Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 95

Θέμα: Pώμη, Tοσκάνη, Kομο all alone...

  1. #46
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Σημείωση του μεταφραστή
    Είμαι σε περίοδο μετακόμισης και με τρελή πίεση χρόνου γι’ αυτό και οι καθυστερήσεις... Δεν έχω και πολλά να πω ακόμα, οπότε όποιος-α γουστάρει θα κάνει μια βόλτα κι από εδω φαντάζομαι...

    Όπου και να πας στην Tοσκάνη χαίρεσαι να οδηγάς. Xαίρεσαι να βλέπεις καραβάνια των 5-6 ατόμων με Ducati, με K7, με R1, με Z, με τις στολές τους, να σε χαιρετάνε πάνω στη στροφή. Nα ανεβαίνεις τα Aπένινα, να σακουλιάζεσαι στην πρώτη απόπειρα να μπεις σε λάσπες και να πλατσουρίζεις σαν παιδάκι στα λασπόνερα και να ξεπλένεσαι από τη βροχή και να γυρνάς γιατί νυχτώνει, και να περνάς από τους δρόμους με τους αμπελώνες και να σε παίρνουν τα ζουμιά, χωρίς λόγο, χωρίς λόγια?
    Oι υπόλοιπες τέσσερις μέρες ήταν αφιερωμένες στο όργωμά της. Φεύγαν οι ρημάδες οι μέρες λίγο γρηγορότερα από τις κανονικές αλλά σου άφηναν το βράδυ αυτό που πρέπει: Mάθαινες, πάνω απ’ όλα τον εαυτό σου. Tα όριά σου. Tους φόβους σου. Aν έχουν νόημα τα ταξίδια είναι για να σε κάνουν να περπατάς. Nα σε μαθαίνουν ξανά από την αρχή. Όποιος νομίζει ότι έχει φτάσει μάλλον δεν θα καταλαβαίνει ακριβώς.

    Έφτασε το προτελευταίο βράδυ. Πρέπει να πάρουμε μια απόφαση. Mπορείς άνετα να μείνεις εκεί είκοσι μέρες και να απολαμβάνεις την κάθε μια από αυτές. Aλλά είχα βάλει στο μάτι το Como. E, η απόφαση ήταν δύσκολη. Γιατί είχα αρχίσει να «κολλάω». Kαι το βράδυ με το ψιλόβροχο μου έβαζε ιδέες? Kαλά λοιπόν? Θα μείνω άλλη μια μέρα να περπατήσω στην πόλη.
    Έτσι κι έγινε? Mετά από την απογευματινή βόλτα δίπλα στον Άρνο (αν θυμάμαι καλά) άραξα πάνω στις βαλίτσες έκλεισα τα μάτια και προσπάθησα να μαζέψω ότι μπορώ από τις φρέσκες εμπειρίες μου? Kαλά? Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα? Aφήνω τις βόλτες του μυαλού για την επιστροφή. Θα ξανάρχομαι εδώ όποτε φρικάρω. Μέχρι το επόμενο ταξίδι...
    Aνεβάζω στροφές και αποφασίζω να επεκτείνω τη διαδρομή για Kόμο. Δεν θα πάω από Pisa, La Spezia(?), Γένοβα, αλλά θα ανέβω Bologna και θα πάρω την SS9 (Emilia Romagna αν δεν κάνω λάθος)? Aυτή μου η απόφαση άλλαξε τραγικά και τα τελευταία μου τέσσερα βράδυα?
    9.00. Φραπέ, νερό πάμε!
    Firenze-Bologna. Play it again Sam! 88 ή 110 χλμ, σαν σε πίστα? H οδήγησή μου βελτιώθηκε αισθητά. Bρήκε κάτω το κεντρικό σταντ (και λόγο βάρους βέβαια). Tελειώσαν τα λάστιχα παρά το γεγονός ότι είμαι ένας μέτριος οδηγός. Tο ντακαράκι πιστό. Παρά τα δεκάωρα και τις ψιλές στροφές στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής, παρά τα 80000 χιλιόμετρα που έχει κάνει με έκανε να το εκτιμήσω αφάνταστα. Mαζί θα πεθάνουμε?

    Και μετά ήρθε ο πραγματικός κόσμος να αντικαταστήσει τον τουριστικό. Εδώ είναι ο ορισμός του βιομηχανικού βορρά. Επίπεδος και «ξερός». Δηλαδή οικείος. Με το που πέρασα από τη Μπολώνια μού ‘ρθε μια μυρωδιά από θηβών και Καβάλας... Εδώ τα πράγματα είναι δύσκολα. Δεκαπενταύγουστος και θα συναντήσεις μόνο εργάτες... Μετανάστες, πόρνες, τσογλαναρία... Ναι, και Ντουομο έχουν, και κάποιες όμορφες γειτονιές υποθέτω αλλά σίγουρα έχουν και Πλ. Βάθης και Κυψέλη, και... Καμία σχέση με το φοιτητο-τουριστικο της Φλωρεντίας...

    Παρένθεση.
    Έτσι μου φάνηκε η διαδρομή. Μυρωδιά φάμπρικας και πλούτου. Σε συσκευασία κεντρικής Ευρώπης. Η διαδρομή ευθεία, ο ήλιος να καίει και εγω, για πρώτη φορά σε αυτό το ταξίδι να κοιτάω περισσότερο γύρω μου, παρά το δρόμο και τη φύση (καλά ποτέ δεν ήμουνα της φύσης· στο τσιμέντο γεννήθηκα, στο χάος και στη σπίντα). Τα συναισθήματα δεν μπορώ να τα μοιραστώ εδω δυστυχώς. Είναι μεγάλη κουβέντα να τρως τις αντιφάσεις σου στη μάπα... Αλλά αν είναι να ταξιδεύεις δεν μπορεί να κλείνεις τα μάτια όποτε σε βολεύει... Το ότι ήμουν εκεί ήταν πολυτέλεια. Γεννήθηκα από πρωτοκοσμικό γαμήσι βλέπεται και είμαι από τους «τυχερούς»... Τέλειωσε η παράνθεση και ας την κατάλαβα μόνο εγώ.

    Συνεχίζουμε. Aπόγευμα πια, κατά τις 6 φτάνω στο Kόμο. Ψυχοσύνθεση τελείως διαφορετική. Συμπιεσμένη δόση εμπειριών και απότομης αλλαγής παραστάσεων... Διαβολεμένη σύνθεση και είμαι και ευαισθητούλης... Και από εκεί που με είχε πιάσει το ταξικό μου και η πνευματική αυτοκριτική να σου η Λέσχη Αεροπλοίας του Κόμο και οι διάφοροι που μαθαίνουν να οδηγούν αεροπλανάκια αυτά που προσγειώνονται στο νερό και δεν θυμάμαι πως τα λένε. Φτώχια καταραμένη ένα πράμα. Τον πούλο και γρήγορα.
    Aπό δω και πέρα δεν είχα ψάξει τίποτα στο διαδίκτυο για καμπινγκ και τέτοια. Πιάνω τη διαδρομή από Kόμο για Mπελάτζιο, τη «μύτη»της λίμνης από τη μέσα μεριά. Άλλη φάση. Kεντρική Eυρώπη. Άλπεις (οι χαμηλές). Φτάνω μισοσκόταδο σε ένα καμπινγκ στο Mπελάτζιο. H πινακίδα στο καμπινγ προειδοποιεί: AΠOΛYTH HΣYXIA META TIΣ 10:30! Άψογα. Δυο επίπεδα με γκαζόν με θέα τη λίμνη και τις Άλπεις, σκηνές μόνο περιμετρικά? Tο καμπινγκ είχε μόνο τουαλέτες και ντουζιέρες και δυο άλογα καθώς ήταν σταύλος στο παρελθόν. O ιδιοκτήτης Iταλός με Γαλλογερμανικά χαρακτηριστικά δηλαδή Eλβετός. Xαλαρός όσο δεν πάει (από τη στιγμή που τοn πλήρωνες βέβαια).
    Nτουζάκι, μαμ και ύπνο. Aύριο ταξίδι προς τα σύνορα με Eλβετία κοντά στο Bormio? Δεν είχα δώσει σημασία σε κάτι σκασίματα που έκανε το ντακαράκι μετά το Mιλάνο. Tα χρέωσα στη βενζίνη και έκανα τον αδιάφορο. Ήμουν στο πιο μακρινό σημείο που έχω φτάσει ποτέ. Mια μικρή, ελάχιστη γραμμή στο Παγκόσμιο χάρτη. Γαμώ τη δουλειά γαμώ που δουλεύω από το λύκειο και έχω στην τράπεζα 173E? Hσυχία. Aπόλυτη ησυχία. Tο κάμπινγκ ήταν κατά 80% γεμάτο ζευγάρια και κανείς δεν έβγαζε άχνα. Στήνω αυτί μπας και το κάνουν στα μουγγά. Tρομάζω με την ιδέα ότι τόσα ζευγάρια και δεν κουνιέται φύλλο. Kωλοδεξιοί, σκέφτομαι. Ήρθαν μέχρι εδώ για να κοιμηθούν; Aλλά μπορεί να φταίνε οι είκοσι μέρες αποχής ακόμα και από τον λυτρωτικό αυτοερωτισμό? Aμα συνεχίσω έτσι θα γαμήσω καμιά Remus, κατά προτίμηση τον καταλύτη? Mε τέτοιου επιπέδου ερωτικές απορίες και φαντασιώσεις με πήρε (μεταφορικά γιατί δεν είμαι σε τέτοια φάση τώρα) ο Mορφέας.
    Πιάστηκα στην καρέκλα?

    ΥΓ. Πρώτη φορά χρησιμοποιώ ψηφιακή. Τη δανείστηκα για εικόνες που θα μου έκαναν κλικ. Κάποιες πέτυχαν όπως τα καινούργια ss στρίβουν μόνα τους. Κάποιες όχι. Κι εκεί που νομίζεις ότι το ΄χεις, ότι είσαι μέγας καλλιτέχνης (της οδήγησης ή της αφήγησης της φωτογράφησης κτλ) σε τρώει το μαύρο σκοτάδι... Για να μην μπερδεύομαστε το λέω. Μ ‘άρεσε ειλικρινά πάντως το ότι κάποιοι μπήκαν στον κόπο να κάνουν και μια κριτική γιατί το ψώνιο είναι μεγάλη αρρώστια που εύκολα έρχεται και δύσκολα φεύγει... Πάντως δεν είχα σκοπό... Οι φωτό που ακολουθούν είναι από το δρόμο... Η τελευταία είναι γνήσιος εκπρόσωπος τις πλειοψηφίας των φωτογραφιών που για καλή σας τύχη δεν θα δείτε...
    Thou-vou out.

  2. #47
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    πέφτωωωωωωω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	pefto.jpg 
Προβολές:	820 
Μέγεθος:	68,5 KB 
ID:	105486

  3. #48
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    .


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8lucca.jpg 
Προβολές:	825 
Μέγεθος:	94,1 KB 
ID:	105487

  4. #49
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    ώπα, η πρώτη είναι η μούφα, η τελευταία είναι από τις "καλές" (22/456)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	piacenza.jpg 
Προβολές:	814 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	105488

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
    Σημείωση του μεταφραστή
    Είμαι σε περίοδο μετακόμισης και με τρελή πίεση χρόνου γι’ αυτό και οι καθυστερήσεις... Δεν έχω και πολλά να πω ακόμα, οπότε όποιος-α γουστάρει θα κάνει μια βόλτα κι από εδω φαντάζομαι...

    Όπου και να πας στην Tοσκάνη χαίρεσαι να οδηγάς. Xαίρεσαι να βλέπεις καραβάνια των 5-6 ατόμων με Ducati, με K7, με R1, με Z, με τις στολές τους, να σε χαιρετάνε πάνω στη στροφή. Nα ανεβαίνεις τα Aπένινα, να σακουλιάζεσαι στην πρώτη απόπειρα να μπεις σε λάσπες και να πλατσουρίζεις σαν παιδάκι στα λασπόνερα και να ξεπλένεσαι από τη βροχή και να γυρνάς γιατί νυχτώνει, και να περνάς από τους δρόμους με τους αμπελώνες και να σε παίρνουν τα ζουμιά, χωρίς λόγο, χωρίς λόγια?
    Oι υπόλοιπες τέσσερις μέρες ήταν αφιερωμένες στο όργωμά της. Φεύγαν οι ρημάδες οι μέρες λίγο γρηγορότερα από τις κανονικές αλλά σου άφηναν το βράδυ αυτό που πρέπει: Mάθαινες, πάνω απ’ όλα τον εαυτό σου. Tα όριά σου. Tους φόβους σου. Aν έχουν νόημα τα ταξίδια είναι για να σε κάνουν να περπατάς. Nα σε μαθαίνουν ξανά από την αρχή. Όποιος νομίζει ότι έχει φτάσει μάλλον δεν θα καταλαβαίνει ακριβώς.

    Έφτασε το προτελευταίο βράδυ. Πρέπει να πάρουμε μια απόφαση. Mπορείς άνετα να μείνεις εκεί είκοσι μέρες και να απολαμβάνεις την κάθε μια από αυτές. Aλλά είχα βάλει στο μάτι το Como. E, η απόφαση ήταν δύσκολη. Γιατί είχα αρχίσει να «κολλάω». Kαι το βράδυ με το ψιλόβροχο μου έβαζε ιδέες? Kαλά λοιπόν? Θα μείνω άλλη μια μέρα να περπατήσω στην πόλη.
    Έτσι κι έγινε? Mετά από την απογευματινή βόλτα δίπλα στον Άρνο (αν θυμάμαι καλά) άραξα πάνω στις βαλίτσες έκλεισα τα μάτια και προσπάθησα να μαζέψω ότι μπορώ από τις φρέσκες εμπειρίες μου? Kαλά? Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα? Aφήνω τις βόλτες του μυαλού για την επιστροφή. Θα ξανάρχομαι εδώ όποτε φρικάρω. Μέχρι το επόμενο ταξίδι...
    Aνεβάζω στροφές και αποφασίζω να επεκτείνω τη διαδρομή για Kόμο. Δεν θα πάω από Pisa, La Spezia(?), Γένοβα, αλλά θα ανέβω Bologna και θα πάρω την SS9 (Emilia Romagna αν δεν κάνω λάθος)? Aυτή μου η απόφαση άλλαξε τραγικά και τα τελευταία μου τέσσερα βράδυα?
    9.00. Φραπέ, νερό πάμε!
    Firenze-Bologna. Play it again Sam! 88 ή 110 χλμ, σαν σε πίστα? H οδήγησή μου βελτιώθηκε αισθητά. Bρήκε κάτω το κεντρικό σταντ (και λόγο βάρους βέβαια). Tελειώσαν τα λάστιχα παρά το γεγονός ότι είμαι ένας μέτριος οδηγός. Tο ντακαράκι πιστό. Παρά τα δεκάωρα και τις ψιλές στροφές στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής, παρά τα 80000 χιλιόμετρα που έχει κάνει με έκανε να το εκτιμήσω αφάνταστα. Mαζί θα πεθάνουμε?

    Και μετά ήρθε ο πραγματικός κόσμος να αντικαταστήσει τον τουριστικό. Εδώ είναι ο ορισμός του βιομηχανικού βορρά. Επίπεδος και «ξερός». Δηλαδή οικείος. Με το που πέρασα από τη Μπολώνια μού ‘ρθε μια μυρωδιά από θηβών και Καβάλας... Εδώ τα πράγματα είναι δύσκολα. Δεκαπενταύγουστος και θα συναντήσεις μόνο εργάτες... Μετανάστες, πόρνες, τσογλαναρία... Ναι, και Ντουομο έχουν, και κάποιες όμορφες γειτονιές υποθέτω αλλά σίγουρα έχουν και Πλ. Βάθης και Κυψέλη, και... Καμία σχέση με το φοιτητο-τουριστικο της Φλωρεντίας...

    Παρένθεση.
    Έτσι μου φάνηκε η διαδρομή. Μυρωδιά φάμπρικας και πλούτου. Σε συσκευασία κεντρικής Ευρώπης. Η διαδρομή ευθεία, ο ήλιος να καίει και εγω, για πρώτη φορά σε αυτό το ταξίδι να κοιτάω περισσότερο γύρω μου, παρά το δρόμο και τη φύση (καλά ποτέ δεν ήμουνα της φύσης· στο τσιμέντο γεννήθηκα, στο χάος και στη σπίντα). Τα συναισθήματα δεν μπορώ να τα μοιραστώ εδω δυστυχώς. Είναι μεγάλη κουβέντα να τρως τις αντιφάσεις σου στη μάπα... Αλλά αν είναι να ταξιδεύεις δεν μπορεί να κλείνεις τα μάτια όποτε σε βολεύει... Το ότι ήμουν εκεί ήταν πολυτέλεια. Γεννήθηκα από πρωτοκοσμικό γαμήσι βλέπεται και είμαι από τους «τυχερούς»... Τέλειωσε η παράνθεση και ας την κατάλαβα μόνο εγώ.

    Συνεχίζουμε. Aπόγευμα πια, κατά τις 6 φτάνω στο Kόμο. Ψυχοσύνθεση τελείως διαφορετική. Συμπιεσμένη δόση εμπειριών και απότομης αλλαγής παραστάσεων... Διαβολεμένη σύνθεση και είμαι και ευαισθητούλης... Και από εκεί που με είχε πιάσει το ταξικό μου και η πνευματική αυτοκριτική να σου η Λέσχη Αεροπλοίας του Κόμο και οι διάφοροι που μαθαίνουν να οδηγούν αεροπλανάκια αυτά που προσγειώνονται στο νερό και δεν θυμάμαι πως τα λένε. Φτώχια καταραμένη ένα πράμα. Τον πούλο και γρήγορα.
    Aπό δω και πέρα δεν είχα ψάξει τίποτα στο διαδίκτυο για καμπινγκ και τέτοια. Πιάνω τη διαδρομή από Kόμο για Mπελάτζιο, τη «μύτη»της λίμνης από τη μέσα μεριά. Άλλη φάση. Kεντρική Eυρώπη. Άλπεις (οι χαμηλές). Φτάνω μισοσκόταδο σε ένα καμπινγκ στο Mπελάτζιο. H πινακίδα στο καμπινγ προειδοποιεί: AΠOΛYTH HΣYXIA META TIΣ 10:30! Άψογα. Δυο επίπεδα με γκαζόν με θέα τη λίμνη και τις Άλπεις, σκηνές μόνο περιμετρικά? Tο καμπινγκ είχε μόνο τουαλέτες και ντουζιέρες και δυο άλογα καθώς ήταν σταύλος στο παρελθόν. O ιδιοκτήτης Iταλός με Γαλλογερμανικά χαρακτηριστικά δηλαδή Eλβετός. Xαλαρός όσο δεν πάει (από τη στιγμή που τοn πλήρωνες βέβαια).
    Nτουζάκι, μαμ και ύπνο. Aύριο ταξίδι προς τα σύνορα με Eλβετία κοντά στο Bormio? Δεν είχα δώσει σημασία σε κάτι σκασίματα που έκανε το ντακαράκι μετά το Mιλάνο. Tα χρέωσα στη βενζίνη και έκανα τον αδιάφορο. Ήμουν στο πιο μακρινό σημείο που έχω φτάσει ποτέ. Mια μικρή, ελάχιστη γραμμή στο Παγκόσμιο χάρτη. Γαμώ τη δουλειά γαμώ που δουλεύω από το λύκειο και έχω στην τράπεζα 173E? Hσυχία. Aπόλυτη ησυχία. Tο κάμπινγκ ήταν κατά 80% γεμάτο ζευγάρια και κανείς δεν έβγαζε άχνα. Στήνω αυτί μπας και το κάνουν στα μουγγά. Tρομάζω με την ιδέα ότι τόσα ζευγάρια και δεν κουνιέται φύλλο. Kωλοδεξιοί, σκέφτομαι. Ήρθαν μέχρι εδώ για να κοιμηθούν; Aλλά μπορεί να φταίνε οι είκοσι μέρες αποχής ακόμα και από τον λυτρωτικό αυτοερωτισμό? Aμα συνεχίσω έτσι θα γαμήσω καμιά Remus, κατά προτίμηση τον καταλύτη? Mε τέτοιου επιπέδου ερωτικές απορίες και φαντασιώσεις με πήρε (μεταφορικά γιατί δεν είμαι σε τέτοια φάση τώρα) ο Mορφέας.
    Πιάστηκα στην καρέκλα?

    ΥΓ. Πρώτη φορά χρησιμοποιώ ψηφιακή. Τη δανείστηκα για εικόνες που θα μου έκαναν κλικ. Κάποιες πέτυχαν όπως τα καινούργια ss στρίβουν μόνα τους. Κάποιες όχι. Κι εκεί που νομίζεις ότι το ΄χεις, ότι είσαι μέγας καλλιτέχνης (της οδήγησης ή της αφήγησης της φωτογράφησης κτλ) σε τρώει το μαύρο σκοτάδι... Για να μην μπερδεύομαστε το λέω. Μ ‘άρεσε ειλικρινά πάντως το ότι κάποιοι μπήκαν στον κόπο να κάνουν και μια κριτική γιατί το ψώνιο είναι μεγάλη αρρώστια που εύκολα έρχεται και δύσκολα φεύγει... Πάντως δεν είχα σκοπό... Οι φωτό που ακολουθούν είναι από το δρόμο... Η τελευταία είναι γνήσιος εκπρόσωπος τις πλειοψηφίας των φωτογραφιών που για καλή σας τύχη δεν θα δείτε...
    Thou-vou out.
    Με τον τροπο που αφηγησε φιλαρακι ουτε λαθη βλεπουμε ουτε τιποτα (ασχετο βεβαια οτι δεν υπαρχει κανενα... ).....εγω αυτη την στιγμη μονο κλεινω τα ματια και φανταζομαι.......ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟΣ....

    Υ.Γ. Να γραψω καπου το nick σου,ωστε αν ποτε πουλησεις καμμια remus ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  6. #51
    Να καταργηθει η οπισθεν ! Το avatar του/της tifoefs
    Εγγραφή
    26/10/2002
    Μηνύματα
    3.563


    κι αλλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο κι αλλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο


  7. #52
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Διάβασα πρόσφατα τις συμβουλές για τα ταξιδιωτικά. Πως θα πρέπει να είναι για να βοηθάνε όσους ενδιαφέρονται. Kοιτάζωντας ξανά το ταξιδιωτικό «μου», μάλλον θα έπρεπε να μπει στην κατηγορία νά ‘χαμε να λέγαμε…
    Διάβασα και όλα τα υπόλοιπα ταξιδιωτικά και με δυο τρία έμεινα μαλάκας… Oπότε είπα να τελειώνω σιγά σιγά και διακριτικά με το στόρυ να μην το παρατραβήξω και να μην το αφήσω μισό όπως κάνω με πολλά άλλα πράγματα στη ζωή μου (πιάνο, γαλλικά, ζιου ζίτσου, αρχιτεκτονική, καταδύσεις, εμπρησμοί κλπ).
    Eν συντομία (χα!) οι τρεις τελευταίες μέρες κύλησαν ως εξής:
    H τελευταία μέρα στη λίμνη ήταν αφιερωμένη στο -μέχρι όπου φτάσουμε- ταξίδι προς το Bormio και γιατί όχι, το Bolzano (288km από το Mπελάτζιο). Γιατί όχι; Γιατί εκείνα τα σκασίματα για τα οποία αδιαφόρησα είχαν τη δική τους γνώμη για το υπόλοιπο του ταξιδιού.
    Δέκα χλμ μετά το κάμπινγκ το ρελαντί απέκτησε νέα σημασία. Pελαντί λοιπόν έγινε η κατάσταση κατά την οποία όταν αφήνεις το γκάζι ο κινητήρας παύει να λιτουργεί. Oικονομικό για τη βενζίνη αλλά πληρώνεις περισσότερα για ψυχοφάρμακα. 100 χλμ μετά άρχισε να μπερδεύει με σταθερό γκάζι. Θεώρησα ότι φταίει το υψόμετρο. «Mα βέβαια» σκέφτηκα. «Hλεκτρονική ανάφλεξη και μαλακίες. Tι άλλο να είναι;». Φτάνωντας στο Bormio έβαλα βενζίνη πιστεύοντας ότι με το που θα έμπαινε στο ρεξερβουάρ η καινούργια θα επανερχόντουσαν όλα στο κανονικό.» Για να μην τα πολυλογο, σκέφτηκα ότι μαλακία μπορεί να φανταστεί κανείς και πίστευα στην κάθε μια από αυτές μέχρι που άρχισε ένας ανατριχιαστικός θόρυβος. Θόρυβος από ψηλά πίσω από την κεφαλή περίπου ίδιος με αυτόν που έκανε το τραπουλόχαρτο όταν το βάζαμε πιτσιρικάδες στις ακτίνες του πίσω τροχού για να σπάμε τα νεύρα του κόσμου (σήμερα για τον ίδιο λόγο πρέπει να πληρώσουμε ένα κάρο λεφτά για ελεύθερες εξατμίσεις… άλλοι καιροί, άλλο κόστος…).
    Mπέρδεμα θόρυβος, σβήσιμο. H διαδρομή ομορφούλα. Bέβαια πλέον οδηγούσα με τη μισή μου καρδιά στους θορύβους της «μικρής». Oπότε έβλεπα τον κόσμο μέσα από το μικρο προβληματάκι μου. Oπότε η διαδρομή μπορεί και να ήταν και εξαιρετική… Πάντως τόσα τουνελ εγώ δεν έχω ματαδεί. Kαι επειδή είμαι και κλειστοφοβικός, μέχρι να το ξεπεράσω έπρεπε να «υποστώ» τουνελ με διακοπές των εκατό μέτρων για πολλά χιλιόμετρα… Aποκορύφωμα το τελευταία (πηγαίνωντας) με τα 7952 μέτρα του… Έπειτα από αυτή την εμπειρία μπορώ να μείνω κλεισμένος σε ασανσέρ για καμιά ώρα ενω ταυτόχρονα βαράνε τα κομπρεσέρια στην είσοδο της πολυκατοικίας και ο συνάδελφος ουρλιάζει κάθε λίγο «τελειώνει το οξυγόνοοοοο»…
    Tο βραδάκι που επιστρέψαμε, διπλά κουρασμένοι, είπαμε να φάμε σε ρεστωράν… H γλυκτατη κοπέλα μόλις με είδε να κοιτάω το μενου με ύφος «το ‘χω, το ‘χω» σίγουρα σκέφτηκε χαμογελώντας μου «Bρε καλώς το μαλάκα!». Kαι είχε απόλυτο δίκιο. Zήτησα το φιλέτο και μια πράσινη σαλάτα (τη φτηνή). Όταν ήρθε το φιλέτο, όταν το είδα δηλαδή, ζήτησα δυο τρεις μερίδες ψωμίς και άρχισα να κάνω τα γλυκά μάτια στο ζευγάρι που είχε πάρει πιτσες…
    Tο φιλέτο
    Ένα κομμάτι well done -και γαμώ το κέρατό μου- ψημένο μοσχάρι με γεύση φράουλα και διάμετρο 3,20 εκατοστά. Ένα πράσινο κάτι που ξεκινούσε από την άκρη του well done και ακολουθούσε την περιφέρεια του πιάτου με προορισμό το κέντρο του διαγράφοντας ομόκεντρους κύκλους… Aυτό δεν ήταν πιάτο ήταν ο γύρος του θανάτου με το Γαρδέλη να κάνει το λεμόνι πάνω από το well done πτώμα του Mιχαλόπουλου… (άμα έχεις μεγαλώσει με Δαλιανίδη έ…).
    Aφού το ζήσαμε κι αυτό βουρ για το πλέον αγάμητο καμπινγκ που έχουμε συναντήσει και ύπνο…
    Tο πρωί καταλαβαίνουμε ότι μένουν δυο ακόμα νύχτες… Πάμε για Bενετία και άμα μείνουμε μείναμε… Παίρνουμε τον δρόμο για Bergamo (μάλλον η SS675) μέχρι Verona. Kαθόλη τη διαδρομή μάτωνε η καρδιά μας με τους θορύβους της «μικρής». Aλλά η ρουφιάνα ούτε στα 160 δεν μουλάρωνε… Mε πήγαινε το σκυλί του πολέμου σα να είχε βάλει στοίχημα ότι δεν θα με αφήσει με τίποτα… Kαι κάπου εκεί την αγάπησα και είπα να μην της αλλάξω την παναγία. Aκύρωσα το ένα βράδυ στη Bενετία και κατηφόρησα όσο πιο κοντά γίνεται στην Aνκόνα. Mε μια στάση μόνο στην Imola καταλήξαμε στο Pίμινι… Πάρο, νάξο με πινελιές από Λούτσα του ’90 και ξερατά από 17χρονα στου Ψυρρή. Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω την κατάσταση. Άρχισα να πιστεύω ότι όσο πιο κοντά είμαι στην Eλλάδα τόσο πιο άσχημα είναι τα πράγματα.
    Tο επόμενο πρωι και μετά από τηλ στην οδική βοήθεια της bmw πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο που είχε στο ρίμινι αλλά θα ήταν κλειστό μέχρι τις 20 Aυγούστου και ο μήνας είχε 17… H γιορτή της παναγίας βλέπεται και εγω έριξα τα απαραίτητα γαμόσταυρα… Tης παναγίας… Ξαναπαίρνω την οδική και μιλάω πάλι με τον εξαιρετικό τεχνικό της αλλά δεν είχα μυαλό να τον ακούσω και με τίποτα δεν θα άφηνα τη μηχανή να την κουβαλήσει γερανός και να πληγωθεί ο εγωισμός της… Aφού πηγαίνει θα με πάει… Tότε αρχίσαν και τα μπάμ μπούμ όταν πήγαινα να τη βάλω μπροστά…
    Δεν ξεκούνησα από το καμπινγκ και περίμενα υπομονετικά να περάσει η μέρα… Σε καλό μου… Tη χρειαζόμουνα λίγη ρούχλα, νταγκλα, ρηλαξάρισμα…
    Tο τελευταίο μου πρωινό επι Iταλικού εδάφους ξεκίνησε στις πέντε το πρωί. Φόρτωσα, περίμενα τη ρεσεψιονιστ και δρόμο… Eκεί έγινε το θαύμα… H μικρή σταμάτησε να κάνει θόρυβο και να μπερδεύει και απλά δεν κράταγε ρελαντί… Mπροστά στα 800 και χλμ με μπερδέματα και θόρυβο η απουσία ρελαντί ήταν απόλαυση… Όλα αυτά για δέκα χιλιόμετρα. Mετά μπαμ και επανήρθαμε στα ίδια. Ήταν σα να μου έλεγε ότι θα με βγάλει μέχρι το σπίτι. H καλή μου. Kαι εγώ της υποσχέθηκα μπάνιο με τα χεράκια μου και 2 εβδομάδες άδεια… Mε αυτά και μ’ αυτά φτάσαμε στην Aνκόνα… Aπ’ όλα είχαν αυτές οι δεκαπέντε μέρες. Aπ’ όλα έχει ο δρόμος. Όμορφα… Φωτογραφίες; Σιγά μην έβγαζα φωτογραφίες στο Pίμινι… Mην τρελαθούμε κιόλας…
    Tο μελαγχολικό κλείσιμο με την είσοδο στο καράβι και το τέλος (επιτέλους) του ταξιδιού σύντομα
    Thou-vou out

    YΓ. H ζημιά ήταν στον φαρυγγα εισαγωγής ο οποίος είχε μια τρύπα (δεν είχε κοπεί εντελώς κρατιόταν από ένα σημείο ενός εκατοστού) σε μέγεθος αυγού… Aνταλλακτικό 72E και εργασία μηδέν… Mε λυπήθηκαν βλέπεται…

  8. #53
    Απο τα ταξιδιωτικά με τις λιγότερες φωτό,
    κι όμως απο τα πιο ωραία που εχω διαβάσει!


  9. #54
    αυτο μονο????
    αν σου ερθει καμμια ιστορια,εστω και καθυστερημενα εδω θα ειμαστε (εγω εστω)....


    ΑΨΟΓΟΣ



    και να ξερεις οτι τα ταξιδιωτικα δεν ειναι (μονο) για τους αλλους αλλα για την παρτη μας...και δεν ειναι ολοι συγγραφεις......απο τα πιο τελεια που διαβασα.....


  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thou-vou
    Διάβασα πρόσφατα τις συμβουλές για τα ταξιδιωτικά. Πως θα πρέπει να είναι για να βοηθάνε όσους ενδιαφέρονται. Kοιτάζωντας ξανά το ταξιδιωτικό «μου», μάλλον θα έπρεπε να μπει στην κατηγορία νά ‘χαμε να λέγαμε…
    Διάβασα και όλα τα υπόλοιπα ταξιδιωτικά και με δυο τρία έμεινα μαλάκας…
    Μη διαβάζεις τίποτα...

    Τό 'χεις...

    Συνέχισε έτσι, μακάρι να μπορούσαμε να σε μιμηθούμε. Κάθε αράδα σου είναι και φωτογραφία

    ωραίος
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #56

  12. #57
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649
    Καμμιά φορά μία λέξγ είναι χίλιες εικόνες.....
    Μπράβο για όλα ρε φίλε.
    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

  13. #58
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    .

  14. #59
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    ...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ancoooo.jpg 
Προβολές:	696 
Μέγεθος:	77,9 KB 
ID:	106558

  15. #60
    Παλαιο τόμαρο
    Εγγραφή
    28/06/2007
    Μηνύματα
    846
    Όλα κάποτε τελειώνουν?
    Ασπρόμαυρη η Ανκόνα πια. Έτσι φαινόταν. Δύσκολη. Βρώμικη ίσως, πίσω από τα αλάτια. Η μηχανή απολάμβανε εξαίσια παρέα στο γκαράζ. Και μου υποσχέθηκε ότι την επόμενη θα έπαιρνε μπρος να με πάει μέχρι το Περιστέρι. Και μόλις φτάσουμε θα σταματήσει να δουλεύει. Ετσι και έγινε. Την άλλη μέρα το πρωί ήθελε μπαταρία?
    Ασπρόμαυρο το ταξίδι λοιπόν. Και αυτό ήταν ο στόχος. Γιατί τα εκατομμύρια χρώματα σου επιτρέπουν να πεθάνεις αναζητώντας αυτό που σου πάει. Και βαρέθηκα. Έπρεπε να πάρω απόφαση τώρα. Και να βάλω τα χρώματα εγώ με τα χεράκια μου. Όπως κάποτε που οι μετατροπές ήταν η καυλα του καθενός, ήταν κομμάτι του, ενω τώρα είναι η ικανότητα του manager να αντιλαμβάνεται την κοινωνική κίνηση «από τα κάτω» που λέει και ένας φίλος.

    Δεν λυπόμουν που έφευγα. Απολάμβανα κάθε στιγμή που είχε περάσει από πρώτο χέρι. Έφτιαχνα ξανά τη διαδρομή στο μυαλό μου. Δεν μου έλειψε κάτι. Και στάθηκα τυχερός αρκετές φορές.

    Δεν ήταν διακοπές. Δεν υπήρχε κάτι που ήθελα να διακόψω. Ρουτίνα είναι οι καταστάσεις που επιτρέπουμε να επαναλαμβάνονται. Ρουτίνα είναι οι φορές που μείναμε γιατί δεν είχαμε που να πάμε. Στασιμότητα. Οπότε διακόπτεις για να συνεχίσεις ξανά? Θα συνεχίσω να δουλεύω. Οκτάωρο για λεφτά της πλάκας. Για να πληρώνω το νοίκι. Για να πληρώνω το φαΐ. Για να πληρώνω τα ευτυχώς οχι πολλά «ψώνια» μου. Αν αυτό μου αρκεί αυτό είναι ρουτίνα. Οπότε πάω διακοπές.
    Αλλά υπάρχουν κι άλλες επιλογές. Και κάποιες από αυτές απαιτούν να μείνεις μόνος. Να εκτεθείς. Γιατί αν δεν αντέχεις τον εαυτό σου τι θα ‘χεις να μοιραστείς έ; Κάποιες από αυτές απαιτούν ταξίδια. Όπως τα μπορεί ο καθένας-μια. Όπως τα αντέχει. Όπως το φοβάται? Και απαιτούν μέρη που δεν έχεις ξαναδεί.

    Αερόψυκτοι είμαστε. Και η στάση μας σκοτώνει. Θέλουμε αέρα. Αέρα καθαρό. Ούτε light, ούτε με πρωτεΐνες. Έχει πήξει ο τόπος από δαυτα. Και όπως ρώταγε και η πρωταγωνήστρια ενός βιβλίου «και τι γίνεται με εκείνους που δεν αντέχουν τέτοιου είδους αέρα;» Και ο καθένας ας απαντήσει για την πάρτη του. Ας τσακωθεί με τον εαυτό του, ας σφυρίξει αδιάφορα και ας σημαδέψει όπου θέλει. Αλλά από τη στιγμή που πατάς τη σκανδάλη μόνο εσυ βλέπεις τα αποτελέσματα. Ο θύτης και το θύμα σε συσκευασία με δώρο.

    Λίγο πριν φύγει ο ήλιος θυμήθηκα κάτι που μου είχε πει μια φίλη: «Είναι εύκολο, για την ακρίβεια το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο να θυμάσαι για πάντα κάτι που δεν μπορείς να έχεις για πάντα». Αλλά ευτυχώς το «πάντα» είναι μια αρκούδα στην Κίνα. Αυτό που απαιτείται απο τις περιστάσεις είναι να κάνεις έστω και μισό βήμα μπροστά κάθε φορά. Να θυμάσαι τα λάθη σου για να μην τα επαναλάβεις. Και να θυμάσαι τα πάθη σου για να απαιτείς να ζήσεις περισσότερα. Και όλα αυτά σε καιρό πολέμου? Αλλά βλέπω στο Βάθος την Πάτρα. Κλείνεις τα μάτια και φωνάζεις αντίο. Στα επόμενα τα-ξύδια μας.
    Άμα σου λείπουν πράγματα που έχεις αισθανθεί ότι υπάρχουν, τα ‘χεις νιώσει σε κάθε πόρο του δέρματός σου, δεν ανέχεσαι τίποτα λιγότερο?
    Τα επόμενα ταξίδια μας θα έχουν από αυτό? Αλλιώς ας μην υπάρξουν ποτέ?

    ? Το κοινό σηκώνεται από τις θέσεις του και τα φώτα χαμηλώνουν? Το δεξί χέρι αφήνει το γκριπ και πατάει ευλαβικά το off. «Σ’ευχαριστώ» ψηθυρίζεις μη και σε ακούσουν και σε περάσουν για τρελό. Ανασφάλειες από τα πρώτα δευτερόλεπτα της επιστροφής? Μια τελευταία ματιά και καληνύχτα?

    Thou-vou out for good

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. One string to find them all...
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2005, 16:02
  2. alles gute zum nahmenstag
    από KaTaNaS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2004, 21:03
  3. fun alone!!!!
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2004, 14:24
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 09:18
  5. KTM All Wheel Drive
    από superspy στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 16:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF