Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 64

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΕΦΕΔΡΙΚΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.776
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    ρε παιδια...ο ανθρωπος θελει ενα 2ο γενικης χρησης...για να βαζει οποιον ανεβαινει στη μοτο ασχετο κατα περιπτωση, για καμια φορα που δε θα θελει να βαλει το ''καλο'' κρανος(παει κανα γυμναστηριο, καμια παραλια κλπ) και αρχιζεται το τι θα παιρνατε στη γυναικα σας, τι στην αδερφη σας τι στο παιδι σας...

    7αμα ειναι ετσι, ας παρει να παρει 8 RX7 corsair, 2SM, 2M, 2L kai 2XL, για οποιον ειναι να ανεβαινει πανω στη μοτο αναλογα με το κεφαλι του και να εχει και εφεδρικο σε περιπτωση που πλενει το ενα και το εχει να στεγνωνει
    Νταξ ρε μη μαλώνεις, είμαστε εκτός θέματος το ξέρουμε.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Iron eddie δες μια γρηγορα εδω: http://www.helmetcity.co.uk/HJC-HQ-1...-wb_ASC5I.aspx


    Εχει μεινει μονο ενα σε medium και το δινουν 130λιρες. Τσακωσε το

  3. #48
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
    1ον, δεν απαντησες..

    Τελος παντων να υποθεσω οτι δεν το καθαριζεις με χλωρινη και οταν δεν το φορας δεν το παρατας πανω σε ενα μπιτονι με ηλεκτρολυτη μπαταριας..
    Που ξερεις ομως αν δεν τα εκανε αυτος που στο πουλαει το μεταχειρισμενο?

    ta shmadia τετοιας χρησης ειναι εμφανεστατα...


  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    Ρε παιδια τί το συζητατε ακομα; Αλλο η ασφαλεια αλλο το design. Ενα κρανος των 150? προσφερει την ιδια ασφαλεια με ενα των 500? ΑΝ εχουν περασει και τα δυο τα ιδια τεστς με επιτυχια. Τελεια.
    Στο δευτερο κρανος πληρωνεις διαφορα αλλα χαρακτιριστικα! Όπως καλους αεραγωγους, καλα γραφικα, αφαιρουμενη επενδυση απο μεσα, φιμε ζελατινες, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ, το οτι το φορεσε ο ταδε οδηγος του moto gp στον ταδε αγωνα και διαφορα αλλα. Δεν λεω οτι αυτα δεν ειναι χρησιμα, αλοιμονο ολοι πουλαμε λιγο μουρη, αλλα αλλο αυτο, και αλλο να λεμε οτι το φτηνο κρανος δεν θα σε προστατεψει.

    Η πρωτη εταιρεια που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η BELL. Ολα τα κρανη της εχουν την υψηλοτερη δυνατη βαθμολογια στο sharp test, απο το ποιο φτηνο των 150 λιρων, μεχρι το ποιο ακριβο των 500 λιρων. Μην αφηνεται το marketing να σας αδειαζει τις τσεπες χωρις λογο
    Ακυρος...
    και για την πρωτη παραγραφο και για την τελευταια.
    για τη μεσαια ειναι θεμα ανθρωπου..

    Επειδη ακουγεσαι σιγουρος και μπορει κανεις να σε παρει στα σοβαρα.

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    Ακυρος...
    και για την πρωτη παραγραφο και για την τελευταια.
    για τη μεσαια ειναι θεμα ανθρωπου..

    Επειδη ακουγεσαι σιγουρος και μπορει κανεις να σε παρει στα σοβαρα.
    Κατα την γνωμη μου εχει δικιο. Εφοσον περασαν τα στανταρ ασφαλειας σε προστατευουν ΟΛΑ.

    Τωρα αν καποιος παρει δυο νουμερα μεγαλυτερο και παθει καμια διασειση, δεν μπορει να κατηγορησει το κρανος.

    Η τιμη διαμορφωνεται απο τα επιπλεον χαρακτηριστικα του κρανους, οπως τα υλικα κατασκευης, η εσωτερικη επενδυση, η ζελατινα, τα γραφικα, το κοστος του R&D για αεροδυναμικη κλπ.
    Κρανη NOVA:
    "Βαλ'το καλα στον αγκωνα σου"

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    δεν μου λες ομως σε τί ειμαι λαθος. Πετας ενα ακυρος και την κανεις..

  7. #52
    πουλαει νομιζω ο σταμπακ ενα τουμπανο ...κανε μια αναζητηση
    PROzacRIDER

  8. #53

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bentouza
    Εγγραφή
    17/06/2006
    Μηνύματα
    739
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    δεν μου λες ομως σε τί ειμαι λαθος. Πετας ενα ακυρος και την κανεις..
    δεν παρεχουν την ιδια ασφαλεια τα κρανη εφοσον εχουν περασει τις ιδιες προδιαγραφες.
    οι προδιαγραφες ειναι το κατω οριο ανοχων για την προστασια του καταναλωτη.
    αν σου αρκουν (και κατανοεις τι ακριβως ειναι αυτες οι προδιαγραφες) παρε οτι θες. οτι πωλειται νομιμα στην ευρωπη τις εχει περασει (κρανος μοτοσυκλετας εννοω).
    ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.

    το sharp ειναι μια καλη αρχη αλλα δεν ειναι απολυτα αποδεχτο ουτε απο τους κατασκευαστες αλλα ουτε και απο σενα αν ριξεις ενα δευτερο βλεφαρο.

    λιγο πολυ εχουν ξαναγραφτει τα ιδια οποιος ενδιαφεται ψαχνει και τα βρισκει.εγω οφειλα να πω οτι εισαι λαθος κυριως επειδη ειχες το υφακι του ξερολα αλλα και για να ισσοροπησει η σουμα των γνωμων για καποιον ψιλοασχετο που τωρα αρχιζει να ψαχνει. μια γνωμη ετσι μια αλλιως ξανα απο την αρχη...


  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza
    δεν παρεχουν την ιδια ασφαλεια τα κρανη εφοσον εχουν περασει τις ιδιες προδιαγραφες.
    οι προδιαγραφες ειναι το κατω οριο ανοχων για την προστασια του καταναλωτη.
    αν σου αρκουν (και κατανοεις τι ακριβως ειναι αυτες οι προδιαγραφες) παρε οτι θες. οτι πωλειται νομιμα στην ευρωπη τις εχει περασει (κρανος μοτοσυκλετας εννοω).
    ΜΗΝ ΛΕΣ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.

    Όλο αυτό είναι τελείως άσχετο γιατί δεν του είπα να πάει να πάρει ένα κράνος απλά πιστοποιημένο κατά ece 22.05. Γιατί εκεί δεν μπορείς να προσδιορίσεις την απόδοση. Έχει μονο pass και fail. Και ουσιαστικά όποιο κράνος και να πάρει απ'την αγορά θα έχει πάρει αυτή την έγκριση.
    Εγώ μίλησα για ποσοτικό τεστ. Πόσο καλά τα πήγε δηλαδή. Μια αρχή έκανε το sharp test το οποίο δεν το έκανε ούτε κάποιο περιοδικό, ούτε ο μανάβης της γειτονιάς σου. Το έκανε ένας οργανισμός υπό την αιγίδα του υπουργείου μεταφορών της Αγγλίας.
    Και ποσώς με ενδιαφέρει αν η Arai βγαζει ανακοίνωση ότι δεν συμφωνεί με τον τρόπο που γίνονται τα tests, επειδή λιγο πολυ της βγαλαν το κορυφαιο μοντελο της γτπ.

  11. #56
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    αραι γτπ?

    τοσα χρονια σε αγωνες οι κακομοιροι αναβατες παιζουν το κεφαλι τους


    τελος παντων...δε τιθεται θεμα αν ειναι πιο μελετημενο ενα κρανος φτηνο απο ενα αραι νομιζω...σημασια εχει να βαζεις κρανος στην κεφαλα σου, ακομα και αν ειναι απο το πρακτικερ στη χειροτερη...και για να σας το θεσω αλλιως...

    θα προτιμουσατε να φατε μια σφηρια στο κεφαλι σας με ενα κρανος απο το πρακτικερ, η χωρις τιποτα?

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    αραι γτπ?

    τοσα χρονια σε αγωνες οι κακομοιροι αναβατες παιζουν το κεφαλι τους



    Δεν καταλαβα... επειδη ειναι Arai ειναι αυταποδεικτο οτι ειναι καλυτερα απο ενα αλλο χ ψ κρανος ?

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    οχι δεν ειναι η αραι γτπ. Το συγκεκριμενο μοντελο που ολοι το θεωρουσαν ως το καλυτερο κρανος για γρηγορες μηχανες, και κοστιζε καμια 700αρα αποδειχτηκε ανθρακας.


    [Και οσο για το αλλο, μην εισαι 100% οτι στους αγωνες φορανε τα εμπορικα μοντελα. Ναι ΞΕΡΩ οτι η αραι λεει οτι φορανε τα ιδια, αλλα μπορει να το λεει γιατι την συμφερει εμπορικα. ]


  14. #59
    Aν σε ενδιαφερει εχω ενα ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ Nolan X-lite X701 σε medium μεγεθος. Και μονο που θα το ακουμπησεις θα καταλαβεις ποσο ποιοτικο ειναι.
    Μου το πηρε δωρο η γυναικα μου αλλα δεν ηξερε οτι ειχα βαλει τη μηχανη για πουλημα.
    Ειναι ολοκαινουργιο το κρανος,δεν το εχω φορεσει ουτε μια φορα και το δινω στη μιση τιμη.
    κοιτα εδω
    http://www.moto.gr/forums/showthread...16#post1856616

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/07/2009
    Μηνύματα
    325
    αφου θελεις δευτερο για συνεπιβατη παρε ενα σε λιγο μεγαλυτερο νουμερο και που εχει την δυνατοτητα να δουσκωνη τα μαξιλαρακια με αερα ,οποτε θα κανει σχεδον σε ολους.
    καλαματιανος

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΝΕΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ
    από dimis_gr στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2012, 22:44
  2. ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ
    από falkonis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 13:30
  3. ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ
    από kirkis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2006, 10:54
  4. ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗΣ- ΑΓΟΡΑ ΚΡΑΝΟΥΣ/jacket
    από anixneyths στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2006, 09:25
  5. Αγορα Κρανουσ
    από koutsikos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2005, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF