Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 51

Θέμα: neo melos neos anabaths help me

  1. #31
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224

    Re: Re: Re: Re: ΕΓΩ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
    ουτε εσενα θα κανω τη χαρη.....

    δεν ξερω αν φταιει που είναι πρωι ή είναι απο το κρύο.
    το μπάλωσα όμως.

    καλημέρα.

    Ενα τσιπουρακι θα βοηθαγε την κατασταση ...




    Γαμωτο ... ΔΕΝ εχω στο γραφειο !!!

    :rotflmao:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  2. #32
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Προς το νεο αρχικα!:
    Βασικα δεν πρεπει να ρωτας αλλα να πραξεις αυτο που πιστευεις οτι εισαι ικανος
    Βασικα εχεις βλεψεις για μια μηχανη.Αρχικα προσπαθησε καπου και καπως να την οδηγησεις και να εχεις ιδια αποψη και μετα τα συμπερασματα δικα σου
    Εδω θα ακουσεις χιλιες και μια αποψεις που ενδεχομενα να σε βαλουν σε περισσοτερους προβληματισμους
    Η πρωτη και καλυτερη αποψη ειναι η δικη σου.
    Η δικια μου παντως ειναι αρνητικη στη σκεψη σου οπως την αναφερεις!
    Προς gdevelek
    Η τουριστικη θεση οδηγησης δεν εχει καμια σχεση με τα μαστοδοντα.Εαν ρωτησεις ενα ορθοπεδικο θα σου πει πως η σωστη θεση οδηγησης ειναι 90 -90 αλλα ολο το συστημα πρεπει να περιστραφει καποιες μοιρες προς τα εμπρος.Και δεν ειναι σκυφτη θεση νομιζουμε οτι ειναι σκυφτη διοτι δεν προσεχουμε ποτε οτι τα ποδια του αναβατη ειναι πισω!!!!!!!!!!
    Επισης δεν στηριζομαστε ποτε στα χερια οταν οδηγαμε αλλα σφιγγουμε με τα ποδια το ντεποζιτο ετσι αποφορτιζουμε τα χερια
    Στο ορθιο τρωει η μεση μεγαλες καταπονησεις λογω καθετης θεσης σε σχεση με το δρομο
    Και στο λες εκ πειρας αυτο!

  3. #33
    Μάγκες διαφωνείτε μαζί μου αλλά τα επιχειρήματα που χρησιμοποιείτε υποστηρίζουν τη δικιά μου θέση!

    Θάνο η TDM ΔΕΝ είναι on-off. Πώς θα μπορούσε να πάει στο χώμα με 17άρες ζάντες και εντελώς street λάστιχα;;; Αν είναι έτσι, τότε και η παλιά Fazer είναι on-off!! Η TDM στο site της Yamaha Αγγλίας αναφέρεται ως "Sports". Η Transalp ναι, έχει τα εχέγγυα να πάει στο χώμα. Το ίδιο και η Africa. Η v-strom πάλι επίσης 17άρες έχει και λάστιχα σαν της TDM. Στο site της suzuki αναφέρεται ως sport touring.

    Μου απέκλεισες όλες τις παραπάνω σαν touring, αλλά δεν μου ανέφερες μια που εσύ θεωρείς touring. Μου ανέφερες μερικές sport touring. Ωραία. Έλα όμως που ΟΛΕΣ οι sport touring που ΕΣΥ αναφέρεις έχουν σαφώς πιο όρθια στάση από την CBR!!! Τι μου λέτε λοιπόν ότι η CBR έχει κατάλληλη θέση για ταξίδια;;;; Αν είναι έτσι, τότε η κατ' εξοχήν εταιρία sport touring, η BMW, δεν ξέρει που της πάνε τα τέσσερα! Και ναί, η όρθια στάση οδήγησης συνδυάζεται με κατάλληλες αναρτήσεις για να μην πλήττεται η μέση. Άλλος ένας λόγος που η CBR600, με τις σκληρές (σχεδιασμένες για επιδόσεις) αναρτήσεις ΔΕΝ είναι κατάλληλη για ταξίδια.

    Δεν το βλέπετε λοιπόν ότι κάθε φορά που μπαίνει ο παράγοντας "ταξίδι" στην υπόθεση, το τιμόνι ανεβαίνει;;; Συγκρίνετε CBR600/900 με CBR-XX, ZX-9r με ZZR. Είναι γνωστό σε όλους ότι η σκυφτή θέση υπάρχει στις SS για να αποφεύγεται το μεγάλο "πρόσωπο" προς τον άνεμο, και όχι για λόγους άνεσης.

  4. #34
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Στο ορθιο τρωει η μεση μεγαλες καταπονησεις λογω καθετης θεσης σε σχεση με το δρομο
    Και στο λες εκ πειρας αυτο!

    pedia sas exi pi kanis oti vriskomaste sto 2004 ke se ligo 8a mpoume sto 2005 ke i motosikletes mas exoun pia amortiser ke mprosta ke piso:rotflmao:
    ke den kavalame ta motosaka tou papou mas pou ixan mono ena elatirio stin sela
    :rotflmao: :rotflmao:

    episis ksero enan germano pou ir8e apo tin germania me mpompo zitaki

    episis i mixani ine epilogi apo kapsoura ke fimis stin kinonia

    ke episis sta on of ise ligo skiftos den ka8ese or8ia kolona se kamia mixani

    to provlima gia tin mesi i tin lekani tou somatos mpori na ofilete perisotero se mia kakia sela para stin 8esi odigisis

    sini8os se motosikletes me epi8etiki 8esi odigisis i sela ine tipiki ke den endiknite gia poliores diadromes

    eno se ena tipou varadero es8anese tin pisinara sou apapaftika epano tis ke mporis na taksidepsis poles ores xoris provlima
    ke i anartisis 8a aporofisoun ka8e kradasmo

    poso malon otan mia mixani ine sxediasmeni gia tourismo pou mono i ipnilia mpori na se katevasi apo tin mixani

    oso gia ton filo pou rotai ti mixani na pari

    tou leo oti prota 8a prepi na apoktisi odiki simperifora stous dromous me ena mikro mixanaki
    ke meta na proxorisi se kati megalitero
    ke sta xronia pou perasan exo xasi polous filous apo tetia epipoleotita ke osa koliva ke an efaga den tous sinxoro pou me afisan xoris filous gia mia aperiskepsia

    ke gia na to po xontra
    den iparxi xiroteri malakia ston kosmo apodedigmena
    apo to na kavalisis to alogo krifa apo ton mpampa sou apla ke mono epidi kegese apo epi8imia

    anti na agorasis megali mixani apiros opos ise
    kane dorea olo sou to soma mpas ke so8i kanenas pio logikos apo sena

    i pare ena kaze na ma8is na odigas gia kana xrono ke meta vlepoume ti exoume na sou poume
    ke min akous tipous aprovlimatistous ke di8en anetous pou lene parto ke ales pipes
    ego kavalao mixanes apo ta 12 ke to oti ime edo simera 40 xronon ke sou milao to xrostao sto proto mou mixanaki pou itan ena papi 50 cc ke an nomizis oti to ipsos sou ke o ogkos sou ine pou prepi na exis san simio anaforas gia to ti mixani 8a epileksis exis fovero la8os
    etis ke alios afto pou 8a ise 8a fenese enas apiros ke afto exi tin magia tou den geniese gnostis ke idikos ginese
    ksexna tis mixanes ke ksekina tin ma8isi

    kseris na sta8is stin kinisi?
    kseris na kratisis mia grami stin strofi?
    dioerotisis ine mono oxi 100 pou mpori na se rotisi kapios

    den kseris!!!!!


    na ma8is giati aftes i mixanes den gnorizoun to den ksero
    prepi na kseris ke poli kala malista
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  5. #35
    Α, και κάτι άλλο: η Hayabusa & ZX-12R sport touring?????


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Μην το πείς ούτε του Παπά!
    Και ρίξε μια ματιά στο Site Suzuki να δείς τι μηχανάκια έχει κάτω από Sport Touring.

    Και η Kawasaki Αγγλίας στην κατηγορία sport touring έχει ΜΟΝΟ ZZR, και φυσικά την ZX-12R την έχει ως supersport.

  6. #36
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Επειδη δεν εχω και πολυ χρονο να σας βαλω διαγραματα ψαξτε λιγο στο net και θα βρειτε διαφορα.Και παλι διαφορα υπαρχει απο τα sport touring με τα touring και τα street.
    Μην μπερδευεστε

    λεωνιδα μεγαλο λαθος αυτο δεν εχει καμια σχεση η ανεση του πισινου με την εργονομια για πολυωρες διαδρομες.

    Και αφηστε τα v-strom και τα tdm στην ακρη δεν εχουν καμια σχεση με τον ορο sport touring!
    Ο θανος οριοθετησε τις μηχανες της συγκεκριμενης κατηγοριας απλα υπαρχουν και τα aprilia futura,ducati st series,triumph sprint st (εαν θυμαμαι καλα το μοντελλο)

    "Μάγκες διαφωνείτε μαζί μου αλλά τα επιχειρήματα που χρησιμοποιείτε υποστηρίζουν τη δικιά μου θέση!"

    Τελος θα παρακαλουσα να μην βγαζουμε δικα μας συμπερασματα οταν δεν γνωριζουμε και στο μονο το οποιο στηριζομαστε ειναι στο marketing των εταιριων.Υπαρχει ειδικο φορουμ στην αμερικη το sport touring.net το οποιο αναφερει τις μοτοσυκλεττες αυτες μην μπλεκουμε τις π$@#!$@! με τις βουρτσες

    sport touring ορισμος
    Μοτοσυκλεττες που ειναι χιλιομετροφαγοι αλλα μπορουν να ακολουθησουν με καλες προυποθεσεις και supersport ρυθμους

    Vtrom ον-off με χαρακτηρα on πιο πολυ παρα οff
    Tdm street!! O θανος μιλησε εκ πειρας μια και ειχε tdm
    cbr600 supersport
    Vfr800 sport-touring
    cb400sf commuter-naked street bike
    zzr1200 sport touring
    fzs 600 street

    Και τελος ποιος ειπε πως το vstrom λαστιχα δρομου εχουν καμια σχεση τα anakee η τα bridgestone τα χωματινα με τα ΜΕΖ4 που φοραν τα tdm παρακαλω πολυ να διαβαζουμε πρωτα και μετα να μιλαμε

    Επισης θα επρεπε πρωτα να συγκρινεις γωνιες καστερ και διαδρομες αναρτησεων και στησιματα γενικοτερα, το οτι στριβει το vstrom δεν το κατατασει αυτοματα σε κατηγοριες αλλες

    Αυτα τα ολιγα

    Υ.Γ :μην κολλησουμε στα zx12 και στο haya!ειναι αλλη κατηγορια αυτα
    Ειναι μεγαλα supersport πολυυυ μεγαλα ομως

  7. #37
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    λεωνιδα μεγαλο λαθος αυτο δεν εχει καμια σχεση η ανεση του πισινου με την εργονομια για πολυωρες διαδρομες.

    sosta den ka8ete o pisinos mas ke kat epektasi i lekani mas ke tat epektasi i spondiliki mas stili pano stin sela

    i ergonomia mpeni sto ine mas sto skeletiko mas sistima ke mporoume na taksidepsoume poles ores anenoxliti

    pos den to ixa katalavi

    diladi anti na alakso sela sto africa ke na valo afti tou batzio kratao ke afti pou exo ke apla stravono ligo ton skeleto gia na ftiaksi i ergonomia ke etsi me aftin tin skliri sela pou antexo mono miamisi ora odigisi 8a antexo perisotero
    ke den xriazete na petakso lefta se mia pio anapaftikoteri sela pou 8a antexo 6 ores epano tis ipoti8ete....

    8a valo to soma mou me tetio tropo opou 8a sfigko ta mpoutia mou ka8e tris ke ligo ksekourasta 8a ime ke pio skiftos ke teliose i istoria

    zitite variopoula 80 kilon gia stravoma ipoplesiou


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  8. #38
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Αν θες το καταλαβαινεις τι λεω αν δεν θες δεν με πειραζει καθολου!

  9. #39
    go copana... copacabana! Το avatar του/της periklisk
    Εγγραφή
    21/12/2003
    Μηνύματα
    2.404
    καλώς ήρθες!

    υπομονή και προσοχή στο δρόμο και όλα θα πάνε καλά!
    ΟΞΩ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΙΕΝ!!!!

  10. #40
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    λεωνιδα μεγαλο λαθος αυτο δεν εχει καμια σχεση η ανεση του πισινου με την εργονομια για πολυωρες διαδρομες.

    sosta den ka8ete o pisinos mas ke kat epektasi i lekani mas ke tat epektasi i spondiliki mas stili pano stin sela

    i ergonomia mpeni sto ine mas sto skeletiko mas sistima ke mporoume na taksidepsoume poles ores anenoxliti

    pos den to ixa katalavi

    diladi anti na alakso sela sto africa ke na valo afti tou batzio kratao ke afti pou exo ke apla stravono ligo ton skeleto gia na ftiaksi i ergonomia ke etsi me aftin tin skliri sela pou antexo mono miamisi ora odigisi 8a antexo perisotero
    ke den xriazete na petakso lefta se mia pio anapaftikoteri sela pou 8a antexo 6 ores epano tis ipoti8ete....

    8a valo to soma mou me tetio tropo opou 8a sfigko ta mpoutia mou ka8e tris ke ligo ksekourasta 8a ime ke pio skiftos ke teliose i istoria

    zitite variopoula 80 kilon gia stravoma ipoplesiou


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΛΕΩ..ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ..2004-2005 ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ 1984 -85 ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΛΑ!!
    ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΗΛΙΚΙΑΚΑ...ΕΛΑ ΠΕΣ ΜΑΣ!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  11. #41
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΛΕΩ..ΝΑ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΕΙΠΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ..2004-2005 ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟ 1984 -85 ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΕΣΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΛΑ!!
    ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΗΛΙΚΙΑΚΑ...ΕΛΑ ΠΕΣ ΜΑΣ!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    to mixani mou agapite dukolaka ine montelo 1898 eee!!! sory 1998 ke exi akrivos ta idia sistatika me to montelo tou 2002-2003
    opote gia pies palies xronologies mas tsampounas ore laki lalaki
    to diko sou to prapra to zundap sampos den ine apo tin epoxi pou anakaliftike i afovefsi...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ke i epomeni mixani 8a ine megaliteri ilikiaka apo mena giati kapios prepi na ine pio orimos metaksi mas
    :rotflmao: :rotflmao:

    ke otan 8a er8i imera tou apanxonismou sou 8a sou petao keftedes sto k0l0 sou na do an 8a vgenoun apo ton komeno lemo sou
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Προς gdevelek.

    Καταρχίν καλό θα είναι όταν σχολιάζεις αυτά που σου λέω να μην βάζεις εικονίδια με γέλια γιατί στραβώνω και δεν μπορώ να σκεφτώ ήρεμα...

    Δεύτερον, δείχνεις με τα λεγόμενα σου να μην έχεις και μεγάλη εμπειρία από "ταξίδια" γιατί διαφορετικά θα ήξερες τι πρέπει να έχει μία μοτοσυκλέτα τουρισμού και θα είχες άλλη άποψη.

    Μην βασίζεσαι απόλυτα σε αυτά που διαβάζεις στο ένα ή στο άλλο site. Το TDM το έχω δει στα διάφορα site άλλά και περιοδικά του χώρου, τόσο στην sport-touring όσο και στην street και στην ON-OFF κατηγορία. Κάπου θα πρέπει να προβληματιζόμαστε και από μόνοι μας.

    Έχοντας περάσει 2 χρόνια με το TDM και κάμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα εκ των οποίων τουλάχιστον τα μισά σε πολύωρα, πολύ φορτωμένα και μακρινά ταξίδια, θα σου πω με πάσα βεβαιότητα ότι δεν είναι καθόλου άνετο. Όσο για τη μέση την ακούει κανονικά.

    Έχοντας περάσει στο FAZER το 1000 αμέσως μετά το TDM, το οποίο είναι ίδιο με το παλιό 600άρι στο οποίο αναφέρθηκες, θα σου πω ότι έχουν τόση σχέση μεταξύ τους όσο έχει η μέρα με τη νύχτα. Μάλλον για άλλη μία φορά κρίνεις από αυτά που διαβάζεις. Το Fazer δεν θα μπορούσε ούτε κατά τύχη να χαρακτηριστεί on-off και σαφώς δεν έχει όρθια θέση οδήγησης. Είναι καθαρό street και ελαφρώς σκυφτό, με χαμηλότερο κέντρο βάρους και άλλη γεωμετρία, στήσιμο και θέση από οποιοδήποτε on-off.

    Δεν αρκούν οι ζάντες για να χαρακτηρίσουν μία μοτοσυκλέτα on-off. Το TDM ανήκει σε αυτή την κατηγορία με περισσότερο on χαρακτήρα γιατί είναι ψηλό μηχανάκι, η απόσταση από το έδαφος είναι μεγάλη, έχει μεγάλες διαδρομές στις αναρτήσεις και όρθια θέση οδήγησης. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ TOURING ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ!

    Οι καθαρά touring μοτοσυκλέτες είναι τεράστιες σαν ντουλάπες, με πολλά κυβικά και συνήθως αρκετά χαμηλή ισχύ για το βάρος τους (π.χ. BMW K1200 LT). Οι αναρτήσεις δουλεύουν διαφορετικά στα 50 απ'ό,τι δουλεύουν στα 150 χλμ/ώρα όπου εξαντλούν πολύ μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής τους και κατά συνέπεια και οι καταπονήσεις στη μέση είναι διαφορετικές και μεγαλύτερες. Γι'αυτό και όσο αυξάνεται η ισχύς και οι τελικές ταχύτητες, αλλάζει και η γωνία στη θέση οδήγησης και γίνεται πιο σκυφτή.

    Ξεκίνα από Αθήνα να πας στον Έβρο με 120-140 χλμ/ώρα και θα σε πάρει ο ύπνος στις ευθείες της Λάρισσας. Μέχρι να φτάσεις θα είσαι ήδη πτώμα. Οι μεγάλες ταχύτητες είναι απαραίτητες σε μεγάλα ταξίδια και ο μόνος τρόπος να πας ξεκούραστος και ασφαλής είναι να έχεις μία sport-touring μηχανή. Κατά συνέπεια η hayabusa είναι sport-touring, εκτός και αν εσύ νομίζεις ότι θα την βάλεις στην πίστα.

    Φέτος με το fazer πήγα φορτωμένος μέχρι Ορεστειάδα κάνοντας την πρώτη διανυκτέρευση στην Ξάνθη όπου έφτασα σχεδόν σερί και ξεκούραστος όταν με το TDM το όριο μου ήταν το πολύ μέχρι τη Λάρισσα πριν αρχίσω να υποφέρω στη μέση. Ωστόσο θα προτιμούσα χίλιες φορές στο ταξίδι αυτό να είχα ένα CBR XX για να έχω τόσο εγώ όσο και ο συνεπιβάτης μου μία πιο φυσική στάση στις ευθείες και τις υψηλές ταχύτητες.

    Αν εσύ νομίζεις ότι με οποιοδήποτε ON-OFF ή με ένα varadero θα έφτανες πιο άνετα, τότε κάνεις μεγάλο λάθος και δεν μπορώ να στο αναλύσω περισσότερο.

    Βέβαια αν έχεις κέφι και σιδερένιο κώλο μπορείς να πας και με μπόμπο όπως λέει και ο Λεωνίδας. Όλα γίνονται και τίποτα δεν είναι απαγορευτικό. Αλλά εδώ μιλάμε ακαδημαϊκά.
    Θάνος..

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Μου απέκλεισες όλες τις παραπάνω σαν touring, αλλά δεν μου ανέφερες μια που εσύ θεωρείς touring. Μου ανέφερες μερικές sport touring. Ωραία. Έλα όμως που ΟΛΕΣ οι sport touring που ΕΣΥ αναφέρεις έχουν σαφώς πιο όρθια στάση από την CBR!!! Τι μου λέτε λοιπόν ότι η CBR έχει κατάλληλη θέση για ταξίδια;;;; Αν είναι έτσι, τότε η κατ' εξοχήν εταιρία sport touring, η BMW, δεν ξέρει που της πάνε τα τέσσερα!
    Επειδή τις περισσότερες BMW τις έχω κάνει test drive, θα σου πω ότι στην κατηγορία sport-touring είναι οι Κ1200 RS & K1200 GT οι οποίες έχουν σκυφτή θέση οδήγησης. Στην GT συγκεκριμένα ο συνεπιβάτης στηρίζεται αναγκαστικά στο τεπόζιτο... και είναι ίσως η κορυφαία sport-touring της εταιρείας. Δεν ξέρω πού βλέπεις τις BMW όρθιες.

    Και επειδή το "σκυφτή" το λέμε συνέχεια, εννοώ σκυφτή έτσι όπως το ορίζει ο hornet, δηλαδή ως προς τη γωνία όλου του αναβάτη και όχι μόνο της μέσης.

    Όσον αφορά στις αμιγώς touring μοτοσυκλέτες, αυτές σου είπα και παραπάνω ότι είναι μία κατηγορία μοτοσυκλέτας/ντουλάπας όπως οι BMW K1200 LT & R1150 RT (σε κάτι πιο μικρό...), όπως η HONDA GOLDWING... Αυτές είναι touring.

    Οι υπόλοιπες κατηγορίες είναι αυτές που είπε και ο Στάθης με τη διαφορά ότι κάποιες μοτοσυκλέτες μπορούν να κινηθούν κάπου στο "ανάμεσα" και μερικές μάλιστα με αρκετή επιτυχία. Γι'αυτό και μόνο με προσωπική εμπειρία σε κάποιο μοντέλο μπορούμε να πούμε για ποια χρήση είναι καλύτερο και όχι με αυτά που μας λένε τα site και τα περιοδικά.
    Θάνος..

  14. #44
    Θάνο λογικό είναι που στράβωσες, όπως λογικό είναι που εγώ γέλασα μ' αυτό που έγραψες. Φυσιολογικές αντιδράσεις είναι, τις οποίες δεν χρειάζεται να καταπιέζουμε.

    Κατά σύμπτωση κοίτα κι αυτό το thread που βρίσκεται σε εξέλιξη σήμερα, όπου δύο συνφορουμίτες καλαμπουρίζουν για το zx-12r, παριστάνοντας για πλάκα πως το θεωρούν καλό για ταξίδια.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&threadid=5299

    Πριν καιρό έκανα ένα ταξίδι με το μηχανάκι μου το Super4, το οποίο τότε είχε μια ζελατίνα για να κόβει τον πολύ αέρα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, μου φάνηκε μια χαρά. Βέβαια εγώ ταχύτητες πάνω από 150 τις θεωρώ φλέρτ με το θάνατο, οπότε δεν με ενδιαφέρουν, και έτσι τα 53 αλογάκια μου φτάνουν. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως θα βγω να πω ότι το super4 είναι μηχανή για ταξίδια. Δεν κάνω την προσωπική μου γνώμη αξίωμα. Εδώ ακριβώς βρίσκεται η διαφορά μου με σένα: και συ διαφέρεις από τη μέση άποψη, αφού επιμένεις ότι η Hayabusa είναι κατάλληλη για ταξίδια πιο πολύ από την TDM. Δεν σταματάς όμως εκεί, αλλά το πουσάρεις όσο μπορείς και όταν ο άλλος αντιδρά προτείνοντας ως επιχειρήματα όχι τυχαία sites αλλά τα επίσημα των κορυφαίων εταιριών, του λές "μάλλον λάθος κάνεις, δεν τα ξέρεις καλά, δεν έχεις πείρα".

    Δεν πειράζει, να' μαστε καλά και πάντα όρθιοι.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
    Θάνο λογικό είναι που στράβωσες, όπως λογικό είναι που εγώ γέλασα μ' αυτό που έγραψες. Φυσιολογικές αντιδράσεις είναι, τις οποίες δεν χρειάζεται να καταπιέζουμε.

    Κατά σύμπτωση κοίτα κι αυτό το thread που βρίσκεται σε εξέλιξη σήμερα, όπου δύο συνφορουμίτες καλαμπουρίζουν για το zx-12r, παριστάνοντας για πλάκα πως το θεωρούν καλό για ταξίδια.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...&threadid=5299

    Πριν καιρό έκανα ένα ταξίδι με το μηχανάκι μου το Super4, το οποίο τότε είχε μια ζελατίνα για να κόβει τον πολύ αέρα. Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, μου φάνηκε μια χαρά. Βέβαια εγώ ταχύτητες πάνω από 150 τις θεωρώ φλέρτ με το θάνατο, οπότε δεν με ενδιαφέρουν, και έτσι τα 53 αλογάκια μου φτάνουν. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως θα βγω να πω ότι το super4 είναι μηχανή για ταξίδια. Δεν κάνω την προσωπική μου γνώμη αξίωμα. Εδώ ακριβώς βρίσκεται η διαφορά μου με σένα: και συ διαφέρεις από τη μέση άποψη, αφού επιμένεις ότι η Hayabusa είναι κατάλληλη για ταξίδια πιο πολύ από την TDM. Δεν σταματάς όμως εκεί, αλλά το πουσάρεις όσο μπορείς και όταν ο άλλος αντιδρά προτείνοντας ως επιχειρήματα όχι τυχαία sites αλλά τα επίσημα των κορυφαίων εταιριών, του λές "μάλλον λάθος κάνεις, δεν τα ξέρεις καλά, δεν έχεις πείρα".

    Δεν πειράζει, να' μαστε καλά και πάντα όρθιοι.
    Το "λάθος κάνεις", "δεν έχεις πείρα" δεν το είπα με κακή πρόθεση. Απλά αυτή είναι η εικόνα που μου έδωσες.

    Όσο για τις αντιδράσεις... καμιά φορά για να μην παρεξηγιόμαστε άδικα ίσως είναι καλύτερα να τις καταπιέζουμε... ή να μην τις δείχνουμε τέλος πάντων...

    Αν θεωρείς τη γνώμη των επίσημων site πιο έγκυρη από κάποιου που έχει δοκιμάσει τις συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα.

    Ίσως κάποτε που θα αγοράσεις ένα TDM ή ένα οποιοδήποτε από τα on-off που ανέφερες νομίζοντας ότι είναι sport ή sport-touring μηχανές, να με θυμηθείς.

    Τότε που θα αρχίσεις να κουράζεσαι στα πρώτα 180 χιλιόμετρα. Και θα αρχίσεις να σκύβεις για να βρεις μία άνετη θέση για να ξεκουράσεις τη μέση σου. Αλλά και για να αποφορτίσεις λίγο τα οπίσθια σου που θα έχουν μουδιάσει από το βάρος σου. Τότε που θα εύχεσαι να ήταν λίγο πιο σκυφτή η μηχανή για να αισθάνεσαι λίγο πιο άνετα!

    Όπως θα με θυμηθείς όταν πας μεγάλο ταξίδι με παρέα και θα αναρωτιέσαι γιατί οι φίλοι σου με τα "σκυφτά" sport-touring φτάνουν πολύ πιο ξεκούραστοι από σένα και τον συνεπιβάτη σου στο on-off.

    Τέελος πάντων... να μη χαλάσουμε και τις καρδιές μας. Καλά να είμαστε!
    Θάνος..

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Hi all! Neo melos :)
    από cocos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2005, 08:40
  2. Neo melos kai egw ..
    από johnpagr στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 00:25
  3. neo melos
    από katsai στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 19:40
  4. neo melos!
    από geozibra στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2005, 04:54
  5. neo melos
    από geozibra στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2005, 11:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF