Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 95

Θέμα: Τα καταραμένα τα greeklish

  1. #46
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Αρχικά δημιουργήθηκε από simeon
    to oti mporeite apla na prosperasete kati pou den katalabenete den sas leei tipota?
    prepei oposdipote na ta diabasete kai na ta sxoliasete ola?

    τα 500 ηλίθια μυνηματα μεταξυ των απαντησεων δεν σας ενοχλουνε???
    τα greeklish ειναι το προβλημα των φορουμ...
    το οτι για παραδειγμα οι μισες λεξεις που λεμε ειναι ΜΑΛΑΚΑΣ δεν μας ενοχλει... ειμαι σιγουρος οτι καθε φορα που την ακουτε απο φιλους σας τους κανετε την παρατηρηση....

    θα ξερω την απαντηση σε ενα προβλημα σε καποιο ποστ και ενω με βολευει να την γραψω σε greeklish θα την γραψω με ελληνικους χαρακτηρες για να μην με παρεξηγησει... σιγα μηπως και παω σπιτι του να την φτιαξω κιολας...


    οπως βλεπετε χρησιμοποιω ελληνικους χαρακτηρες γιατι δεν μου κανει διαφορα με τα greeklish αλλα δεν καθομαι να την λεω σε οποιον δεν το κανει (για οποιοδιποτε λογο). γουστο του καπελο του και στο κατω κατω δικαιωμα του.

    στο http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=4 το θεμα ειναι καθαρισμος καρμπυρατερ (μηπως πρεπει να το γραψω στα αγγλικα?????) και μετα για 4 σελιδες τσακωνονται για τις βενζινες... Βεβαια αν καποιος γραψει κατι για καρμπυρατερ στα greeklish θα βρεθουν αμεσως 3-4 εξυπνοι να του την πουνε στους αλλοι που γ@μ@νε το θεμα (οπως και τα περισσοτερα) εφοσον γραφουν στα ελληνικα κανενα προβλημα ετσι???
    Που θες να καταληξεις? επειδη υπαρχει καποιο αλλο προβλημα, μεγαλυτερο ή μικροτερο, οπως το spam, δεν πρεπει να ασχολούμαστε με τα υπόλοιπα?
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  2. #47
    έτσι δουλεύει το μυαλό του ελληνάρα φίλε μου

    "γιατί κοιτάτε το δικό μου το φάουλ, και όχι το φάουλ του ΑΛΛΟΥ;;;"

    πάντα τα φάουλ των ΑΛΛΩΝ, είναι σημαντικώτερα

    και πάντα υπάρχει η παρανοϊκη παραδοχή πως μόνο ΕΝΑ φάουλ μπορούμε να κοιτάμε κάθε φορά

    ΑΡΑ:

    καλύτερα να κοιτάμε το φάουλ του ΑΛΛΟΥ

    τόσο απλά

    και τόσο ΒΟΛΙΚΑ

  3. #48
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
    Πληκτρολογώ διπλάσιους (όκ, δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά, αλλά πιάνεις το νόημα) λατινικούς χαρακτήρες απ'ότι ελληνικούς στον ίδιο χρόνο. Λόγω σπουδών, χόμπι, δουλειάς, δεν έχει σημασία. Σπανιότατα χρησιμοποιώ ελληνικά στον υπολογιστή (σχεδόν τα σιχαίνομαι).

    Και, ως γνωστόν, ο χρόνος είναι χρήμα.

    Παρολαυτά (ασχολίαστο παρακαλώ) βρίσκω μια χαρά την παιδεία μου, την ορθογραφία μου, το λόγο μου. Έχω πρόβλημα, γιατρέ?
    Μου λες με λίγα λόγια οτι έτσι έχεις συνηθίσει και γραφεις ετσι πιο γρήγορα. Δε συμβαίνει όμως αυτο επειδή ειναι σημαντικά λιγότεροι οι χαρακτήρες που πληκτρολογείς, απλά επειδή ετσι εχεις συνηθίσει.

    Φιλε μου συγνωμη αλλα ειπα κανενα σοβαρό επιχειρημα, αυτο ειναι επιεικώς βλακεία.
    Η γλώσσα ειναι μία σύμβαση μεταξύ μας. Δε γίνεται να την προσαρμόζει ο καθένας στα γούστα του, αφήνωντας τους αλλους να μαντεψουν τις αλλαγές, γιατι ετσι, απλά δε λειτουργεί.

    Αν δεχτεις οτι η συνήθεια σου αυτή ειναι λάθος, η αντιμετώπιση ειναι να το γυρισεις σε ελληνικα(σε ελάχιστο χρόνο θα γραφεις οσο γρήγορα γράφεις και στα γκρίκλις.) και οχι να αποφυγεις τη πληκτρολόγηση ελληνικών.(εδώ ειναι και το θέμα παιδειας που λεω)




    Το να "σιχαίνεσαι" ενα κομματι της γλώσσας σου παντως μου ακούγεται καπως ...
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  4. #49
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    ΑΠΟ αυριο που θα στειλω μομφη στον Μπουμπουκο Αδωνη γ.
    θα τον κανω κι επιτιμο μελος του Φορουμ ...
    να δω ποιος θα ξαναγραψει ΓΚΡΙΚΛΗΣ
    Accipere quam facere praestat injuriam

  5. #50
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
    Μου λες με λίγα λόγια οτι έτσι έχεις συνηθίσει και γραφεις ετσι πιο γρήγορα. Δε συμβαίνει όμως αυτο επειδή ειναι σημαντικά λιγότεροι οι χαρακτήρες που πληκτρολογείς, απλά επειδή ετσι εχεις συνηθίσει.

    Φιλε μου συγνωμη αλλα ειπα κανενα σοβαρό επιχειρημα, αυτο ειναι επιεικώς βλακεία.
    Η γλώσσα ειναι μία σύμβαση μεταξύ μας. Δε γίνεται να την προσαρμόζει ο καθένας στα γούστα του, αφήνωντας τους αλλους να μαντεψουν τις αλλαγές, γιατι ετσι, απλά δε λειτουργεί.

    Αν δεχτεις οτι η συνήθεια σου αυτή ειναι λάθος, η αντιμετώπιση ειναι να το γυρισεις σε ελληνικα(σε ελάχιστο χρόνο θα γραφεις οσο γρήγορα γράφεις και στα γκρίκλις.) και οχι να αποφυγεις τη πληκτρολόγηση ελληνικών.(εδώ ειναι και το θέμα παιδειας που λεω)




    Το να "σιχαίνεσαι" ενα κομματι της γλώσσας σου παντως μου ακούγεται καπως ...
    Λατρεύω τη γλώσσα μου. Όπως και την αγγλική. Ίσως το διατύπωσα λάθος. Σιχαίνομαι τις μεταφράσεις. Σιχαίνομαι τα ελληνικά σε μια κατ'εξοχήν "βάρβαρη" επιστήμη, όπως η πληροφορική.

    Δεν είναι "λάθος" και, κυρίως, δεν είναι "συνήθεια". Είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ μου. Όπως νωρίτερα ήταν οι σπουδές μου. Μελετούσα στα αγγλικά, παρέδιδα εργασίες και πτυχιακές στα αγγλικά. Ακόμα και τώρα ελάχιστες φορές έχει χρειαστεί να πληκτρολογήσω ελληνικά. Είτε το θέλετε, είτε όχι, είναι υπολογιστές, είναι διεθνείς και ΕΤΣΙ είναι. Μπορείτε απλά να το δεχτείτε.

    Κατά τ'άλλα, όπως είπα προηγουμένως, εδώ γράφω ελληνικά για ΕΣΑΣ. Οπότε δεν είναι και τόσο "βλακεία" ε?

    Για εμένα δεν τίθεται καν θέμα παιδείας και απειλής της γλώσσας και λοιπές συνομωσιολογικές μπούρδες. Η γλώσσα μας απειλείται από τους αγράμματους και τους χαζούς, όχι από τα γκρήκλις. Είναι απλά θέμα πρακτικότητας και τίποτα παραπάνω. Δεν κρύβονται εξωγήινοι και κυβερνήσεις από πίσω. Αλήθεια.

    ΥΓ Παρατηρείς ότι δεν κάνεις καν τον κόπο να τονίζεις τις λέξεις σου, έτσι? Και κάνεις κήρυγμα για τη γλώσσα μας
    Life begins at 45°.

  6. #51
    -------------------- Το avatar του/της jfx
    Εγγραφή
    28/02/2008
    Μηνύματα
    230
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
    Λατρεύω τη γλώσσα μου. Όπως και την αγγλική. Ίσως το διατύπωσα λάθος. Σιχαίνομαι τις μεταφράσεις. Σιχαίνομαι τα ελληνικά σε μια κατ'εξοχήν "βάρβαρη" επιστήμη, όπως η πληροφορική.

    Δεν είναι "λάθος" και, κυρίως, δεν είναι "συνήθεια". Είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ μου. Όπως νωρίτερα ήταν οι σπουδές μου. Μελετούσα στα αγγλικά, παρέδιδα εργασίες και πτυχιακές στα αγγλικά. Ακόμα και τώρα ελάχιστες φορές έχει χρειαστεί να πληκτρολογήσω ελληνικά. Είτε το θέλετε, είτε όχι, είναι υπολογιστές, είναι διεθνείς και ΕΤΣΙ είναι. Μπορείτε απλά να το δεχτείτε.

    Κατά τ'άλλα, όπως είπα προηγουμένως, εδώ γράφω ελληνικά για ΕΣΑΣ. Οπότε δεν είναι και τόσο "βλακεία" ε?

    Για εμένα δεν τίθεται καν θέμα παιδείας και απειλής της γλώσσας και λοιπές συνομωσιολογικές μπούρδες. Η γλώσσα μας απειλείται από τους αγράμματους και τους χαζούς, όχι από τα γκρήκλις. Είναι απλά θέμα πρακτικότητας και τίποτα παραπάνω. Δεν κρύβονται εξωγήινοι και κυβερνήσεις από πίσω. Αλήθεια.

    ΥΓ Παρατηρείς ότι δεν κάνεις καν τον κόπο να τονίζεις τις λέξεις σου, έτσι? Και κάνεις κήρυγμα για τη γλώσσα μας
    Δε σπούδασες σε ελληνικό πανεπιστήμιο, ετσι?

    Καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι είναι άλλο πράγμα η ανάπτυξη εφαρμογών ή η ανάπτυξη της Php εφαρμογής στην οποια βασίζεται το φόρουμ και άλλο η χρήση της.
    Δεν υποστηρίζω ούτε εγω την ιδέα να βγει μια C++ με ελληνικές εντολές, πιο πολύ σύγχηση θα δημιουργήσει (οπως και η υποστήριξη ελληνικών στα domain names ας πούμε που αποδείχθηκε μια χαζη ιδέα). Είναι διαφορετικό όμως αυτό, από το να γράφεις ως χρήστης σε ενα φόρουμ.

    Για τις μπούρδες που λες και για τους αγράμματους, απλά τα γκρίκλις τα βλέπω ως ενα ακόμα βήμα να γινουμε όλοι τετοιοι.Σε αυτό μαλλον εχουμε μια διαφορά απόψεων, απολυτα σεβαστή απο μένα.


    Για τους τόνους έχεις δίκιο, μου ξεφέυγουν αρκετοί, προσπαθώ όμως να το διορθώσω(και όχι να τους καταργήσω τελείως σε αντιστοιχία με αλλες νοοτροπίες).
    Δε θα το έλεγα κήρυγμα. Ο καθένας εδω καταθέτει την άποψή του όπως κάνω κι εγώ.
    Δεν υπάρχει καμία απαίτηση να την υιοθετήσεις.

    Καλή μας νύχτα, συνέχεια αύριο.
    κάποιος μαλάκας μου σβήνει τα ποστ.

  7. #52
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.119
    Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
    Δε σπούδασες σε ελληνικό πανεπιστήμιο, ετσι?

    Καταλαβαίνεις και μόνος σου ότι είναι άλλο πράγμα η ανάπτυξη εφαρμογών ή η ανάπτυξη της Php εφαρμογής στην οποια βασίζεται το φόρουμ και άλλο η χρήση της.
    Δεν υποστηρίζω ούτε εγω την ιδέα να βγει μια C++ με ελληνικές εντολές, πιο πολύ σύγχηση θα δημιουργήσει (οπως και η υποστήριξη ελληνικών στα domain names ας πούμε που αποδείχθηκε μια χαζη ιδέα). Είναι διαφορετικό όμως αυτό, από το να γράφεις ως χρήστης σε ενα φόρουμ.

    Για τις μπούρδες που λες και για τους αγράμματους, απλά τα γκρίκλις τα βλέπω ως ενα ακόμα βήμα να γινουμε όλοι τετοιοι.Σε αυτό μαλλον εχουμε μια διαφορά απόψεων, απολυτα σεβαστή απο μένα.


    Για τους τόνους έχεις δίκιο, μου ξεφέυγουν αρκετοί, προσπαθώ όμως να το διορθώσω(και όχι να τους καταργήσω τελείως σε αντιστοιχία με αλλες νοοτροπίες).
    Δε θα το έλεγα κήρυγμα. Ο καθένας εδω καταθέτει την άποψή του όπως κάνω κι εγώ.
    Δεν υπάρχει καμία απαίτηση να την υιοθετήσεις.

    Καλή μας νύχτα, συνέχεια αύριο.
    Όχι, σπούδασα έξω.

    Συμφωνώ με τη 2η παράγραφό σου, αλλά δεν το θεωρώ τόσο τραγικό όταν κάποιος γράφει γκρήκλις. Καταλαβαίνω ότι απλά είναι πιο πρακτικό, παρά "βολικό".

    Ένιγουει (:P), μιλάω για τον εαυτό μου και δεν έχω ξεχάσει σε καμία περίπτωση τα ελληνικά μου, οπότε δε βρίσκω κάτι μεμπτό. Εξάλλου είναι απλά το ΙΝΤΕΡΝΕΤ

    Αυτά. Καληνύχτα.
    Life begins at 45°.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της simeon
    Εγγραφή
    05/08/2005
    Μηνύματα
    178


    ετσι ετσι....
    στον Ελληναρα οτι δεν του αρεσει ή δεν τον βολευει το θεωρει λαθος και μαλακια του αλλου.
    Δεν εχει μαθει ποτε στην ζωη του να αποδεχετε και την αλλη αποψη η λογικη αν αυτη δεν του αρεσει.

    Πρεπει ολα τα να του τα προσφερουμε οπως τα θελει μην κουραστει ο κώλος του!!!

  9. #54
    ιφ αι γκετ γιορ ποιντ..

    ιφ γουι σταρτ ραϊτ ινγκλις γουιθ γκρικ αλφαμπετ, δεν γουι αρ γκοινγκ του νταμαγκ δε ινγκλισ λανγκουατζ αντ προμοουτ γκρικ ολ οβερ δε γουορλντ

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
    ιφ αι γκετ γιορ ποιντ..
    γιου ντοντ

  11. #56

    GREEKLISH

    Θα συμφωνήσω και εγώ ότι με τα ελληνικά τα πάω καλύτερα.Διαβάζονται εύκολα ,κατανοούνται ευκολότερα και επειδή είμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ να τα λέμε ελληνικά. Μην ξεχνιόμαστε κιόλαs????

  12. #57

    GREEKLISH

    Φίλε simeon εάν το ελληναραs είναι για ΄μένα και όχι το ελληνάραs να σου θυμίσω κάτι.Γράφειs?
    ...την αλλη αποψη η λογικη αν αυτη δεν του αρεσει.Έαν δεν τονίσειs το η (ήτα) που είναι ανάμεσα στην άποψη και την λογική δεν βγάζειs εύκολα νόημα,γι΄αυτό καλύτερα για ΄σένα να γράφειs greeklish αρκεί, όπωs γράφουν και πολλοί να μην είναι πολλέs σειρέs.Εγώ σε θεωρώ συνταξιδιώτη και άν πάθω κάτι και χρειαστώ την βοηθειά σου δεν θα με πειράξει να μου τα γράψειs και greeklish

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kos600rr
    Φίλε simeon εάν το ελληναραs είναι για ΄μένα και όχι το ελληνάραs να σου θυμίσω κάτι.Γράφειs?
    ...την αλλη αποψη η λογικη αν αυτη δεν του αρεσει.Έαν δεν τονίσειs το η (ήτα) που είναι ανάμεσα στην άποψη και την λογική δεν βγάζειs εύκολα νόημα,γι΄αυτό καλύτερα για ΄σένα να γράφειs greeklish αρκεί, όπωs γράφουν και πολλοί να μην είναι πολλέs σειρέs.


    Αν και όχι greeklish... το διάβασα 5 φορές και δεν κατάλαβα τίποτα.
    safety doesn't happen by accident

  14. #59
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    εχω λυθει στα γελια με το θρεντ !!!!!!!!

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #60
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098

    Re: GREEKLISH

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kos600rr
    το ελληναραs είναι για ΄μένα και όχι το ελληνάραs

    ELLINARAS :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


    μην μαλωνετε ρε ... tha sash dhoso stegna stouhs modhereitors
    Accipere quam facere praestat injuriam

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τα μαθατε τα νεα ?
    από alex14 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2005, 14:34
  2. Τα πήραμε τα πήραμε ....
    από sotpag στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2005, 17:42
  3. Για Τα Λεφτα Τα Κανεισ Ολα
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 16:13
  4. Επεσα,χτυπησα, και η μοτο..σκ@τα,σκ@τα,σκ@τα.
    από gcrook στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 13:57
  5. να τα σηκωσω τα καλαμια 5μμ??
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 22:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF