Σελίδα 38 από 50 ΠρώτοΠρώτο ... 28333435363738394041424348 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 556 έως 570 από 742

Θέμα: Αγoρα Cb500x 2019

  1. #556
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Έλα μου ντε

    https://www.bestprice.gr/cat/5908/ba...s.html?q=ytz8v

    Τόσο παίζει όσο κι αν έψαξα στο net…

  2. #557
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.512
    Αυτος ο συντηρητής φορτιστης του λιντλ δουλευει απο 10v και πανω κατω απο αυτο δε διαβάζει την μπαταρία. θελει να βαλεις κανα φορτιστή 12v σε παράλληλη συνδεση να διαβασει την ταση και να ξεκινησει η φορτιση.
    Το χειρότερο σεναριο ειναι να τον ήπιαν μερικα στοιχεια της μπαταριας και να πας για αντικατασταση. Ομως αν ειναι η μαμα συνήθως η χοντα βαζει yuasa japan αξιζει να το παιδεψεις να προσπαθήσεις.

    Αν κανεις μικρες βολτες 2-5 km για δουλειές ολο τον χειμώνα δε προλαβαίνει το κύκλωμα να κάνει πληρη φορτιση. Συνεπώς η φόρτιση ενδεχεται να ειναι επιβεβλημένη.
    Αν εχεις συναγερμό στεγνώνει ακομη πιο γρηγορα τις μπαταρίες. Οποτε επισης επιβεβλημένη φορτιση - συντήρηση

  3. #558
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Έχει ο κουμπάρος έναν θηρίο φορτιστή, θα κάνω μια προσπάθεια

    Η μηχανή έκανε καθημερινά πάνω από 20 χλμ τη μέρα πάντως, και ζήτημα να καθόταν πάνω από 2 μέρες σερί ακόμα και το χειμώνα

    Τώρα βέβαια που το ξανασκέφτομαι, εξ αρχής μου είχε κάνει κάτι ψιλό περίεργα, το είχα γράψει και εδώ…

  4. #559
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.676
    με ανοιχτό διακόπτη το πιο πιθανό είναι να τηνε ξελίγωσες ωρε γλάρε.
    Βάρα την με κάνα σοβαρό φορτιστή και νομίζω θα γίνει Λάζαρος.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #560
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    με ανοιχτό διακόπτη το πιο πιθανό είναι να τηνε ξελίγωσες ωρε γλάρε.
    Βάρα την με κάνα σοβαρό φορτιστή και νομίζω θα γίνει Λάζαρος.
    Θα την πάω αύριο στον γιατρό, άντε να δούμε μπάς και την σώσω γιατί το κατοστάρικο μου έκατσε κάπως…

  6. #561
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.199
    Μα άμα βγει το κλειδί δεν κλείνουν τα πάντα; Τι να κάνει ο ανοιχτός διακόπτης;

    Αν δεν την χρειάζεσαι άμεσα δοκίμασε με "καλό" φορτιστή. Φοβάμαι όμως ότι η ζημιά έχει γίνει και στην καλύτερη θα πρέπει να προγραμματίσεις την αλλαγή σύντομα.

    7 βολτ ειναι λίγα. Εγώ θα την άλλαζα άμεσα για να είμαι ήσυχος ειδικά αν έχει και μερικά χρονάκια στην πλάτη της.

    Αλλά γιατί κοιτάς συγκεκριμένο μοντέλο; Στο μπαντιτ έβαλα με 35 ευρώ αν θυμαμαι καλά. Επιλογές υπάρχουν με κάτω από 40-50 ευρώ. Για μένα δεν αξίζει να πας τόσο ψηλά.

  7. #562
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Μα δεν βγήκε το κλειδί ποτέ…
    Ουσιαστικά έκλεισε ο κινητήρας με το που κατέβασα το stand κι η μηχανή έμεινε αναμμένη
    Κοιτάω αυτήν που έχει, είδες καμιά αντίστοιχου τύπου πιο φτηνά;

    ΥΓ η μηχανή είναι σκάρτα 14 μηνών…

  8. #563
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.531
    βαλε πανω στην μπαταρια τα καλωδια απο το αυτοκινητο και τον φορτιστη χωρις να βαλεις μπρος
    αν ξεκινησει να φορτιζει χωρις error αποσυνδεσε το αμαξι και αστη να φορτισει φουλ

  9. #564
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.732
    Συνδέεις τη μπαταρία της μηχανής με το αυτοκίνητο να δουλεύει.
    Βάζεις μπροστά τη μηχανή και αφήνεις 5 πραγματικά λεπτά να δουλεύει ο κινητήρας της μηχανής χωρίς να αποσυνδέσεις τα καλώδια από το αυτοκίνητο (που συνεχίζει να δουλεύει και αυτό).
    Αποσυνδέεις τα καλώδια από τη μηχανή, σβήνεις το αυτοκίνητο και φεύγεις για βόλτα 20 χλμ.
    Επιστρέφεις και συνδέεις τη μπαταρία της μηχανής στον φορτιστή του Lidl (αν και θα προτιμούσα κάποιον σοβαρό φορτιστή, τώρα αυτόν έχεις με αυτόν θα δουλέψεις).

    Αν την σώσεις την έσωσες.

  10. #565
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Συνδέεις τη μπαταρία της μηχανής με το αυτοκίνητο να δουλεύει.
    Βάζεις μπροστά τη μηχανή και αφήνεις 5 πραγματικά λεπτά να δουλεύει ο κινητήρας της μηχανής χωρίς να αποσυνδέσεις τα καλώδια από το αυτοκίνητο (που συνεχίζει να δουλεύει και αυτό).
    Αποσυνδέεις τα καλώδια από τη μηχανή, σβήνεις το αυτοκίνητο και φεύγεις για βόλτα 20 χλμ.
    Επιστρέφεις και συνδέεις τη μπαταρία της μηχανής στον φορτιστή του Lidl (αν και θα προτιμούσα κάποιον σοβαρό φορτιστή, τώρα αυτόν έχεις με αυτόν θα δουλέψεις).

    Αν την σώσεις την έσωσες.
    θα κάνω μια προσπάθεια αύριο βράδυ...

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #566
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παντως αν εχει ψοφήσει οριστικα και σε ζορίζουν τα 100 παρε μια πιο φτηνή κλειστού τυπου.
    πχ
    https://energybatteries.gr/product/%...gtz8v-12v-7ah/
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #567
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.741
    Εγω εχω εναν optimate 4 κ εχει τυχει να βαλω μπαταρια ξελιγωμενη.
    Εχει προγραμμα που μπορει να την συνεφερει αρκετα. Σου δειχνει κ το ποσοστο υγειας της μπαταριας.
    Φαντασου εβαλα την μπαταρια απο το μεγαλο προχτες που ηταν στο κοκκινο (φαση ξεβρακωμα) κ μετα απο 2 μερες την εχει φερει στο 50% σαν υγεια.
    4 ετων μπαταρια να σημειωσω.
    Αλλα αν η μπαταρια δεν επιδεχεται κ πολλα πολλα δεν θα σου κρατησει.
    Αλλα μπαταρια 14 μηνων με καθημερινη χρηση να τα κλασει τοσο νωρις ειναι ενα προβλημα...
    Ride(s) the wind of change...

  13. #568
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αλλα μπαταρια 14 μηνων με καθημερινη χρηση να τα κλασει τοσο νωρις ειναι ενα προβλημα...
    και εμένα μου κάνει εντύπωση γιατί πλέον εδώ και 2 χρόνια δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά, το καλοκαίρι το παρατάω 3 εβδομάδες, Χριστούγεννα, Πάσχα επίσης και παρ'όλα αυτά δεν έχω ακόμα θέμα.

    Στα σύγχρονα μηχανάκια η μπαταρία είναι το Α & το Ω. Για εμένα αλλαγή και τέλος._


    ps: Σήμερα, μετά από τρία χρόνια παρά 2 μήνες αλλάζω λάστιχο, scorpion trail 2 και θα τα δοκιμάσω επιτόπου μέχρι το χωριό, για να δούμε πως θα βγουν..
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #569
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Θα κάνω μία προσπάθεια απόψε μήπως με αυτό που μου είπε ο STF γίνει δουλειά, αλλιώς θα πάρω καινούργια (μάλλον αυτή που λέει ο Άρης)
    Έχω βέβαια στείλει και μήνυμα στο Σαρακάκη, μην γίνει καμιά μαλακία με την εγγύηση και μετά μου λένε μα μου σου ξου

  15. #570
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.199
    Συμβαινει να τα "κλανει" νωρίς η μπαταρία αλλά δεν μπορώ να είμαι βεβαιος ότι έπεσες στην περίπτωση. Λογικά όμως θα έχει και εγγύηση οπότε μπορείς να παίξεις και με αυτό το ενδεχόμενο.

    Αυτήν έχω βαλει εγω, αλλα 35 ευρω το 20.
    Γενικώς 3 χαρακτηριστικά κοιτάς, αμπερωρια, αμπερ ψυχρής εκκινησης και διαστάσεις. Εγώ δεν τσεκαρα τις διαστάσεις και μου βγηκε λίγο πιο ψηλή, ευτυχώς μπαίνει ίσα-ισα. Κατά τα άλλα πρόβλημα ουδέν. 4 μηνες το χειμώνα κάθεται στο υπόγειο εκτός μηχανής, ένα φρεσκαρισματάκι με το φορτιστή λίγο πριν ξανατοποθετηθεί (παρόλο που το πολύμετρο δειχνει 12V) για τη νεα σαιζόν και γεια σας. Τωρα είναι στην τριτη σαιζόν και πάει για την ώρα.

Παρόμοια θέματα

  1. CB500X
    από almalibre στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2014, 22:47
  2. Αξεσουαρ cb500x
    από ioannis_k στο forum Honda
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2014, 15:18
  3. NC700X VS CB500X
    από Wisdover στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2013, 12:57
  4. honda cb500x
    από stam2 στο forum Honda
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2013, 11:11
  5. αγoρα μοτο - οποιαδηποτε γνωμη και αποψη θα βοηθησει
    από reaver7 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2011, 13:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF