Σελίδα 33 από 38 ΠρώτοΠρώτο ... 232829303132333435363738 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 556

Θέμα: Επιτέλους η 1η μου ανακατασκευή.....(SRX400)

  1. #481
    καμια σχεση.
    Το μανιουαλ λεει οτι το νεκρο σημειο ειναι στο σημειο Τ του βολαν
    Εμενα το βολαν εχει μονο σημειο Ι και σημειο Η εγω αφου το εψαξα και δεν εβγαλα ακρη και αφου γυρνωντας το στροφαλο ειδα οτι οντως το σημειο Η ταιριαζει για ΑΝΣ εκανα την ρυθμιση. Επομενως δεν εχει κινδυνο να καρφωσει βαλβιδες γιατι ακριβως το πιστονι πιο κανω δεν παει για να ερθει σε επαφη. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τι γινεται και για αυτο ρωταω.
    Ουτε κουκουρουκου ειμαι ουτε ασχετος. Απλα δεν εχω ασχοληθει ποτε σε τοσο βαθος με μοτερ. Το μανιουαλ το εχω και το συμβουλευομαι αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο για να σου δωσει να καταλαβεις τι παιζει. Ολα τα παραπανω τα εχω ξαναναφερει σε προηγουμενα σχολια.
    Μου κανει εντυπωση η απαντηση σου γιατι απο οτι εχω καταλαβει το εχεις παρακολουθησει το θρεντ μου......
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  2. #482
    to moter sou prepi na ine idio me to xt 500 asxeto

    travikse mia foto ta simadia tou volan ola ke anevase tin edo prepi na exi ena T kapou
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  3. #483
    Π@παριές λέτε και οι δύο ....


    δεν έχει Τ ρε Λεωνίδα , αφού γράφει έχει Ι και Η ... και το χρονίζει και λάθος και το έχει και σε λάθος σημάδι ....


    το ΧΤ το μεταγενέστερο έχει βολάν με σημάδια Ι και Η .... και το Ι είναι για χρόνισμα το Η είναι για ανάφλεξη

  4. #484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    Π@παριές λέτε και οι δύο ....


    δεν έχει Τ ρε Λεωνίδα , αφού γράφει έχει Ι και Η ... και το χρονίζει και λάθος και το έχει και σε λάθος σημάδι ....


    το ΧΤ το μεταγενέστερο έχει βολάν με σημάδια Ι και Η .... και το Ι είναι για χρόνισμα το Η είναι για ανάφλεξη

    re agie onoufrie to xt exi T leme ke exi ton kinitira tou xtiou
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  5. #485
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    Π@παριές λέτε και οι δύο ....


    δεν έχει Τ ρε Λεωνίδα , αφού γράφει έχει Ι και Η ... και το χρονίζει και λάθος και το έχει και σε λάθος σημάδι ....


    το ΧΤ το μεταγενέστερο έχει βολάν με σημάδια Ι και Η .... και το Ι είναι για χρόνισμα το Η είναι για ανάφλεξη
    αν το Ι ειναι για την ρυθμιση των βαλβιδων τοτε το θεμα λυνεται ευκολα γιατι θα πρεπει να ξανακανω την ρυθμιση. Χρονισμο στην αναφλεξη δεν θα χρειαζεται λογικα αφου δεν εχω λυσει μοτερ. Σωστα?
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  6. #486
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΟΡΝΕΤακιας Προβολή μηνύματος
    αν το Ι ειναι για την ρυθμιση των βαλβιδων τοτε το θεμα λυνεται ευκολα γιατι θα πρεπει να ξανακανω την ρυθμιση. Χρονισμο στην αναφλεξη δεν θα χρειαζεται λογικα αφου δεν εχω λυσει μοτερ. Σωστα?

    gia na xriazete xronismo 8a prepi na to exi ksexronisi... (ti leme?)

    evgales kadena? evgales granazi kadenas?
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  7. #487
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    gia na xriazete xronismo 8a prepi na to exi ksexronisi... (ti leme?)

    evgales kadena? evgales granazi kadenas?
    τιποτα απολυτως. Μονο τα πλαινα καπακια εβγαλα ρε παιδια για να αλλαξω τις βιδες που ειχε πανω το βολαν και μετα αναγκαστηκα να βγαλω μονο το βολαν γιατι εσπασε μεσα ενα κολαουζο. Για αυτο απορω με τα περι χρονισμου της αναφλεξης που λενε ολοι. Μπορει και να μην τα ξερω καλα αλλα εχω την εντυπωση οτι μαλλον υπαρχει λαθος εικονα για την κατασταση σε μερικους.
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  8. #488
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΟΡΝΕΤακιας Προβολή μηνύματος
    αν το Ι ειναι για την ρυθμιση των βαλβιδων τοτε το θεμα λυνεται ευκολα γιατι θα πρεπει να ξανακανω την ρυθμιση. Χρονισμο στην αναφλεξη δεν θα χρειαζεται λογικα αφου δεν εχω λυσει μοτερ. Σωστα?
    όταν ρύθμισες την πρώτη φορά στα σημάδια που βρήκες ... οι βαλβίδες ήταν σφιχτές (σχεδόν κλειστές; ) και εσύ τις άνοιξες φαντάζομαι ... έχω δίκιο ;;

  9. #489
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    όταν ρύθμισες την πρώτη φορά στα σημάδια που βρήκες ... οι βαλβίδες ήταν σφιχτές (σχεδόν κλειστές; ) και εσύ τις άνοιξες φαντάζομαι ... έχω δίκιο ;;
    σωστα. Αρα για να μην επαιρνε και πριν μπροστα καπου αλλου θα ηταν το προβλημα και οχι στις βαλβιδες
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  10. #490
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΟΡΝΕΤακιας Προβολή μηνύματος
    σωστα. Αρα για να μην επαιρνε και πριν μπροστα καπου αλλου θα ηταν το προβλημα και οχι στις βαλβιδες
    καταρχήν δούλευε η δεν δούλευε το μηχανάκι πριν το ρυθμίσεις ;;

  11. #491
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    καταρχήν δούλευε η δεν δούλευε το μηχανάκι πριν το ρυθμίσεις ;;
    δεν δουλευε. Εκανε τα σκασιματα στα καρμπς που κανει και τωρα. Αλλα οταν το αγορασα το κερασα απο τα καρμπς και κρατησε για 4-5 δευτερολεπτα. Μετα του αλλαξα και εισαγωγες γιατι οι παλιες ηταν σκισμενες και φανταζομουν οτι δεν παιρνει για αυτο το λογο......
    Η ζωή είναι μεγάλη... ...μην την κάνεις καρναβάλι!!!

  12. #492
    tote ksexna ton xronismo edo mesa iparxoun ena karo 8eoritiki latris tis mixanikis pou den exoun piasi pote ena ergalio diavazoun mono ston ipologisti

    ksexase mia gia panta ton xronismo min ton ksana aneferis



    ke akouse me kala i ekentroforoi an den ine anixto to kapaki na fenonte prepi na vris to nekro simio


    to nekro simio to vriskis xoris ta mpouzi epano

    ke mpori na xriasti dio strofes to volan gia na vre8i to pragmatiko nekro simio
    prepi na exi mia sxetiki adrania to volan ka8os to girnas na es8anese oti den epireazis tipota


    an to vris ke ksana girisi ghia na sigoureftis den iparxi provlima rikse pali dio strofes sto volan



    diladi mpori na girizis to volan na pas sto nekri simio me to simio T ala na min ine to nekro simio se ekini tin strofi


    ana ine anixto to kapaki ke vlepis ekentroforous ine efkolotero girnas ta amigdala ton ekentroforon pros anti8eti katef8insi na ine to olostrogkilo simio sta kokorakia oxi to mitero
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  13. #493
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ego_o_idios Προβολή μηνύματος
    re agie onoufrie to xt exi T leme ke exi ton kinitira tou xtiou
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	adjust.jpg 
Προβολές:	222 
Μέγεθος:	44,1 KB 
ID:	313596


  14. #494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΗΟΡΝΕΤακιας Προβολή μηνύματος
    ρε παιδες. Επειδη το εψαξα και στο μανιουαλ και στο ιντερνετ δεν καταλαβα πως γινεται ο χρονισμος. Ξαναδιαβασα τις συμβουλες σας και απο οτι καταλαβα υπαρχουν 2 παρατηρησεις.
    1) Πρεπει να ξαναρυθμισω τις βαλβιδες γιατι τις ρυθμισα αναποδα (δλδ οταν πρεπει να κανει εξαγωγη εμενα κανει εισαγωγη και το αντιστροφο.
    2) Εχω λαθος χρονισμο στην αναφλεξη

    Αυτα που θελω να με βοηθησετε ειναι τα εξης:
    1) Πως θα καταλαβω ποτε ειναι σε σωστη θεση ο στροφαλος για να ρυθμισω τις βαλβιδες?
    2) Πως γινεται ο χρονισμος?
    3) Αφου οταν αγορασα την μηχανη επαιρνε μπροστα και κατα τις επισκευες μου εβγαλα μονο το βολαν και δεν ελυσα μοτερ, τωρα πως αυτο δεν παιρνει καθολου μπροστα?

    Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας. Σκεφτομαι να το δωσω σε μαστορα να το φτιαξει αλλα εχω πεισμωσει. Θα παρει μπροστα και θα φτιαχτει απο τα χερακια μου θελει δεν θελει.
    Διάβασε εδώ για ρύθμιση βαλβίδων:

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=51307&page=2

  15. #495
    ke otan teliosis sigourepsou oti ta mpouzi sou den ine mouskema an ine mouskema plineta me ka8ari venzini meta krata ta san keraki tis lampris me mia pensa me tis akides ston ourano vrexta me ka8ari venzini ke valtous fotia na kanoun ola mexri mesa trifta me simatovourta ke valta stin 8esi tou meta pata mizies xoris na anigis gkazi ke kapia stigmi anikse ton arera sta kampilater an den perni kliston ke prospa8ise me klisto aera an den perni ke pali ksana vgale ta mpouzi ke kane to idio exi mazepsi ena tono venzini mesa ston 8alamo kafsis ke vraxikiklonoun ta mpouzi
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF