Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 82

Θέμα: Δεν παίρνει μπρος! Βοήθειαααααα!

  1. #46
    ξεκολα ρε παπαρα...αλλο καυγας κι αλλο ενταση...παρε κι εσυ τρεις...

    (για να σου θυμισει κατι αλλο σε 3.... )

    στο δια ταυτα...

    ναι μεν δουλευει ο εγκεφαλος δεχομενος ταση,αλλα παραλληλα στελνει μερος της τασης αυτης...που χου...στον ψεκασμο και την αναφλεξη (injectors και coils)...οταν δεν δουλευει ,οτι ταση δεχθει την διατηρει στα κυκλωματα του...ετσι παιζει να υπερφορτωθει...

    ολα τα παραπανω ειναι γραμμενα με βαση την λογικη και πρακτικη εμπειρια...το οτι εχουν καει εγκεφαλοι με την χρηση του kill switch για σβησιμο ειναι γεγονος αναντιρρητο και αδιαμφησβητητο...τελος σε αυτο...το γιατι μας ενδιαφερει...

    οι γνωσεις μου στα ηλεκτρονικα-ηλεκτρολογικα των μοτοσυκλεττων ειναι υπεραρκετες γι αυτο που κανω,δηλαδη να τις βελτιωνω μηχανολογικα η να τις ρυθμιζω...με απλα λογια ξερω τι κανει το καθε τι και πως να το χρησιμοποιησω...τον ακριβη τροπο λειτουργιας του δεν τον γνωριζω και ειλικρινεστατα δεν με ενδιαφερει καθολου να τον μαθω...εχει ενα τεραστιο ευρος το οποιο σε εμενα δεν εχει την παραμικρη χρησιμοτητα...εμενα με ενδιαφερει το ΤΙ μπορει κανει το καθε τι ηλεκτρικο-ηλεκτρονικο κι οχι το ΠΩΣ μπορει να το κανει... αν τις κρινεις (τις ηλ. γνωσεις μου) σε ενα γενικοτερος ευρος,περαν των μοτοσυκλεττων ειναι απλως για γελια...καθενας στον τομεα του και οι ηλεκτρονικοι στον δικο τους...

    με λιγα λογια,οταν καει κατι,ο ηλεκτρονικος το φτιαχνει ενω εγω το πεταω και βαζω ενα καινουριο... :rotflmao:

    αν εχεις προσεξει,σπανιοτατα γραφω σε τεχνικα ηλεκτρολογικης-ηλεκτρονικης φυσεως...δεν ειναι τυχαιο αυτο...

    εγω ειμαι ιπποκομος...πες μου ποσα αλογα εχει ο σταβλος σου κι εγω θα σου πως να τα αυξησεις και να τα περιποιηθεις...


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    frankly my dear, i dont give a damn...

  2. #47
    D-11 Earth Mover Το avatar του/της Tpap
    Εγγραφή
    11/10/2007
    Μηνύματα
    2.954
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    ...εγω ειμαι ιπποκομος...
    Επιτέλους, ρε κερατά. Το ξέρασες.

    Παραδέξου και ότι δεν είσαι λογιστής τώρα και είμαστε εντάξει.

    Και πές που είναι η διεύθυνση του συνεργείου που διατηρείς κρυφά από όλους εμάς.... :rotflmao:

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
    Επιτέλους, ρε κερατά. Το ξέρασες.

    Παραδέξου και ότι δεν είσαι λογιστής τώρα και είμαστε εντάξει.

    Και πές που είναι η διεύθυνση του συνεργείου που διατηρείς κρυφά από όλους εμάς.... :rotflmao:
    το ιπποφορβειο βρισκεται σε μυστικη τοποθεσια...μονο ελαχιστοι κατοχοι ιαπωνικων ατιων ρατσας σουζουκι ξερουν την ακριβη τοποθεσια και εχουν παρει ορκο ισοβιας σιωπης...:rotflmao: :rotflmao:
    frankly my dear, i dont give a damn...

  4. #49
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    το ξέρουν και κάτι κουριερ της συμφοράς...



    αλλά το αποφεύγουν γιατί ο σταύλος τους (μια τρύπα τρία επί τρία) είναι γεμάτος από γερμανικά μουλάρια που μέχρι να κουνήσουν το ένα πόδι σκουριάζουν οι εξατμίσεις...
    γης μαδιαμ...

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    μην σας παραμυθιαζει, το ξερουν και κατι kawasakikoi...:a13: :a13: :a13:

    :rotflmao: :rotflmao:

  6. #51
    φιλε λογιστη...εκει στον σταυλο σου....τι εχεις και τους ταιζεις??? ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ???









































    υ.γ. μαλλον οχι γιατι αν ειχες θα το ειχα φαει ολο εγω.....























    υ.γ.2 ξενερα...σας προλαβα και την ειπα στον εαυτο μου πριν μου την πειτε εσεις....

  7. #52
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    ΟΛΑ τα kill switches παλιότερων μοτοσακό και αρκετά ακόμη από τα νεότερα είναι συνδεδεμένα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την τροφοδοσία !!!

    (κοινώς, γειώνουν το κύκλωμα στο σασί...).

    Ο έχων στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρολογίας θα καταλάβει ότι (στην πράξη) ΒΡΑΧΥΚΥΚΩΝΟΥΝ την πηγή τροφοδοσίας.

    Αν αυτό δεν πειράζει, ας μην πειράζει ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Αν αυτό δεν πειράζει, ας μην πειράζει ...
    σε απλα ελληνικα για εμας τα αλλοδαπα...και ασχετα και με ηλεκτρολογικα (νταξ μια λαμπα την αλλαζουμε)....


  9. #54
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Moderator
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    ΟΛΑ τα kill switches παλιότερων μοτοσακό και αρκετά ακόμη από τα νεότερα είναι συνδεδεμένα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την τροφοδοσία !!!

    (κοινώς, γειώνουν το κύκλωμα στο σασί...).

    Ο έχων στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρολογίας θα καταλάβει ότι (στην πράξη) ΒΡΑΧΥΚΥΚΩΝΟΥΝ την πηγή τροφοδοσίας.

    Αν αυτό δεν πειράζει, ας μην πειράζει ...
    Εννοάς ότι συνδέουν ψυχρά τον θετικό πόλο στο σασί, και όποιος προφτάσει τον Soichiro είδε?



    Αν είναι έτσι... πειράζει και παραπειράζει, απλά μου ακούγεται πολύ... "δραστικό"? Ξέρεις κανένα συγκεκριμένο μοτοσακό (των τελευταίων δύο δεκαετιών κατά προτίμηση) που να δουλεύει έτσι? Προφανώς μιλάς για μηχανάκια χωρίς μπαταρία, γιατί αλλιώς ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω...




  10. #55
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Εννοάς ότι συνδέουν ψυχρά τον θετικό πόλο στο σασί, και όποιος προφτάσει τον Soichiro είδε?
    Yes, I do ...!!!

    (θα ψάξω σε τίποτις electrical diagrams και θα σε δείξω .. )
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #56
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Moderator
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

    (θα ψάξω σε τίποτις electrical diagrams και θα σε δείξω .. )
    Είσαι γλύκα!


  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sakisvolos
    Εγγραφή
    08/07/2007
    Μηνύματα
    879
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    ΟΛΑ τα kill switches παλιότερων μοτοσακό και αρκετά ακόμη από τα νεότερα είναι συνδεδεμένα ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με την τροφοδοσία !!!

    (κοινώς, γειώνουν το κύκλωμα στο σασί...).

    Ο έχων στοιχειώδεις γνώσεις ηλεκτρολογίας θα καταλάβει ότι (στην πράξη) ΒΡΑΧΥΚΥΚΩΝΟΥΝ την πηγή τροφοδοσίας.

    Αν αυτό δεν πειράζει, ας μην πειράζει ...

    Αυτό μπορεί να συμβαίνει σε αναφλέξεις τύπου CDI (Condeser Discharge Ignition) !

    Γιατί σε αναφλέξεις με τρανζίστορ πχ το χρέπι μου το FMX αν συμβεί αυτό θα πάρουν φωτιά τα καλώδια! (αν γίνει βραχυκύκλωμα δλδ)
    Στο εν λόγω μηχανάκι το kill switch είναι σε σειρά με τον κύριο διακόπτη και απλά κόβει εντελώς
    την τροφοδοσία των 12V από την πλακέτα ανάφλεξης και είναι ακριβώς σαν να το σβήνεις με το
    κλειδί με τη μόνη διαφορά ότι μένουν αναμμένα τα φώτα και άλλα περιφεριακά
    και σε αυτή την περίπτωση δεν παίζει να γίνει ζημιά κλείνοντας το kill switch!
    Βέβαια αν λάβουμε υπ όψιν την αυτεπαγωγή το πολλαπλασιαστή τότε στο συνεχόμενο άνοιξε-κλείσε
    του kill switch ή ακόμα και του κλειδιού μπορεί να γίνει ζημιά!

  13. #58
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos

    ...το χρέπι μου το FMX
    το παραδεχεσαι τουλαχιστον δημοσιως...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    ναι μεν δουλευει ο εγκεφαλος δεχομενος ταση,αλλα παραλληλα στελνει μερος της τασης αυτης...που χου...στον ψεκασμο και την αναφλεξη (injectors και coils)...οταν δεν δουλευει ,οτι ταση δεχθει την διατηρει στα κυκλωματα του...ετσι παιζει να υπερφορτωθει...
    Ω θεοί, τι άλλο θα διαβάσουμε!

  15. #60
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Moderator
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
    Ω θεοί, τι άλλο θα διαβάσουμε!
    Βρε, βρε... όλος ο καλός ο κόσμος... Τώρα μπορούμε να τσακωθούμε αποτελεσματικά!



    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Διόρθωσα τα λινκ στα ηλεκτρικά διαγράμματα του FMX650 που είχα βάλει ως παράδειγμα παραπάνω (δεν δούλευαν, τώρα δουλεύουν).

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. sos προβλημα στο vstrom μου δεν παιρνει μπρος
    από mystery στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2021, 13:37
  2. Δεν παίρνει μπρος μην το πάρει και το σηκώσει...!!!
    από -->__#__<-- στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 05:49
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2007, 03:05
  4. Δεν παιρνει μπρος...
    από possidi στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2006, 07:39
  5. Πρόβλημα! Δεν παίρνει μπρος!! (CBF-250)
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2005, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF