με τα υπόλοιπα.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Απ'οτι διάβασα στο πρώτο μήνυμά σου είσαι απο τη Σαλαμίνα.Άρα σου προτείνω να ΜΗΝ αγοράσεις μηχανάκι.Η Σαλαμίνα έχει ωραίους δρόμους για να σκοτωθείς.Επιπλέον οι μπακαούκες είναι ΑΣΧΕΤΟΙ με την οδήγηση και θα μπλέξεις.Άλλωστε με τα όνειρά σου περί πειραγμάτων κλπ δε σε βλέπω καλά.Αν θες πειράγματα άρχισε να ασχολείσαι με overclocking στον Η/Υ σου!Είναι πιο ασφαλές άθλημα και μαθαίνεις πολλά.Για ποδηλατάκι το έχεις σκεφτεί;Θα κάνεις και πολύ καλή φυσική κατάσταση και ωραίο σώμα για τα κορίτσια!Εγώ στα 16 μου είχα ζητήσει ένα GLX 50 που κόστιζε 250.000 δρχ και ο πατέρας μου μού αγόρασε ένα πολύ καλό ποδήλατο!!!!...Δεν το μετάνιωσα ποτέ.Αργότερα που αγόρασα μοτοσυκλέτα είχα το μυαλό μέσα στο κεφάλι μου,αντίθετα κάποιοι συμμαθητές μου με παπιά και ένας με Aprilia 50 είχαν λάμες στα πόδια απο τις μαλακίες.
    Πάντως ότι και αν αγοράσεις,φρόνισε να σου μείνουν χρήματα να πάρεις ένα καλό κράνος.Και να μην το αφήνεις στο σπίτι,αλλά να το φοράς.

  8. #38
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Λοιπόν, από αυτά που έχεις βάλει, αυτό που μου αρέσει περισσότερο είναι το mito, γιατί είναι μικρογραφία της ducati 916
    Το πιο σύγχρονο και ίσως <<καλλίτερο>>είναι το derbi
    Το οποίο από όσο ξέρω δεν έχει 50 cup αλλά αγωνιστικό κιτ 80 cup το οποίο εκτοξεύει την ιπποδύναμη στα 23 ονομαστικά άλογα και αν το κάνεις… θα γίνεις ο καλύτερος φίλος των μηχανικών και θα μάθεις πόσο εύκολα… μπορεί να πάθει ένα δίχρονο ζημιές


    Πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο γιατί αυτά τα μηχανάκια, έχουν λίγο πολύ 9 ονομαστικά άλογα και γύρω στα 90- 95 τελική, ανάλογα με τα κιλά του καθενός
    Άστο μαμά (πολυ δυσκολα χαλαει και καιει ελαχιστα) και μην το πουλήσεις ποτέ
    Και να κυκλοφορείς πάντα νόμιμος και σωστά ντυμένος
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  9. #39
    Φίλε downhill σε βρίσκω αρκετά διαβασμένο σχετικά με Μπακαούκες και Δρόμους.................................................................
    Δεν πρόκειτε να πειράξω το μηχανάκι. Μαμίσιο θα παραμείνει.

    Φίλε ΚΑΝΕΝΑΣ, είδα οτι απο cagiva το Mito είναι 125 ενώ το Prima που είναι το ίδιο αλλά σε 50άρι δεν έρχετε πλέον στην Ελλάδα, Δεν θυμάμαι που, αλλά κάπου το διάβασα ψάχνοντας στο νετ.

    Το GRP-80-CUP είναι 50cc (η πηγή μου είναι η www.mototriti.gr) και είναι το καλύτερο που έχω βρει. Από service δεν ξέρω εάν έχει καλό δύκτιο και η Derbi.

  10. #40
    egw eimai 16 exw diplwma gia 50cc kai epeidh de ta paw ta scooterakia epsaxa kati fthno kai aksiopisto kai telika katelhksa se daytona dy50r.Kanena provlhma ola mia xara arketa dynato gia 50cc.Phgainei teliki gyrw sta 75-80.Teliki timi 1200E.

  11. #41
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKEMNUKEMgr


    Το GRP-80-CUP είναι 50cc (η πηγή μου είναι η www.mototriti.gr) και είναι το καλύτερο που έχω βρει. Από service δεν ξέρω εάν έχει καλό δύκτιο και η Derbi.
    Καταρχάς καλορίζικο
    Λοιπόν το μηχανάκι σου λέγεται GPR 50 Racing. και όχι cup
    Το cup είναι 80αρι και το μότο τρίτη δεν είναι τόσο αξιόπιστο
    Η παρακάτω Φώτο είναι από το 0 300 τεύχος 101 και μην το κάνεις έτσι, είναι μόνο για αγωνιστική χρήση αυστηρά




    υγ
    Βασικό Εξοπλισμό έχεις ?


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cup80 (medium).jpg 
Προβολές:	582 
Μέγεθος:	59,3 KB 
ID:	20039
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  12. #42
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    koita etsi pos se kovo, me ena gpr 50 8a klais ta lefta sou giati mia ptosi=POLLA, PARA POLLA Europoula.... Etsi 8a eisai kai me opoiodipote street mixanaki. To kalytero pou mporeis na kaneis einai na pareis ena mikro enduraki pou 8a se valei kai sto xoma kai 8a se dyskolepsei poly ekei, alla 8a amoif8eis para poly optan pareis argotera megalo enduraki. An den eisai tou xomatos pare kana supermotardaki 50ari na kaneis kai tin kayvla kai tin magia sou sta kafeneia, na ma8eis kai kana endo kamia souza (PANTA se asfaleis dromous kai panta me foul eksoplismo)
    Episi skepsou kai to endexomeno gia sachs madass 50 i yamaha slider (50ari scooteraki eidika ftiagmeno gia na antexei ptoseis kai na kaneis malakies to teleytaio, kai to madass 50ari me symplekti kai taxytites pou moiazei poly me podilato kai einai pita trela mixanaki akoma pio eidiko ayto gia na kaneis malakies kai ama tros stouka den pa8ainei tipota apolytos)

    http://www.sachs-bikes.de/en/category.php?cat_id=4
    exei kai fota ala ducati 999 mprosta
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  13. #43
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αν και δεν διάβασα τι έγραψες…. καλά κρασιά
    Το αγόρασε ήδη και το στρώνει λεμε

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11145
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  14. #44
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Από το λινκ πολύ ωραιο το madass
    Παραμύθι δίχως δράκο, παραμύθι δίχως πέραση


  15. #45
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
    Αν και δεν διάβασα τι έγραψες…. καλά κρασιά
    Το αγόρασε ήδη και το στρώνει λεμε

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=11145


    xaxaxaxax re to alitampoura ti pige kai pire.... Kala ekane den leo, alla den 8a ekplago ka8olou an (xtypa ksylo ftou ftou) se ligo kairo 8a doume kapoia post tou sta odigoka tips tricks peri pos apofeygoume kapakia... :rotflmao:

    pantos oraio to mixanaki kai kaloriziko
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF