Σελίδα 32 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 2227282930313233343536 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 466 έως 480 από 535

Θέμα: VStrom SERVICE (και κοστολόγιο...)

  1. #466
    62!! και έχω αλλάξει και αυτά και το PARAFLOU

  2. #467
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    μπραβο!!!


    περνα και απο τις ευχολογιες




  3. #468
    Επειδή έκατσα και διάβασα αρκετά στο FORUM για τα συνεργεία μας εξουσιοδοτημένα και μη για τιμές SERVICE εργατικά και ανταλλακτικά και επειδή έχω ένα 650 αγορασμένο

    τον Μάιο - 2007 σήμερα έχει 34.000 χλμ.

    Στο συνεργείο πήγε μόνο στα δυο πρώτα service .1000 & 6000 χλμ .σιγά την εγγύηση!!!
    Όλα τα υπόλοιπα τα έκανα μόνος μου το εργαλείο πετάει επειδή το προσέχω και το συντηρώ μόνος μου . μέχρι τώρα μόνο λάδια και φίλτρο λαδιού του αλλάζω κάθε 5.000 χλμ. έχω κάνει πάμπολλα ταξίδια δυκάβαλο, όταν είμαι μόνος πάει τσίτα μέσα έξω και τώρα στα 35.000 χλμ. Σκέφτομε να του αλλάξω για πρώτη φορά μπουζί φίλτρο αέρος και τακάκια μπρος πίσω και φυσικά μόνος μου και αν χρειάζονται γιατί πριν δυο μήνες που τα τσεκάρισα δεν χρειαζόντουσαν αλλαγή , συνεργείο θα πάει μόνο για βαλβίδες και αυτό όταν θα χρειαστεί. Και οι καιροί είναι οικονομικά δύσκολοι αλλά και κανένας μάστορας δεν θα κάνει καλύτερη δουλεία από εμένα που το καβαλάω. Λαδάκια χρησιμοποιώ τα MOTUL 5100 15X50 SEMISYNTHETIC & φίλτρο λαδιού της μάμας. Φυσικά και ότι άλλο χρειαστεί να αλλάξω από δω και πέρα θα είναι τις μαμάς αφού δεν πληρώνω εργατικά ας δώσω κάτι ψιλά παραπάνω στα ανταλλακτικά δεν χρειάζονται πειράματα τα μηχανάκια μας αγάπη χρειάζονται και να τα προσέχουμε. και το λέω εγώ που καβαλάω μηχανές κάποιες δεκαετίες. ένα παράδειγμα η αλυσίδα έχει ακόμη 4 γραμμές να τεντώσει. ελπίζω να βοήθησα με τα γραφόμενα μου κάποιους που είχαν κάποιες απορίες όπως διάβασα .

    Πάντα όρθιοι ο ΠΑΠΟΥΣ 60

  4. #469
    Μετά από τόσα χρόνια το μόνο που έχω να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το μηχανάκι.

    Έκανα αλλαγή λαδιών στα 42.000km (35Ε) με τσεκαρισματάκι (λίπανση σημείων της μηχανής, συμπλήρωμα υγρών, τέντωμα αλυσίδας) και ρώτησα το μάστορα αν χρειάζομαι τακάκια πίσω και μου λέει όχι! (φοράει ακόμα τα μαμα! - μπροστά άλλαξα στα 36.000).

    Αλυσίδα την παλεύει η μαμά, προσπαθώ να την προσέχω και εγώ όσο μπορώ και εκτός από λίπανση της κάνω και καλό καθάρισμα όποτε μπορώ. Τώρα με τις βροχές δεν την έχω προσέξει όσο θα έπρεπε είναι η αλήθεια, παρόλα αυτά οδηγώ μαλακά σχετικά χωρίς απότομα ανοίγματα (ή σούζες!) και νομίζω παίζει ρόλο και αυτό.

    Καλά χιλιόμετρα σύντροφοι
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  5. #470
    Ηράκλειο, Κρήτη Το avatar του/της mikios400
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    195

    Re: Service 650

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠΑΠΟΥΣ60
    Επειδή έκατσα και διάβασα αρκετά στο FORUM για τα συνεργεία μας εξουσιοδοτημένα και μη για τιμές SERVICE εργατικά και ανταλλακτικά και επειδή έχω ένα 650 αγορασμένο τον Μάιο - 2007 σήμερα έχει 34.000 χλμ.

    Στο συνεργείο πήγε μόνο στα δυο πρώτα service .1000 & 6000 χλμ .σιγά την εγγύηση!!!
    Όλα τα υπόλοιπα τα έκανα μόνος μου το εργαλείο πετάει επειδή το προσέχω και το συντηρώ μόνος μου . μέχρι τώρα μόνο λάδια και φίλτρο λαδιού του αλλάζω κάθε 5.000 χλμ. έχω κάνει πάμπολλα ταξίδια δυκάβαλο, όταν είμαι μόνος πάει τσίτα μέσα έξω και τώρα στα 35.000 χλμ. Σκέφτομε να του αλλάξω για πρώτη φορά μπουζί φίλτρο αέρος και τακάκια μπρος πίσω και φυσικά μόνος μου και αν χρειάζονται γιατί πριν δυο μήνες που τα τσεκάρισα δεν χρειαζόντουσαν αλλαγή , συνεργείο θα πάει μόνο για βαλβίδες και αυτό όταν θα χρειαστεί. γιατί Και οι καιροί είναι οικονομικά δύσκολοι αλλά και κανένας μάστορας δεν θα κάνει καλύτερη δουλεία από εμένα που το καβαλάω. Λαδάκια χρησιμοποιώ τα MOTUL 5100 15X50 SEMISYNTHETIC & φίλτρο λαδιού της μάμας. Φυσικά και ότι άλλο χρειαστεί να αλλάξω από δω και πέρα θα είναι τις μαμάς αφού δεν πληρώνω εργατικά ας δώσω κάτι ψιλά παραπάνω στα ανταλλακτικά δεν χρειάζονται πειράματα τα μηχανάκια μας αγάπη χρειάζονται και να τα προσέχουμε. και το λέω εγώ που καβαλάω μηχανές κάποιες δεκαετίες. ένα παράδειγμα η αλυσίδα έχει ακόμη 4 γραμμές να τεντώσει. ελπίζω να βοήθησα με τα γραφόμενα μου κάποιους που είχαν κάποιες απορίες όπως διάβασα .


    Πάντα όρθιοι ο ΠΑΠΟΥΣ 60
    μπράβο παππού! πάντα ορθός (από όλες τις απόψεις ) Είσαι παράδειγμα για πολλούς!
    Κ εγώ λάτρης του κάντο μόνος σου, κ έχουμε κ τα ίδια περίπου χλμ στο μηχανάκι...

    Κάποιες παρατηρήσεις μόνο... άλλαξε γρήγορα φίλτρο αέρα και μπουζί, η μαμά προτείνει αλλαγή στα 12κ χλμ. Ειδικά με τη σκόνη που έχουμε στην Ελλάδα φράζουν πολύ τα φίλτρα μας...

    Οι γραμμές του ψαλιδιού βοηθάνε κατα το τέντωμα της αλυσίδας στην ευθυγράμμιση του τροχού, κ δεν είναι σε καμία περίπτωση ενδεικτικά της κατάστασης της αλυσίδας.

    Καλές βόλτες!
    ντιελεξιμισι καπα οχτώ .. Scientia est potentia
    "καβάλα παν στην εκκλησά, καβάλα προσκυνάνε..."

  6. #471
    ΣΩΣΤΟΣ))))))))))))

  7. #472
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    12
    Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum και έχω και εγώ V-Strom 2004.
    θα ήθελα να ρωτήσω τι λάδια μου προτείνετε να βάλω και αν γνωρίζετε κάποιο μαγαζί για να πάω.
    Μένω στο Ν. Ψυχικό.

    Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα!

  8. #473
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Bogan
    Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο forum και έχω και εγώ V-Strom 2004.
    θα ήθελα να ρωτήσω τι λάδια μου προτείνετε να βάλω και αν γνωρίζετε κάποιο μαγαζί για να πάω.
    Μένω στο Ν. Ψυχικό.

    Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα!


    Καλως ηρθες στη μοτοπαρεα του moto.gr

    Εγω λαδια ψωνιζω απο τον http://www.trade-wind.gr/


    Αν πας σε εξουσιοδοτημενο θα σου βαλει μαλλον της σουζουκι που ειναι by motul

    Εγω προκειται συντομα να κανω το σερβις των 12000χλμ και θα βαλω δικα μου λαδια ....... Castrol Power 1 GPS 4T 10W-40

    Ο καθενας θα σου πει την γνωμη του για το ποιο λαδι ειναι καλυτερο......

    Για εμενα δεν εχει και πολυ σημασια αρκει τα λαδια που θα επιλεξεις να υπερκαλυπτουν τις προδιαγραφες που εχει θεσει η σουζουκι και οι αλλαγες να γινονται στα χλμ που πρεπει.......


  9. #474
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    εγω εχω να πω.

    για τα μοτερ του V storm (τα οποια ειναι touring και δεν εχουν αλογα και συμπιεση)

    Ενα ορυκταιλεο ειναι Νο1.

    Προσωπικα.....

    Συνθετικα ειναι για πιστα και μονο, μιας και ειναι για 100 χλμ η δουλεια τους, και δεν ξεπλενουν το μοτερ.

    Ημι ειναι συνθετικο και ορυκταιλεο (εγω αυτο λεω οτι ειναι το Νο1)

    Μετα απο 15000 με το αγωνηστικο με 5100 Motul και δεν εχω πουθενα προβλημα.

    Φιλος με CRF 450 στο Πρωταθλημα πριν 3 χρονια εβαζε Castrol Actevo 20-50.

    Αλαζε ελλατηρια στο πιστονι καθε 3 αγωνες προληπτικα.

    μοτερ τωρα του V strorm ειναι ηπιου χαρακτηρα και η συμπιεση και τα γκαζια που εχει δεν εχουν λογο για φθορες.

    φουλ συνθετικα για μεσα στην πολη δεν κανουν.

  10. #475
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
    εγω εχω να πω.

    για τα μοτερ του V storm (τα οποια ειναι touring και δεν εχουν αλογα και συμπιεση)

    Ενα ορυκταιλεο ειναι Νο1.

    Προσωπικα.....

    Συνθετικα ειναι για πιστα και μονο, μιας και ειναι για 100 χλμ η δουλεια τους, και δεν ξεπλενουν το μοτερ.

    Ημι ειναι συνθετικο και ορυκταιλεο (εγω αυτο λεω οτι ειναι το Νο1)

    Μετα απο 15000 με το αγωνηστικο με 5100 Motul και δεν εχω πουθενα προβλημα.

    Φιλος με CRF 450 στο Πρωταθλημα πριν 3 χρονια εβαζε Castrol Actevo 20-50.

    Αλαζε ελλατηρια στο πιστονι καθε 3 αγωνες προληπτικα.

    μοτερ τωρα του V strorm ειναι ηπιου χαρακτηρα και η συμπιεση και τα γκαζια που εχει δεν εχουν λογο για φθορες.

    φουλ συνθετικα για μεσα στην πολη δεν κανουν.



    Δεν ειναι οτι δε 'κανουν' τα συνθετικα απλα θεωρω οτι ειναι υπερβολη και πεταμενα λεφτα να τα βαλεις

    Εγω ακολουθω το μανιουαλ .......ημισυνθετικο λαδακι 10-40 η 15-50 καλοκαιρι και αλλαγες στα διαστηματα που πρεπει

  11. #476
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ πολύ παιδια!και εγώ για το Castrol έλεγα και μάλον αυτά θα πάρω!όταν τα δωκιμάσω 8α σας πω.

  12. #477
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    ασταδιαλα βαλτε οτι θελετε.

    ΤΕΛΟΣ.

  13. #478
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
    ασταδιαλα βαλτε οτι θελετε.

    ΤΕΛΟΣ.
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Keep spamming!!!:a13:

  14. #479
    βαλε aral ρε φιλε να βρεις την υγεια σου!!!!

  15. #480
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
    Service 60.000
    με αλλαγη αλυσιδογραναζα, λαδια μπροστινου 400 ευρω
    Στο σερβις ειναι μπουζι, λαδια, φιλτρο λαδιου.
    Σου έπιασε τον κwλο κανονικότατα !!

    Ρε παιδιά τι ποσά είναι αυτα που διαβάζω !! Για πέταμα τα εχετε τα λεφτά σας ?

    Μπράβο ρε "ΠΑΠΟΥΣ60" μακάρι να ακολουθήσουν τις συμβουλές σου, κ'εγω μόνος μου τα κάνω ολα..Εκτος βαλβίδες, αν ξέρει κάποιος ας μου δείξει

Παρόμοια θέματα

  1. vstrom στρωσιμο και βολτα
    από cosini στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2009, 20:08
  2. πρωτο service και πρωτα αξεσουαρ
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 23:59
  3. Service και radio arvyla
    από Ταξιδευτής στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 16:52
  4. service και προβλήματα?
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 12:02
  5. Service και εγγύηση
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF