Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 72

Θέμα: ΤΙΜΕΣ-ΑΠΑΤΗ

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrval
    ...... ο Έλληνας καταναλωτής θέλει χαμηλές τιμές αλλά όχι πολύ χαμηλές γιατί τότε πιστεύει ότι η ποιότητα είναι υπερβολικά χαμηλή...Αυτά πριν χρόνια βέβαια..
    ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.....
    το εχω συναντησει παντου σε απειρες συζητησεις με γνωστους....
    "για να ειναι τοσο φθηνο παει να πει οτι ειναι για τον π...τσο"

    ας μην ξεχναμε ποσο καιρο εκαναν αξιόπιστες φθηνες αυτοκινητοβιομηχανιες, όπως η HYUNDAI να καθιερωθουν στην Ελλαδα....
    ελεγε ο αλλος σιγα μην παρω HYUNDAI...Επερνε golf και του χαλαγε σε δυο μήνες...
    και ο αλλος κυκλοφορει με το πάμφθηνο HYUNDAI 20ετιας...

    τα ιδια σε υπολογιστες, σε ρούχα κτλ κτλ...το ΑΚΡΙΒΟ ειναι και ΚΑΛΟ...

    για αυτο και εσκασαν ολες οι πολυεθνικες σε μια τοσο μικρή αγορά...γιατι μύρησαν ηλίθιους...και τεράστια περιθώρια κέρδους σε σχεση με ευρωπαικές αγορές...και να σου CAREFFOUR, LIDL, IKEA κτλ κτλ...
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  2. #32
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ.....
    το εχω συναντησει παντου σε απειρες συζητησεις με γνωστους....
    "για να ειναι τοσο φθηνο παει να πει οτι ειναι για τον π...τσο"

    ας μην ξεχναμε ποσο καιρο εκαναν αξιόπιστες φθηνες αυτοκινητοβιομηχανιες, όπως η HYUNDAI να καθιερωθουν στην Ελλαδα....
    ελεγε ο αλλος σιγα μην παρω HYUNDAI...Επερνε golf και του χαλαγε σε δυο μήνες...
    και ο αλλος κυκλοφορει με το πάμφθηνο HYUNDAI 20ετιας...

    τα ιδια σε υπολογιστες, σε ρούχα κτλ κτλ...το ΑΚΡΙΒΟ ειναι και ΚΑΛΟ...

    για αυτο και εσκασαν ολες οι πολυεθνικες σε μια τοσο μικρή αγορά...γιατι μύρησαν ηλίθιους...και τεράστια περιθώρια κέρδους σε σχεση με ευρωπαικές αγορές...και να σου CAREFFOUR, LIDL, IKEA κτλ κτλ...
    Ε τοτε πηγαινε να αγορασεις κρανος και μπουφαν απο το σουπερμαρκετ....
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  3. #33
    Αρχικά δημιουργήθηκε από andreasp
    Και εγώ γκρινιάζω πολλές φορές για αυξημένες τιμές στα ελληνικά καταστήματα.

    Η απορία μου είναι η εξής όμως..
    Ολα τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι "κλέφτες".
    Πώς γίνεται και κλείνουν ή φυτοζωούν οι 99 στις 100 επιχειρήσεις στην Ελλάδα.
    Το κόστος ενός προιόντος είναι πολυ πιο πολυσύνθετο απο το πόσο το αγοράζεις και πόσο το πουλάς.
    Τι ενοίκιο πληρώνεις?
    Τι μισθοδοσία πληρώνεις?
    Τι εφορία πληρώνεις?
    Τι λαδώματα στο ΣΔΟΕ πληρώνεις?
    Τι άλλα έκτακτα - ελληνικα έξοδα έχει ένα ελληνικό μαγαζί?
    Δυστηχως στην Ελλάδα δεν υπάρχει υγιείς επιχείρηση. Οπότε πώς ζητάμε να ψωνίζουμε στις τιμές της Ευρώπης?
    Sorry ρε φιλε αλλα δεν καταλαβα καλα...
    στην Ιταλια (και στην καθε ιταλια), δεν πληρωνουν ενοικια και μισθους?
    Τσαμπα δουλευουν οι υπαλληλοι εκει?
    Μηπως εκει τα ενοικια στους εμπορικους δρομους ειναι 10 ευρω?
    Ή μηπως εκει δεν εχει εφορια?
    Και επισης για να λαδωνει καποιος το σδοε οπως λες, θα εχει τους "λογους" του ... γιατι δεν νομιζω οτι στην ιταλια (και την καθε ιταλια), το 90% των επιχειρησεων δηλωνει κερδος κατω του αφορολογητου

    Κι αν θες, για μενα το οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των καταστηματων (των μοτοσυκλετιστικων και οχι μονο) φυτοζωει οπως λες (και εχεις δικιο), ωφειλεται στην "ληστρικη" συμπεριφορα τους τοσα χρονια.

    Ελα ομως που εμαθε ο ελληνας το e-shopping και κανει τα ψωνια του απο εκει πλεον.
    Γιατι ολοι αγοραζουμε και τα κρανακια μας και τα μπουφανακια μας και τις εξατμησουλες μας και ολα τα καλα... απλα πλεον οι 9 στους 10 τα παιρνουμε απ' εξω και σωνουμε ενα καρο κοροϊδιστικα λεφτα!

    money cant buy me love !!!

  4. #34
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Καλά τις τιμές DAINESE στην Ιταλία αφήστε τες εκτός καθώς δεν έχουν ουτέ καν μεταφορικά... είναι ντόπιας παραγωγής ..
    Gandalf


    Κατι τετοιο δεν ισχυει... πλεον το 99% της παραγωγης των dainese ΔΕΝ παραγεται στην ιταλια, αλλα σε χωρες χαμηλου κοστους παραγωγης οπως συμβαινει αλλωστε με την πλειοψηφια των πολυεθνικων (και οχι μονο) σημερα!

    money cant buy me love !!!

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.853
    Δεν ξέρω αν έχετε καταλάβει γιατί μιλάμε αλλά η Ελλάδα έχει το 2,7% του Ευρωπαικού ΑΕΠ.
    Με λίγα λόγια είμαστε αγορά για τα κλάματα.
    ΚΑΝΕΝΑΣ έμπορος δεν θα γίνει πλούσιος στη χώρα μας πουλώντας εξοπλισμό μοτοσυκλέτας, και ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να δείτε τιμές Ευρώπης.
    Δεν γίνεται γιατί απλά ο τζίρος του καλύτερου μαγαζιού στην Καλλιρόης είναι μικρότερος απο τον τζίρο στο μικρότερο μαγαζάκι στο τελευταίο χωριό της Ιταλίας.

  6. #36
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    τα εχουμε ξαναπει.

    δεν γινεται να λενε τα μαγαζια οτι "δεν βγαινουν" και να μου εχουν απο 2-3 υποκαταστηματα το καθενα. (μιλαω για την αγορας μοτοσυκλετας και εξοπλισμου).

    ειναι κλεφτες ολοι.τελεία.

    ας αποκτησουν την νοοτροπια να παρουν αποθηκες και να μην πληρωνουν βιτρινες και ας ανεβασουν ενα ιντερνετοsite με τις μισες τιμες.

    ετσι και ο μ@λακας που εχει το ενοικιο του μαγαζιου 3000 θα βαλει μυαλο και θα το κατεβασει αφου θα του μενει ανοικιαστο. γιατι δλδ επειδη εχει ενα οικημα να παιρνει 3 μισθους των 1000 καθε μηνα χωρις να σηκωθει απο το κρεβατι του??

    και ο ηλεκτρολογος που θα πηγαινε να κανει την εγκατασταση δεν θα επαιρνε 2000 για 10 σποτ που θα εβαζε...

    και ο διακοσμητης βιτρινας...

    κ.λ.π. κ.λ.π.

    ετσι και ο εμπορας πουλαει πιο πολυ (αρα εχει κερδος) και ο καταναλωτης δινει τα λεφτακια του στην ελληνικη αγορα.

    αλλα οχι. θελουν να πουλανε με 200% κερδος. και αυτο δεν ισχυει μονο για τα μοτοσυκλετιστικα ειδη. βλεπεις επωνυμες μαρκες που βγαζουν τα στοκακια της προηγουμενης χρονιας στην μιση τιμη και ΠΑΛΙ εχουν κερδος...

    ΠΟΣΟ το εχουν παρει γ@μω την μπ0υτανα μου το μπλουζακι που περσι το εδιναν 50? και φετος το δινουν 25? και βγαζουν κιολας?? ρητορικη ερωτηση.
    θα σας πω.
    5,το πολυ 10. και ηθελαν να το δωσουν 50..


    αντε ρε να πα να γ@μηθουν...
    +900
    money cant buy me love !!!

  7. #37
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
    Συμφωνω...εγω πηγα σε Ελληνικο μαγαζι να αγορασω το μπυφαν με την λογικη οτι θα το πληρωσω 20-30 ευρω παραπανω.....οχι 135.......!!!
    Αλλο ενα μπουφαν δηλαδη... ειναι να τρελενεσαι!
    money cant buy me love !!!

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Καλά τις τιμές DAINESE στην Ιταλία αφήστε τες εκτός καθώς δεν έχουν ουτέ καν μεταφορικά... είναι ντόπιας παραγωγής ..
    Gandalf
    Τι λες σοβαρα???

    Και οι μποτες sidi που εκαναν 330 Ελλαδα και τις ειχα παρει 280 Ιταλια ,γιατι δεν τις ειχα βρει 185 που βρηκα το μπουφαν που εκανε και αυτο 330 Ελλαδα????

    Ασε ρε....ειναι κλεφτες....
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  9. #39
    Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ,πλεον ,τα μεταφορικα ενος ειδους για μαζικη μεταφορα εχοντας και συμβολαιο με μεταφορικη και δεν ξερω και γω τι ακομα,μειωνεται απελπιστικα.....
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  10. #40
    εχω γλαροοοο... Το avatar του/της jimmy10
    Εγγραφή
    13/02/2009
    Μηνύματα
    321
    Εγω θα ελεγα οτι το επιχειρειν με τακτικες και αντιληψεις παλιες και αναχρονιστικες οδηγουν στο "θανατο". Αν οι κυριοι αυτοι εκαναν βασικα μαθηματα διοικησης επιχειρησεων και πωλησεων, με μεγάλη εκπληξη θα ανακάλυπταν ποσο λαθος εχουν σε πολλους τομεις.

    Η τιμή ενος προϊοντος δεν ειναι αποκλειστικα και γραμμικα εξαρτομενη απο το κοστος. Η τιμη άλλωστε δεν ειναι και το μοναδικο κριτηριο αποκτησης αγαθων. Παιζουν παρα πολλα ακομα ρολο (οπως προσθετες υπηρεσιες, σερβις, εγγυηση κ.α.) τα οποια μπορει να ειναι πιο ισχυρα απο μια αλμυρη τιμη.

    Δυστυχως (ή ευτυχως για αλλους) η αγορα αρχιζει και ξυπνα...
    Η κρίση της μέσης ηλικίας ξεκινά στα 35.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/11/2009
    Μηνύματα
    24
    Οταν με λιγο ψαξιμο και λιγο παζαρι παιρνεις εξοπλισμο της revit σε οποιοδηποτε καταστημα της Ελλαδας σε τιμες ευρωπης γιατι να πληρωσεις dainese της οποιας οι τιμες ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα ακομα και στο εξωτερικο! Απλα εδω στο Ελλαντα και την κυρα μαρια να ρωτησεις για εξοπλισμο μηχανης μονο την dainese ξερει οποτε ο αντιπροσωπος βαραει αλυπητα... Τα πραγματα ειναι απλα πρωτον οταν ο ανταγωνισμος λειτουργει τα φαινομενα αισχροκερδιας εκμηδενιζονται και δευτερον δεν εχουμε καταλαβει κατι πολυ απλο σαν καταναλωτες, οτι οπως εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν γιατι εχουμε μαθει να εξαγοραζομαστε οι ιδιοι ετσι εχουμε και τους επαγγελματιες που μας ταιριαζουν! Και εξηγω καθε φορα που ψωνιζουμε κατι απο καποιον επι της ουσιας τον ψηφιζουμε-επιβραβεβουμε και τον ωθουμε να συνεχισει την ιδια τακτικη παιρνώντας του το μηνυμα οτι βρισκεται στον σωστο δρομο, ετσι καθε φορα που καποιος ψωνιζει dainese με καπελο 50 - 60 ευρω στην ηδη φουσκωμενη τιμη τους ειναι σαν να διατυμπανιζει οτι λατρευει τον βιαστη του και προφανως του αρεσει το κολοδαχτυλο. Ας ψαχτουμε σαν καταναλωτες και μη χαριζουμε ουτε ευρω σε κανεναν ανικανο ψευτοεπιχειρηματια νταβατζη.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Ειναι κατι σα τη Μερσεντε...το must have του Ελληνα μηχανοβιου!
    ...cause the place seems still alive...

  13. #43
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cormano
    .........γιατι να πληρωσεις dainese της οποιας οι τιμες ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα.
    Γιατι εγω και spidi εχω πληρωσει (και καλα φτηνο μοντελο 225 ευρω) και μου βγηκε καρα-μουφα.......και μου λες να παρω και φτηνοτερο???

    Μιλαω για χειμερινα κορντουρα με μεμβρανη.
    in in in in in in in ....... mpoooou!!!! (ma 50ari me apomonosi???xaxaxa)

  14. #44
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cormano
    Οταν με λιγο ψαξιμο και λιγο παζαρι παιρνεις εξοπλισμο της revit σε οποιοδηποτε καταστημα της Ελλαδας σε τιμες ευρωπης γιατι να πληρωσεις dainese της οποιας οι τιμες ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα ακομα και στο εξωτερικο! Απλα εδω στο Ελλαντα και την κυρα μαρια να ρωτησεις για εξοπλισμο μηχανης μονο την dainese ξερει οποτε ο αντιπροσωπος βαραει αλυπητα... Τα πραγματα ειναι απλα πρωτον οταν ο ανταγωνισμος λειτουργει τα φαινομενα αισχροκερδιας εκμηδενιζονται και δευτερον δεν εχουμε καταλαβει κατι πολυ απλο σαν καταναλωτες, οτι οπως εχουμε τους πολιτικους που μας αξιζουν γιατι εχουμε μαθει να εξαγοραζομαστε οι ιδιοι ετσι εχουμε και τους επαγγελματιες που μας ταιριαζουν! Και εξηγω καθε φορα που ψωνιζουμε κατι απο καποιον επι της ουσιας τον ψηφιζουμε-επιβραβεβουμε και τον ωθουμε να συνεχισει την ιδια τακτικη παιρνώντας του το μηνυμα οτι βρισκεται στον σωστο δρομο, ετσι καθε φορα που καποιος ψωνιζει dainese με καπελο 50 - 60 ευρω στην ηδη φουσκωμενη τιμη τους ειναι σαν να διατυμπανιζει οτι λατρευει τον βιαστη του και προφανως του αρεσει το κολοδαχτυλο. Ας ψαχτουμε σαν καταναλωτες και μη χαριζουμε ουτε ευρω σε κανεναν ανικανο ψευτοεπιχειρηματια νταβατζη.
    Είναι αλήθεια πως είναι πάρα πολύ της μόδας τα προιόντα Dainese, άλλά εγώ δεν έχω βρει μεχρι στιγμής κάποια εταιρία ικανή να την ανταγωνιστεί ποιοτικά κ σχεδιαστικά (εκτός από τα κράνη).

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/11/2009
    Μηνύματα
    24
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
    Γιατι εγω και spidi εχω πληρωσει (και καλα φτηνο μοντελο 225 ευρω) και μου βγηκε καρα-μουφα.......και μου λες να παρω και φτηνοτερο???

    Μιλαω για χειμερινα κορντουρα με μεμβρανη.
    Εγω δε σου λεω παρε εκεινο ή παρε το αλλο αυτο ειναι θεμα δικης σου επιλογης και εξαρταται απο τα κριτηρια και τις προταιρεοτητες σου, αυτο που συμβουλευω ειναι σε καθε αγορα να κανουμε ολοκληρωμενη ερευνα αγορας προκειμενου να λειτουργει σωστα ο ανταγωνισμος και να ενισχυσουμε μονο εκεινους που πραγματικα σεβονται τα χρηματα που τους δινουμε. Τωρα η dainese ειναι μια εταιρεια με πολυ ποιοτικα προιοντα και τα εχει τιμολογησει οπως αυτη κρινει, αν κατι το βρεις σε σωστη τιμη το τσιμπας απλα εδω στην Ελλαδα πωλειται με καπελο οποτε το value for money παει περιπατο.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απεργια=απατη
    από alex-varadero στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 18:31
  2. ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΠΑΤΗ Web Banking
    από kapeos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2006, 17:12
  3. ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ Wings ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΖΟΥΠΕΡ...
    από BAD BOY στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 08:35
  4. Δυναμομετρησεις Απατη Α.ε
    από CREμμυδια στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2005, 10:37
  5. ΤΙΜΕΣ & ΩΡΑΡΙΟ ΠΛΟΙΟΥ ...
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 21/04/2004, 22:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF