Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 65

Θέμα: ΑΥΣΤΡΙΑ 2012

  1. #46
    Σωστός!! Πρέπει να χαλαρώσω .. απλά με αγχώνει και το οικονομικό καθώς το ψάχνω ακόμα και φοβάμαι μην ξεφύγω. Θα ακολουθήσω πιστά τις συμβουλές σου.Και μια ερώτηση ακόμα.. στα camping πρέπει να κάνω κράτηση ή πάω όπου με βγάλει?

  2. #47
    μην αγχώνεσαι. στο πλοιο έχε τα πράγματα σου σε ενα σακο και ασε τον επάνω στην καρέκλα που κάθεσαι (χωρις τα τιμαλφή).
    Στο κάμπινγκ δεν χρειάζεται κράτηση θα βρεις οπωσδήποτε μια θέση.
    στις πολεις για να τις δεις θες μια μερα, οποτε κανόνισε χρονο μεταξει 26/27 για το Salzburg
    στο fussen πρέπει να δεις τον πίργο στα ψιλα οποτε θα φας 3-4 ωρες.
    Αρα θα στριμώξεις το Innsbruck, φτιαξτο
    Θα πρότεινα να δεις το Villach και να μείνεις στο zell am see περνώντας απο Grossglockner ( 5 ώρες οδήγηση )
    και
    μετά το Edelweispitse πήγανε Hallstat μετά Salzburg. καλύτερες διαδρομές λιγότερα χλμ και πιθανών μια μέρα λιγότερη.
    Φεύγοντας απο Innsbruck για βενετια περνα απο Arabba - cortina d'amprezzo για να δεις και τους δολομίτες. 4-5 ωρες διαδρομή, αλλά θα σου μείνει .
    camping εχει εξω απο την Βενετια (4-5χλμ) καμια 15αρια

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTOS80 Προβολή μηνύματος
    Αν υποθέσουμε ότι ταξιδεύω μόνος μου.. πώς την βολεύουμε στο καράβι απο θέμα κλοπής κτλ.Δλδ όταν ας πούμε πάμε τουαλέτα - κανένα μπανάκι κτλ τί κάνουμε τα πράγματα?
    ποιά πράγματα? δεν χρειάζεται να έχεις μαζι σου τπτ περισσότερο απο μια τσάντα πλάτης ή το τανκbag.
    Να σου πω τι κάνω εγω σε αυτά τα ταξίδια. Φτάνοντας Πάτρα, εκεί στο κτίριο που γίνεται το check-in αλλάζω. Βγάζω κορντούρες, μπουφάν κλπ και φοράω κάτι άνετο για τις 20+ ώρες του ταξιδιού. Τις κορντούρες κλπ τις χώνω κάπου στη μηχανή, αν περισεύει χώρος στα μπαγκάζια αλλιώς τις δένω με ένα δυχτάκι πάνω στη σέλα, πάνω στο λουκάνικο κλπ. Αφαιρείς απο μέσα ότι πολύτιμο (χαρτιά, χρήματα κλπ). Υπάρχουν και μεταλικά δυχτάκια που κλειδώνουν για αυτή τη δουλειά (google: pacsafe)
    Εκεί αλλάζω λίγο και τη "διαμόρφωση" των πραγμάτων που έχω στη τσάντα πλάτης ή στο tankbag, μόνο για το πλοίο. Βάζω μέσα οτι θα μου χρειαστεί (πχ μια πετσέτα, ένα φουτερ γιατι μπορεί να κάνει κρύο το βράδυ, ένα βιβλίο κλπ κλπ) και εχω αυτό και μόνο αυτό μαζί μου πάνω στο πλοίο. Ούτε να κουβαλάω ένα σκασμό πράγματα ούτε άγχος. Όταν φτάσω Ιταλία, αφιερώνω 10-15 λεπτά με το που βγώ απο το γκαράζ για να ξαναφτιάξω τα πράγματα σε mode ταξιδιού.

    Για το αν θα κλείσεις απο πριν ξενοδοχείο/κάμπινγκ, γνώμη μου ότι δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Το θέμα είναι προσωπικό. Όπως αισθάνεσαι πιο άνετα. Στα 3 από τα 4 ταξίδια έξω δεν είχαμε κάνει κράτηση ουτε για μια μέρα. Όπου μας έβγαζε. Και προσωπικά έτσι μου αρέσει καλύτερα.

  4. #49
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2011
    Μηνύματα
    10
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αυστρια.jpg 
Προβολές:	74 
Μέγεθος:	61,5 KB 
ID:	263321 Η Αυστρια ειναι απλα υπέροχη!!προτιμησε πιο πολυ επαρχιακούς δρόμους ειναι απλα καλυτερα αν και στην αυστρία και απο την εθνικη τους εχεις θέα.Αν σου αρεσουν οι ζωολογικοί κήποι στο Insbruck εχει εναν καταπληκτικο Αλπικο zoo ...μολις κανεις τα πρώτα σου km εξω θα χαλαρώσεις και θα δεις οτι τελικά ειναι απλα τα πράγματα ...αρκει να εχεις χιούμορ και να μην περιμένεις/απαιτεις οτι ολοι θα μιλουν αγγλίκα....
    ...reality is fantasy abuse....

  5. #50
    Για το Αγγλικα την ξέρω την κάτασταση..έχω κάνει πολλά ταξίδια εξωτερικό απλά όχι με μηχανη και όχι μόνος μου. Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ώς έξής:

    25/7 venice - villach (βόλτα) - weissensee(διαμονη)
    26/7 Weissensee - Grossglockner - Zell am See (διαμονή)
    27/7 Zell am see - halstatt - Salzburg (Διαμονή κάπου γύρω)
    28/7 Salzburg (βόλτα στην πόλη και άραγμα)
    29/7 Salzburg - Sankt Johan in Tirol (Πέρασμα - μικρή στάση) - Innsbruck
    30/7 Innsbruck
    31/7 Innsvruck - Arabba - Cortina d'ampezzo - Treviso (ή κάπου γύρω για διαμονή)
    1/8 Treviso - Venice (το καράβι φέυγει στις 18:00).

    Θα μπορούσα στις 31/7 να μήν κατέβω τόσο κάτω μιάς και το καράβι φέυγει απόγευμα και να μείνω κάπου εκτός πόλης.(Ξέρετε κάτι καλό?)

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTOS80 Προβολή μηνύματος
    [...](Ξέρετε κάτι καλό?)
    Οχι, η μαγεία του ταξιδιού ειναι να ανακαλυψεις κατι μονος σου και όχι όπου σε πανε οι άλλοι.

    Σαν προταση, προσπέρασε το Sankt Johan και κανε σταση στα επομενα χωριουδακια: Going, Elmau, Scheffau
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Οχι, η μαγεία του ταξιδιού ειναι να ανακαλυψεις κατι μονος σου και όχι όπου σε πανε οι άλλοι.

    Σαν προταση, προσπέρασε το Sankt Johan και κανε σταση στα επομενα χωριουδακια: Going, Elmau, Scheffau
    Ναι το sankt Johan το έβαλα απλα σαν ενδιάμεσο για να μου βγεί η διαδρομή απο επαρχιακό ενοείται ότι όπου μ αρέσει θα σταματήσω.

  8. #53
    Χαρτη/ες εχεις?
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #54
    GPS αλλα μου λειπει η βαση όπου την ψαχνω.

  10. #55
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    μια και από βενετία (όπου φτάνεις πολύ νωρίς το πρωί) πάς villach κάνε μια μικρή τρίωρη παράκαμψη να χαρούν τα ματάκια σου και τα λαστιχάκια σου... Κι αν όχι ακριβώς αυτή τη διαδρομή http://goo.gl/maps/wQE0 διάλεξε στο χάρτη κάτι αντίστοιχο... Αν σε παίρνει κι ο χρόνος βέβαια...
    Για τα καράβια, όπως τα είπαν οι απο πάνω. Λεφτά τηλέφωνα κλπ πάνω σου και τα υπόλοιπα στη θέση σου...
    Καμπινγκ δε χρειάζεται να κλείσεις πουθενά γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να φας σκάλωμα κάπου, να γουστάρεις ατέλειωτα βρε παιδί μου και να πιέζεσαι "γιατί έκλεισες κάμπινγκ". Απλά τσέκαρε αρκετά κάμπινγκ στο χάρτη υπολογίζοντας που θα είσαι κατά τις 7 το βράδυ (+- 50 χλμ...)
    γης μαδιαμ...

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTOS80 Προβολή μηνύματος
    GPS αλλα μου λειπει η βαση όπου την ψαχνω.
    ΠΑΡΕ ΧΑΡΤΕΣ !!!!
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    ΠΑΡΕ ΧΑΡΤΕΣ !!!!
    Γιατί το λές Προτειμώ την τεχνολογία απο το χαρτί. Είσαι πιο ρομαντικός μάλλον. Καταλαβαίνω γιατί το λές αλλά μου φαίνεται μπλεξιμο με την χαρτούρα. Βέβαια θα έχω έναν μαζί για bak up αλλά κυρίως χρησιμοποιώ GPS.

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTOS80 Προβολή μηνύματος
    Για το Αγγλικα την ξέρω την κάτασταση..έχω κάνει πολλά ταξίδια εξωτερικό απλά όχι με μηχανη και όχι μόνος μου. Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ώς έξής:

    25/7 venice - villach (βόλτα) - weissensee(διαμονη)
    26/7 Weissensee - Grossglockner - Zell am See (διαμονή)
    27/7 Zell am see - halstatt - Salzburg (Διαμονή κάπου γύρω)
    28/7 Salzburg (βόλτα στην πόλη και άραγμα)
    29/7 Salzburg - Sankt Johan in Tirol (Πέρασμα - μικρή στάση) - Innsbruck
    30/7 Innsbruck
    31/7 Innsvruck - Arabba - Cortina d'ampezzo - Treviso (ή κάπου γύρω για διαμονή)
    1/8 Treviso - Venice (το καράβι φέυγει στις 18:00).


    Θα μπορούσα στις 31/7 να μήν κατέβω τόσο κάτω μιάς και το καράβι φέυγει απόγευμα και να μείνω κάπου εκτός πόλης.(Ξέρετε κάτι καλό?)
    Alta Badia (αποτελειται 6 χωρια)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bikepics-2232372-full.jpg 
Προβολές:	66 
Μέγεθος:	78,0 KB 
ID:	263325
    Alleghe
    Agordo
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bikepics-2234167-full.jpg 
Προβολές:	63 
Μέγεθος:	43,8 KB 
ID:	263326

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SOTOS80 Προβολή μηνύματος
    Γιατί το λές Προτειμώ την τεχνολογία απο το χαρτί. Είσαι πιο ρομαντικός μάλλον. Καταλαβαίνω γιατί το λές αλλά μου φαίνεται μπλεξιμο με την χαρτούρα. Βέβαια θα έχω έναν μαζί για bak up αλλά κυρίως χρησιμοποιώ GPS.

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=128850
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    +1

    απο προσωπικη εμπειρια:
    4 ταξιδια/5 χωρες
    12000χιλ
    ΜΟΝΟ με παραδοσιακους χαρτες.
    κανενα προβλημα

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΥΣΤΡΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ (Δολομίτες) 2012
    από SOTOS80 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2012, 20:07
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 23/06/2006, 10:09
  3. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ 2012!
    από maintenance στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 18:24
  4. Ιταλια-τσεΧια-αυστρια+moto Gp Brno
    από andrian στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 21:23
  5. Ελλαδα -αυστρια -Τσεχια (many parts)
    από hornet στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 09:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF