Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 59 από 59

Θέμα: Μιλώντας για Περιβάλλον... αυτή είναι η εικόνα του σήμερα.

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Είναι τρομακτική αφέλεια να νομίζει κανείς ότι με πορείες θα αλλάξει κάτι!!! Πότε έγινε αυτό στην ιστορία; Πότε μια πορεία κατάφερε να αλλάξει κάτι; Έλεος! Οι πορείες, το να κατεβούν καμμιά 50αριά και να τα κάνουν γυαλιά καρφιά και λοιπές χαζομάρες, δεν πρόκειται να ευαισθητοποιήσουν κανέναν! Μόνο αντίθετα αποτελέσματα μπορούν να προκύψουν!

    Δείτε λίγο εδώ, πως αντιμετωπίζουν οι ξένοι την κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο κόσμος. Προσέξτε τις απόψεις των αμερικανών!
    Αν ο καθένας αυτόνομα σα μονάδα, δώσει το παράδειγμα με την ιδανική οικολογική συμπεριφορά του, ίσως μπορούμε να ελπίζουμε ότι κάποιοι μπορεί να το προσέξουν και να πειστούν να υιοθετήσουν τη σωστή πρακτική του. Γνωρίζοντας καλά τους συμπατριώτες μου, βλέποντας τον αντίστοιχο σταρχιδισμό και την άγνοια των ξένων, έχω διαμορφώσει άποψη για την οποία είμαι 100% πεπεισμένος, ότι αυτή θα είναι η εξέλιξη των πραγμάτων και ο νοών νοείτω..


    Για τυχόν ψευτοαναρχικούς "αγωνιστές" <-- (μόνοι τους το δίνουν αυτό το χαρακτηρισμό στον εαυτό τους, επειδή είναι μεγάλος αγώνας να διανύεις ποδαράτα μια διαδρομή 1-2 χλμ. και να σπας και καμμιά βιτρίνα αν σου γυαλίσει κάνα playstation), που θα σπεύσουν να ρωτήσουν τι κάνω εγώ και να συμπληρώσουν ότι αυτοί τουλάχιστον κάνουν πορεία, έχω να πω ότι αδιαφορώ να τους κοινοποιήσω τι κάνω.. Αυτό που κάνω το ξέρω ο ίδιος και δεν είναι ούτε ο κατάλληλος τόπος, ούτε η κατάλληλη αφορμή για να αναφέρω τα προσωπικά μου "επιτεύγματα" <-- (ειρωνικά το λέω ψωνάρες!!).

  2. #47
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    φίλε iosif...

    Αυτά που λες , πρέπει να τα ζήσει κάποιος για να τα γνωρίσει... Έχω την τύχη το σπίτι μου να τροφοδοτείται αποκλειστικά απο ΑΠΕ.

    Ούτε blackout , ούτε τίποτα. καθαρός 100% σε θέρμανση (φυσικό αέριο), αυτόνομος και καθαρός 100% σε ρεύμα (αιολικό - ηλιακό) και 50% σε νερό (γεώτρηση για κήπο).

    Το οτι όλο αυτό το διάστημα , δεν είχα να φοβηθώ διακοπές για ρεύμα λόγω καύσωνα ή δεν ξέρω τι άλλο... το οτι έχω ΠΑΝΤΑ σταθερή τάση και οι συσκευές διατηρούν καλύτερη λειτουργία.... χώρια το οικονομικό...

    Είναι κάτι που πρέπει να το ζήσεις. Αλλιώς....δύσκολα το αντιλαμβάνεσαι.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #48
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
    MA και γω αυτο λεω! συγκέντρωση χωρίς πολιτικό πρόταγμα και "προπαγάνδα δια της δράσης" δεν στέκει!

    ....αστο iosif θα φαμε γλαροσουπα....

    να λειπουν αυτα Please....

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Είναι τρομακτική αφέλεια να νομίζει κανείς ότι με πορείες θα αλλάξει κάτι!!! Πότε έγινε αυτό στην ιστορία; Πότε μια πορεία κατάφερε να αλλάξει κάτι; Έλεος! Οι πορείες, το να κατεβούν καμμιά 50αριά και να τα κάνουν γυαλιά καρφιά και λοιπές χαζομάρες, δεν πρόκειται να ευαισθητοποιήσουν κανέναν! Μόνο αντίθετα αποτελέσματα μπορούν να προκύψουν!

    Εχεις απολυτο δικιο......1 Μαη 1886.......και υπαρχουν πολλα αλλα που δεν μου ερχονται τωρα στον νου.......Αλλες εποχες τοτε,αλλες τωρα αλλα με το πες πες κατι θα μεινει.......


    Υ.Γ. μολις μου ηρθε και ενα αλλο........17 Νοεμβριου 1973......



  5. #50
    Μέλος σκέτο
    Εγγραφή
    26/04/2005
    Μηνύματα
    17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    Εχεις απολυτο δικιο......1 Μαη 1886.......και υπαρχουν πολλα αλλα που δεν μου ερχονται τωρα στον νου.......Αλλες εποχες τοτε,αλλες τωρα αλλα με το πες πες κατι θα μεινει.......


    Υ.Γ. μολις μου ηρθε και ενα αλλο........17 Νοεμβριου 1973......


    .........ειναι απλες ημερομηνιες & τιποτ'αλλο..............
    Τι ειπες τωρα ?..............που τις θυμηθηκες..............ζεις σε αυταπατες .........και χρονια πισω...!!!
    Βρωμίζει η φάρα μας
    Τι προδοσία
    Ολοι στον ύπνο τους, βρίσκουν επιτέλους αιτία
    Κάποιοι φιμώσαν και βρωμίσαν την γενιά μου
    βαλσαμωμένα είδωλα, θεοί μπροστά μου
    Α ρε βλασθήμια μου, αλήθεια μεγάλη
    χρυσοντυμένοι φαφλατάδες, υψώσαν κεφάλι
    Το μαύρο χάλι μας, ποιός θα το φτιάξει
    Ολοι στο βόλεμά τους είναι εντάξει

    Πλούσιοι ανίδρωτοι χασκογελάνε
    και το γλεντάνε και το γλεντάμε
    ξυπνήστε γρήγορα, γιατί γερνάμε

    Αντι για λίπασμα, νεκρούς ριχνούν στο χώμα
    Δεν το πιστεύω πως δε σ’αγγίξαν ακόμα........

  6. #51
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    busa...

    μολις μου ηρθε και ενα αλλο........17 Νοεμβριου 1973......
    Καλά ούτε αυτό ισχύει... άλλα πράγματα τους έριξαν τους "αιτούς". Θέλει δικό του thread ¨ομως αυτό.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    busa...



    Καλά ούτε αυτό ισχύει... άλλα πράγματα τους έριξαν τους "αιτούς". Θέλει δικό του thread ¨ομως αυτό.


    Gandalf
    Δεν διαφωνω.....αλλα μηπως ηταν μια αρχη???η εστω ενα πο τα πες πες που λεγαμε???

  8. #53
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    αρχή;... μπα.... αφορμή για την αυλαία τέλους ήταν!!!

    Αν ήταν να πέφτουν οι δικτατορίες με καταλήψεις και γεγονότα σαν και αυτά... στην Κίνα θα είχε πέσει ο Μάο , δεκάδες χρόνια... απο την Τιέν Αμέν.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    αρχή;... μπα.... αφορμή για την αυλαία τέλους ήταν!!!

    Αν ήταν να πέφτουν οι δικτατορίες με καταλήψεις και γεγονότα σαν και αυτά... στην Κίνα θα είχε πέσει ο Μάο , δεκάδες χρόνια... απο την Τιέν Αμέν.

    Gandalf
    Δεκτο και αυτο......αλλα η Κινα ηταν παντα πιο σκληροπυρινικη σε κατι τετοιες καταστασεις (οπως και η Σοβιετικη Ενωση) και δεν μαθαιναμε και τιποτα.....



  10. #55
    Εγειρεσθε αγωμεν εντευθεν Το avatar του/της soundstorm
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    175
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
    Είναι τρομακτική αφέλεια να νομίζει κανείς ότι με πορείες θα αλλάξει κάτι!!! Πότε έγινε αυτό στην ιστορία; Πότε μια πορεία κατάφερε να αλλάξει κάτι; Έλεος! Οι πορείες, το να κατεβούν καμμιά 50αριά και να τα κάνουν γυαλιά καρφιά και λοιπές χαζομάρες, δεν πρόκειται να ευαισθητοποιήσουν κανέναν! Μόνο αντίθετα αποτελέσματα μπορούν να προκύψουν!

    !)[/SIZE].
    Παντα κατι κερδιζετε απο μια πορεια,απο μια διαμαρτυρια.
    Παντα.
    Ακομα και οταν δεν ειναι εμφανες,ακομα και αν τιποτα δεν αλλαξει παλι κατι θα εχεις κερδισει.
    Το ποιο απλο ειναι οτι ο κοσμος θα εχει δειξει πως υπαρχει και πως εχει γνωμη.Και καποιος καρεγγλακιας θα σκεφτει τις τοσες ψηφους.
    Παντα.
    Καποιος μιλησε για την δεη.
    Και οι εργαζομενοι αραγε θα νοιαστουν για το νεφος στο χωριο τους ή για το αν θα ταισουν τα παιδια τους?
    Πολυ απλα τα βλεπετε τα πραγματα.
    Και στο κατω κατω αν η δεη μολυνει το περιβαλλον πρεπει να νοιαστω εγω η αυτο που λεμε στο χωριο μου κρατος?
    Στον αδερφο μου ακυρωσαν την αδεια του και τον αναγκασαν να μεταφερει το μαγαζι γιατι τα βερνικια κανουν κακο στην υγεια των γειτωνων(καλα εκαναν).
    Στην περιπτωση της καθε βιομηχανιας και της καθε δεη το βιομηχανικο και βιοτεχνικο επιμελητηριο αυτα δεν τα βλεπει?
    Αυτα τα λιγα.
    www.tsakosart.gr
    Νοιωθω καλα που ειμαι απο τη χωρα σου Σωκρατη και ας εχω τσιμπλα στο ενα ματι.

  11. #56
    Τα ακραία καιρικά φαινόμενα, δημιουργουνται λόγω των καταστροφών στο φυσικό περιβάλλον που έχει δημιουργήσει και συνεχίζει να δημιουργεί, ο άνθρωπος. Π.χ. έχουμε συντελέσει όλοι μας με τη διάσταση του διοξειδίου του άνθρακος να θερμανθεί ο Ατλαντικός τον τελευταίο καιρό κατά δύο βαθμούς. Έτσι εξατμίζεται περισσότερο νερό, δημιουργούνται πολύ ισχυρά τοπία βαθιάς πίεσης, που μετακινούνται προς την Ευρώπη, και όταν συναντηθούν μεταξύ τους, υπάρχουν κατακλυσμιαίες βροχοπτώσεις..
    Όμως Επειδή η φύση εκδικείται, η διατάραξη της οικολογικής ισορροπίας, η φθορά και η παραμόρφωση του τοπίου με τα φυτά τα είδη πουλιών και ζώων που αφανίζονται κάθε τόσο, θα φανεί εν καιρώ στα προιόντα που καταναλώνουμε και που φτάνουν στο τραπέζι μας, καθώς και στην ατμόσφαιρα που αναπνέουμε.
    "Και νάν' σάν κάτι νά μού λές, κάτι ωραίο κοντά
    γι' άστρα, τή ζώνη πού πηδάν των νύχτιων φόντων,
    κι αύτός ο άνεμος τρελά-τρελά νά μάς σκουντά
    όλο πρός τή γραμμή των οριζόντων."


  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mairoulaZX
    Τα ακραία καιρικά φαινόμενα, δημιουργουνται λόγω των καταστροφών στο φυσικό περιβάλλον που έχει δημιουργήσει και συνεχίζει να δημιουργεί, ο άνθρωπος. Π.χ. έχουμε συντελέσει όλοι μας με τη διάσταση του διοξειδίου του άνθρακος να θερμανθεί ο Ατλαντικός τον τελευταίο καιρό κατά δύο βαθμούς. Έτσι εξατμίζεται περισσότερο νερό, δημιουργούνται πολύ ισχυρά τοπία βαθιάς πίεσης, που μετακινούνται προς την Ευρώπη, και όταν συναντηθούν μεταξύ τους, υπάρχουν κατακλυσμιαίες βροχοπτώσεις..
    Όμως Επειδή η φύση εκδικείται, η διατάραξη της οικολογικής ισορροπίας, η φθορά και η παραμόρφωση του τοπίου με τα φυτά τα είδη πουλιών και ζώων που αφανίζονται κάθε τόσο, θα φανεί εν καιρώ στα προιόντα που καταναλώνουμε και που φτάνουν στο τραπέζι μας, καθώς και στην ατμόσφαιρα που αναπνέουμε.

    Εχει να κανει με το ρευμα του κολπου του Μεξικου

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Defiant
    Εχει να κανει με το ρευμα του κολπου του Μεξικου

    Πολύ ενδιαφέρον.. Και να ήταν μόνο αυτό..
    Από που να "πιάσεις" την καταστροφή, από το όζον (από ρύπους μη καταλυτικών οχημάτων ταξι, λεωφορεία, φορτηγα), που θεωρείται πολύ μεγάλος τοξικός ρύπος και ιδιαίτερα ευάλωτα είναι σε αυτόν τα μικρά παιδιά οπού μπορεί να προκαλέσει λοιμώδεις ή μόνιμες βλάβες στις αναπνευστικές διόδους, από τα σκουπίδια που δεν ανακυκλωνονται, από τα χημικά φυτοφάρματα που χρησιμοποιούνται σε ωποροκηπευτικα και μπορούν να προκαλέσουν ακόμα και διαταραχές στους ενδοκρινείς αδένες υδρόβιων οργανισμών και κατ' επέκταση στον άνθρωπο(!). Τα ελληνικά δάση που μένουν απροστάτευτα από την ανθρώπινη υπερεκμετάλλευση, πυρκαγιές και υπερβόσκηση.
    Τα 'αγρια ζώα που βρίσκονται υπο εξαφάνιση(καφε αρκούδα, ελάφι, λυγκας). Απειλή για το έδαφος και το νερό είναι η αλόγιστη χρήση αζωτούχων λιπασμάτων, που αποτελεί σύμφωνα με τους επιστήμονες, τον υπ αριθμόν ένα κίνδυνο για έδαφος και υπέδαφος. Μεγάλες ποσότητες νιτρικών λιπασμάτων έχουν εντοπιστεί στις παρακάτω περιοχές: Αργολίδα, Θεσσαλία, Έβρο, Ροδόπη, Θράκη, Κορινθία, Ηλεία, Αιτωλοακαρνανία και Ιόνια νησιά. Ειδικότερα στις μονοκαλλιέργειες θα χρησιμοποιούνται περισσότερες ουσίες για την εξόντωση εντόμων, ανεπιθύμητων ζιζανίων, αγριόχορτων κ.λ.π. Ένα μεγάλο μέρος αυτού του δηλητηρίου θα εισέρχεται στα υπόγεια νερά και θα τα καταστρέψει για πάντα.
    Και άλλα πολλά..
    "Και νάν' σάν κάτι νά μού λές, κάτι ωραίο κοντά
    γι' άστρα, τή ζώνη πού πηδάν των νύχτιων φόντων,
    κι αύτός ο άνεμος τρελά-τρελά νά μάς σκουντά
    όλο πρός τή γραμμή των οριζόντων."


  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mairoulaZX
    Πολύ ενδιαφέρον.. Και να ήταν μόνο αυτό..
    Από που να "πιάσεις" την καταστροφή, από το όζον (από ρύπους μη καταλυτικών οχημάτων ταξι, λεωφορεία, φορτηγα), που θεωρείται πολύ μεγάλος τοξικός ρύπος ......................
    Η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη, ώστε να σώζονταν με τη χρήση καταλυτικών κινητήρων. Ήδη τα μέτρα που θα έπρεπε να έχουν ληφθεί, ώστε να υπάρχει ελπίδα αναστροφής της πορείας του πλανήτη προς την καταστροφή, έπρεπε να απαγορεύουν αυστηρά την οποιαδήποτε χρήση κινητήρα εσωτερικής κάυσης! Ακούγεται ακραίο, αλλά μιλάμε για τη σωτηρία του πλανήτη! Η καταστροφή αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο. Δεν πιστεύω με τίποτα ότι έχουμε περισσότερα από 100 χρόνια. Δείτε τι έγινε μέσα στα 5 τελευταία! Είναι τετελεσμένο γεγονός! Και μέχρι και στην τελευταία βδομάδα ζωής του πλανήτη, που ίσως κάποιοι από μας θα ζουν, προβλέπω πως ορισμένοι που θα έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν το αυτοκίνητό τους, θα το κάνουν! Με συστάσεις, παρακλήσεις, διαφημίσεις, πορείες κ.λπ. δε βλέπω φως στο τούνελ. Αυστηρά μέτρα που πρέπει να επιβληθούν! Αλλά αυτό δεν πρόκειται να γίνει πουθενά!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2005, 17:47
  2. Αυτη ειναι τιμωρια !!!!
    από anco στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2005, 05:16
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 12:33
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2004, 05:45
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2004, 22:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF