Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 45

Θέμα: aprilia rs 125 2006!!!!

  1. #31
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από extreme13
    Στρωμένο θα είναι το μοτέρ.
    Δεν αναφέρομαι στα "όρη" και τις "κοιλάδες" των μετάλλων, αλλά στον ρυθμό περιστροφής, την θερμότητα που προκαλείται (και πρέπει να απαχθεί..) από την διπλάσια παροχή ισχύος, τις ταλαντώσεις 2ης και 3ης αρμονικής, τις κρουστικές και καμπτικές δυνάμεις και ότι άλλο βαριέμαι να γράψω...

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #32
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Δεν αναφέρομαι στα "όρη" και τις "κοιλάδες" των μετάλλων, αλλά στον ρυθμό περιστροφής, την θερμότητα που προκαλείται (και πρέπει να απαχθεί..) από την διπλάσια παροχή ισχύος, τις ταλαντώσεις 2ης και 3ης αρμονικής, τις κρουστικές και καμπτικές δυνάμεις και ότι άλλο βαριέμαι να γράψω...


    ε, πέστα έτσι με απλά λόγια ....

    γιατί με είχες μπερδέψει πριν.....





  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Δεν αναφέρομαι στα "όρη" και τις "κοιλάδες" των μετάλλων, αλλά στον ρυθμό περιστροφής, την θερμότητα που προκαλείται (και πρέπει να απαχθεί..) από την διπλάσια παροχή ισχύος, τις ταλαντώσεις 2ης και 3ης αρμονικής, τις κρουστικές και καμπτικές δυνάμεις και ότι άλλο βαριέμαι να γράψω...



    me opoiondipote tropo kai na ginei to strwsimo, h antoxh twn metalwn stis kataponiseis den prokeite na allaxoun.

  4. #34
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από extreme13
    me opoiondipote tropo kai na ginei to strwsimo, h antoxh twn metalwn stis kataponiseis den prokeite na allaxoun.
    Yes Master !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #35
    Φίλε έχω ασχοληθεί αρκετά με το rs-125. Βασικά είναι μια αντιγραφή του σχεδίου της Derbi με την δικαιολογία οτι έγινε αντιγραφή του rsv που δεν του μοιάζει πουθενα. Τέλος πάντων. Δική μου άποψη, στρώστο κλειστό! Τα ανοίγματα είναι τα εξής, κόψιμο καλωδίου αντίστασης στο CDI κάτω από το ντεπόζιτο, αφαίρεση ροδέλας απο την εξάτμιση, σήκωμα βελόνας καθώς είναι στην 2η σκάλα κ πρέπει να πάει στην 4η. Βάλε μπουζί ιριδίου, λάδι Castrol R2 ή Silkolen Pro2 ή Motul 510. Βενζίνη 100 οκτανίων. Μην το πηγαίνεις πάνω απο 8.000 στροφές για τα πρώτα 300κμ. Μετά μέχρι 10.500 στροφές εφ'όσον έχει ζεσταθεί. και στα 800κμ ελευθέρωσε το μοτέρ και πήγαινε το όσο θες για να ανοίξουν τα μέταλλα! (11.500)

    Κάνε ένα καλό σερβις, λάδι μπουζί (τώρα βάλε ιριδίου) (βγάλε το φίλτρο απο το φιλτροκούτι και βάλε μια σίτα στην εισαγωγή του φιλτροκουτιού. μάζεψε την αλυσίδα, εάν δεν σου κάνει σε δύναμη φόρα το αγωνιστικό κιτ ή βάλε ένα κιτ που το πάει στα 180cc (41hp) Και σε περιμένω στην πίστα!

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2002
    Μηνύματα
    25
    Τελικα το πηρα το rs!!!!Mου αρεσε πολυ και εξωτερικα αλλα και απο τραβηγμα αν και το στρωνω!!!Μου το ελευθερωσε απο τωρα αλλα μου ειπε πολυ προσοχη και καλο στρωσιμο.Μεχρι 6000 στροφες η 60-70 χιλιομετρα μεχρι τα 1000 και μετα για service..Ωστοσο απο κοντα τα ειδα και τα δυο μαζι rs-rsv 1000 και μοιαζουν!Τελος για λαδι μου εδωσε ενα valvoline που γραφει για rotax κινητηρα και ειναι low smoke με 16 ευρω το λιτρο.

  7. #37
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από matrap
    για λαδι μου εδωσε ενα valvoline που γραφει για rotax κινητηρα
    Βγάζει η Rotax δίχρονα μοτέρ ???

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2002
    Μηνύματα
    25
    Μα ο κινητηρας του rs ειναι rotax στην πραγματικοτητα!!!Ειναι ο 125 που φοραν και τα καρτ με καποιες τροποποιησεις old man....Τι λετε για το λαδι μειξης της valvoline?εμενα μου φανηκε πολυ καλο.

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2002
    Μηνύματα
    25
    Ρε φιλε dukemnukem το στρωσιμο που μου λες μου φαινεται πολυ παραξενο!!!Ξερω οτι χρειαζεται απο κανενα ανοιγμα να ξεμπουκωνει αλλα οχι και 8000 στροφες στα πρωτα 300...Εκτος αν επειδη το δικο μου ανοιχτηκε απο τωρα για αυτο μου ειπε στα 1000 χαλαρα και μεχρι 6000 στροφες αν και εγω θα του δινω απο καμια παραπανω με λιγο ανοιγμα στο γκαζι για να "ξεμπουκωνει".

  10. #40
    μοναχικός καβαλλάρης Το avatar του/της kostisthegreek
    Εγγραφή
    23/05/2006
    Μηνύματα
    521
    Καλοτάξιδο!!!
    Πήρα τη strada κι έρχομαι...

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2002
    Μηνύματα
    25
    Σ'ευχαριστω πολυ φιλε!!!

  12. #42
    Καλοτάξιδο φίλε και πάντα όρθιος!

    Ξεχύσου στους δρόμους και καλή διασκέδαση
    I used to think it was a terrible thing that life was so unfair. Then I thought, 'what if life *were* fair, and all of the terrible things that happen to us came because we really deserved them?' Now I take great comfort in the general unfairness and hostility of the universe.

  13. #43
    Που είχα δει τρόπο στρωσίματος μοτέρ σε μισή ώρα με κατάλληλες σύντομες περιόδους τσίτα λειτουργίας και περιόδους ηρεμίας;



    χρόνια μου πολλά. στο διάολο, μισώ τη ζωή μου.

  14. #44
    Ela nte..
    pou pou?
    pes k se ta mas!!

  15. #45
    Eliose to sasman?

    I thelei kana 1500km akoma prin liosei?


    H mhpws kolhse to pistoni ?

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. aprilia rs 125 2006
    από matrap στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2006, 00:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF