Σελίδα 31 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 21262728293031323334353641 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 451 έως 465 από 823

Θέμα: Πένσες-Κοφτάκια-Τανάλιες κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #451
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Γιάννη χρειάζεται που και που σε μικρές κυρίως βίδες. Η φθηνή λύση είναι να κάνεις δυο εγκοπές σε μια σκύλα ή σε μια παλιά γκαζοτανάλια όπως έχω κάνει εγώ.
    Sent from me using a computer.

  2. #452
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.176
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    έχετε χρειαστεί πολλές φορές πένσα που να πιάνει παξιμαδοκέφαλα βιδών; Και αν ναι, σε τι είδους εργασίες;
    με πλήρως στρογγυλεμένο το κεφάλι της χαλασμένης βίδας ή απλώς για τη διευκόλυνση;
    Ρωτάω καθως δεν εχει τύχει να πιάσω τετοιο εργαλείο ποτέ και δεν ξέρω αν όντως χρειάζεται ή όχι.
    Σε μηχανήματα που είναι σε καμπίνες rack, σε φώτα και γενικά σε πτυσσόμενο εξοπλισμό όπως των studio
    σε μηχανήματα που δεν είναι φτιαγμένα να επισκευάζονται όπως κάποια ασύγχρονα μοτέρ, βίδες με κοίλο κεφάλι.

    Τώρα που το σκέφτομαι όπου είναι στενά και στηρίζονται κιλά σε μικρές - μεσαίες βίδες νομίζω πως θα είναι χρήσιμη.

  3. #453
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Σε μηχανήματα που είναι σε καμπίνες rack, σε φώτα και γενικά σε πτυσσόμενο εξοπλισμό όπως των studio
    σε μηχανήματα που δεν είναι φτιαγμένα να επισκευάζονται όπως κάποια ασύγχρονα μοτέρ, βίδες με κοίλο κεφάλι.

    Τώρα που το σκέφτομαι όπου είναι στενά και στηρίζονται κιλά σε μικρές - μεσαίες βίδες νομίζω πως θα είναι χρήσιμη.
    Βασικά είναι μονο για βίδες με χαλασμένο κεφάλι και για βίδες ασφαλείας των οποίων το κεφάλι τους προσφέρεται μόνο για βίδωμα.
    Sent from me using a computer.

  4. #454
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.205
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Γιάννη χρειάζεται που και που σε μικρές κυρίως βίδες. Η φθηνή λύση είναι να κάνεις δυο εγκοπές σε μια σκύλα ή σε μια παλιά γκαζοτανάλια όπως έχω κάνει εγώ.
    Βάλε φωτό, Αποστόλη, να καταλάβουμε πως παίζει το κόλπο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #455
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Βάλε φωτό, Αποστόλη, να καταλάβουμε πως παίζει το κόλπο
    Χμμ.. κάπου έχω βάλει νομιζω. Αν δε τη βρω θα βγάλω άλλη.
    Sent from me using a computer.

  6. #456
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    637
    Πρέπει να είχε ποστάρει κάτι ανάλογο (μετατροπή σκύλλας) και ο Γιάννης (JNP) πριν 1-1,5 χρόνο κάπου εδώ μέσα.

  7. #457
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.176
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βασικά είναι μονο για βίδες με χαλασμένο κεφάλι και για βίδες ασφαλείας των οποίων το κεφάλι τους προσφέρεται μόνο για βίδωμα.
    Tώρα με ιντριγκάρεις και θέλω πληροφορίες αν είναι εύκολο
    Πως και αναφέρεις "μόνο";

    Θυμάμαι τεχνικά προφίλ ελαφρού τύπου που χρειάστηκα να κρατώ το παξιμάδι εσωτερικά, μην έχοντας χώρο προς τα πίσω
    ενώ δεν χωρούσε το αντίστοιχο καρυδάκι έτσι και αλλιώς ή περίσσευαν οι βίδες και θα κλώτσαγε.
    Βίδες σαν καρόβιδες σε ξύλινες εφαρμογές (θάλασσα) που ήθελα να κρατήσω σταθερές για να μην χαλάσω την τετράγωνη τρύπα-
    οδηγό του ξύλου, με την ίδια τεχνολογία σε μέρη μηχανημάτων που δεν είχαν φτιαχτεί για να ανοίγουν, για να σηκώσω και να κόψω βίδες κ.λπ.

    Έχει κάποια όρια αντοχής; δεν είναι με την ίδια διαμόρφωση που έχουν όλες οι πένσες;

    Δεν είχα πετύχει κάποια με δόντια κατα μήκος, εδώ τις έμαθα πριν κάποιους μήνες, χάραζα δικές μου σε κάποια παλιά.

    Τώρα θυμήθηκα και τις κοίλης κεφαλής που είχαν σε μεντεσέδες πόρτας αυτοκινήτου.

    Moυ είναι πολύ εύκολο να θυμηθώ χρήση πένσας με την μύτη. Αν θα έπαιρνα σίγουρα θα επέλεγα πρώτη μια μικρή χωρίς
    χερούλια γιατί μου είναι χρήσιμη σε κολλήσεις εξαρτημάτων, αναμονών κ.λπ.
    Αυτή που συζητάμε τώρα, σίγουρα θα μου είναι πολύ χρήσιμη και θα αντικαταστήσει την κλασική πένσα εκτός εργαστηρίου
    ίσως και το στραβό μυτοτσίμπιδο που μου μοιάζει περισσότερο εργαλείο ηλεκτρολόγου αλλά το χρειάζομαι που και που.

  8. #458
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Tώρα με ιντριγκάρεις και θέλω πληροφορίες αν είναι εύκολο
    Πως και αναφέρεις "μόνο";

    Θυμάμαι τεχνικά προφίλ ελαφρού τύπου που χρειάστηκα να κρατώ το παξιμάδι εσωτερικά, μην έχοντας χώρο προς τα πίσω
    ενώ δεν χωρούσε το αντίστοιχο καρυδάκι έτσι και αλλιώς ή περίσσευαν οι βίδες και θα κλώτσαγε.
    Βίδες σαν καρόβιδες σε ξύλινες εφαρμογές (θάλασσα) που ήθελα να κρατήσω σταθερές για να μην χαλάσω την τετράγωνη τρύπα-
    οδηγό του ξύλου, με την ίδια τεχνολογία σε μέρη μηχανημάτων που δεν είχαν φτιαχτεί για να ανοίγουν, για να σηκώσω και να κόψω βίδες κ.λπ.

    Έχει κάποια όρια αντοχής; δεν είναι με την ίδια διαμόρφωση που έχουν όλες οι πένσες;

    Δεν είχα πετύχει κάποια με δόντια κατα μήκος, εδώ τις έμαθα πριν κάποιους μήνες, χάραζα δικές μου σε κάποια παλιά.

    Τώρα θυμήθηκα και τις κοίλης κεφαλής που είχαν σε μεντεσέδες πόρτας αυτοκινήτου.

    Moυ είναι πολύ εύκολο να θυμηθώ χρήση πένσας με την μύτη. Αν θα έπαιρνα σίγουρα θα επέλεγα πρώτη μια μικρή χωρίς
    χερούλια γιατί μου είναι χρήσιμη σε κολλήσεις εξαρτημάτων, αναμονών κ.λπ.
    Αυτή που συζητάμε τώρα, σίγουρα θα μου είναι πολύ χρήσιμη και θα αντικαταστήσει την κλασική πένσα εκτός εργαστηρίου
    ίσως και το στραβό μυτοτσίμπιδο που μου μοιάζει περισσότερο εργαλείο ηλεκτρολόγου αλλά το χρειάζομαι που και που.
    Τα περισσότερα απ' αυτά που λες μπορουν αν γίνουν με γκαζοτανάλια ή σκύλα. Η knipex όμως δε μπορεί να κανει τη δουλειά της γκαζοτανάλιας ή της σκύλας. Και σίγουρα οι περισσότερες εργασίες που θα κάνει η συγκεκριμένη μπορούν να γίνουν με μια κλασική πένσα η οποία θα κοστίζει το 1/5 της τιμής της. Με τα ρέστα παίρνεις σκύλα, γκαζοτανάλια και μερικά μυτοτσίμπιδα.

    Αυτό όμως που κάνει και δεν μπορεί να καμία άλλη, ειναι να πιάνει με τη μύτη, χαλασμένες βίδες.

    Τώρα γιατί πρέπει να διυλίσουμε το κώνωπα για το προφανές, δε μπορώ να το καταλάβω.

    Προφανώς και μπορεί να κάνει 10αδες εργασίες πέρα απ' αυτή που είπα. Όταν είπα "το μόνο που μπορεί να κάνει", προφανώς εννοούσα "το μόνο που μπορεί να κάνει μόνο αυτή" ή "το μόνο έξτρα που σου προσφέρει σε σχέση με οτιδήποτε άλλο".
    Sent from me using a computer.

  9. #459
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να είχε ποστάρει κάτι ανάλογο (μετατροπή σκύλλας) και ο Γιάννης (JNP) πριν 1-1,5 χρόνο κάπου εδώ μέσα.
    Σελίδα 19 ή εκεί κοντά.
    Sent from me using a computer.

  10. #460
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να είχε ποστάρει κάτι ανάλογο (μετατροπή σκύλλας) και ο Γιάννης (JNP) πριν 1-1,5 χρόνο κάπου εδώ μέσα.
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3029912
    Φυσικά κάνεις όσες εγκοπές θέλεις, νομίζω 3 είναι αρκετές.

  11. #461
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.775
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...=1#post3029912
    Φυσικά κάνεις όσες εγκοπές θέλεις, νομίζω 3 είναι αρκετές.
    Και μια κάνει δουλειά!
    Sent from me using a computer.

  12. #462
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.190
    Λόγω δουλειάς υπάρχει πληθώρα τέτοιων εργαλείων........

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210628_194017658.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	74,0 KB 
ID:	429113
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #463
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.190
    Μυτοτσίμπιδα....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210628_192519462.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	65,1 KB 
ID:	429115


    Πένσες.........


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210628_192735642.jpg 
Προβολές:	124 
Μέγεθος:	74,5 KB 
ID:	429116

    Τανάλιες.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210628_192418848.jpg 
Προβολές:	122 
Μέγεθος:	81,0 KB 
ID:	429114
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  14. #464
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.190
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20210628_192158330.jpg 
Προβολές:	125 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	429117
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #465
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Τπτ σε μη σκουριασμενο υπαρχει..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF