Σελίδα 366 από 666 ΠρώτοΠρώτο ... 266316356361362363364365366367368369370371376416466 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 5.476 έως 5.490 από 9987

Θέμα: Ο καφενές vol.2

  1. #5476
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Πάρε και μια δήλωση του δικού σας του γιακουματου , από τις φωτιές του 2007 :

    "Συγκεκριμένα ο κ. Γιακουμάτος δήλωσε στον Flash96: «Για τις φωτιές έχω έναν ενδοιασμό. Γιατί δεν γινόταν στους Ολυμπιακούς Αγώνες ή δεν γινόταν πέρσι ή πρόπερσι; Μήπως τυχόν το πράσινο καίει το πράσινο, δηλαδή Κράμερ εναντίον Κράμερ;

    »Κάνω κάποιες σχέσεις γιατί έχω ανησυχήσει. Αυτό είναι υπόθεση η οποία πραγματικά δεν παίρνουν μόνα τους φωτιά, είναι τώρα λιγάκι: Το πράσινο, εντάξει, κάηκε στις εκλογές, τώρα όμως καίγεται και προεκλογικά το πράσινο. Γιατί καίγεται, αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω.»

    Σε ερώτηση δημοσιογράφου αν θεωρεί ότι το ΠΑΣΟΚ βάζει φωτιές, απάντησε: «Δεν ξέρω, εγώ βλέπω ότι από τις έρευνες βέβαια θα είναι με μεγαλύτερη λεπτομέρεια και θα βρεθούν οι ένοχοι, ότι αυτές οι φωτιές δεν είναι από μόνες τους, δεν είναι θεόσταλτες. Είναι καιρικές, είναι μάλλον κομματικοπολιτικές»."
    Να μην χαρακτηριζεις ,για να μην χαρακτηρισθεις.
    1η και τελευταια ειδοποιηση.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #5477
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αναγνωρίζουμε τα θετικά μέσα στον όλεθρο.

    Καλώς ή κακώς τείνουμε να ζυγίζουμε δάση με ανθρώπους, σπίτια με ζώα και η ζυγαριά συνήθως γέρνει προς την ανθρώπινη ζωή. Με αυτά τα σκληρά δεδομένα, μιλάμε προς το παρόν για περιορισμό απωλειών, μέχρι στιγμής.

    Εδώ γίνεται χαμός και ο ένας στρέφεται εναντίον του άλλου, αντί να συνεργαστεί. Προσωπικά θα σκεφτόμουν σοβαρά (δεν είναι το μόνο κριτήριο βέβαια) να ψηφίσω κάποιον της αντιπολίτευσης, αν τον έβλεπα να λέει "καταλαβαίνουμε τη δυσκολία της κατάστασης, αναγνωρίζουμε τις προσπάθειες του κυβερνητικού μηχανισμού και συντασσόμαστε στο δύσκολο έργο του."
    Ευχολόγια στη λαθος στιγμή.
    Η ευθύνη δεν είναι τώρα.
    Τώρα βλέπουμε ότι σπείραμε.
    Η ευθύνη είναι πριν. Πριν γίνει της πουτανας.
    Τώρα στάχτη και Burberry.
    Αυτό καταλάβετε επιτέλους γιατί καταντά κουραστικό να χρειάζεται συνέχεια να λέμε το αυτονόητο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #5478
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Ευχολόγια στη λαθος στιγμή.
    Η ευθύνη δεν είναι τώρα.
    Τώρα βλέπουμε ότι σπείραμε.
    Η ευθύνη είναι πριν.
    Με την ίδια λογική η ευθύνη ανήκει και σε εμάς τους πολίτες, όχι μόνο της στιγμή της ψήφου, αλλά και της ενεργού δράσης, όταν βλέπαμε τι σπέρναμε ή τι έσπερναν άλλοι (όπως θέλει το βλέπει κανείς).

    Για παράδειγμα παραδέχομαι μερικούς γνωστούς μου, που μετά τη φωτιά της Πάρνηθας το 2013 (δεν εννοώ τη μεγάλη του 2007), μπήκαν σε σώμα εθελοντών δασοπυροσβεστών, με συνεχείς εκπαιδεύσεις επί χρόνια και πολλά σαββατοκύριακα αφιερωμένα σε αυτό, μακριά από την οικογένειά τους.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  4. #5479
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Με την ίδια λογική η ευθύνη ανήκει και σε εμάς τους πολίτες, όχι μόνο της στιγμή της ψήφου, αλλά και της ενεργού δράσης, όταν βλέπαμε τι σπέρναμε ή τι έσπερναν άλλοι (όπως θέλει το βλέπει κανείς).
    Αναντίρρητα!
    Δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών.
    Μόνο που υπάρχει και μια κάποια διαβάθμιση.
    Η δική μου μπορεί μεν να είναι υπαρκτή, αυτού που στερεί κονδύλια από το δασαρχείο όμως,ίσως και να είναι εγκληματική και ποινικα κολάσιμη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #5480
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αναντίρρητα!
    Δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών.
    Μόνο που υπάρχει και μια κάποια διαβάθμιση.
    Η δική μου μπορεί μεν να είναι υπαρκτή, αυτού που στερεί κονδύλια από το δασαρχείο όμως,ίσως και να είναι εγκληματική και ποινικα κολάσιμη.
    Κι εδώ έχω ένσταση. Τώρα ναι, καταλάβαμε όλοι ότι χρειαζόταν.

    Όταν όμως έχεις σχεδόν άδειες τσέπες και σου σκάνε μέτωπα από παντού, που θέλουν κονδύλια, τι να πρωτοκοιτάξεις; Την υγεία, την άμυνα, την παιδεία, την ανεργία, το μεταναστευτικό; Σβήνεις επιλεκτικά ό,τι φουντώσει. Ε, φαντάζομαι πως όταν αφαιρέθηκαν κονδύλια από το δασαρχείο, είχαν φουντώσει τα προβλήματα αλλού.

    Άλλο η διαχείριση δημοσίου χρήματος και άλλο του δημοσίου ελλείμματος.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #5481
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ...
    Όλα αυτά, δεν μπορούμε εν έτει 2021 να αμφισβητούμε ποιος τα προκάλεσε.

    Μια χαρά μελέτες υπάρχουν, απλά οι πανεπιστήμονες του ιντερνετ δεν τις γνωρίζουν.

    Πριν 50 χρόνια, ο παγκόσμιος πλυθησμός ήταν περί τα 2,5 δις κόσμος. Σήμερα έχουμε φτάσει τα 8+ δις, λόγω της καλύτερης ιατρικής φροντίδας, και της έλλειψης (μεγάλων) πολέμων.

    Για να σιτιστεί, να διαβιώσει και να δουλέψει όλος αυτός χρειάζεται γη και φαγητό (είτε χόρτα είτε κρέας).
    Για τη γη δεν χρειάζεται να μιλήσουμε, είναι όση είναι δεν αλλάζει. Για να ταϊστούν τα 8δις χρειάζονται καλλιεργίσιμες εκτάσεις και ζώα (που κι αυτα πρέπει να ταϊστούν για να φτάσουν σε ηλικία και βάρος σφαγής - άρα κι άλλη γη χρειάζεται για καλλιέργειες).

    Το διοξείδιο του άνθρακα που προκαλεί την τρύπα του όζοντος και τα υπόλοιπα του φαινομένου του θερμοκηπίου προέρχονται απο μηχανές (μέσα μεταφοράς, εργοστάσια κλπ) κι από τις εκπνοές των 8 δις ανθρώπων, όπως επίσης κι από τις εκπνοές των δισεκατομμυρίων ζώων που εκτρέφουμε για να ζήσουμε.

    Σήμερα διάβαζα, ότι ερευνητές του Παν. του Πότσδαμ είπαν ότι το ρεύμα του κόλπου καταρρέει (δεν είναι σε θέση να προσδιορίσουν το πότε αλλά είναι μη αναστρέψιμη η κατάσταση αν δεν υπάρξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ μείωση των αερίων του θερμοκηπίου). Αν γίνει αυτό, η μέση θερμοκρασία του Βόρειου Ημισφαιρίου θα είναι -7 Κελσίου. Όχι μείωση κατά 7 βαθμούς αλλά -7.

    Με τις υγείες μας, επιστροφή δεν υπάρχει και καλά θα κάνει ο καθένας μας να αρχίσει να μαθαίνει να ζει εκτός αστικού ιστού, σε συνθήκες πρωτόγνωρες.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #5482
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    611
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Να μην χαρακτηριζεις ,για να μην χαρακτηρισθεις.
    1η και τελευταια ειδοποιηση.
    Ο μόνος χαρακτηρισμό που θα μπορούσε να μου αποδοθεί, είναι αυτός του καρά-αντί-ΝΔκράτη.
    Πρόσεξε, όχι του αντιδεξιου, του αντίΝΔκράτη.

    Και τον φέρω με μεγάλη τιμή .

    Για την προειδοποιηση,
    ραντεβού μετά το σχολείο στις μπασκέτες.
    Μπορεί να αργήσω λίγο, είμαι και μεσήλικας ανθρωπος

  8. #5483
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αναντίρρητα!
    Δεν είμαστε άμοιροι ευθυνών.
    Μόνο που υπάρχει και μια κάποια διαβάθμιση.
    Η δική μου μπορεί μεν να είναι υπαρκτή, αυτού που στερεί κονδύλια από το δασαρχείο όμως,ίσως και να είναι εγκληματική και ποινικα κολάσιμη.

    Όσο το παγκόσμιο σύστημα βασίζεται πάνω στις ίδιες ιδέες συσσώρευσης κεφαλαίου, με όποιο κόστος, τότε όποιος και να κυβερνά, το όποιο κράτος, είναι ανύμπορος να κάτι το οτιδήποτε.

    Business as usual και προχωράμε παρακάτω. Μέχρι να γίνει κάτι απο τη φύση που δεν μπορεί κάποια ανθρώπινη δύναμη καταστολής να περιορίσει. Και τότε αντίο ζωή.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  9. #5484
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κι εδώ έχω ένσταση. Τώρα ναι, καταλάβαμε όλοι ότι χρειαζόταν.

    Όταν όμως έχεις σχεδόν άδειες τσέπες και σου σκάνε μέτωπα από παντού, που θέλουν κονδύλια, τι να πρωτοκοιτάξεις; Την υγεία, την άμυνα, την παιδεία, την ανεργία, το μεταναστευτικό; Σβήνεις επιλεκτικά ό,τι φουντώσει. Ε, φαντάζομαι πως όταν αφαιρέθηκαν κονδύλια από το δασαρχείο, είχαν φουντώσει τα προβλήματα αλλού.

    Άλλο η διαχείριση δημοσίου χρήματος και άλλο του δημοσίου ελλείμματος.
    Και εδω ενσταση; Και εδώ;;;
    Επετρεψε μου να σου πω ότι κοιμάσαι βαθιά.
    Αν δεν βλέπεις τις ΠΑΣΙΦΑΝΕΙΣ επιλογές των καπεταναίων στη διάθεση του χρήματος, όσο και να φωνάζω "εγώ" δεν πρόκειται να "σε" ξυπνήσω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά μελέτες υπάρχουν, απλά οι πανεπιστήμονες του ιντερνετ δεν τις γνωρίζουν.

    Πριν 50 χρόνια, ο παγκόσμιος πλυθησμός ήταν περί τα 2,5 δις κόσμος. Σήμερα έχουμε φτάσει τα 8+ δις, λόγω της καλύτερης ιατρικής φροντίδας, και της έλλειψης (μεγάλων) πολέμων.

    Για να σιτιστεί, να διαβιώσει και να δουλέψει όλος αυτός χρειάζεται γη και φαγητό (είτε χόρτα είτε κρέας).
    Για τη γη δεν χρειάζεται να μιλήσουμε, είναι όση είναι δεν αλλάζει. Για να ταϊστούν τα 8δις χρειάζονται καλλιεργίσιμες εκτάσεις και ζώα (που κι αυτα πρέπει να ταϊστούν για να φτάσουν σε ηλικία και βάρος σφαγής - άρα κι άλλη γη χρειάζεται για καλλιέργειες).

    Το διοξείδιο του άνθρακα που προκαλεί την τρύπα του όζοντος και τα υπόλοιπα του φαινομένου του θερμοκηπίου προέρχονται απο μηχανές (μέσα μεταφοράς, εργοστάσια κλπ) κι από τις εκπνοές των 8 δις ανθρώπων, όπως επίσης κι από τις εκπνοές των δισεκατομμυρίων ζώων που εκτρέφουμε για να ζήσουμε.

    Σήμερα διάβαζα, ότι ερευνητές του Παν. του Πότσδαμ είπαν ότι το ρεύμα του κόλπου καταρρέει (δεν είναι σε θέση να προσδιορίσουν το πότε αλλά είναι μη αναστρέψιμη η κατάσταση αν δεν υπάρξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ μείωση των αερίων του θερμοκηπίου). Αν γίνει αυτό, η μέση θερμοκρασία του Βόρειου Ημισφαιρίου θα είναι -7 Κελσίου. Όχι μείωση κατά 7 βαθμούς αλλά -7.

    Με τις υγείες μας, επιστροφή δεν υπάρχει και καλά θα κάνει ο καθένας μας να αρχίσει να μαθαίνει να ζει εκτός αστικού ιστού, σε συνθήκες πρωτόγνωρες.
    Μακριά απο μένα η ταμπέλα του επιστήμονα του πληκτρολογίου, ούτε είμαι ούτε και πλασάρομαι για τέτοιος.
    Ενας πολίτης που τον νοιάζει η φύση απλώς.
    Τα στοιχεία που αναφέρεις, τα πιστεύω, δεν διαφέρουν πολύ απο την ζοφερότητα των όσων περιγράφω νωρίτερα.
    Κι εγω ότι φταίει ο άνθρωπος ισχυρίστηκα.
    Μακάρι να μπορούσα να ζήσω εκτός αστικού ιστού, δυστυχώς όμως δεν. Θαυμάζω αμέριστα όσους το κάνουν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #5485
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος
    Ο μόνος χαρακτηρισμό που θα μπορούσε να μου αποδοθεί, είναι αυτός του καρά-αντί-ΝΔκράτη.
    Πρόσεξε, όχι του αντιδεξιου, του αντίΝΔκράτη.

    Και τον φέρω με μεγάλη τιμή .

    Για την προειδοποιηση,
    ραντεβού μετά το σχολείο στις μπασκέτες.
    Μπορεί να αργήσω λίγο, είμαι και μεσήλικας ανθρωπος
    ΔΕΝ θα ερθω γιατι ειμαι υπερηλιξ.
    και υπερβαρος και κανει και ζεστα
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  11. #5486
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Όσο το παγκόσμιο σύστημα βασίζεται πάνω στις ίδιες ιδέες συσσώρευσης κεφαλαίου, με όποιο κόστος, τότε όποιος και να κυβερνά, το όποιο κράτος, είναι ανύμπορος να κάτι το οτιδήποτε.

    Business as usual και προχωράμε παρακάτω. Μέχρι να γίνει κάτι απο τη φύση που δεν μπορεί κάποια ανθρώπινη δύναμη καταστολής να περιορίσει. Και τότε αντίο ζωή.
    Συμφωνω με το γενικό πνεύμα.
    Θέλω να ελπίζω (έστω απο αφέλεια) ότι τελος πάντων αυτό το σκορποχώρι που ζούμε στη χώρα μας, θα μπορούσε να ειναι λίγο καλύτερο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #5487
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    φτυσε την τσιχλα του ψευτοπροοδευτικοαριστερου εχει χασει την γευση της πχιά,χαλαει και η ζαχαρη τα δοντια.
    Αστείος.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #5488
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Αστείος.
    https://www.youtube.com/watch?v=PkCimxeLf9M
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #5489
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    881
    Μάγκες αν σκοπεύετε να κινηθείτε στην Π.Ε.Ο. Ελευσίνας - Θήβας γίνεται της πουτανάρας από ότι μπορεί να κινηθεί.
    Σκεφτείτε τους εαυτούς σας γιατί αν πάρει καμιά φωτιά από εδώ με την κίνηση που έχει όχι εκκένωση δεν γίνεται, αλλά θα καεί ο κόσμος στο δρόμο και στα σπίτια του μέσα χωρίς να μπορεί να φύγει.
    Όποιος πανεπιστήμονας σκέφτηκε ότι είναι καλή ιδέα να στείλει όλα τα αμάξια και φορτηγά που θα περνούσαν από τη Νέα να περάσουν μέσα από δάσος του αξίζει νόμπελ...
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  15. #5490
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.680
    Η γνωμη σου πλέον εχει χαμηλότερη βαρύτητα απο χρησιμοποιημένο χαρτί υγείας.
    Δεν πρόκειται να σου δώσω άλλη σημασία όση τρέλα και να πουλάς.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Παρόμοια θέματα

  1. Σ/Κ στα Τζουμέρκα, Vol. II
    από apapadop στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2007, 13:17
  2. Mια ιστορια θα σας πω....[vol.2]
    από fantacid στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2007, 11:01
  3. οτε και αυξήσεις vol.2
    από akaposto στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 22:23
  4. Sete ole!!!! Vol 2
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2004, 15:00
  5. Καλημέρες Vol.2
    από real_hope στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 14:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF