Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 57 από 57

Θέμα: Αλλάζουν οι εποχές ...πρέπει να αλλάξουμε και εμείς;....

  1. #46
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    an ke ime skata mavra 8a prospa8iso na prosegkiso to 8ema

    file gadalf 8imisou apo ti epireazomaste stin kinonia
    8imisou ola ta ere8ismata pou pername

    gia tis modes ta revmata 8imisou
    ine akrivos to idio me simera mono pou ine pio grigora ke pio apedefta

    ke tote pou foragame stena tzin me tin maloura mexri ta vizia argotera me ta skoularikia pos mas antimetopizan?
    pos mas evlepe o kosmos?

    sini8os imastan apla kala pedia pou eprepe na ipostiriksoume tin es8itiki mas apopsi pou teriaze me tin prosopiki mas epanastasi

    ka8e efivos exi dikeoma na kani tin prosopiki tou epanastasi
    to idio ginete ke simera

    afta me apla logia
    fantazome oti oloi kseroun ti enoo

    apla simera den ine arketo ena skoulariki giati ine dedomeno ke den ine ksexoristo
    ego to forao mexri simera
    simera exoun kani sourotiri tin mouri tous sto melon 8a alaksi afto den ksero pos isos ftasoume sta perasmena kokala sta mpratsa ke stin miti

    ala ine afto pou imastan emis apla kala pedia pou i8elan na dilosoun tin diaforetikotita tous ke na kanou tin prosopiki tous epanastasi

    prosopika den me eklisi oute me enoxli tipota

    tous katanoo apolita
    prosopika imoun punk exo silif8i apires fores gia afto
    giati tote apagorevotan na kikloforis me skoularikia
    me vazan na ta petao...

    to 8ema ine oti florous den evlepes polous
    simera exi gemisi o kosmos florosoupes

    ke afti i antidrastiki ine poli ligi

    sigoura poli apo emas exoume pari ena alo ma8ima apopioumaste to parel8on mas to pezoume volemeni grafiades ke ta mona onira mas ine na doume tin kilota tis sinadelfou mpas mas katsi kiolas ke ti 8a fame sto spiti i pote ine i epomeni episkepsi ston koumparo

    sigoura ena tetio sintiritiko atomo den prepi na exi gnomi gia tin kinonia efeson kirios gkriniazi gia to anikanopioito tis zois tou

    kat epektasi ine ena kamena xarti ke vazo ke emena mesa den exo provlima

    episis omos simera tin moda tin elenxoume emis i genia mas ke afto pou vlepoume stous dromous se oli tou tin ektasi ine i krifi mas po8i

    i ginekes ntimenes poutanes...
    ke ka8e alos krifos mas po8os apo tou na to pezoun aneti ke cool i neoi kati pou emis ksekinisame ala den prolavame
    sex pantou os apo8imeno
    apelef8erosame ta i8i

    ke ola osa kanoun oi neoi ine apotelesma diki mas nootropias mias ke emis elenxoume tis modes to marketing ta panta

    i neei pou nomizoun oti pane kontra se kapio katestimeno prepi na ma8oun oti olo afto to paketo tous to poulame emis

    emis elenxoume tin zoi tous
    emas pou mas 8eloun poura sto peri8orio i otidipote alo
    emas pou mas apostrefonte

    ine i marionetes mas

    opos imastan emis kapote se kapious alous

    imaste oloi ena se ena pexnidi pou i kanones anadiamorfononte pia tipota den ine dedomeno

    opios katalave exi kalos

    :a19:
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
    ιδανικά και αξίες!!! εκεί είναι όλα....
    Ναι, αλλά όχι μόνο. Χρειάζεται και παιδεία (προσοχή, όχι εκπαίδευση, τουλάχιστον όχι το αποστειρωμένο ελληνικό σχολείο )

    Παιδεία που να αντανακλά την καθημερινότητά μας, τον τρόπο με τον οποίο συνδιαλεγόμαστε με τους γύρω μας.

    Τα ιδανικά και οι αξίες είναι χρήσιμα, αλλά έχουν και ένα βαθμό υποκειμενικότητας, πχ άλλα ενδεχομένως τα ιδανικά τα δικά μου και άλλα τα δικά σου.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #48
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Τα ιδανικά και οι αξίες είναι χρήσιμα, αλλά έχουν και ένα βαθμό υποκειμενικότητας, πχ άλλα ενδεχομένως τα ιδανικά τα δικά μου και άλλα τα δικά σου.

    αφου προφανώς μεγαλώσαμε με διαφορετικό τρόπο, είναι λογικό να μην ταυτίζονται τα ιδανικά μας


    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  4. #49
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    afro , ..

    Μαζί σου ...

    Απλά διαπιστώσεις επί προσωπικού κάνω και για το μέλλον του παιδιού μου αλλά και για μένα.

    Τώρα για τις κατευθύνσεις που λες... αυτές είναι πάγιες και ως σκοπό είχαν πάντα το κέρδος... Εκείνο όμως που σωστά έθεσες , είναι οτι οι αντιστάσεις των γονέων έχουν μειωθεί και κατά επέκταση στα παιδιά , έχουν εξαλειφθεί..
    Στο χέρι του καθενός μας ,είναι ..ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙ, να του περάσει ιδανικά και αξίες...οχι όμως να του μεταδώσει και την δική μας νοοτροπία... απο εκεί και πέρα απλά πρέπει να το αφήσει ελεύθερο.

    Gandalf
    file mou, kale mou file, ta pedia gia na megalosoun xriazonte agapi storgi asfalia ke texnasmata...
    apo kapio simio ke meta den megalonoume emis ta pedia mas
    megalonoun me afta pou tous poulai to marketing ke o kinonikos perigiros tous

    ta dika mou pedia pou exoune ftasi sto simio na empistevonte ke na akoune tous gonis ke exoun ftasi to pnevma tous se ipsilotera standart apo ala pedia tis ilikias tous entoutis fenonte ke dixnoun diaforetika ke antidrastika

    ke i sxesi pedion goneon ginete ikio8elos apo tin meria tous ke i sxesi ine perisotero filiki
    ke oxi tipiki gonea pediou

    meta apo ola afta ftasame sto simio na min mporoun na siniparxoun me tin geniki xazomara ke exoun provlima

    exo arxisi na pi8o tin kori na ine pio tipou xazogkomena mpas ke ksekolisi apo ta ipsila idanika ke ton pnevmatismo ke gini prosvasimi mpas ke vri kapio agori tis ilikias tis na kani mia sxesi
    exi ftasi se simio pia na aksiologi ton ka8e ena na ton katatasi eki pou tou prepi les ke fteei aftos o kakomiris pou ine efivos ke prepi na zisi san tetios

    exoume diladi nootropia megaliterou an8ropou ke exoume megaliteres apetisis....

    ke ola afta giati 8eorisa sosto na analiso olo sxedon to an8ropino fasma simperiforas na ftiaxnoume psixodiagramata tou ka8e ena me skopo na ftasoume se anotera epipeda ekpedefsis ke katanoisis tis kinonias ke ton an8ropinon prakseon

    exo ena pedi egklovismeno ke oxi akrivos etsi ala ligo distixismeno
    ke afto pou ekana den to protino se kanenan

    gia afto as afisoume tin kinonia to kinoniko perigiro na megalosi ta pedia mas ke as ta profilaksoume apo la8os epiloges apla

    ke an imaste eki na ta prostatevoume ke na tous prosferoume oti exoun anagki na ta agapame na dixnoume pragmatiko endiaferon na ta antimetopizoume san isotimous polites oxi san marionetes ke den kindinevoun apo tipota

    ena ine simantiko na katalavoume

    den prepi na kikloforai o elefantas mesa sto spiti ke na kanoun oloi oti den ton vlepoun....
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    den prepi na kikloforai o elefantas mesa sto spiti ke na kanoun oloi oti den ton vlepoun....
    ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!

    :a19: :a19:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #51
    μια απορεια γιατι καπου σας χανω (δεν εχω και παιδια....)

    δλδ θα αισθανοσασταν καλυτερα αν
    α) η κορη σας εβγαινε με καποιον μακριμαλη πανκιο με μηχανη/παπακι
    β) εβγαινε με τον νικολακη με το τζελομενο μαλακι τα τρεντη ρουχαλακια και αξεσουαρ και το αυτοκινητο του μπαμπα?

    φταινε τα πρωτυπα της ΤV μετα?

    δευτερο ειναι ιδεα μου ή παιζει πολυ sexy εμφανιση αλλα καθολου ερωτισμος απο τα νεα παιδια???
    σεξ μπορει και να κανουν με περισσοτερα ατομα (για την φαση που λεμε) αλλα ερωτευονται πιο δυσκολα...

    εδω εγω στα 23 που ειμαι και δεν τα καταλλαβαινω πληρος τα νεα δεδομενα και παραστασεις...

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    μια απορεια γιατι καπου σας χανω (δεν εχω και παιδια....)

    δλδ θα αισθανοσασταν καλυτερα αν
    α) η κορη σας εβγαινε με καποιον μακριμαλη πανκιο με μηχανη/παπακι
    β) εβγαινε με τον νικολακη με το τζελομενο μαλακι τα τρεντι ρουχαλακια και αξεσουαρ και το αυτοκινητο του μπαμπα?


    δευτερο ειναι ιδεα μου ή παιζει πολυ sexy εμφανιση αλλα καθολου ερωτισμος απο τα νεα παιδια???
    σεξ μπορει και να κανουν με περισσοτερα ατομα (για την φαση που λεμε) αλλα ερωτευονται πιο δυσκολα...

    εδω εγω στα 23 που ειμαι και δεν τα καταλλαβαινω πληρος τα νεα δεδομενα και παραστασεις...
    Μην πέφτεις κι εσύ στην παγίδα να κρίνεις από την εξωτερική εμφάνιση μόνο. Είναι άσχετο αν ένας γονιός θα προτιμούσε ίσως ο γκόμενος της κόρης του να έχει αυτοκίνητο καθαρά για λόγους ασφάλειας. Κι εγώ όταν (ότε και αν...) γίνω γονιός έτσι μπορεί να σκέφτομαι.
    Όμως, ο κακός οδηγός είναι κακός οδηγός παντού, είτε έχει παπί είτε Leopard...

    Πιστεύω οτι πρέπει να αισθάνεσαι καλύτερα αν ο/η σύντροφος του παιδιού σου δείχνει πραγματικά ότι νιώθει κάτι για αυτόν/ην.
    (βέβαια όπως είπα και πιο πάνω, μιλάω έξω απ' το χορό... ίδωμεν)

    Όσο για το αν ερωτεύονται πιο δύσκολα απο παλιά... Δεν ξέρω, δε νομίζω οτι είναι μετρήσιμο μέγεθος ο έρωτας. Μάλλον ιδέα μας είναι, στα πλαίσια της λογικής (που όλοι μας έχουμε) οτι "παλιά ήταν καλύτερα". Το έλεγαν οι γονείς μου, εχω πιάσει τον εαυτό μου να το λέει τελευταία... Ίσως είναι αναπόφευκτο να νοσταλούμε το παρελθόν ακόμα και αν ολοφάνερα κάποια πράγματα είναι καλύτερα, τι να πω.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #53
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Φυσικα και νοσταλγουμε το παρελθον.

    Δεν θα θελατε να νιωσετε ξανα την αισθηση του πρωτου φιλιου;
    Την αισθηση οταν πρωτοπιασατε βυζι;
    Να πηγαινεις στα club και να ξεπατωνεσαι στο χορο;
    Τους σχολικους χορους;
    Την πρωτη φορα που πηγες διακοπες μονος;
    Και αλλα πολλα;

    Ετσι ειναι.
    Και ειναι πιο εντονο το συναισθημα οταν στη ζωη σου αυτα δεν εχουν αντικατασταθει απο αλλα πραγματα.Οταν δεν εχεις προχωρησει.

    Κατα τα αλλα afro +1
    Keep on rocking in a free world !!!

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
    file mou, kale mou file, ta pedia gia na megalosoun xriazonte agapi storgi asfalia ke texnasmata...ΣΩΣΤΌΣ




    ke ola afta giati 8eorisa sosto na analiso olo sxedon to an8ropino fasma simperiforas na ftiaxnoume psixodiagramata tou ka8e ena me skopo na ftasoume se anotera epipeda ekpedefsis ke katanoisis tis kinonias ke ton an8ropinon prakseon

    exo ena pedi egklovismeno ke oxi akrivos etsi ala ligo distixismeno
    ke afto pou ekana den to protino se kanenan


    Επειδή δεν είναι εύκολο να κοινωνικοποιηθούν τα παιδιά που έχουν ανώτερο επίπεδο σκέψης, δεν είναι λύση να μην τους ανεβάζεις το επίπεδο, και να τα αφήνεις έρμαιο στο τρέχον επίπεδο της Τατιάνας και του κλικ. Μεγαλώνοντας και έχοντας αποκτήσει κριτική σκέψη θα μπορέσουν μόνα τους να ελαστικοποιήσουν τον πήχη, και να παίξουν λίγο θέατρο, προκειμένου να συνυπάρξουν με τους υπόλοιπους.
    Το μυαλό είναι δύσκολο να αποκτήσουν!
    Για την χαζομάρα, φροντίζει η τηλεόραση και τα περιοδικά οπως είπες .

  10. #55
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    tai ,...

    είσαι μέσα στο μυαλό μου , φίλε
    Μεγαλώνοντας και έχοντας αποκτήσει κριτική σκέψη θα μπορέσουν μόνα τους να ελαστικοποιήσουν τον πήχη, και να παίξουν λίγο θέατρο, προκειμένου να συνυπάρξουν με τους υπόλοιπους.
    Αυτό ακριβώς είναι το ζητούμενο...Γιατί η ηθοποιία λέγεται αλλιώς και διπλωματία... και όποιος την κατέχει αυτή , σε υψηλό βαθμό , είναι πάντα σε θέση ισχύος στην ζωή του. Και μην το πάρει κανείς , ώς υπέρμετρη ματαιοδοξία και σύμπλεγμα ανωτερότητος...

    Η αλήθεια είναι...

    Μόνο με διπλωματία και ικανή σκέψη , εμπλουτισμένη με νοημοσύνη , δεν συμπαρασύρρεται απο το πληθος. Και αυτή την ικανότητα την δίνουν οι γονείς και οχι το σχολείο ή η κοινωνία.
    Afro...

    Ανέφερες κάτι για το παιδί που είναι δυστιχισμένο... ΕΙΝΑΙ;... το ρώτησες φίλε;... μήπως νιώθει σαφώς πιο ισχυρό και πιο ικανό να αντιμετωπίσει καταστάσεις που άλλοι δεν τις "οσμίζονται" καν; Μήπως είναι ικανοποιημένο το ίδιο με τον εαυτό του;

    Είναι μεγάλο συν , να έχεις εσωτερική αυτοπεποίθηση και να νιώθεις οτι κανείς δεν μπορεί , να σε ταράξει με τις βλακείες και τα επιφανειακά τρυκ που θα σου προτάξει σαν πρότυπα ή τρόπο ζώης.

    Είναι κέρδος να μπορείς να σκεφτείς φίλε μου, με ικανότητα κρίσης , μεγαλύτερη της ηλικίας σου, αλλά να μπορείς ταυτόχρονα να την προσαρμόσεις στην δική σου ζωή και νοοτροπία...

    Χαίρομαι πάντως που βλέπω οτι ακόμα και τώρα υπάρχουν σκεπτόμενοι γονείς που κοιτάνε πέρα απο το πως το παιδί τους , θα είναι στην ζωή αυτή με μοναδικό σκοπό την κοινωνική καταξίωση με μέσο μόνο το χρήμα.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ναι, αλλά όχι μόνο. Χρειάζεται και παιδεία (προσοχή, όχι εκπαίδευση, τουλάχιστον όχι το αποστειρωμένο ελληνικό σχολείο )

    Παιδεία που να αντανακλά την καθημερινότητά μας, τον τρόπο με τον οποίο συνδιαλεγόμαστε με τους γύρω μας.

    Τα ιδανικά και οι αξίες είναι χρήσιμα, αλλά έχουν και ένα βαθμό υποκειμενικότητας, πχ άλλα ενδεχομένως τα ιδανικά τα δικά μου και άλλα τα δικά σου.
    :a19: :a19: :a19:
    ΑΝΑΞ Σικυωνίων.......

  12. #57
    Σοβαρο ποστ απο τον afro αυτο δεν το χω ξαναδει.

    Δεν εχω παιδια οποτε η γνωμη μου δεν εχει το βαρος της εμπειριας των γονεων.

    Κατ'αρχην συμφωνω σε ολα με τον αφρο και κυριως με το πνευμα αυτων.

    Αν μεγαλωσεις σωστα το παιδι σου ειναι ισως λογικο να γινει λιγο αντικοινωνικο.Η βασικη επανασταση του παιδιου και το ψησιμο του θα ειναι οταν αμφισβητησει τον ιδιο του τον γονιο.Οι γονεις δεν πρεπει να το φοβουνται αυτο.Ακομα κι αν το παιδι εχει αδικο ειναι ενα αναγκαιο βημα.Το να αμφισβητησει την κοινωνια ειναι ευκολο και καπως ανωδινο.Το να αμφισβητησεις το εγγυτερο οικογενιακο περιβαλον ειναι βημα αυτοδιαθεσης πολυ πιο επωδυνο

    Αφρο ισως οι γονεις δεν πρεπει να κανουν αναλυσεις στα παιδια τους ,απλα να τους παρεχουν τα εφοδια για αυτο.Τα παιδια δεν πρεπει να φτασουν να σκεφτωνται οπως εμεις.Πρεπει να ειναι καινουργια μοντελακια βελτιωμενα.Πρεπει να ειναι πιο εξυπνα απο εμας ,απροβλεπτα και γεματα δυνατοτητες που εμεις δεν θα μπορουμε να γνωριζουμε.ακομα κι αν δεν ειναι ετσι εμεις ετσι πρεπει να φερομαστε σε αυτα.

    Πρεπει να γινονται σκληρα,και ευελικτα
    Αφρο γιατι δεν δοκιμαζεις να πεις στην κορη σου τους προβληματισμους σου,να της θεσεις το προβλημα,αλλα προς "θεου" να μην της δωσεις την λυση μασημενη.Αυτη πρεπει να την βρισκει.

    Δεν το παιζω ξερολας,οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια ξερει.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. ΟΙ ΡΟΔΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΥΡΙΖΟΥΝ
    από χιλιομετροφαγος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 21/01/2009, 14:23
  2. links για να μαθουμε τιποτα και εμεις ....
    από idi στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2006, 19:58
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2006, 18:42
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2005, 09:42
  5. Λεμε να τη κανουμε και εμεις!!!!
    από solman στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 15:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF