Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 78

Θέμα: Ti ithela k eblexa???

  1. #46
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    se magazi me ypologistes?toso aplo?kala k sti bataria panw pws tha to syndesw?
    esy apo magazi me pc ta pires?

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    sygnwmi ligo..psygeio ladiou ti na to kaneis?
    ap oti xerw afou einai dixrono dn exei ladi pou anakyklwnetai..to ladi kaigetai mono..
    to psygeio ladiou to xreiazontai oi 4xronoi kinitires gt to ladi tous kanei kyklo (apo to karter- ston kinitira-sto psygeio klp.) esy ti na to kaneis?
    Μου ειπανε οτι αν βαλω ψυγειο λαδιου στο μηχανακι θα κανει καλυτερη ψυξη του κυλινδροπιστονου και επισης δεν σκουριαζουν τα μεταλα απο μεσα αλλα ταυτοχρονα επειδη χρησιμοποιουν και σωληνακια υψηλης πιεσεως δεν παθαινεις ευκολα διαρροη.

    Δεν ξερω τι απο ολα αυτα ισχυουν και τι οχι γιαυτο ρωταω συνεχεια και ψαχνω να μαθω.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aerox_1c5sb300eb_9552.png 
Προβολές:	132 
Μέγεθος:	816 Bytes 
ID:	72716

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    se magazi me ypologistes?toso aplo?kala k sti bataria panw pws tha to syndesw?
    esy apo magazi me pc ta pires?
    Ναι εγω τις αγορασα απο το πλαισιο με 3€ και δουλευουν μια χαρα.

    Την ερωτηση που μου εκανες για το πως θα την συνδεσεις επανω στην μπαταρια δεν καταλαβα τι εννοεις.

    Θα παρεις ενα καλωδιο ρευματος και θα συνδεσεις τον θετικο πολλο τις μπαταριας με το θετικο πολλο τις λαμπας και αντιστοιχα το ιδιο και με τον αρνητικο πολλο της μπαταριας με τον αρνητικο πολλο τις λαμπας.

    Μην ξεχασεις να βαλεις και τον διακοπτη που λεγαμε σε εναν απο τους δυο πολλους για να δινεις οποτε θελεις ρευμα στην λαμπα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	yasa_yb4lb.jpg 
Προβολές:	129 
Μέγεθος:	5,9 KB 
ID:	72717

  4. #49
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
    Μου ειπανε οτι αν βαλω ψυγειο λαδιου στο μηχανακι θα κανει καλυτερη ψυξη του κυλινδροπιστονου και επισης δεν σκουριαζουν τα μεταλα απο μεσα
    Βρε καλέ μου άνθρωπε...

    Ξέρεις τι κάνει (και που πάει) το λάδι του σασμάν στα δίχρονα μηχανάκια ???


    Μην ακούς ότι αρχιδιά λέει ο κάθε αρχίδης !!!
    (πιθανόν για να σου φάει κανα φράγκο...)


    Υ.Γ.
    Αν δεν σου κάνει κόπο, ρώτησε να σου αναλύσουν λίγο αυτό το "δεν σκουριάζουν τα μέταλα από μέσα" !!!

    (αλλά ΜΗΝ έρθεις να μας το μεταφέρεις...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #50
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    re oldman..
    dn exw apeires gnwseis alla......to dixrono dn exei karter re gamwto! to ladi vrisketai se mia plastiki dexamenoula..oti ladi pernei o kinitiras dn to kaiei?
    dld to pigainei pis?mono etc ginetai na perasei apo systima psyxis..



    pavlara sou proteinw pantws aaaaaaaaama thes na vreis kana kalo psyktiko ygro..dn einai akriva..mexri 10 euro to litro (toso akrivws pairnei k to scooter sou) pou exoun ypsilotero simeio vrasmou k kalyteri agwgimotita..ase ta psygeia den axizei!

  6. #51
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
    to dixrono dn exei karter re gamwto! to ladi vrisketai se mia plastiki dexamenoula..oti ladi pernei o kinitiras dn to kaiei?dld to pigainei pis?
    Μην μπερδεύεις το λάδι μίξης (αυτό που μπαίνει στην "πλαστική δεξαμενούλα" και καίγεται μαζί με την βενζίνη) με το λάδι του σασμάν (αυτό που μπαίνει από την - συνήθως δεξιά - τάπα στο ύψος του πλαινού καπακιού του κινητήρα και λιπαίνει το κιβώτιο ταχυτήτων και τον συμπλέκτη - αν είναι "υγρός"...).

    Το λάδι μίξης λιπαίνει τον στροφαλοθάλαμο και ότι κινείται εκεί μέσα + τον κύλινδρο και το κάτω μέρος του πιστονιού !!
    Αυτό το λάδι δεν χρειάζεται (και δεν πρέπει...) να είναι κρύο !!

    Το λάδι του σασμάν (στα δίχρονα) έχει μειωμένες απαιτήσεις ψύξης (δεν έρχεται σε άμεση επαφή με "θερμά" μέρη του μοτέρ) και η αύξηση της θερμοκρασίας του οφείλεται στην θερμότητα που παράγεται από τα θλιπτικά (ζουλήγματα) και κρουστικά (χτυπήματα) φορτία που εμφανίζονται στο κιβώτιο ταχυτήτων.
    (η επαφή του με τα καπάκια του μοτέρ, φτάνει και περισσεύει για την ψύξη του...)

    Ακόμη και στην περίπτωση που μπει ψυγείο στο λάδι του σασμάν, χρειάζεται αντλία για την κυκλοφορία του (μηχανική ή ηλεκτρική)
    (η αντλία λαδιού που έχουν τα δίχρονα, αφορά αποκλειστικά στην δοσομέτρηση του λαδιού μίξης !!)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Μην μπερδεύεις το λάδι μίξης (αυτό που μπαίνει στην "πλαστική δεξαμενούλα" και καίγεται μαζί με την βενζίνη) με το λάδι του σασμάν (αυτό που μπαίνει από την - συνήθως δεξιά - τάπα στο ύψος του πλαινού καπακιού του κινητήρα και λιπαίνει το κιβώτιο ταχυτήτων και τον συμπλέκτη - αν είναι "υγρός"...).

    Το λάδι μίξης λιπαίνει τον στροφαλοθάλαμο και ότι κινείται εκεί μέσα + τον κύλινδρο και το κάτω μέρος του πιστονιού !!
    Αυτό το λάδι δεν χρειάζεται (και δεν πρέπει...) να είναι κρύο !!

    Το λάδι του σασμάν (στα δίχρονα) έχει μειωμένες απαιτήσεις ψύξης (δεν έρχεται σε άμεση επαφή με "θερμά" μέρη του μοτέρ) και η αύξηση της θερμοκρασίας του οφείλεται στην θερμότητα που παράγεται από τα θλιπτικά (ζουλήγματα) και κρουστικά (χτυπήματα) φορτία που εμφανίζονται στο κιβώτιο ταχυτήτων.
    (η επαφή του με τα καπάκια του μοτέρ, φτάνει και περισσεύει για την ψύξη του...)

    Ακόμη και στην περίπτωση που μπει ψυγείο στο λάδι του σασμάν, χρειάζεται αντλία για την κυκλοφορία του (μηχανική ή ηλεκτρική)
    (η αντλία λαδιού που έχουν τα δίχρονα, αφορά αποκλειστικά στην δοσομέτρηση του λαδιού μίξης !!)
    eise siguros ?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  8. #53
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    eise siguros ?
    gia kati sygekrimeno i gia olo to post ??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Εγω σηκωνω τα χερια ψηλα.

    Επισημα εχω χασει την μπαλα.

    Δεν ξερω τι να κανω.

    Ολα τα εχω ακουσει.

    Κανα βιβλιο μηχανικης για μηχανες παιζει κανα απλο για τα βασικα ωστε να καθησω να διαβασω μπας και καταλαβω ακριβως τι γινετε με τις μηχανες?

    Αν ναι ποιο μου προτεινετε?

    Ρωτησα ξανα σημερα το απογευμα και μου ειπαν οτι το ψυγειο λαδιου σε διχρονα ειναι διαφορετικο απο τα τετραχρονα και ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που εχω αλλα αντι να βαλεις υγρο ψυγειου μπορεις να βαλεις στην θεση του λαδι οχι στο ιδιο υπαρχον αλλα γενικα μοιαζει το ιδιο και χρησιμοποιουν σωληνακια υψηλης πιεσης ενω τα αλλα οχι.

    Ψαχνω να αλλαξω το καρμπυρατερ μου και να βγαλω αυτο που μου βαλανε τωρα τελευταια το 22αρι τις Malossi και να βαλω κανα μικροτερο που να εχει και auto choke.

    Ο λογος ειναι οτι δεν μπορω να το βαλω σε λειτουργια αν δεν τραβηξω την ντιζα μιας και δεν εχει διακοπτη αλλα εχει ενα γυμνο ατσαλοσυρμα που βγαινει μεσα απο τα πλαστικα και εχει μια μεταλικη ασφαλεια για να μην φυγει απο την θεση της.

    Αυτο και αν δεν ειναι πατεντα.

    Οτι ναναι.

    Ξερει κανεις κανενα καρμπυρατερ που να ειναι πανω απο 12 και κατω απο 22 αλλα με auto choke και αν ναι τοτε δωστε μου στοιχεια να παω να το βαλω γιατι δεν μπορω αλλο με αυτο που φοραει.


    Μιλησα με γνωστους σημερα που εχουν και αυτοι μηχανακια και τους ρωτησα αν ξερου κανεναν σιγουρα καλο μηχανικο και μου απαντησαν "ΟΧΙ" τοσο δυσκολο ειναι να βρει καποιος στην Θεσσαλονικη καλο μηχανικο?

    Εγω αλλαξα μεσα σε 3 χρονια 5 μηχανικους και ολοι ηταν ενας και ενας κανονικο τζακ ποτ.

    Το μηχανακι μου ηταν μηχανακι και τωρα ειναι πατινι.

    Την μια μερα δουλευει και την αλλη μερα ειναι στο σερβις.

    Οπως καταλαβατε με παει μια - μια σαν να ειμαι στο στρατο.

    Μια μεσα και μια εξω απο το σερβις.

    OzZzZzY αυτη η ιστοσελιδα για εσενα δουλευουν ολο μια χαρα ειναι δοκιμασμενα απο εμενα.

    http://www.plaisio.gr/productlist.as...tegory=9098847

    Η λάμπα ψυχρής καθόδου είναι ο ιδανικότερος και οικονομικότερος τρόπος για να δώσετε το μέγιστο δυνατό και ατμοσφαιρικό φωτισμό.

    Για την λειτουργία του απαιτείται ένα ηλεκτρικό φορτίο της τάξης των 3Watt, δεν θερμαίνεται καθόλου ακόμα και μετά από 24ωρη λειτουργία.

    Μπορεί να τοποθετηθεί πολύ εύκολα οπουδήποτε χωρίς να πρέπει να θυσιάσετε χώρο και χρόνο.

    METEOR LIGHT Μπλέ 5.50€


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	meteor light Μπλέ.gif 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	15,6 KB 
ID:	72729

  10. #55
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.664
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
    μου ειπαν οτι το ψυγειο λαδιου σε διχρονα ειναι διαφορετικο απο τα τετραχρονα και ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που εχω αλλα αντι να βαλεις υγρο ψυγειου μπορεις να βαλεις στην θεση του λαδι οχι στο ιδιο υπαρχον αλλα γενικα μοιαζει το ιδιο και χρησιμοποιουν σωληνακια υψηλης πιεσης ενω τα αλλα οχι.
    Μα την Παναγία, προσπαθώ να σε καταλάβω, αλλά δεν ....
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Μα την Παναγία, προσπαθώ να σε καταλάβω, αλλά δεν ....
    Αμ εγω με αυτα που μου λενε καθε μερα και καθε μερα ολο και κατι αλλαζει στην ιστορια.

    Δεν ξερω τι να κανω.

    Ψαχνω καθημερινα να βρω καλο τεχνικο για το μηχανακι μου μπας και βγαλω καμια ακρη αλλα ακομη τιποτα.

    Ακομη ειμαι πελαγομενος και δεν ξερω τι να κανω.

    Ερωτηση υπαρχει καποιο συνεργειο μηχανων εδω στην Θεσσαλονικη που να στο επισκευαζει και μετα να παιρνει ο ιδιος τα λεφτα απο την ασφαλιστικη εταιρεια?

    Δηλαδη να μην χρειαζεται να τον προπληρωσεις για την δουλεια που θα σου κανει?

    Γιατι γενικα ολους τους προπληρωνω και δεν βλεπω δουλεια να κανει κανεις τους.

    Την ερωτηση για την ασφαλιστικη την εκανα γιατι ενας ρωσος με στουκαρε την κυριακη και ολη η αριστερη μου πλευρα ειναι σπασμενη.

    Με στουκαρε οταν εκανε χειροφρενια απο την μεσαια λωριδα που ηταν και ηθελε να μπει στην δεξια στροφη χωρις να ελεγξει αν εινα κανεις στην δεξια λωριδα με αποτελεσμα ενω εγω πηγαινα ευθεια και ημουν στην δεξια λωριδα και ακριβως δεξια πισω να με παρει και εμενα μαζι του για καμια δεκαρια μετρα μεσα στο στενο.

    Μετα αντιληφθηκε τι εγινε και σταματησε.

    Παλι καλα.

    Το μπουφανακι Θειτσα (Richa) και το κρανος Κοναν (Nolan) ειναι ακομη πολυ μαχημα εργαλεια, ακομη ζουν.

    Τα παντελονια καθε φορα τα αλλαζω δεν μου εχει μεινει σχεδον κανενα.

    Τα ποιο πολλα παντελονια μου γινονται συνηθως σορτσακια οπως και αυτην την φορα.

  12. #57
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    thes psyxi sto aerox sou?
    ti lysi tha dwsei o giapwnezos!!
    des psygeio


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2006_02_03_bikepics-514614-800.jpg 
Προβολές:	95 
Μέγεθος:	81,6 KB 
ID:	72796

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Μα την Παναγία, προσπαθώ να σε καταλάβω, αλλά δεν ....
    Φιλικά, συνιστώ να μην το πάρεις πατριωτικά (αν θες να κάνεις Χριστούγεννα)...


    Είναι και ορισμένα πράγματα σ'αυτή τη ζωή που τα δέχεσαι όπως είναι ('νταξ και μένα μου πήρε καιρό..)
    π.χ. τετράχρονο και ENDURO ΔΕΝ γίνεται


    ωπ, σ'ένα post, 2 ατάκες...

    λες να τα δωρίσω εδώ?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  14. #59
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    [B]Φιλικά, συνιστώ να μην το πάρεις πατριωτικά (αν θες να κάνεις Χριστούγεννα)...


    Είναι και ορισμένα πράγματα σ'αυτή τη ζωή που τα δέχεσαι όπως είναι ('νταξ και μένα μου πήρε καιρό..)
    π.χ. τετράχρονο και ENDURO ΔΕΝ γίνεται
    ]
    ΟΚ... ΚΤΜ να παρει τον ψησαμε.....:a39:

    Επομενος στοχος.... Να το κανει ανταλαγη με τετραχρονο !!!!!!! :a45:

  15. #60
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    koita dirtbird....oxi mono enturo..genikotera dn lene (k poly) ta tetraxrona..
    dld se ss tha xehasoume to rd 500, ta nsr, ta rd, ta tzr k tosa alla? gia na min milisoume gia ta exc (ta manaria dld ) k meta gia cr k kx pou ftanoun mexri 500cc k skotwnoun..
    MAVRO K PORTOKALI NA TAN TWRA OLI I GH PANTOU NA YPIRXAN KTM K PIIIISW FMF!!!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ti gnomi exete gia to vstrom 650???
    από vstrom650 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2007, 11:56
  2. to prwto tis xronias!
    από Nefeli- στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2004, 21:48
  3. To gramma tis pontias manas... (Syggnomi Petri)
    από delichoussein στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 16:06
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 11:23
  5. ti pezetai me ta grammatia ???????
    από ele@s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 14:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF