Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 67

Θέμα: μηχανακι χωρις διπλωμα, πινακιδες κ λοιπα?

  1. #46
    χαχαχαχα
    με βρηκατε μικρο αθωο κ αμολυντο κ με δουλευετε!thanks για ολα παιδια!
    δεν θελω να σας κουρασω αλλο σημερα...
    αυριο με το καλο αν μου ερθει καμια απορια η οτιδηποτε θα σας πρηξω παλι.
    προς το παρον θα αρχισω να ψαχνω τροπο να βρω λεφτα ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΙΙΙ!!!
    ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙ!!!


    (καθυστερας....)

  2. #47
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
    ποσο να ναι ρε? όσο κάνει το στρεμα?


    γυρω στα 18 ευρω το χρόνο για 125
    σωστότατος ο Φίλλιπος.. 18 ακριβώς.. τώρα χθες ήρθε το ραβασάκι.. όσο για τα άλλα βαριέμαι να κράξω βγάλτου τουλάχιστον την ρημάδα την πινακίδα.. 50 ευρώ υπόθεση είναι.. στην τελική πάρε ένα δίχρονο 50άρι εντουράκι 4-5 ετών με 700-900 ευρώ με τέλη 5-6 ευρώ το χρόνο και δίπλωμα 12 ευρώ (αν έχεις αυτοκινήτου). Εγώ αυτό είχα μέχρι να πάρω 125 και να σου πω την αλήθεια σιγά την διαφορά που είδα..

    ορίστε ένα..

    http://www.youtube.com/watch?v=Vm7jPHSer3g

    μια χαρά είναι..


    ΥΓ ελπίζω εκπτώσεις να μην κάνεις και στον εξοπλισμό σου επειδή είναι χωριό και δεν έχει αμάξια..

  3. #48
    ωπα μαστορα!
    αυτο για τα 12 ευρω για ξαναπες το γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα...

  4. #49
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
    ωπα μαστορα!
    αυτο για τα 12 ευρω για ξαναπες το γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα...
    Το δίπλωμα για μοτοποδήλατα (μοτοσυκλέτες εώς 50 cc) κοστίζει δύο χαρτόσημα των 6 ευρώ στην τροχαία της περιοχής σου, που είναι και η αρμόδια για την έκδοση του. Δεν χρειάζεται μαθήματα. Εφόσον έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου δεν δίνεις σήματα αλλά μόνο μηχανολογικά (10 ερωτήσεις - γελοίες) και δίνεις πρακτικά (1-2 8ράκια κτλπ - τίποτα σπουδαίο) με το δικό σου μοτοποδήλατο. Αν εσύ λοιπόν στοχεύεις να αγοράσεις ένα τετράχρονο 125 μπορείς εναλλακτικά να αγοράσεις και ένα δίχρονο 50 cc εντουράκι να κόβεις βόλτες χαλαρά. Για τα κυβικά τους πάνε αρκετά καλά αφού ζυγίζουν από 85 - 95 κιλά και βγάζουν 8-9 άλογα. Υπολόγιζε γύρω στα 70-80 χλμ τελική ταχύτητα και μία επιτάχυνση αρκετά καλή αναλογικά με τα κυβικά τους. Εκτός από το ισχαιμικό μοτεράκι (πυραυλάκι για την χωρητικότητα του) δεν υστερούν κάπου αλλού, αφού ορισμένα έχουν ανάποδο μπροστινό, μεγάλους δίσκους, πολύ καλό πλαίσιο και άλλα.. Νομίζω ότι για την χρήση που το θες σε υπερκαλύβει.. Επίσης για αυτά κυκλοφορούν ένα κάρο kit 80cc που αν παραγγείλεις από το εξωτερικό οι τιμές αρχίζουν από τα 150 - 200 ευρώ τα οποία ανεβάζουν αρκετά την ιπποδύναμη(αλλά για μένα δεν αξίζει). Νομίζω ότι σε σχέση με το plan b που είναι να κυκλοφορείς χωρίς χαρτιά είναι μια χαρά..

    ΥΓ Καινούρια είναι πανάκριβα 2400 - 3200, αλλά ευτυχώς για σένα η αγορά είναι αμείλικτη σε αυτά τα κυβικά και η μεταπώληση τους τραγική.. οπότε μπορείς να βρεις ένα aprilia rx 50 06 (μετάνιωσα που δεν το πήρα αντί για το ybr 125) που κοστίζει καινούριο 2620 ως και 1400 ευρώ με την τιμή να πέφτει κατακόρυφα για μοντέλα 04-05..

    ΥΓ2 Μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά γιατί δεν νομίζω ότι υπήρχε άλλος 22 χρονών άνθρωπος που καβαλούσε 50cc μοτοσυκλετάκι εκτός από μένα.. οπότε οι πιτσιρικάδες τα λιώνουν.. (όσο γίνεται)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	rx50.jpg 
Προβολές:	543 
Μέγεθος:	82,5 KB 
ID:	149091

  5. #50
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    http://www.youtube.com/watch?v=HQEhtmBlE28

    ορίστε και ένα videaκι από έναν συνάδελφο από το φόρουμ που έχει το μοταρντάκι (εχει αλλάξει μόνο την εξάτμιση..) και μια χαρά τις κάνει τις βόλτες του..

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Το δίπλωμα για μοτοποδήλατα (μοτοσυκλέτες εώς 50 cc) κοστίζει δύο χαρτόσημα των 6 ευρώ στην τροχαία της περιοχής σου, που είναι και η αρμόδια για την έκδοση του. Δεν χρειάζεται μαθήματα. Εφόσον έχεις δίπλωμα αυτοκινήτου δεν δίνεις σήματα αλλά μόνο μηχανολογικά (10 ερωτήσεις - γελοίες) και δίνεις πρακτικά (1-2 8ράκια κτλπ - τίποτα σπουδαίο) με το δικό σου μοτοποδήλατο. Αν εσύ λοιπόν στοχεύεις να αγοράσεις ένα τετράχρονο 125 μπορείς εναλλακτικά να αγοράσεις και ένα δίχρονο 50 cc εντουράκι να κόβεις βόλτες χαλαρά. Για τα κυβικά τους πάνε αρκετά καλά αφού ζυγίζουν από 85 - 95 κιλά και βγάζουν 8-9 άλογα. Υπολόγιζε γύρω στα 70-80 χλμ τελική ταχύτητα και μία επιτάχυνση αρκετά καλή αναλογικά με τα κυβικά τους. Εκτός από το ισχαιμικό μοτεράκι (πυραυλάκι για την χωρητικότητα του) δεν υστερούν κάπου αλλού, αφού ορισμένα έχουν ανάποδο μπροστινό, μεγάλους δίσκους, πολύ καλό πλαίσιο και άλλα.. Νομίζω ότι για την χρήση που το θες σε υπερκαλύβει.. Επίσης για αυτά κυκλοφορούν ένα κάρο kit 80cc που αν παραγγείλεις από το εξωτερικό οι τιμές αρχίζουν από τα 150 - 200 ευρώ τα οποία ανεβάζουν αρκετά την ιπποδύναμη(αλλά για μένα δεν αξίζει). Νομίζω ότι σε σχέση με το plan b που είναι να κυκλοφορείς χωρίς χαρτιά είναι μια χαρά..

    ΥΓ Καινούρια είναι πανάκριβα 2400 - 3200, αλλά ευτυχώς για σένα η αγορά είναι αμείλικτη σε αυτά τα κυβικά και η μεταπώληση τους τραγική.. οπότε μπορείς να βρεις ένα aprilia rx 50 06 (μετάνιωσα που δεν το πήρα αντί για το ybr 125) που κοστίζει καινούριο 2620 ως και 1400 ευρώ με την τιμή να πέφτει κατακόρυφα για μοντέλα 04-05..

    ΥΓ2 Μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να το ψάξεις πολύ καλά γιατί δεν νομίζω ότι υπήρχε άλλος 22 χρονών άνθρωπος που καβαλούσε 50cc μοτοσυκλετάκι εκτός από μένα.. οπότε οι πιτσιρικάδες τα λιώνουν.. (όσο γίνεται)
    τον μπερδεψες τωρα μ'αυτα...




    παρε αγορι μου ενα παπι 50cc-72cc, λιωμενο τρισαθλιο.....300€ κοστος
    βγαλτου και μια πινακιδα (αν δν εχει ηδη)....50€ κοστος
    πληρωσε και τα τελη........18€ κοστος
    βγαλε και ενα διπλωμα για 50cc.......12€ κοστος
    παρε και ενα κρανος......(εδω υπολογιζεις εσυ το κοστος)

    και εισαι κομπλε.και στα χωματα παει και δεν ψοφαει ποτε.αφου το θες μονο για βολτα οπως λες και δεν σε νοιαζει τιποτα αλλο, μια χαρα θα σε βολεψει.

    και δεν θα εχεις και προβλημα με μπατσους, πιθανα ατυχηματα με αλλα οχηματα (φτου,φτου) κλπ...

    επιστημη το κανατε,το θεμα ρπμ...

  7. #52
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    άμα έχεις κάνα τεράστιο δικό σου χωράφι και το κυκλοφορείς μόνο εκεί μέσα και σε κάνα ιδιωτικό δρόμο δε χρειάζεσαι τίποτα άμα θες να το βγάλεις σε δημόσιο δρόμο (ό,τι και να ναι αυτός) πρέπει να τα χεις όλα
    είναι απλά τα πράγματα τώρα αν εσύ συνηδειτά θες να παρανομήσεις δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι
    αλλά αν γίνει κάτι μην μας κλαίγεσαι μετά

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    τον μπερδεψες τωρα μ'αυτα...




    παρε αγορι μου ενα παπι 50cc-72cc, λιωμενο τρισαθλιο.....300€ κοστος
    βγαλτου και μια πινακιδα (αν δν εχει ηδη)....50€ κοστος
    πληρωσε και τα τελη........18€ κοστος
    βγαλε και ενα διπλωμα για 50cc.......12€ κοστος
    παρε και ενα κρανος......(εδω υπολογιζεις εσυ το κοστος)

    και εισαι κομπλε.και στα χωματα παει και δεν ψοφαει ποτε.αφου το θες μονο για βολτα οπως λες και δεν σε νοιαζει τιποτα αλλο, μια χαρα θα σε βολεψει.

    και δεν θα εχεις και προβλημα με μπατσους, πιθανα ατυχηματα με αλλα οχηματα (φτου,φτου) κλπ...

    επιστημη το κανατε,το θεμα ρπμ...
    ψιτ...εεεεε....ψιτ....εσυ κυκλοφορεις ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ???


  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    ψιτ...εεεεε....ψιτ....εσυ κυκλοφορεις ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΟΣ???


    α,ναι....ειναι και η ασφαλεια...


    ε,βγαλε μωρε και απο αυτο...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


  10. #55
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    E... θέλει και ένα μπουφανάκι
    ...

  11. #56
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    kitsos33

    Τα αυτονόητα δεν στα είπε κανείς...

    Για να κάνεις αγορά μιας μηχανής-παπιού-scooter σημαίνει οτι πρέπει να κάνεις μεταβίβαση. Μεταβίβαση προϋποθέτει να έχει πινακίδα, τέλη πληρωμένα , χαρτιά κτλ... Απο την στιγμή τώρα που κάνεις μεταβίβαση το όνομα σου πάει στο Υπουργείο και την εφορία (εφόσον είναι πάνω απο 50cc) και τα τέλη θα σου έρθουν αυτόματα.

    Ακόμα και αν πάρεις ενα παπί-μηχανή χωρίς πινακίδες (έχουν κατατεθεί) ο ιδιοκτήτης του για να στο δώσει θα πρέπει και πάλι να κάνει μεταβιβαση καθώς ακόμα και χωρίς πινακίδες , ο αριθμός πλαισίου είναι ικανός να δοθεί ώς απόδειξη σε περίπτωση (χτύπα ξύλο) ατυχήματος... Άρα σε σκίζουν και δικαστικά και ποινικά και οικονομικά (για την μη δήλωση , μη πληρωμή τελών κτλ.. ).

    Η μόνη περίπτωση που δεν χρειάζεσαι πινακίδα και τέλη είναι όταν θα έχεις μηχανή "καθαρή" (RM, CR, κτλ. ) για Motocross-Enduro.. με την διαφορά όμως οτι δεν θα μπορεί να κυκλοφορήσει σε δημόσιο δρόμο. Την μεταβίβαση όμως και πάλι δεν την γλυτώνεις όπως και το οτι θα μπορείς να κυκλοφορείς μόνο σε χώμα και μονοπάτια βουνού..... ΟΧΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΡΟΜΟ... καθώς εκεί θα χρειαστείς τουλάχιστον δίπλωμα και πινακίδα.

    Συμπέρασμα;... μην το παλεύεις άδικα.. ποδήλατο mountain ή κάτι παραπλήσιο είναι καλύτερο για αυτό που θες να κάνεις.

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #57

    Re: μηχανακι χωρις διπλωμα, πινακιδες κ λοιπα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
    Αρχικα συγνωμη αν ξεκιναω topic σε λαθος κατηγορια...
    Δεν εχω μηχανακι, εχω αμαξι ομως.κ θελω να παρω ενα μηχανακι για το χωριο ισα ισα για να κανω καμια βολτιτσα κ γενικα για χαβαλε κ τπτ αλλο.θα ψαξω να παρω οτι πιο φτηνο βρω γιατι οπως ειπα εχω αμαξι ετσι κ αλλιως κ μ αυτο μετακινουμαι.
    επειδη ομως ουτε χρονος ουτε χρημα υπαρχει για διπλωματα κ τα σχετικα κ ουτε ψηνομαι να μπαινω σε τετοιεσ διαδικασιες αναρωτιεμαι αν καποιος μπορει να μου πει αν υπαρχει προβλημα με το να παρω μηχανακι χαρις διπλωμα χωρις πινακιδες χωρις τιποτα.επαναλαμβανω οτι το θελω μονο για βολτιτσα στο χωριο οπου θα ειμαι εγω με τα πουλια κ τα δεντρα.με το ζορι περναει κανα προβατο.για αμαξι δεν το συζηταω.
    αν δλδ δεν υπαρχει προβλημα ανοιγω επιτοπου topic στις ζητησεις για το πιο φτηνο μηχανακι που μπορει να βρεθει.
    ευχαριστω εκ των προτερων!!!






    ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΕΝΑ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙ !!!

    Φιλικα και με χιούμορ.
    ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΔΑΙΜΟΝΑ ΕΑΥΤΟΥ

  13. #58
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
    τον μπερδεψες τωρα μ'αυτα...




    παρε αγορι μου ενα παπι 50cc-72cc, λιωμενο τρισαθλιο.....300€ κοστος
    βγαλτου και μια πινακιδα (αν δν εχει ηδη)....50€ κοστος
    πληρωσε και τα τελη........18€ κοστος
    βγαλε και ενα διπλωμα για 50cc.......12€ κοστος
    παρε και ενα κρανος......(εδω υπολογιζεις εσυ το κοστος)

    και εισαι κομπλε.και στα χωματα παει και δεν ψοφαει ποτε.αφου το θες μονο για βολτα οπως λες και δεν σε νοιαζει τιποτα αλλο, μια χαρα θα σε βολεψει.

    και δεν θα εχεις και προβλημα με μπατσους, πιθανα ατυχηματα με αλλα οχηματα (φτου,φτου) κλπ...

    επιστημη το κανατε,το θεμα ρπμ...
    Το χω αποθημένο το ρημάδι.. θα πάρω 600 άρι και ακόμα θα θέλω ένα τέτοιο "παιχνιδι".. Το πρότεινα βασικά γιατί είπε κάτι για χωράφια..

  14. #59
    epp1640 για κανε καμια ακομα προταση για το στυλακι που προτινεις.δλδ 2χρονο 50ρι εντουρακι!!
    η αληθεια ειναι οτι κατι τετοιο θα με εψηνε πολυ αγρια.
    αλλα κ το παπι που προτινει ο devil's animal δε με χαλαει καθολου (μα καθολου ομως!!!!!!)
    αλλωστε οπως προειπα δεν το θελω για γκαζιες κ τετοια σκηνικα.χαλαρα πραματα.
    οποτε παρακαλω πολυ πολυ πολυ καποιος να μου πει τι θα χρειαστω για να παρω ενα 50ρι.
    ας περιορισω μεχρι εκει τις απαιτησεις μου μιας κ μου ακουγεται ευκολο να βγαλω διπλωμα για 50ρι απ οτι λετε.
    κ αν μπορειτε να μου πειτε τι θα χρειαστω για να ειμαι 1)καθ ολα νομιμος κ 2) τα ελαχιστα που χρειαζομαι για να ειμαι λιγο "παρανομος" σε λογικα πλαισια παντα.

  15. #60
    Αραχτό Μέλος Το avatar του/της red_monster
    Εγγραφή
    01/03/2007
    Μηνύματα
    224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kitsos33
    ευχαριστω φιλε μου!καλως σας βρηκα!
    οσο για τις συνεπειες μπορεις να εισαι πιο συγκεκριμενος?
    όσο συναντας μόνο πουλια και πρόβατα είσαι οκ...
    αμα τύχει λέω εγω τώρα και έρθεις face 2 face με κανένα όργανο της τάξης...




    τον π@υλ@...
    V - 2 p o W e r


    γαζώνουν λέμε...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2010, 04:33
  2. Ασφάλεια Χωρίς Δίπλωμα
    από GodLess στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 23:43
  3. Αδεια,διπλωμα,πινακιδες κτλ..
    από GIXXERAKIAS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2008, 08:17
  4. χωρις διπλωμα
    από XRakIa$ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2007, 00:49
  5. Χωρις διπλωμα?
    από zak_18 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2006, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF