Σελίδα 308 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 208258298303304305306307308309310311312313318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 4.606 έως 4.620 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #4606
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Προχθές πεθανε 22 χρονος ο οποίος είχε άσθμα.

    Γνωστός 40ρης χωρίς γνωστά υποκείμενα είναι εκτός ΜΕΘ σε μονάδα αυξημένου οξυγόνου και όλοι ελπίζουμε να αποφυγει τα χειρότερα. Έχει και δυο παιδια.

    Το θέμα είναι να γλυτώσουν όσο περισσοτεροι γίνεται και αυτό μόνο με το εμβόλιο μπορεί να γίνει. &-
    συμφωνώ γενικά στο μηνυμα σου
    συγκεκριμένα στο σημειωμένο μια διόρθωση μονο, για να μη τσουβαλιαστεί υπάρχουν οργανισμοί που δεν ανταποκρίνονται θετικά στο εμβόλιο δηλαδή δεν τους πιάνει η προστασία του, γιαυτό και έχουμε κάποιες λίγες περιπτώσεις που χωρίς υποκείμενα νοσήματα, κάτω των 50, εμβολιασμένοι που έχουν καταλήξει απο κοβιντ
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #4607
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Να τονισω οτι το ερωτημα μου δεν περιεχει ειρωνια.

    Ε νομιζω οτι με βαση τα στοιχεια φαινεται οτι δεν κινδυνευει ενα ατομο 40 ετων. Γενικα απο οτι εχω καταλαβει θα επρεπε να προστατευτουν με κάθε τρόπο,ολα τα μέσα και ανεξαρτήτου κόστους, οι ομαδες του πληθυσμου που διατρέχουν άμεσο κινδυο . Οχι δηλαδη να κυνηγαμε τους πάντες με κριτήριο τον εμβολιασμό.
    Επισης να σημειωθει οτι τα λεγόμενα αυτων που παρουσίαζαν τον εμβολιασμό ως ικανή και αναγκαία συνθήκη για την αντιμετώπιση του ζητήματος πρέπει να είναι πλέον σαφές ότι ήτανε λανθασμένη.
    φίλε ξαναλέω δεν είμαι επιστήμονας διατυπώνω γεγονότα που έχουν συμβεί.
    είναι λάθος αυτό που προτείνεις, διότι δεν έχεις λάβει υποψη οτι παγκοσμίως έχουν καταγραφεί θάνατοι σε όλα τα φάσματα ηλικιών, και επειδή αυτοί διαβάζουν στατιστική, συνεπώς αν υπάρχει (που υπάρχει)ποσοστό θνησιμότητας κάτω απο 40 που λες θα πρέπει να τους συμπεριλάβουν.
    Αν δεν υπήρχαν θάνατοι θα συμφωνούσα μαζί σου
    είμαστε εντάξει?
    you rise you fall you're down then you rise again

  3. #4608
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Προχθές πεθανε 22 χρονος ο οποίος είχε άσθμα.

    Γνωστός 40ρης χωρίς γνωστά υποκείμενα είναι εκτός ΜΕΘ σε μονάδα αυξημένου οξυγόνου και όλοι ελπίζουμε να αποφυγει τα χειρότερα. Έχει και δυο παιδια.

    Το θέμα είναι να γλυτώσουν όσο περισσοτεροι γίνεται και αυτό μόνο με το εμβόλιο μπορεί να γίνει. &-
    το εμβόλιο δεν ειναι πανάκεια. η καλύτερη αντιμετώπηση ειναι τα φαρμακα.
    εμβόλια θες εκατομύρια και θέλουν απιστευτη οργάνωση πριν και μετα. θελουν συνεχως επαναλήψεις, χωριζουν τους ανθρώπους, σκοτωνουν μερικους, δημιουργουν παρενεργειες σε άλλους, δεν μπορούν να φτάσουν σε φτωχες χωρες και άλλα πολλα.
    το φαρμακο (οταν ερθει επιτέλους) θα μετατρέψει τον πολύ επικύνδινο ιο σε απλη γριπη. θα το παιρνουν μονο οσοι κολλάνε και εμφανίζουν συμπτώματα χωρίς να πρεπει καν να πανε σε ειδική μονάδα. Το φάρμακο φτάνει σε μια μερα στα χερια ενος γιατρου στο ακρο της γης και το παιρνει μονο ο ασθενης. πολύ λιγότερες ποσότητες, πολύ ευκολη χρηση, μηδεν προγραμματισμος, ελαχιστο κοστος σε ζωες, κανενας περιορισμος σε ανθρώπους, κυκλοφορία κτλ.

    Το εμβόλιο ειναι για να εξαφανίσει μια νοσο. αυτη η νοσος δεν θα εξαφανιστει γιατι εχει πολύ ευκολη διασπορα. Αν είχε θνησιμοτητα γριπης το εμβόλιο θα ήταν εποχικο και θα το έκαναν αυτοι που οντως κινδυνευουν απο γριπη. ο covid ειναι υπουλος, σκοτωνει και νεους και υγιεις. Στην απλη νοσο απλα περνας μια γριπουλα, εκει πρεπει να τον κοβουν τα φαρμακα να μην μπορει να σου κάνει σοβαρη νοσο. οταν βρεθει το φαρμακο τοτε θα τελειωσει η πανδημια. εκτος αν ερθει εμβόλιο που θα καλυπτει ολες τις μεταλλάξεις, θα κανει 3 δολλάρια και θα ειναι τοσο ευκολο να παραχθει που σε ενα ετος θα εχουμε 7δις δοσεις. δεν θα συμβει αυτο πριν γινει απο μονος του εποχικος η αναπτυξουμε αντισωματα σαν ανθρωπινο είδος με το κοστος να χασουμε το 1-2% του πληθυσμου καθε χωρας μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασία.

    ορθογραφία νοτ τουντέι

  4. #4609
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.671
    Δηλαδή ρε συ Βασίλη μας λες ότι τα εμβόλια δημιουργούν παρενέργειες σεκάποιους ανθρώπους αλλά προκρίνεις ως την ιδανική λύση τα φάρμακα. Άρα με την πολύ βαθιά ιατρική σου γνώση είσαι πεπεισμένος ότι τα φάρμακα θα είναι λιγότερο επικίνδυνα από τα εμβόλια για αυτούς τους κάποιους ανθρώπους

  5. #4610
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή ρε συ Βασίλη μας λες ότι τα εμβόλια δημιουργούν παρενέργειες σεκάποιους ανθρώπους αλλά προκρίνεις ως την ιδανική λύση τα φάρμακα. Άρα με την πολύ βαθιά ιατρική σου γνώση είσαι πεπεισμένος ότι τα φάρμακα θα είναι λιγότερο επικίνδυνα από τα εμβόλια για αυτούς τους κάποιους ανθρώπους
    μπορεί να έχουν τα φαρμακα παρενέργειες. παντα είχαν ολα τα φαρμακα. γιαυτο εγω δεν παιρνω φαρμακα για το αλτσχαιμερ, γιατι δεν εχω αλτσχαιμερ.

  6. #4611
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.671
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μπορεί να έχουν τα φαρμακα παρενέργειες. παντα είχαν ολα τα φαρμακα. γιαυτο εγω δεν παιρνω φαρμακα για το αλτσχαιμερ, γιατι δεν εχω αλτσχαιμερ.
    Το λέει με πολύ απλά λόγια, αν θες ψάξου να διαβάσεις περισσότερο

    https://medicalpq.gr/%CE%BC%CE%B9%CE...9%CE%BA%CE%AC/

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #4612
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    φίλε ξαναλέω δεν είμαι επιστήμονας διατυπώνω γεγονότα που έχουν συμβεί.
    είναι λάθος αυτό που προτείνεις, διότι δεν έχεις λάβει υποψη οτι παγκοσμίως έχουν καταγραφεί θάνατοι σε όλα τα φάσματα ηλικιών, και επειδή αυτοί διαβάζουν στατιστική, συνεπώς αν υπάρχει (που υπάρχει)ποσοστό θνησιμότητας κάτω απο 40 που λες θα πρέπει να τους συμπεριλάβουν.
    Αν δεν υπήρχαν θάνατοι θα συμφωνούσα μαζί σου
    είμαστε εντάξει?


    Το να λες οτι υπάρχουν νεκροί κάτω των 40 ( που υπάρχουν ) , κάτω των 30 ( που υπάρχουν) δεν λέει κάτι.
    Το θέμα είναι το κλάσμα των ανθρώπων που έφυγαν προς τα αντίστοιχα κρούσματα .
    Ο ανθρωπος πέθαινε, πεθάινει και θα πεθαίνει.

    Αυτοί όντως διαβάζουν τη στατιστική, ίσως θα έπρεπε και εσύ.
    Με βάση τα στοιχεία του ΕΟΔΥ μέχρι και σήμερα, στην ηλικιακή ομάδα εως 39 ετών έχουμε 298.628 ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ και 129 ΘΑΝΑΤΟΥΣ το όποιο αντιστοιχεί σε 0.04 % .
    Τα παραπάνω ισχύουν με βάση τα διεγνωσμένα κρούσματα. Λαμβάνοντας υπόψιν τους ασυμπωματικούς ίσως υπάρχει απόκλιση.

    Η κουβέντα πρέπει να βασίζεται σε αυτά τα επίσημα στοιχεία και όχι στην Α,Β συγκεκριμένη περίπτωση.

  8. #4613
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    837
    Ακόμα να φτιάξει κάποιος καμιά εφαρμογή να εντοπίζει ψηφιακά ίχνη αρνητών του εμβολιασμού,κάτι σαν παιχνίδι θησαυρού,και ο παίκτης να τους παραδίδει στη Νεολαία ΕΟΔΥ για περαιτέρω "ενημέρωση".
    Φυσικά για κάθε επιτυχία θα έχει ηθική αλλά και κλιμακωτή υλική επιβράβευση ανάλογα με την απόδοση του,πχ δυναμοκλειδο 1/4-3/8-1/2,Κιτ μετατροπής αλυσίδας για nc 520 σε 525,προσφορά εννιαήμερης νομικής προστασίας από το μεγαλύτερο επιστημονικό σύλλογο της χώρας,εισητηρια για τον Ελληνικό Υπόκοσμο,κλπ.Ακρως ενδιαφέρον θα ήταν και με προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.

  9. #4614
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ακόμα να φτιάξει κάποιος καμιά εφαρμογή να εντοπίζει ψηφιακά ίχνη αρνητών του εμβολιασμού,κάτι σαν παιχνίδι θησαυρού,και ο παίκτης να τους παραδίδει στη Νεολαία ΕΟΔΥ για περαιτέρω "ενημέρωση".
    Φυσικά για κάθε επιτυχία θα έχει ηθική αλλά και κλιμακωτή υλική επιβράβευση ανάλογα με την απόδοση του,πχ δυναμοκλειδο 1/4-3/8-1/2,Κιτ μετατροπής αλυσίδας για nc 520 σε 525,προσφορά εννιαήμερης νομικής προστασίας από το μεγαλύτερο επιστημονικό σύλλογο της χώρας,εισητηρια για τον Ελληνικό Υπόκοσμο,κλπ.Ακρως ενδιαφέρον θα ήταν και με προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.
    Δεν καταλαβαινω αν αναφερεσαι σε μένα, αλλά αν παρατηρήσεις μίλησα για τις ηλικίες των 40 και κάτω.
    Ανώ των 40 αλλάζει σημαντικα η επικινδυνότητα. Δεν είμαι κατά του εμβολιασμού.

  10. #4615
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.893
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Το να λες οτι υπάρχουν νεκροί κάτω των 40 ( που υπάρχουν ) , κάτω των 30 ( που υπάρχουν) δεν λέει κάτι.
    Το θέμα είναι το κλάσμα των ανθρώπων που έφυγαν προς τα αντίστοιχα κρούσματα .
    Ο ανθρωπος πέθαινε, πεθάινει και θα πεθαίνει.

    Αυτοί όντως διαβάζουν τη στατιστική, ίσως θα έπρεπε και εσύ.
    Με βάση τα στοιχεία του ΕΟΔΥ μέχρι και σήμερα, στην ηλικιακή ομάδα εως 39 ετών έχουμε 298.628 ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ και 129 ΘΑΝΑΤΟΥΣ το όποιο αντιστοιχεί σε 0.04 % .
    Τα παραπάνω ισχύουν με βάση τα διεγνωσμένα κρούσματα. Λαμβάνοντας υπόψιν τους ασυμπωματικούς ίσως υπάρχει απόκλιση.

    Η κουβέντα πρέπει να βασίζεται σε αυτά τα επίσημα στοιχεία και όχι στην Α,Β συγκεκριμένη περίπτωση.
    Και πόσοι από αυτούς που δεν πεθάναν θα περάσουν την υπόλοιπη ζωή του με μισό πνευμόνι ή δεν ξέρω τι άλλο...
    Και ναι 129 σε ένα σύστημα υγείας με 500 εντατικές και δεν ξέρω πόσες απλές κλίνες που δούλεψε οριακά.
    Εάν υπάρξει κορεσμός στα νοσοκομεία και δεν υπάρχει πρόσβαση σε νοσηλεία που θα φτάσει το νούμερο?

  11. #4616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαινω αν αναφερεσαι σε μένα, αλλά αν παρατηρήσεις μίλησα για τις ηλικίες των 40 και κάτω.
    Ανώ των 40 αλλάζει σημαντικα η επικινδυνότητα. Δεν είμαι κατά του εμβολιασμού.
    O εμβολιασμός «φρενάρει» και αναστέλλει τη δημιουργία νέων μεταλλάξεων, ενώ μειώνει το ιικό φορτίο και τη διασπορά.

    https://emvolio.gov.gr/enimerosi-dia...is-covid-19-20
    κουκουρουκουκου

  12. #4617
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μπορεί να έχουν τα φαρμακα παρενέργειες. παντα είχαν ολα τα φαρμακα. γιαυτο εγω δεν παιρνω φαρμακα για το αλτσχαιμερ, γιατι δεν εχω αλτσχαιμερ.
    Αυτο που δεν θελεις να καταλαβεις ειναι αυτο που ειπες.πως ειναι ενας απιστευτα μεταδοτικος ιος που αν δεν τον 'πεθανουμε' με τα εμβολια και την ανοσια της αγελης θα κολλησουμε ΟΛΟΙ!απλα πολλοι θα το περασουν ασυμπτωματικα για αυτο δεν καταλαβαινεις το μεγεθος του θεματος και πιστευεις πως θα την γλυτωσεις.οποτε αν σου ελεγαν οτι ΣΙΓΟΥΡΑ θα παθεις αλτσχαιμερ νομιζω δεν θα περιμενες να το παθεις για να παρεις το φαρμακο αλλα θα πονταρες στην προληψη...
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  13. #4618
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.305
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johny the Fox Προβολή μηνύματος
    O εμβολιασμός «φρενάρει» και αναστέλλει τη δημιουργία νέων μεταλλάξεων, ενώ μειώνει το ιικό φορτίο και τη διασπορά.

    https://emvolio.gov.gr/enimerosi-dia...is-covid-19-20
    Θετικό το ότι μειώνει το ιικό φορτίο και τη διασπορά, η καθυστέρηση των μεταλλάξεων μας εξυπηρετεί;
    Υπάρχει περίπτωση να σταματήσουμε την εξέλιξη του πριν ολοκληρωθεί;
    Έχουμε τέτοιο έλεγχο στον πλανήτη; Στην γειτονιά μου μόνο έχουμε στο "απυρόβλητο" 5% μετανάστες, 5% ξένους διπλωμάτες, αξιωματικούς αστυνομίας κ.λπ.

    Ρωτάω γιατί διαβάζω πως και οι υπέρμαχοι και οι αρνητές συμφωνούν ότι θα κάνει τις μεταλλάξεις του και θα καταλήξει σε ένα σταθερό τύπο γρίπης
    που πλέον θα μπορεί να αντιμετωπιστεί με συγκεκριμένο τρόπο.

  14. #4619
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    υπέρμαχοι και οι αρνητές συμφωνούν ότι θα κάνει τις μεταλλάξεις του και θα καταλήξει σε ένα σταθερό τύπο γρίπης
    που πλέον θα μπορεί να αντιμετωπιστεί με συγκεκριμένο τρόπο.
    Ετσι εγινε και με την μαυρη πανωλη (1348 - 1353).Σημερα οι λοιμωξεις απο yersinia αντιμετωπιζονται σαν κοινες λοιμωξεις
    Αυτο ομως γινεται αφου πρωτα σκοτωσε περιπου 200 εκατομμυρια ανθρωπους πρωτου φτασουμε στην θεραπεια.


    Εδω μια βασικη ιδεα περι ιων.......https://eclass.uoa.gr/modules/docume...E%BF%CF%85.pdf
    κουκουρουκουκου

  15. #4620
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    959
    Παιδια οκ το εμβολιο οποιος θελει ας μην το κανει... Αφου το εχει κανει 3 δις πληθυσμος και ακομα μιλαμε για δοκιμες.
    Δεκτο.
    Εγω ειμαι για 3η δοση μεθαυριο.

    Τουλαχιστον καντε το εμβολιο του Πνευμονιοκοκου που ειναι τερμα δοκιμασμένο για να εχετε μια εξτρα προστασια στα πνευμονια σας.

    Εκανα Γριπης... Πνευμονιοκοκου... 3η δοση Pfizer.
    Πλεον εχω ζωγραφισει εναν στοχο να μου τα πετανε σαν βελακια...

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF