Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 90

Θέμα: Cr125m ΑΓΙΟΥΤΟΟ

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ο φούτσος μας δεν μασάει ...!!!
    (είναι μαθημένος από τσολιάδες...)

    Απλά, μπούκαρες καταιγιστικά και αρχισες να ρωτάς την Άρτα και Τα Γιάννενα χωρίς να περιμένεις να πάρεις απαντήσεις ...


    Το CRM ΔΕΝ είναι "μπελαλίδικο" μηχανάκι και δεν απαιτεί "κόλπα" και "μοντίφες" για το service του, αλλά δίνεις την εντύπωση ότι αν το ακουμπήσεις θα το κανεις ακόμη χειρότερο ...

    π.χ: Δεν ρωτάμε από ΠΟΥ ρυθμίζεται το ρελαντί όταν δεν ξέρουμε ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ να το ρυθμίσουμε...

    Απλά όπως το 1.2.3..Γνωρίζω να οδηγώ,αυτό το κάνω καλά,να πιάνω και να φτιάχνω δεν ήταν ποτέ στις ασχολίες μου ,αλλά επειδή επιδιώκω να γίνει και αυτό ,φοβάμαι ότι το παραμικρό που θα του κάνω θα μου βγάλει ζημιά .
    Wie Sie bestellen Herr Commandante Oldman ,ich verstehe jetzt!
    Bang the head that doesn't bang

  2. #47
    Wie Sie bestellen Herr Commandante Oldman ,ich verstehe jetzt! [/B][/QUOTE]


    Πάντως αν το παραπάνω ήταν βρισιά πρέπει να είναι η πρόταση με τα περισσότερα μπινελίκια.

  3. #48
    Το πάω έτσι προς το παρόν αν και χρειάζεται να τελειώσω τα φτεράκια μπρος-πίσω και μάσκα .
    Για την σέλα προβληματίζομαι γιατί δεν το βρίσκω βολικό να περάσω βυνίλιο πάνω ,μιας και θα γλιστράει μετά PLUS πιστεύω ότι θα έχει μεγάλη φθορά.
    Ξέρει κανείς τιποτα για την περίπτωση της σέλας τι γίνετε ? Υποπτεύομαι μεταξοτυπία με κοπτικό ή στάμπο...


    http://www.maryrooms.com/crm/autokoll1.jpg
    Bang the head that doesn't bang

  4. #49
    Καινούρια νέα απο το μέτωπο.
    Το πήγα σε ένα μηχανουργίο σήμερα.
    Το ρεζουμέ αυτού,το μοτόρι άχρηστο και μη ασφαλές .
    Μπρός πίσω τακάκια δεν υπάρχουν καθόλου. Διαρροή λαδιού στις μπροστινές μπουκαλές απο κάποια φαγωμένη φλάντζα.
    Υγρά φρένων ανύπαρκτα επίσης στο πίσω. Ίσιωμα τιμονιού απο τιμονόπλακα .
    Κάτι σιδεράκια που πιάνουν στο κύλινδρο (κάτι σαν φλάντζα πάλι κατάλαβα) ανύπαρκτα και διαρροή λαδιού.
    Φλάντζα εκεί που κουμπώνει η εξάτμιση στο κινητήρα .
    Κάτι μου είπε σχετικά με τα κυλινδροπίστονα με συνέπεια μηδενική συμπίεση στη μανιβέλα.
    Άχρηστη αλυσίδα . Τέντωμα της υπάρχουσας διότι υπάρχει μεγάλος τζόγος .
    Σχετικά με την γραμμικότητα στις ταχύτητες μου είπε ότι είναι πιθανό λόγο λάθος γραναζιών στο κινητήρα και πίσω τροχό (λάθος σχέση) .
    Κάποιες μπίλιες (bearing) στο κινητήρα μια κάτω σειρά (δεν γνωρίζω καν για τι πράγμα μιλάει) είναι άχρηστες και γιαυτό κροταλίζει ο κινητήρας . Επιπλέον μου είπε ότι υπάρχουν 2 σειρές αυτών των bearings μια πάνω και μια κάτω . Η πάνω λειτουργεία καλά ή κάτω φαγωμένη.
    Το κιβώτιο ταχυτήτων έχει απορυθμιστεί για κάποιο λόγο τύπου έχασα το μέτρημα.
    Μπουζόπιπα δεν κουμπώνει σωστά και γιαυτό κάνει αναβοσβήματα στα φανάρια.
    Και λάστ ο πίσω τροχός έχει τοποθετηθεί με λάθος φορά.
    ΚΑΙ ΓΑΜΩΩΩΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕ!!!

    Η λύση αυτού: Το πουλάω επιτόπου.
    Άλλη λύση : Το φτιάχνει αλλά δεν αξίζει γιατί κοστίζει πολλά (1500ευρά) ανταλλακτικά και εργασία.
    Προτεινώμενη λύση : Να παρακολουθήσω ένα ημερήσιο σεμινάριο που διωργανώνει αρχές Γενάρη που χωρίζεται σε Basic & Advanced εκμάθησης επισκευής της μηχανής. Στο σεμινάριο φέρνει ο καθένας τη μηχανή του και ανάλογα σε πιο τμήμα είναι υπο την καθοδήγηση του την επισκευάζει και μαθαίνει και τα γενικότερα . 100Ευρώ η ημέρα & ανταλλακτικά δικά μου ή τα παραγγέλνω απο τον ίδιο .

    Ερωτήσεις: Τι συμαίνουν όλες αυτές οι ζημιές , πως λέγοντε τα εξαρτήματα αυτά που έχουν χαλάσει και τι άλλες συνέπειες μπορεί να αποφέρουν αυτές οι ζημιές μελλοντικά ?
    Bang the head that doesn't bang

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
    Καινούρια νέα απο το μέτωπο.
    Το πήγα σε ένα μηχανουργίο σήμερα.
    Το ρεζουμέ αυτού,το μοτόρι άχρηστο και μη ασφαλές .
    Μπρός πίσω τακάκια δεν υπάρχουν καθόλου-αλλαγή τακάκια-. Διαρροή λαδιού στις μπροστινές μπουκαλές απο κάποια φαγωμένη φλάντζα-αλλαγή τσιμούχες στις μπουκάλες-.
    Υγρά φρένων ανύπαρκτα επίσης στο πίσω-βάζεις υγρά φρένων στο δοχειάκι και κάνεις εξαέρωση-. Ίσιωμα τιμονιού απο τιμονόπλακα .
    Κάτι σιδεράκια που πιάνουν στο κύλινδρο (κάτι σαν φλάντζα πάλι κατάλαβα) ανύπαρκτα και διαρροή λαδιού.
    Φλάντζα εκεί που κουμπώνει η εξάτμιση στο κινητήρα -αλλαγή τσιμούχας λαιμού εξάτμισης-.
    Κάτι μου είπε σχετικά με τα κυλινδροπίστονα με συνέπεια μηδενική συμπίεση στη μανιβέλα-αλλαγή ελατήρια πιστονιού, μπορεί να φοράει μονό ελατήριο-.
    Άχρηστη αλυσίδα -αλλαγή αλυσιδογράναζα-. Τέντωμα της υπάρχουσας διότι υπάρχει μεγάλος τζόγος .
    Σχετικά με την γραμμικότητα στις ταχύτητες μου είπε ότι είναι πιθανό λόγο λάθος γραναζιών στο κινητήρα και πίσω τροχό (λάθος σχέση) -το προηγούμενο-.
    Κάποιες μπίλιες (bearing) στο κινητήρα μια κάτω σειρά (δεν γνωρίζω καν για τι πράγμα μιλάει) είναι άχρηστες και γιαυτό κροταλίζει ο κινητήρας . Επιπλέον μου είπε ότι υπάρχουν 2 σειρές αυτών των bearings μια πάνω και μια κάτω . Η πάνω λειτουργεία καλά ή κάτω φαγωμένη-επάνω και κάτω ρουλεμάν μπιέλας μήπως?-.
    Το κιβώτιο ταχυτήτων έχει απορυθμιστεί για κάποιο λόγο τύπου έχασα το μέτρημα.
    Μπουζόπιπα δεν κουμπώνει σωστά και γιαυτό κάνει αναβοσβήματα στα φανάριααλλαγή πίπας-.
    Και λάστ ο πίσω τροχός έχει τοποθετηθεί με λάθος φορά.
    ΚΑΙ ΓΑΜΩΩΩΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕ!!!

    Η λύση αυτού: Το πουλάω επιτόπου.
    Άλλη λύση : Το φτιάχνει αλλά δεν αξίζει γιατί κοστίζει πολλά (1500ευρά)-αδικαιολόγητα πολλά- ανταλλακτικά και εργασία.
    Προτεινώμενη λύση : Να παρακολουθήσω ένα ημερήσιο σεμινάριο που διωργανώνει αρχές Γενάρη που χωρίζεται σε Basic & Advanced εκμάθησης επισκευής της μηχανής. Στο σεμινάριο φέρνει ο καθένας τη μηχανή του και ανάλογα σε πιο τμήμα είναι υπο την καθοδήγηση του την επισκευάζει και μαθαίνει και τα γενικότερα . 100Ευρώ η ημέρα & ανταλλακτικά δικά μου ή τα παραγγέλνω απο τον ίδιο .

    Ερωτήσεις: Τι συμαίνουν όλες αυτές οι ζημιές , πως λέγοντε τα εξαρτήματα αυτά που έχουν χαλάσει και τι άλλες συνέπειες μπορεί να αποφέρουν αυτές οι ζημιές μελλοντικά ?
    [COLOR=blue]

  6. #51
    Κάτι δεν μου πήρε σωστά στο παραπάνω μνμ, θα το διορθώσω.

  7. #52
    Για διόρθωσε ρε συ Νοτάκο γιατί είμαι που είμαι μπουρδουκλομένος ,έτσι όπως τα διάβασα μάλλον λάθος τα κατάλαβα.
    Bang the head that doesn't bang

  8. #53
    Εαν δεν εχεις τυψεις για τον επομενο που θα το παρει πουλα το.Αν εχεις δωστο για ανακυκλωση...Ποσο το αγορασες?

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Εαν δεν εχεις τυψεις για τον επομενο που θα το παρει πουλα το.Αν εχεις δωστο για ανακυκλωση...Ποσο το αγορασες?
    Κανένα οίκτο (τσσσσσσ) !! 500 Λιριά το πήρα μαν
    Bang the head that doesn't bang

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.862
    Αν θές να μάθεις κάτι απο μοτο κράτα το, αν και μάλλον ο στρόφαλος δεν είναι κάτι απλό για να το παλέψεις μόνος σου.Τα υπόλοιπα με ένα manual είναι σχετικά απλά.
    Αν θές να πάς καμιά βόλτα πάρε άλλο.


    http://www.haynes.com/products/sfID1/8/sfID2/9

    Υπάρχουν και αντίστοιχα clymer αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει.

  11. #56
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
    Το πήγα σε ένα μηχανουργίο σήμερα.
    Που το πήγες ...???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #57
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Αν θές να μάθεις κάτι απο μοτο κράτα το, αν και μάλλον ο στρόφαλος δεν είναι κάτι απλό για να το παλέψεις μόνος σου.Τα υπόλοιπα με ένα manual είναι σχετικά απλά.
    Αν θές να πάς καμιά βόλτα πάρε άλλο.


    http://www.haynes.com/products/sfID1/8/sfID2/9

    Υπάρχουν και αντίστοιχα clymer αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει.
    Σχετικά με το στρόφαλο εννοείς για τα bearings να φανταστώ ?? Το χώ ?
    Bang the head that doesn't bang

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Που το πήγες ...???
    Το πήγα στο Moto Technique > www.moto-technique.co.uk (Μούφα η σελίδα τους εχουν να την ανανεώσουν απο δεκαετίας)
    Bang the head that doesn't bang

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.862
    Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
    Σχετικά με το στρόφαλο εννοείς για τα bearings να φανταστώ ?? Το χώ ?
    ναι

  15. #60
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Που το πήγες ...???
    Αν πάει λίγο πιο ανατολικά κατά Sheffield μεριά, έχει και κάτι χυτήρια μούρλια....

    εντάξει, υπολειτουργούν τα τελευταί -άντα χρόνια αλλά θα κάνουν μιά 'εξαίρεση'...

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF