Σελίδα 34 από 36 ΠρώτοΠρώτο ... 242930313233343536 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 535

Θέμα: VStrom SERVICE (και κοστολόγιο...)

  1. #496
    Δεν έκανε κάτι στην μηχανή. Απλά από αυτόν αγόρασα τα φίλτρα και του έκανα και μια ερώτηση για το πόσο θα κόστιζε το σέρβις. Πάντως ( αν εξαιρέσεις τις βαλβίδες ) δεν είναι κάτι δύσκολο να κάνεις το σέρβις μόνος σου. Γλυτώνεις πολλά λεφτά.

    Πάντως αν αποφασίσεις για μόνος σου ( χωρίς βαλβίδες ) θα σου δώσω διευθύνσεις και τηλέφωνα για τα υλικά και ότι άλλο χρειαστείς.

    ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΣΑΙ ΜΠΑΟΚ
    ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ

  2. #497
    ***Πως εκατσαν ρε συ οι υπογραφες ετσι...?*** :rotflmao:

    Το θεμα ειναι οτι ενω λογω επαγγελματος το εχω το μηχανιλικι,οι εμπειριες απο μεγαλη μηχανη και συντηρηση ειναι πολυ λιγες και φοβαμαι λιγο να κανω οποιαδηποτε κινηση,ποσο μαλλον στο στρομα.
    Στο παπι επιανε το χερι μου
    Δε ξερω ρε γμτ,νομιζω οτι θα ανοιξω καμια πληγη και ,μετα για να κλεισει θα πρεπει να δωσω πολλαπλασια..
    Παοκ να ΄σαι και να μη φοβασαι

  3. #498
    Ότι θες εσύ. Εγώ την δική μου την έκανα στην αυλή μου την Πέμπτη. Λαδια, φίλτρα, μπουζί. έχει μια διαδικασία το λύσε-δέσε αλλά δεν είναι δύσκολο. Αν θελήσεις βρισκόμαστε και την κάνουμε μαζί( όχι βαλβίδες ). Και εγώ μην φανταστείς, πρώτη φορά την έλυσα και αυτό με τις οδηγίες του manual. Δεν είχα δεύτερο άτομο και ένα άγχος το είχα. Αλλά μετά όλα καλά. και 130 ευρά στην τσέπη. ( ο Τερζής μου είπε 240. με τον Ιπποδρομίου, Δημήτρη τον λένε γλυτωσα 50ευρω )
    Εσύ αποφασίζεις. Πάντως ο Ιπποδρομίου μου είπε 160 το 12άρι . Εσένα με ρύθμιση βαλβίδων θα σου βγει κάτι παραπάνω.
    ΑΡΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ

  4. #499
    Λες ρε να γινει ετσι και τα υπολοιπα να τα πιουμε μπυρες?

    Chris θα παω μεσα στην εβδομαδα απο εκει που μου προτεινες.Θα ρωτησω τι παιζει και θα ενημερωσω.

    Οποια και να ειναι η εξελιξη σε ευχαριστω για το ενδιαφερον...Μοτοσυκλετιστικη αλληλεγγυη λεγεται αυτο.
    Να σαι καλα φιλαρακι
    Παοκ να ΄σαι και να μη φοβασαι

  5. #500
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    Λοιπόν, Service 48.000χλμ.

    Έχουμε και λέμε:

    Αλλάχτηκαν τακάκια μπροστά (όχι μαμά), φίλτρο λαδιού, λάδια, υγρά φρένων, παραφλού, σινεμπλοκ και ρουλεμάν πίσω τροχού και γραναζιού, γριπς και καθαρισμός tps-πεταλούδες κλπ κλπ.

    355 ευρό σύνολο. Με τις υγείες μας.

  6. #501
    Σέρβις 48.000 χλμ. κι εγώ...

    Κόστος 200 ευρώ (120 η εργασία, 80 τα αναλώσιμα).
    Έγινε έλεγχος στα καπελότα των βαλβίδων, όλα ήταν "εντός των ορίων του κατασκευαστή".
    Καθαρίστηκε η τρόμπα βενζίνης, παραδόξως ήταν πολύ καθαρή.
    Έγινε έλεγχος/σφιξίματα, ήταν ήδη ΟΚ.
    Πλύσιμο μηχανής, καθάρισμα και τέντωμα αλυσίδας, λίπανση ντίζας συμπλέκτη.
    Αλλαγή λαδιών (3 λίτρα Σουζουκόλαδο 5100), φίλτρου λαδιού, φίλτρου αέρα, μπουζί.
    Είχαν ξεραθεί κάτι τσιμουχάκια στις πεταλούδες του ψεκασμού, με αποτέλεσμα το ένα μπουζί να είναι κάτασπρο, μπήκαν καινούργια τσιμουχάκια.
    Έγινε συγχρονισμός των σωμάτων ψεκασμού (βγάλσιμο και καθαρισμός με υπέρηχους είχε γίνει στις 24.000 χλμ.).
    Ακόμη τα μπροστινά τακάκια μου έχουν πάστα και δεν χρήζουν αλλαγής (ευτυχώς γιατί αλλαγή τους 2Χ50=100 ευρώ).
    Υγρά φρένων είχα αλλάξει μπρός-πίσω πέρισυ (DOT 5.1 MOTUL).
    Mπήκε φρέσκο αντιψυκτικό.

    Αν τα καπελότα ήταν "εκτός ορίων" και βγάζαμε τους εκκεντροφόρους για να τα αλλάξουμε, τότε τα εργατικά θα ήταν 200 ευρώ αντί για 120...
    the motorcycleboy reigns

  7. #502

    service v-strom 650

    παιδια καλησπερα ηθελα να ρωτισω τα service της μηχανης μετα τα 12000 ειναι στα 24000; εγω ειμαι στα 21000 και ειδα οτι εχω να κανω απο τα 12000 αλλα απο οτι θυμαμε ισως ειχα κανει αλλα μπορει να ξεχασα να το σφραγισω.

    παντως για τις 24000 μου ζητισανε ενα 280ρι ευρω και καλα επειδη ειναι λεει το μεγαλο service, αν και την εχω απο το 2006 μονο μια μπαταρια εχει ζητησει πειστευω πως λογικα ολες οι εγγυήσεις εχουνε λιξει αληθεια λετε να τα συνεχισω σε μη εξουσιοδοτιμενα για λιγοτερο κοστος ;

  8. #503
    ο τακακιας Το avatar του/της nio1981
    Εγγραφή
    08/03/2010
    Μηνύματα
    780
    στα 17000 επρεπε να εχεις αλλαξει τουλαχιστον τα λαδια....κανονικα καθε 5000 θελει λαδια και φιλτρο λαδιου και αν εχεις κν φιλτρο αερα ενα καθαρισμα η αλλιως και αυτο αλλαγμα...το κοστος για αυτα ειναι μαξ 50 ευρω να τα κανεις μονος σου...γιατι σου ζηταει 280?τι ακριβως θα κανει?πολλα μου φαινονται...
    nio1981

    πολυ ζουζουνι ο καμπος....:a37: :a37:


  9. #504
    και καλα βαλβιδες λεει και ανοιγμα μηχανης αν εχει κανει καπιος τον 24000 να μας πει.

    η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο τετοια και τα λαδια δεν ξερω να τσεκαρω γιατι μια φορα μπερδεφτικα τιν εφερα στην ευθεια και δεν ειδα λαδια και λεω κατσε να συμπλιροσο ενα μπουκαλι και για καλη μου τυχη δεν την κινισα γιατι εβαλα πολυ παραπανω και υπηρχε περιπτωση να κολισει απο τα λαδια γιατι εβαλα παραπανω απο οσα επρεπε ειχα αγιο ευτιχος ροτισα και μου τα βγαλανε τορα που το θιμιθικα να γιατι δεν θιμομουνα το γιατι δεν γραφτικανε.

    επισης αυτο που θελω να τονισω ειναι και τα φρενα που ειναι πανακριβα αληθεια εσεις βαζετε ιμιτασιον η αυθεντικα της suzuki?

  10. #505
    Διάβασέ τα όλα ( δεν είναι πολλά ) και θα σου λυθούν κάποιες απορίες .

    Αυτά είπαν το 2008 http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=100835
    Aυτά είπαν το 2007 http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=80156
    Λογάριασε ότι έχει ανέβει από τότε το σύμπαν. 10-20 ευρώ κάτω θα ήταν πιο οκ για μένα ,αλλά...Thats life .

    ...Kαι μην ξαναπροσπαθήσεις να κάνεις κάτι μόνος σου γιατί μερικά πράγματα δεν είναι για όλους .Εγώ πάω σε μηχανικό γιατί δεν είμαι μηχανικός .

    Επίσης , αν θέλεις να κρατήσει πολύ το μηχανάκι σου (που μποορεί ) κοίτα να του συμπεριφέρεσαι ανάλογα . Δεν υπάρχει αυτό που λες
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dukepapas
    εγω ειμαι στα 21000 και ειδα οτι εχω να κανω απο τα 12000 αλλα απο οτι θυμαμε ισως ειχα κανει αλλα μπορει να ξεχασα να το σφραγισω.


  11. #506
    κιτα οι εγκιοισεις τις μηχανης σε ολα ηλεκτρικα και μηχανικα δεν νομιζο να ειναι πανω απο δυο χρονια οποτε ειτε μπει σφραγιδα ειτε οχι οτι και να γινει κατι μακρια βεβεα απο εμας θα το πληροσεις ειτε θες ειτε οχι αν και για εμενα θα ητανε χρησιμο να φτιαχτει ενα ποστ με προβληματα που προκιπτουν οστε να καταγραφοντε και να αποδευγοντε μεγαλιτερες φθορες απο αμελια.

  12. #507
    Όπως κα να ΄χει , προσέχουμε για να έχουμε .

    Καλλά χιλιόμετρα να έχεις με το μηχανάκι σου και για παραπάνω ενημέρωση μπες εδώ και ψάξε .

    Ολοι την ίδια μηχανη με εσένα έχουν .http://vstromhellas.forumotion.com/forum.htm

    Πιο αναλυτικά σε ορισμένα προβλήματα και γνώμες από άλλους που έχουν κάνει κάτι , ώστε να γνωρίζεις αποτελέσματα .

  13. #508
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    72000 klm. κοστος 110 ευρω και 5 ωρες δικες μου. Δεν οριζω δαχτυλα, η πεθερα με ταιζε στο στομα μετα!

    Αγορασα 3 λιτρα λαδι castrol 15-50 , φιλτρο λαδιου, συντηρητικα ΚΝ για το φιλτρο, παραφλου, 4 μπουζι, γρασσο για αλυσιδα μοτουλ.

    Καλα το μπουζι που ειναι προς το ψυγειο με εσκισε! 0-3 εντος εδρας μιλαμε! Επισης το φιλτρο λαδιου που αν δεν εχεις το εργαλειακι το σωστο δεν βγαινει που να γαμιεσαι με το ΔΝΤ.(μου το βγαλε συνεργειατζης τοπικος σε 10 δεύτερα!)

    Αξιζει τον κοπο γιατι ελυσα τη μηχανη πρωτη φορα. Ποσα γλυτωσα δεν ξερω αλλα αξιζε!
    mustili

  14. #509
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    ρε μαστορι...
    πολλα δεν ειναι τα 110?

    για λαδια φιλτρα 4 μπουζι και παραφλου 110 εουρος
    στο συνεργειο θα εδινες στη χειρωτερη 130-150?
    βεβαια το οτι την εφτιαξες μονος ειναι μεγαλη ευχαριστηση!!
    στο συνεργειο συνηθως το "ασχημο σκισιμο" πεφτει αν χρειαστει να γινουν
    βαλβιδες η κανενας καθαρισμος αντλιας καυσιμου κτλ
    οπως και να εχει παντως σιγουρα το ευχαριστηθηκες και ας μην
    νιωθεις δαχτυλα!!
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  15. #510
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    254
    39 kostisan mono ta ladia.13 το καθε μπουκαλι.το σετ ΚΝ καθαριστικα νομιζω 15! Ισως και να δωσα πολλα αλλα μηπως τοσα δεν μου παει και στο συνεργειο;

    Να σαι καλα
    mustili

Παρόμοια θέματα

  1. vstrom στρωσιμο και βολτα
    από cosini στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2009, 20:08
  2. πρωτο service και πρωτα αξεσουαρ
    από table920 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 23:59
  3. Service και radio arvyla
    από Ταξιδευτής στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 115
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 16:52
  4. service και προβλήματα?
    από Corto στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 12:02
  5. Service και εγγύηση
    από dio650gs στο forum BMW
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2006, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF