Σελίδα 4 από 22 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 317

Θέμα: Europe is our playground: Aθηνα - Wroclaw 2007

  1. #46
    :smilea:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0777.jpg 
Προβολές:	1167 
Μέγεθος:	74,2 KB 
ID:	103462
    Νίκος
    Open Horizons

  2. #47
    Και ξαφνικα........ ΣΥΝΟΡΑ!!!!!!

    Ειλικρινα δεν ξερω αν μπορω να περιγραψω τα συναισθηματα μου βλεποντας αυτη τη πινακιδα... Πρωτη φορα στη ζωη μου περνουσα συνορα οδικως, ποσο μαλλον με μηχανη!

    Ενοιωσα σα μικρο παιδι! Ενα ονειρο ζωης εκπληρωνοταν αυτη τη στιγμη....

    Περνοντας τα συνορα, οι φυλακες εμφανως βαριεστημενοι, δεν μπηκαν καν στον κοπο να ελεγξουν τα χαρτια μου... Γιατι να το κανουν αλλωστε; Η Ευρωπη πλεον γινεται ταχεως μια μεγαλη χωρα, και σιγουρα η Ιταλια με την Αυστρια εχουν πολυ φιλικες σχεσεις...

    Η κλασσικη ποζα της μηχανης διπλα στην πινακιδα στα συνορα με την Αυστρια --οχι που θα μου γλυτωνε!

    Ωρα 4:16 μμ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0781.jpg 
Προβολές:	1157 
Μέγεθος:	79,8 KB 
ID:	103463
    Νίκος
    Open Horizons

  3. #48
    Βγαζω την Vigniette, το αυτοκολλητο που πρεπει να εχει κανεις για να κινηθει στους Αυστριακους αυτοκινητοδρομους. Αυριο θα μου φανει χρησιμο αυτο!

    Για τωρα ομως πρεπει να αρχισω να κινουμαι λιγο πιο γρηγορα γιατι εχω αλλα 300 χιλιομετρα μπροστα μου και το GPS προβλεπει οτι θα φτασω γυρω στις 7:30 στο ξενοδοχειο!

    Αν τηρησω αυτο το προγραμμα θα ειμαι μια χαρα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0786.jpg 
Προβολές:	1141 
Μέγεθος:	57,9 KB 
ID:	103464
    Νίκος
    Open Horizons

  4. #49
    Το τοπιο εχει αρχισει να αλλαζει απο την Ιταλια, με παλια καστρα πανω σε λοφους...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0782.jpg 
Προβολές:	1132 
Μέγεθος:	64,7 KB 
ID:	103467
    Νίκος
    Open Horizons

  5. #50
    ...και απιστευτα γραφικα χωριουδακια στο δρομο προς την Lienz.

    Καθε τρεις και λιγο σταματαω γιατι θελω να απολαυσω με ολο μου το ειναι, αυτα τα κουκλιστικα μικρα χωρια... Οταν οι ανθρωποι αγαπανε τη φυση και τους εαυτους τους, δημιουργουν μικρους παραδεισους σαν αυτους...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0783.jpg 
Προβολές:	1138 
Μέγεθος:	84,9 KB 
ID:	103469
    Νίκος
    Open Horizons

  6. #51
    Και σαν αυτους!

    Τωρα τι να σας πω να πρωτοπροσεξετε; Την καθαριοτητα στους δρομους; Το τελειο οδοστρωμα; Την σημανση και τακτικοτητα των παντων, ακομα και σε ενα μικρο χωριουδακι οπως αυτο;


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0788.jpg 
Προβολές:	1117 
Μέγεθος:	98,7 KB 
ID:	103470
    Νίκος
    Open Horizons

  7. #52
    Πανεμορφη, γραφικη εκκλησια....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0789.jpg 
Προβολές:	1118 
Μέγεθος:	93,0 KB 
ID:	103471
    Νίκος
    Open Horizons

  8. #53
    ...Αυτο ειναι το Ηλιακο (!!) ρολοι της εκκλησιας...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0791.jpg 
Προβολές:	762 
Μέγεθος:	96,8 KB 
ID:	103472
    Νίκος
    Open Horizons

  9. #54
    ...ενω μπροστα μια πανεμορφη πηγουλα συμπληρωνει την εικονα!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0790.jpg 
Προβολές:	1104 
Μέγεθος:	99,4 KB 
ID:	103473
    Νίκος
    Open Horizons

  10. #55
    Εχω αφησει πισω την Lienz, και κατευθυνομαι προς Villach, με σκοπο να παρω απο εκει την εθνικη A2 προς Klagenfurt, και απο εκει να κατευθυνθω προς Graz και τον τελικο μου προορισμο.

    Η ασφαλτος πολυ καλη αν και οχι οσο θα περιμενα... Στην Ιταλια σιγουρα οι δρομοι ηταν σαφως ανωτεροι. Η προσφυση κορυφαια, αλλα η οψη του δρομου εδειχνε οτι εχει παραμεληθει καπως, σε σχεση με τους γειτονες Ιταλους.

    Καθως προχωραω βλεπω μια τουριστικη πινακιδα που λεει προς "Tourist Panorama" και σκεφτομαι οτι θα ειναι μια καλη ιδεα να κανω μια μικρη παρακαμψη. Ουτως η αλλως ειμαστε καλα απο χρονο!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0784.jpg 
Προβολές:	1113 
Μέγεθος:	96,0 KB 
ID:	103479
    Νίκος
    Open Horizons

  11. #56
    Eτσι αρχιζει ενα καταπληκτικο αλλα και τρομερα σφικτο στροφιλικι προς το βουνο, γεματο φουρκετες και κλειστες καμπες. Η χαρα της Ducati! Ανοιγω οσο μου επιτρεπει ο δρομος και τα μπαγκαζια της μηχανης και πριν το καταλαβω εχω φτασει σε ενα οροπεδιο που δειχνει να ειναι ο προορισμος μου!

    Που ειναι ομως το "Πανοραμα";;;

    Εγω τριγυρω βλεπω δαση και μερικους καταπρασινους λοφους, ενω θεα προς τα κατω δεν υπαρχει πουθενα! Μαλλον "τζιφος" η υποθεση!
    "Δεν πειραζει! Τουλαχιστον ευχαριστηθηκες στροφιλικι" σκεφτομαι...

    Η ωρα πλεον κοντευει 6 το απογευμα και ο ηλιος παει προς την δυση του. Αρχιζει να βραδιαζει και εγω δεν βρισκω που ειμαι στο χαρτη! Τωρα αρχιζω να αγχωνομαι!

    Τελικα με τη βοηθεια του GPS βλεπω οτι ειμαι στον Ε66 αρκετα πιο νοτια απο την Lienz και κοντα στα συνορα με την Ιταλια!

    Εχω αρχισει να κουραζομαι και νοιωθω να πειναω, μη εχοντας φαει ουσιαστικα τιποτα ολη μερα, οποτε αποφασιζω να βρω ...πολιτισμο και να ανασυγκροτηθω.
    Ετσι κατεβαινω το βουνο και λιγο μετα φτανω στο πολυ γραφικο χωριουδακι Kotschach-Mauthen.

    Οι Ταξιδιωτικοι Θεοι ειναι μαζι μου οπως φαινεται μιας και βρισκω και ενα γραφικοτατο Ιταλικοαυστριακο (!) εστιατοριο οπου και καθομαι να ξεκουραστω και να "βγαλω πορεια".


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0796.jpg 
Προβολές:	1091 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	103485
    Νίκος
    Open Horizons

  12. #57
    Πρωτα ομως το φαγητο!

    Και οντας στην Αυστρια και τις Αλπεις, τι αλλο θα μπορουσα να παρω απο Snitzel;

    (και ναι, ειναι οσο μεγαλο οσο φαινεται!)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0795.jpg 
Προβολές:	960 
Μέγεθος:	89,1 KB 
ID:	103487
    Νίκος
    Open Horizons

  13. #58
    Λιγη ωρα αργοτερα, εχω φαει και εχω βγαλει προγραμμα για το υπολοιπο της διαδρομης προς το ξενοδοχειο.

    Βλεπω πλεον οτι θα με πιασει η νυχτα στο δρομο, οποτε θελω να κινηθω μεσω της Autobahn A2 και Graz, παροτι ετσι κανω εναν σχετικο κυκλο για τον προορισμο μου. Τουλαχιστον η εθνικη ειναι μεγαλος δρομος, φωτισμενος σε αρκετα σημεια και θα μου παρασχει ασφαλεια αν -ω μη γενοιτω- γινει κατι αναποδο.

    Για να βγω στην Α2 ομως, εχω 62 χιλιομετρα του επαρχιακου δρομου 111, που στο χαρτη σημειωνεται ως διαδρομη εξαιρετικης ομορφιας, ενω το φως της ημερας κραταει ακομα! This should be good!

    Ε λοιπον η διαδρομη αποδεικνυεται πανεμορφη, περνοντας μεσα απο καταπρασινα τοπια με ανοιχτες γρηγορες καμπες, και οδοστρωμα πολυ καλο!
    Μαλιστα σε πολλα σημεια βλεπω μοτοσυκλετιστες που με χαιρετανε με τον κλασσικο χαιρετισμο του χεριου!
    Νοιωθω υπεροχα γιατι δεν ειμαι μονος! Η "οικογενεια μου" ειναι εδω και ταξιδευουμε παρεα! Σε καποιο σημειο περναω απο ενα rest μεσα στα δεντρα που απο οτι καταλαβαινω ειναι σημειο συναντησης για πολλους μοτοταξιδιωτες.
    Αν και δεν σταματαω, περναω σιγα και χαιρετω, και αυτοι ανταποκρινονται κορναροντας ολοι μαζι!


    YEEEESSSSSSS!!!!!

    Ο δρομος ειναι ανοιχτος και χωρις ιδιαιτερη κινηση, αλλα δεν μου επιτρεπει να κινηθω σβελτα, μιας και τα ορια στην Αυστρια ειναι αυστηρα και οι ντοπιοι τα τηρουν με θρησκευτικη ευλαβεια.

    Ετσι καθε τρεις και λιγο πεφτω στα φρενα περνοντας μεσα απο χωριουδακια για να κινηθω στα 80 χαω των υπολοιπων. Εδω δεν εχει καγκουριες!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0817.jpg 
Προβολές:	1082 
Μέγεθος:	72,1 KB 
ID:	103488
    Νίκος
    Open Horizons

  14. #59
    Η Autobahn ομως εχει φτασει και με καποια ανακουφιση πλεον σκεφτομαι οτι απο εδω και περα θα καλυψω τη διαδρομη σχετικα σβελτα!

    Η διαδρομη ειναι υπεροχη, αλλα ειναι ηδη βραδυ και ειμαι στο δρομο απο τις 8 το πρωι....

    Σουρουπο στην εθνικη....

    7:50 μμ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0797.jpg 
Προβολές:	1085 
Μέγεθος:	47,1 KB 
ID:	103489
    Νίκος
    Open Horizons

  15. #60
    Μια σταση σε ενα απο τα παμπολλα Rest για ανεφοδιασμο σε καυσιμα και λιγο stretching για εμενα, και ανακαλυπτω οτι πισω απο τις πινακιδες κατευθυνσης στην εξοδο του Rest πολλοι ταξιδιωτες εχουν γραψει τις διαδρομες τους....

    Εγω μπορει να μην εχω μαρκαδορο μαζι μου, αλλα εχω κατι καλυτερο!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscf0803.jpg 
Προβολές:	718 
Μέγεθος:	74,7 KB 
ID:	103490
    Νίκος
    Open Horizons

Σελίδα 4 από 22 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Shadow Rider - This is not what you expect!... RapidShade
    από RapidShade στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2004, 13:17
  2. Kawasaki Is Back...
    από idi στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 16:28
  3. Thesis Is The Best
    από tifoso4ever στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2004, 15:57
  4. The Beast Is Coming Back
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 17:12
  5. DukasII Zan is calling you
    από Zanzibar στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2004, 18:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF