Σελίδα 31 από 34 ΠρώτοΠρώτο ... 21262728293031323334 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 451 έως 465 από 498

Θέμα: Λάστιχα για βαριά On-Off (Γενική συζήτηση)

  1. #451
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konkost Προβολή μηνύματος
    Να βαλεις 130 Μια χαρα "κουμπωνει" η διασταση στην πισω ζαντα του ΤΑ
    Εγω βαζω χρονια τωρα οτι βρω ειτε 120 ειτε 130
    δεν μου αρεσε το 130 πισω.Βαρια αισθηση και αργη αντιδραση σε σχεση με το 120.Αυτος ειναι ο λογος που παω στο 120. Αλλοι δεν βρισκουν διαφορα στο 130.Θεμα αισθησης του καθε οδηγου.

  2. #452
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Το ξέρω.εχω ψευτομπει σε κάτι χωματόδρομους και ξέρω τις ελάχιστες δυνατότητες εκτός δρόμου.
    Γιαυτό και παραπάνω έγραψα για απλή διάσχιση βατου χωματόδρομου.
    Στο χώμα το anakee μου άρεσε περισότερο απ οτι στην άσφαλτο.
    Που εκεί δεν μ άρεσε καθόλου.
    Οι πιέσεις που σου έδωσε ο γάτος είναι μια χαρά

  3. #453
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν...

    Περίεργα τα πράγματα...
    Κατά αρχήν, οι μαμά πιέσεις του αφρικα με τα μαμα dunlop trailmax είναι 29/36

    Ο λάστιχας που έβαλε τα Conti Tkc80 μου είπε να τα δουλεύω στην άσφαλτο 24/26 και στο χώμα 22-20/24-22.

    Με 24/26 στην άσφαλτο ήταν σαν να είχα σκασμένο λάστιχο.. Βαρύ, δεν έστριβε, κραδασμο στο τιμόνι γύρω στα 60..

    Το πήγα 26/28 και ηταν λίγο καλύτερα τα πράγματα στο στριψιμο αλλά πάλι είχα κραδασμο. Είπα να τα αφήσω να πατήσουν λίγο, πήγα και μια χωματινη που κατέβασα πάλι τις πιέσεις (παρεμπιπτόντως, τρακτέρ στο χώμα τα Tkc80).
    Τώρα, λέω να βάλω τις μαμά πιέσεις και να δω.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι στις στροφές βοηθούσε να κάνω.. Ανάποδο καουντερστιρινγκ!!! Δλδ, να πιεζω το τιμόνι προς την μεριά της στροφης.

    Δεν ξέρω αν είναι μόνο οι πιέσεις ή δεν έχει γίνει ζυγοσταθμιση ή είναι προβληματικό το μπροστινό.
    Πάντως, στην άσφαλτο ακόμα δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη.

    Βέβαια, έχουν κάνει μόνο 500χλμ.και απ αυτα τα 100-120 χώμα, αλλά και πάλι..
    Ρεπορτ...

    Λοιπόν, μετά από συνεχείς δοκιμές με το ίδιο πιεσομετρο, κατέληξα ότι οι πιέσεις που δουλεύουν καλά στην άσφαλτο είναι 28/34...

    Στρίβει καλά και κρατάει... Στην βροχή θέλει λίγο προσοχή ή 1-2 Bar χαμηλωμα..

    Φυσικά, έχει πιο βαριά συμπεριφορά από τα dunlop αλλά είναι λογικό.

    Ίσως, έχει αρχίσει και δουλεύει και καλύτερα μετά τα χλμ.

    Στο χώμα ήταν καλά με το 24/26 και έπαιρνε κι άλλο στην λάσπη 22/24 ή 20/22

  4. #454
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Μετά απο 15.000 χλμ με SAHARA εβαλα επιτέλους τα Sirak, 165 ευρουλάκια, τα SAHARA ειχαν διαλυθεί σχεδόν και γλίστραγαν ανατριχιαστικά, κάποια στιγμή νόμιζα οτι πηγαινα γαι ρουλεμαν λαιμού στο ΧΤ λογω βαριού τιμονιου, αλλά ο μάστορας ευτυχώς μου ειπε οχι...ποια ρουλεμαν λαιμού, ρε φίλε,,δεν βλεπεις τα λάστιχα που εχουν τετραγωνίσει,,,
    Πρώτες εντυπώσεις απο τα Sirak στην παγωμένη ασφαλτο της Μυτιλήνης..ΑΡΙΣΤΕΣ, τα ελαστικά ζεσταίνονται αμέσως και κολλάνε! επι τάχυνση νομίζεις ότι οδηγάς παπάκι αφού δεν σπινιαρει (με τα παλια ντριφταρε με 3η) και φρένα αλλο μηχανάκι..
    Επανέρχομαι με φωτογραφίες απο του..χρόνου...γιατί αλλάξα και φλας..ως γνωστόν τα μαμα φλας στο ΧΤ 660 κόβωνται σαν αγγούρι...
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 31/12/2016 στις 18:51.

  5. #455
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Για τα TKC 70 τι λετε?
    Ψαχνομαι για λαστιχα για ενα pegaso trail (100-90-19 +130/80/17) για χρηση κυριως ασφαλτο αλλα να μπορει να μπαινει που και που να μπαινει σε κανενα χωματοδρομο.
    Μιας και στο νησι (Κρητη) εχουμε μπολικους τετοιους κυριως με φυτευτες πετρες.

    Υ.Γ Παλιοτερα ειχα ενα kle και ειχα περασει απο michelin sirac και heidenau k60.
    Τα k60 ηταν καλυτερα απο τα sirac παντου αλλα δεν πιστευω πως χρειαζομαι πλεων τοσο χωματινο λαστιχο κ επιπλεων βαριεμαι να παραγγελνω παλι απο εξωτερικο.

    Εναλλακτικα σκεφτομαι κ τα conti escape (αλλα δεν τα εχω δει ποτε πανω σε μηχανακι,παρολο που κυκλοφορουν χρονια) και michellin anakee 3 (εχω ομως μια υποψια πως θα παραειναι μαλακα).

    Τελος δεν ξερω εαν θα βρω στην τοπικη αγορα(Ηρακλειο) τιποτα sava/mitas μηπως και βγουν πιο φθηνα..

    Υ.Γ2 Μαλλων το ιδανικο λαστιχο θα ηταν το shinko 705 αλλα δεν βγαινει στην διασταση του μπροστινου του πηγασου.

  6. #456
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.237
    Αν βρεις Mitas βάλτα αβλεπί.Ψάξε τα Invader MC30 ή πάρε τηλ το siriocenter και πες του να στα στείλει.
    Φοβερό λάστιχο,το έβαλα στο KLR και είδα το φως,σε μια εκδρομή έξω από την Καλαμάτα ακούμπησα το χέρι μου και ζεμάταγε.
    145€ + 10 τα περαστικά αξίζει και ας με βγάλουν 'μόνο' 8.000 χλμ.

  7. #457
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Τι να πω τωρα;
    Ο karellen ειναι τρελλα ενθουσιασμενος. Ενας φιλος που τα φορεσε στο Africa του (ναι topos, εχει Mitas στο Ηρακλειο) τα εβγαλε στο μηνα πανω. Τα θεωρησε αχρηστα στο νερο.
    Τα Escape τα φορουσε αλλος φιλος στο δικο του Africa (σου εχω γραψει και στο αλλο σου ποστ) και μου ειπε οτι τα TKC70 που φοραει τωρα ειναι κλασεις ανωτερα στην ασφαλτο, αλλα κλασεις χειροτερα στο χωμα.
    Το shinko τα φορουσε φιλος σε Varadero και δεν του αρεσαν.
    Αυτα ειναι λογια φιλων. Εγω προσωπικα εχω φορεσει μονο 501-502 (τρια ζευγαρια αλλαξα) Τα Conti τωρα, τα Anakee πολυ πιο παλια και τα Sirac πριν 20 σχεδον χρονια στο Transalp που μου αρεσαν.
    Αμα θες να τα δεις @topos, στειλε μυνημα.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  8. #458
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Africaptan Προβολή μηνύματος
    Τι να πω τωρα;
    Ο karellen ειναι τρελλα ενθουσιασμενος. Ενας φιλος που τα φορεσε στο Africa του (ναι topos, εχει Mitas στο Ηρακλειο) τα εβγαλε στο μηνα πανω. Τα θεωρησε αχρηστα στο νερο.
    Τα Escape τα φορουσε αλλος φιλος στο δικο του Africa (σου εχω γραψει και στο αλλο σου ποστ) και μου ειπε οτι τα TKC70 που φοραει τωρα ειναι κλασεις ανωτερα στην ασφαλτο, αλλα κλασεις χειροτερα στο χωμα.
    Το shinko τα φορουσε φιλος σε Varadero και δεν του αρεσαν.
    Αυτα ειναι λογια φιλων. Εγω προσωπικα εχω φορεσει μονο 501-502 (τρια ζευγαρια αλλαξα) Τα Conti τωρα, τα Anakee πολυ πιο παλια και τα Sirac πριν 20 σχεδον χρονια στο Transalp που μου αρεσαν.
    Αμα θες να τα δεις @topos, στειλε μυνημα.
    Λοιπόν, πιστεύω πως τα tkc 70 θα τανε η καλύτερη επιλογή αλλά νόμιζα πως τα έφερνε μόνο η μοτοδυναμικη.Απο τιμή μου πάνε ~310 οπότε τα προσπέρασα.

    Με το που πήρα το μηχανάκι(Δευτέρα απόγευμα) πέρασα από του πνευματικακη κ είδα ότι τα χε τελικά κ αυτός σε νορμάλ τιμή αλλά όχι ετοιμοπαραδοτα.
    Τώρα λίγο η ανυπομονησία, λίγο μία εξαιρετική τιμή που μου έκανε για τα anakee 3 , υπεκυψα κ τα βαλα.

    Δυστηχως δεν έχω καταφέρει να κάνω το μηχανάκι καθόλου βόλτα οπότε δεν μπορώ να εκφράσω άποψη.

    Υ.γ Κρατάω μία πισινή μήπως κ τα ξαναλαξω μιας κ φίλος χρειάζετε λάστιχα στην ίδια διάσταση και ίσως βολεψει να του τα δώσω κ να πάω στα tkc70 αλλά όπως κ να χει θέλω να δω κ τα anakee 3 σε χώμα πρώτα.

  9. #459
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.374
    Για το 1150 θελω λαστιχο για ταξιδακι εκτος αλλα και βολτες εντος, σχετικα ηρεμη οδηγηση, να βγαζει και καμμια 15.000 χιλ.

    Εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης, Α40 ( φτηνο αλλα μετριο, με πουλησε αρκετες φορες), roadsmart 3 (πολυ καλο αλλα το πισω τετραγωνισε εντονα στις 13000 με ταχυτητες ταξιδιου οχι πανω απο 150 και με μπολικο φορτωμα).

  10. #460
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Κώστα δοκίμασε το Dunlop Traismart 2. Νομίζω θα μείνεις ιδιαίτερα ικανοποιημενος.

  11. #461
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Κώστα δοκίμασε το Dunlop Traismart 2. Νομίζω θα μείνεις ιδιαίτερα ικανοποιημενος.
    Πολύ καλό λάστιχο,ειδικα για τα πρώτα 6-7000 χλμ αλλά πιστεύω πως θα του τετραγωνίσει σύντομα και αυτό.
    Γιαυτό κι εγώ δεν το ξαναβαλα στο στρώμ.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  12. #462
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.235
    Υπαρχει και traismart 1; ή εννοειτε το trailmax;

  13. #463
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος

    Εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης, Α40 ( φτηνο αλλα μετριο, με πουλησε αρκετες φορες),
    Ωχ και έλεγα να το βάλω στο 1200.
    Όχι λες?

  14. #464
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει και traismart 1; ή εννοειτε το trailmax;
    Παίζει να το έγραψα λάθος. Θα το δω στη μοτοσυκλέτα και θα γράψω το μοντέλο σωστά. Φορούσα τα προηγούμενα Dunlop τα οποία με έβγαλαν περίπου 13000χλμ εκ των οποίων τα 8000χλμ δικάβαλος φορτωμένος.
    Το καλοκαίρι έβαλα το καινούριο μοντέλο τους και μέχρι στιγμής έχω 7000χλμ τα οποία έγιναν σε ταξίδι στο εξωτερικό δικάβαλος. Μέχρι στιγμής το λάστιχο συμπεριφέρεται άψογα.

  15. #465
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.374
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Ωχ και έλεγα να το βάλω στο 1200.
    Όχι λες?
    Σε χουλιγκανικη χρηση, σε μεγαλες κλισεις θελει προσοχη, εχει στενη φορμα το πισω στο 150/17 και τελειωνει ευκολα, σε ταξιδιαρικους γοργους ρυθμους ειναι οκ και πολυ καλο στο βρεγμενο.

Παρόμοια θέματα

  1. Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off
    από Nik0s στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/01/2008, 14:26
  2. Λαστιχα Street σε on-off
    από harlek στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 14:00
  3. Ερώτηση για συγκριτικό On-Off 650 στο 0-300
    από Innersense στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2005, 08:18
  4. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 10:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF