Σελίδα 326 από 360 ΠρώτοΠρώτο ... 226276316321322323324325326327328329330331336 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 4.876 έως 4.890 από 5386

Θέμα: Εδώ μπαίνουν οι αστείες/περίεργες φωτογραφίες, μέρος IX

  1. #4876
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.239
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το γεγονός ότι δεν αντιλαμβανόμαστε πολλά δεδομένα άμεσα με τις αισθήσεις μας, δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τα επεξεργαστούμε και να τα αξιοποιήσουμε. Η ακτινοβολία γ δεν είναι αντιληπτή από τα αισθητήριά μας, αλλά έχει ποικίλες χρήσεις στην ιατρική, τη γεωλογία.

    Ακόμα και οι φωτογραφίες που βλέπουμε σε γειτονικό νήμα δεν αποτελούν όλες ρεαλιστική πραγματικότητα. Για παράδειγμα αν αφήσεις τον αισθητήρα να γράφει μερικά λεπτά ένα νυκτερινό ουρανό π.χ.. Αποτυπώνονται όμως ψηφιακά.

    Ακόμα και τα μαθηματικά μάς βοηθούν να μοντελοποιήσουμε και να αντιληφθούμε υπαρκτά φαινόμενα, που δεν είναι άμεσα αντιληπτά με τις αισθήσεις μας. Μπορεί το μάτι μας να μην βλέπει κάτι, αλλά το μυαλό μπορεί να αντιληφθεί την παρουσία του, εφόσον αυτή διαπιστωθεί με άλλα όργανα που έχουν σχεδιαστεί για να αντιλαμβάνονται τέτοια ερεθίσματα.

    Μπορούμε π.χ. να καταγράψουμε και να μετρήσουμε διάφορα είδη ακτινοβολίας και κατόπιν να τα εκπέμψουμε με διάφορες μορφές. Αν μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε και να αναπαράγουμε μόνο όποια ακτινοβολία βλέπουμε, δεν θα είχαμε Wi-Fi στο κινητό μας, ούτε 4G. Με την ίδια λογική, μπορούμε να αναπαράγουμε "χρώματα" (μήκη κύματος) που δεν βλέπουμε, αλλά βλέπουν άλλα ζώα. Προαιρετικά, μπορούμε και να τα αναπαραστήσουμε με οντότητες που αντιλαμβανόμαστε.

    Συνοψίζοντας: Ναι, μπορούμε να καταγράψουμε ακόμα και στοιχεία που δεν βλέπει το μάτι μας και να τα αποτυπώσουμε με τον ίδιο τρόπο (ώστε να τα βλέπουν π.χ. τα έντομα). Αν θέλουμε να τα βλέπουμε κι εμείς, θα πρέπει να επιλέξουμε μία μέθοδο αποτύπωσης, συμβατή με τις αισθήσεις μας. Για παράδειγμα στους δορυφορικούς θερμικούς χάρτες της NASA, οι πυρκαϊές αποτυπώνονται με κόκκινα εικονοστοιχεία, που αντιστοιχούν σε περιοχές με αυξημένη θερμική ακτινοβολία. Το κόκκινο χρώμα είναι απλά μία ψηφιακή επιλογή, δεν αντιστοιχεί στο ορατό χρώμα που καταγράφει ο δορυφόρος.
    Συμφωνώ Νεοσσέ.
    Απλώς το meme που ανέβασα αναφερόταν απλώς στο τι μπορούμε ή δεν μπορούμε να δούμε με τα μάτια μας. Η καταγραφή με άλλους τρόπους και η επεξεργασία όντως είναι εφικτή.

    Α και κάτι άλλο στα bold. Ο αισθητηρας μπορεί και καταγραφει το νυκτερινό ουρανο γιατί σχεδιαστικά είναι ικανός να αθροίζει τα φωτόνια που προσπιπτουν επάνω του σε συνάρτηση με το χρόνο που είναι 'ανοιχτος'.,οσο πιο πολύ τόσο πιο πολλά. Εν αντιθέσει με το ανθρώπινο ματι που ανανεώνει το είδωλο κάθε 1/5 του δευτερολέπτου, ένα είδος reset δηλαδή που δεν αρκεί για να συλλεξει και πολλά.

  2. #4877
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	O7mSWTJ.jpg 
Προβολές:	465 
Μέγεθος:	32,8 KB 
ID:	445722

  3. #4878
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Μόνο η γάτα του Σρόντινγκερ λείπει από το νήμα να ουμ'

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	KLIN1.jpg 
Προβολές:	478 
Μέγεθος:	85,3 KB 
ID:	445725

  4. #4879
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.476
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Το γεγονός ότι δεν αντιλαμβανόμαστε πολλά δεδομένα άμεσα με τις αισθήσεις μας, δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να τα επεξεργαστούμε και να τα αξιοποιήσουμε. Η ακτινοβολία γ δεν είναι αντιληπτή από τα αισθητήριά μας, αλλά έχει ποικίλες χρήσεις στην ιατρική, τη γεωλογία.

    Ακόμα και οι φωτογραφίες που βλέπουμε σε γειτονικό νήμα δεν αποτελούν όλες ρεαλιστική πραγματικότητα. Για παράδειγμα αν αφήσεις τον αισθητήρα να γράφει μερικά λεπτά ένα νυκτερινό ουρανό π.χ.. Αποτυπώνονται όμως ψηφιακά.

    Ακόμα και τα μαθηματικά μάς βοηθούν να μοντελοποιήσουμε και να αντιληφθούμε υπαρκτά φαινόμενα, που δεν είναι άμεσα αντιληπτά με τις αισθήσεις μας. Μπορεί το μάτι μας να μην βλέπει κάτι, αλλά το μυαλό μπορεί να αντιληφθεί την παρουσία του, εφόσον αυτή διαπιστωθεί με άλλα όργανα που έχουν σχεδιαστεί για να αντιλαμβάνονται τέτοια ερεθίσματα.

    Μπορούμε π.χ. να καταγράψουμε και να μετρήσουμε διάφορα είδη ακτινοβολίας και κατόπιν να τα εκπέμψουμε με διάφορες μορφές. Αν μπορούσαμε να αξιοποιήσουμε και να αναπαράγουμε μόνο όποια ακτινοβολία βλέπουμε, δεν θα είχαμε Wi-Fi στο κινητό μας, ούτε 4G. Με την ίδια λογική, μπορούμε να αναπαράγουμε "χρώματα" (μήκη κύματος) που δεν βλέπουμε, αλλά βλέπουν άλλα ζώα. Προαιρετικά, μπορούμε και να τα αναπαραστήσουμε με οντότητες που αντιλαμβανόμαστε.

    Συνοψίζοντας: Ναι, μπορούμε να καταγράψουμε ακόμα και στοιχεία που δεν βλέπει το μάτι μας και να τα αποτυπώσουμε με τον ίδιο τρόπο (ώστε να τα βλέπουν π.χ. τα έντομα). Αν θέλουμε να τα βλέπουμε κι εμείς, θα πρέπει να επιλέξουμε μία μέθοδο αποτύπωσης, συμβατή με τις αισθήσεις μας. Για παράδειγμα στους δορυφορικούς θερμικούς χάρτες της NASA, οι πυρκαϊές αποτυπώνονται με κόκκινα εικονοστοιχεία, που αντιστοιχούν σε περιοχές με αυξημένη θερμική ακτινοβολία. Το κόκκινο χρώμα είναι απλά μία ψηφιακή επιλογή, δεν αντιστοιχεί στο ορατό χρώμα που καταγράφει ο δορυφόρος.


    Υ.Γ.: Εδώ θα ήταν ωραίο να είχαμε στην παρέα τον DrBig να μας έλεγε τις απόψεις του.
    Για αυτο παιρνεις HONDA και ησυχαζεις

  5. #4880
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    857
    Ρε Νεοσσέ, "ραφιναρισμένο" χιούμορ έκανε ο άνθρωπος, για τους περιορισμούς της ανθρώπινης αντίληψης.
    (Υποψιάζομαι ότι υπάρχει και μια μικρή νύξη για την αλαζονική ανθρώπινη αντίληψη ως "κυρίαρχου όντος" στον "κόσμο").

    Αυτό που περιγράφεις εσύ, είναι καταγραφή, επεξεργασία και πιθανή αξιοποίηση "δεδομένων" (data interpretation), η οποία με την σειρά της περιορίζεται, από την τεχνολογία, τους πόρους, αλλά και τις αντιλήψεις της κάθε εποχής.

    Δεν κατάλαβα που κολλάει το όλο σχόλιο σου, πέρα από το να καλύψει την διάθεση σου για κουβέντα ή για να πεις με έμμεσο τρόπο ότι δεν σου άρεσε το αστείο.
    Oldfarts never die

  6. #4881
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.503
    Το αστείο μού άρεσε. Κάποιος διερωτήθηκε γι' αυτό, στη συνέχεια γράφτηκαν κάποιες επεξηγηματικές θέσεις σε ωραίο τόνο και κατόπιν παρέθεσα τις δικές μου.

    Απλά και όμορφα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #4882
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.239
    Κωσταντή ήταν ωραίος ο διάλογος με το νεοσσό γι αυτό και δεν τον θεώρησα σπαμ για να πάει στην 'Παιδική χαρά' αλλά τον άφησα να προχωρήσει και αν δεν ήταν το προχωρημένο της ώρας σίγουρα θα τράβαγε κι άλλο.
    Χίλιες φορές καλύτερα τέτοιες διαφωνίες παρά η μίρλα "Κούλης-οι μπάτσοι-ο σύριζα-η τιμή της βενζίνης" και άλλα φαιδρά.

  8. #4883
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.223
    moto GP και μ@λ@κίες......

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	370870302_207652238971398_4559942430570246399_n.jpg 
Προβολές:	406 
Μέγεθος:	31,2 KB 
ID:	445733
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #4884
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.503
    Για καλά ελαστικά, πού αλλού;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lastixa.jpg 
Προβολές:	373 
Μέγεθος:	17,3 KB 
ID:	445742
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #4885
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.133
    Το Βουλκανιζατέρ ουδεμία σχέση έχει με πραγματική ιστορία ή μέλος του φόρουμ.

  11. #4886
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για καλά ελαστικά, πού αλλού;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	lastixa.jpg 
Προβολές:	373 
Μέγεθος:	17,3 KB 
ID:	445742

    Αυτό παίζει στην υποδοχή;

    https://www.youtube.com/watch?v=LPoOutJJSBw

  12. #4887
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.223
    Σε εναρμόνιση με το πνεύμα της εποχής...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230830_110403.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	11,5 KB 
ID:	445744 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230830_111011.jpg 
Προβολές:	332 
Μέγεθος:	15,8 KB 
ID:	445745
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #4888
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Σε εναρμόνιση με το πνεύμα της εποχής...
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230830_110403.jpg 
Προβολές:	330 
Μέγεθος:	11,5 KB 
ID:	445744 Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20230830_111011.jpg 
Προβολές:	332 
Μέγεθος:	15,8 KB 
ID:	445745
    Bowleno με Aprilia, Bowleno με Voge

  14. #4889
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.199
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #4890
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.223
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Bowleno με Aprilia, Bowleno με Voge
    Είδες πόσο εξιτάρει τις αισθήσεις η voge;;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2024
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2018, 14:21
  2. Εδώ μπαίνουν οι αστείες/περίεργες φωτογραφίες, μέρος VII
    από pipe_smoker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1992
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2017, 18:37
  3. Εδώ μπαίνουν οι αστείες/περίεργες φωτογραφίες:
    από kapeos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3262
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2010, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF