Σελίδα 4 από 23 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 333

Θέμα: άλλη μια κόντρα αιωνίων : moto vs car (περιοδικο motojournal.fr)

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Reinmeister ???
    Μην τους πετας την αληθεια ετσι καταμουτρα.
    Γκρεμιζεις ιδανικα , πεποιθήσεις , πιστευω μιας ζωης.


  2. #47
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Reinmeister ???
    Μην τους πετας την αληθεια ετσι καταμουτρα.
    Γκρεμιζεις ιδανικα , πεποιθήσεις , πιστευω μιας ζωης.


    re portis την παλευεις?


    εγω προσωπικα, εχω βαλει πολλα βιντεακια εδω μεσα με αμαξια που τσαγιωνουν μοτο...

    αλλα γιατι δεν καταλαβαινεις οτι μιλαμε για κατι αλλο τωρα?




    ante pare ena gia na xareis


  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Reinmeister ???
    Μην τους πετας την αληθεια ετσι καταμουτρα.
    Γκρεμιζεις ιδανικα , πεποιθήσεις , πιστευω μιας ζωης.


    Ακυρος είσαι. Σε πολιτικά οχήματα τα πράγματα παίζονται. Σε @@τα οχήματα, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα υπέρ των αυτοκινήτων. Ουκ ολίγες φορες έχει συζητηθεί.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=61130
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
    Ακυρος είσαι. Σε πολιτικά οχήματα τα πράγματα παίζονται. Σε @@τα οχήματα, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα υπέρ των αυτοκινήτων[/url]

    τα οχήματα τύπου Formula δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να θεωρηθούν αυτοκίνητα.με την έννοια την κοινή,έτσι?

    το μόνο κοινό που έχουν είναι οι 4 ρόδες.

  5. #50
    Οποιαδηποτε συγκριση μοτο-αυτοκινητων αφορα τροφη για τα ματια, γιατι σχεδον παντα βλεπουμε εργαλεια να πηγαινουν ταπα.
    Τωρα, οποιος συνεχιζει να πιστευει οτι μπορει να υπαρξει συγκριση, μπορει να ριξει ενα βλεφαρο σε γυρολογια F1 και ΜotoGP σε ιδιες πιστες, που εκει μιλαμε για κορυφαια εργαλεια και τους καλυτερους οδηγους-αναβατες του κοσμου, και σε ενα δευτερολεπτο μπορουν να χωρεσουν ολοι.
    Το motojournal, οπως και καθε ΜΜΕ, θελει να πουλησει, γι'αυτο φτιαχνει πιασαρικα συγκριτικα που ολοι τα γουσταρουμε και φυσικα παρακολουθουμε.
    Με το δικο μου δυνατο τετρακινητο, και διαστασεις ελαστικων 225/40 18'', μπλοκε μπρος-πισω και full coilover, μπαινω ταπα σε στροφες επαρχιακου δικτυου με χλμ που ο κολλητος μου με το 750 δεν ονειρευεται καν, και οταν κανω μια μαλακια το ΕSP και το ABS με ξελασπωνουν.
    Οσο υπαρχουν φυσικοι κανονες, τα μηχανακια μας θα υστερουν...και επιτελους πρεπει να παρουν χαμπαρι οι ξεροκεφαλοι οτι δεν μπορει να υπαρξει συγκριση.
    Αν παλι δεν καταλαβαινουν και συνεχιζουν τα δικα τους, σεβαστη η γνωμη τους, αλλα ουτε δεκτη ουτε σωστη.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Ρε συ φάσκεις κι αντιφάσκεις!

    από τη μία συγκρίνεις τ'αμάξι σου με τη μηχανή του κολλητού σου και από την άλλη μας λες ότι
    δεν υφίσταται σύγκριση κι ότι όποιος την κάνει είναι ξεροκέφαλος!! :hypnotize

  7. #52
    Νέο μέλος Το avatar του/της riddle
    Εγγραφή
    07/12/2009
    Μηνύματα
    23
    Ρε παιδια ας ηρεμησουμε λιγακι.Σαφως τα supercars ειναι πιο γρηγορα απο τις μοτοσυκλετες αλλα ας σκεφτουμε οτι για να παρεις ενα αυτοκινητο με τις επιδοσεις του cbr μου (που ειναι απο τα πιο αργα χιλιαρια) πρεπει να δωσεις αρκετες χιλιαδες ευρω.Εχετε σκεφτει ποσα χρονια πρεπει να δουλευεις για να παρεις ενα τετοιο αυτοκινητο;Και αν καταφερεις ποτε να το παρεις.Ενω οι μοτοσυκλετες αυτων των επιδοσεων ειναι σαφως πιο προσιτες σε ολους τους ανθρωπους.
    YΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΕΙΔΩΝ ΟΔΗΓΟΙ
    ΟΔΗΓΟΙ ΜΕ ΑΡ@@ΔΙΑ ΚΑΙ
    ΑΡ@@ΔΙΑ ΟΔΗΓΟΙ

  8. #53
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

    anyway...ειτε μας αρεσει ειτε οχι τα αυτοκινητα πατανε σε μισο μετρο λαστιχο και οι μοτοσυκλεττες σε 5 ποντους...χασαμε κυριοι...
    Και πού να δεις στίς στροφές:wacko:
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    τα οχήματα τύπου Formula δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να θεωρηθούν αυτοκίνητα.με την έννοια την κοινή,έτσι?

    το μόνο κοινό που έχουν είναι οι 4 ρόδες.
    Δεν μιλάω για F1 γιατί εκεί υπάρχει το χάος. Στον πίνακα που έβαλα στην προηγούμενη σελίδα, η διαφορά μεταξυ F1 & MotoGp (1000cc) είναι 32 δευτερόλεπτα στο γύρο ενώ ακόμα και τα GT είναι αρκετά ποιό γρήγορα χωρίς οι οδηγοί τους να είναι πρωτοκλασάτοι.

    Δεν χρειάζεται να πάμε όμως σε τέτοιες συγκρίσεις. Βάλε ένα καλό τετρακίνητο στυλ EVO 6-7/WRX στη διαδρομή του Αη Γιάννη πχ και έλα να μου πεις που θα είναι τα SS όταν θα πίνουν καφέ στον Αλεξίου οι αμαξάτοι.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Ρώσσο δεν έχω πάει ποτέ αλλά υποθέτω ότι είναι σφιχτό στροφιλίκι.

    Τέσπα,αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα αυτοκίνητα υπερτερούν εντός της στροφής λόγω της
    αδιαμφισβήτιτα καλύτερης πρόσφυσης καθώς και στο φρενάρισμα,
    ενώ οι μηχανές στην έξοδο της στροφής και στις ευθείες.

    Έτσι λοιπόν στις κόντρες στις ευθείες οι μηχανές αφήνουν πολλές κολώνες πίσω τα αμάξια
    και αντιστρόφως στα στροφιλίκια τα αμάξια αφήνουν πολλές στροφές τις μηχανές.

    Μιλάω για οχήματα παραγωγής έτσι?

    Σε συνθήκες πίστας όμως,όπου υπάρχουν και στροφές και ευθείες οι μηχανές φαίνεται πως
    υπερτερούν των αυτοκινήτων. Η μόνη πίστα που γνωρίζω ότι τα 4τροχα είναι γρηγορότερα
    των 2τροχων είναι το Νίρμπουργκρινγκ.




    Τέσπα και ας κλείσω με μια προσωπική μου εμπειρία. Φίλος μου έχει μια GT2 Clubman βελτιωμένη
    από την Gemballa. (οι γνώστες ας με συγχωρήσουν αν δν την έγραψα σωστά τη Πόρσε). Ε μου
    έλεγε πόσο γρήγορα πάει,πόση τελική έχει,πόσο πίσω αφήνει τα χαγιαμπούζα στην εθνική κτλ κτλ
    Ε του πρότεινα κι εγώ να με πάει μια βόλτα,και τον πείραζα λέγοντας του "να δω πως είναι τα γρήγορα κουτιά επιτέλους".

    Ανοίξαμε και ειλικρινά δεν καταλάβα για πότε φτάσαμε τα 270 χλμ/ώρα!!

    Ξέρετε όμως τι? Δεν ένιωσα σχεδόν τίποτα.Με εντυπωσίασε η ταχύτητα αλλά η καρδιά μου πήγαινε ρολαριστά.
    Ήμουν καθιστός στο μπάκετ-μπανιέρα με τα ρολ κειτζ και το μοτέρ 1.5 μέτρο πίσω μου να βρυχάται,
    να βλέπω το φουλ ανθρακονημάτινο/δερμάτινο σαλόνι και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν:
    "Αχ και να έτρεχα τώρα με μηχανή κι ας μην πήγαινα τόσο γρήγορα"

    Να'χα το μοτέρ να ουρλιάζει κάτω ακριβώς από τα πόδια μου,να έσφιγγα το ρεζερβουάρ με τους προσαγωγούς,
    και να μου κουνάει το κράνος ο μανιασμένος αέρας λέγοντάς μου: αντέχεις ακόμα μικρέ?


    Τι να τα κάμω τα 700 άλογα,τα 2 τετραγωνικά λάστιχο,την πολυτέλεια και την άνεση?
    Άμα η ψυχούλα μου δεν φτερουγίζει, δεν αξίζουν μία.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

    Τι να τα κάμω τα 700 άλογα,τα 2 τετραγωνικά λάστιχο,την πολυτέλεια και την άνεση?
    Άμα η ψυχούλα μου δεν φτερουγίζει, δεν αξίζουν μία.

    αχ, βρε μπαγασα με συγκινησες...

  12. #57
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας

    Ανοίξαμε και ειλικρινά δεν καταλάβα για πότε φτάσαμε τα 270 χλμ/ώρα!!

    Ξέρετε όμως τι? Δεν ένιωσα σχεδόν τίποτα.Με εντυπωσίασε η ταχύτητα αλλά η καρδιά μου πήγαινε ρολαριστά.
    Ήμουν καθιστός στο μπάκετ-μπανιέρα με τα ρολ κειτζ και το μοτέρ 1.5 μέτρο πίσω μου να βρυχάται,
    να βλέπω το φουλ ανθρακονημάτινο/δερμάτινο σαλόνι και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν:
    "Αχ και να έτρεχα τώρα με μηχανή κι ας μην πήγαινα τόσο γρήγορα"



    αμα σε πηγαινε σε στροφιλικι, θα ειχες αλλη αποψη...



  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    Ρώσσο δεν έχω πάει ποτέ αλλά υποθέτω ότι είναι σφιχτό στροφιλίκι.

    Τέσπα,αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι τα αυτοκίνητα υπερτερούν εντός της στροφής λόγω της
    αδιαμφισβήτιτα καλύτερης πρόσφυσης καθώς και στο φρενάρισμα,
    ενώ οι μηχανές στην έξοδο της στροφής και στις ευθείες.

    Έτσι λοιπόν στις κόντρες στις ευθείες οι μηχανές αφήνουν πολλές κολώνες πίσω τα αμάξια
    και αντιστρόφως στα στροφιλίκια τα αμάξια αφήνουν πολλές στροφές τις μηχανές.

    Μιλάω για οχήματα παραγωγής έτσι?

    Σε συνθήκες πίστας όμως,όπου υπάρχουν και στροφές και ευθείες οι μηχανές φαίνεται πως
    υπερτερούν των αυτοκινήτων. Η μόνη πίστα που γνωρίζω ότι τα 4τροχα είναι γρηγορότερα
    των 2τροχων είναι το Νίρμπουργκρινγκ.




    Τέσπα και ας κλείσω με μια προσωπική μου εμπειρία. Φίλος μου έχει μια GT2 Clubman βελτιωμένη
    από την Gemballa. (οι γνώστες ας με συγχωρήσουν αν δν την έγραψα σωστά τη Πόρσε). Ε μου
    έλεγε πόσο γρήγορα πάει,πόση τελική έχει,πόσο πίσω αφήνει τα χαγιαμπούζα στην εθνική κτλ κτλ
    Ε του πρότεινα κι εγώ να με πάει μια βόλτα,και τον πείραζα λέγοντας του "να δω πως είναι τα γρήγορα κουτιά επιτέλους".

    Ανοίξαμε και ειλικρινά δεν καταλάβα για πότε φτάσαμε τα 270 χλμ/ώρα!!

    Ξέρετε όμως τι? Δεν ένιωσα σχεδόν τίποτα.Με εντυπωσίασε η ταχύτητα αλλά η καρδιά μου πήγαινε ρολαριστά.
    Ήμουν καθιστός στο μπάκετ-μπανιέρα με τα ρολ κειτζ και το μοτέρ 1.5 μέτρο πίσω μου να βρυχάται,
    να βλέπω το φουλ ανθρακονημάτινο/δερμάτινο σαλόνι και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν:
    "Αχ και να έτρεχα τώρα με μηχανή κι ας μην πήγαινα τόσο γρήγορα"

    Να'χα το μοτέρ να ουρλιάζει κάτω ακριβώς από τα πόδια μου,να έσφιγγα το ρεζερβουάρ με τους προσαγωγούς,
    και να μου κουνάει το κράνος ο μανιασμένος αέρας λέγοντάς μου: αντέχεις ακόμα μικρέ?


    Τι να τα κάμω τα 700 άλογα,τα 2 τετραγωνικά λάστιχο,την πολυτέλεια και την άνεση?
    Άμα η ψυχούλα μου δεν φτερουγίζει, δεν αξίζουν μία.
    Άντε ρε που υποθέτεις κιόλας....πλάκα κάνεις....

    http://www.youtube.com/watch?v=oOGJqYhcD2w

    http://www.youtube.com/watch?v=fJ9rKhv_k2E

    http://www.youtube.com/watch?v=Uf0b_kwa6RE

    http://www.youtube.com/watch?v=-P-IxRZdLLs

    πού ζεις....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
    αμα σε πηγαινε σε στροφιλικι, θα ειχες αλλη αποψη...



    σε στροφιλίκι έχω πάει με λεόν κούπρα και μπεεμβε με χιλιόμετρα που ομολογώ
    πως εγώ με μηχανή δεν θα τα βλεπα.και σίγουρα το ευχαριστήθηκα αλλά
    μηχανή και πάλι μηχανή.σόρρυ...

  15. #60
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    σε στροφιλικι, ακομα και κουπρα οπως λες, αμα εχει καποιον καλο στο τιμονι, παταει οποιοδηποτε μηχανακι...

    απλα η διαφορα ειναι, πως το αμαξι δεν εχει την αδρεναλινη της μοτο...στο αμαξι στιβεις και αμα ξερεις το αμαξι καλα, δε προκειτε να εχεις παρατραγουδα...στη μοτο ειναι σα να παιζεις ρωσικη ρουλετα σε καθε στροφη...αυτη την αισθηση δε στη δινει το αμαξι...

Σελίδα 4 από 23 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΙΝΔΥΝΟΣ! Moto Vs Car
    από perrakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 16:11
  2. ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ vs ΙΑΠΩΝΕΖΙΚΑ
    από caesarsk στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 23:54
  3. Άλλη μία παραλλαγή στη γνωστή κόντρα...
    από galexico στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2008, 11:07
  4. Αλλη Μια Μερα Αντιπαραγωγησ....
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 76
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 06:47
  5. Αλλη μια μορφή ρατσισμού?
    από bikersonly στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2004, 22:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF