Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 128

Θέμα: Οδηγείτε τη μηχανή στη βροχή αν έχετε αμάξι;

  1. #46
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Χρήστο...

    Όσο και να το υπολογίσεις.. είναι πάρα πολύ δύσκολο να το αποφύγεις αν σου συμβεί.

    Ειδικά την στιγμή που η άσφαλτος μας, γλυστράει με σκόνη , πόσο μάλλον όταν βραχεί αυτή και γίνει γλίτσα. Δεν είναι δα και λίγες οι φορές , που κάποιοι (...να μην χαρακτηρίσω) αμολάνε σαπουνάδες ή λάδια (!!! ) μέσα στην βροχή!

    Επειδή λοιπον απο ενα σημείο και ύστερα το θεωρώ λίγο αχρείαστο ρίσκο το να οδηγήσω μηχανή μέσα στην βροχή για να κερδίσω 10-20 λεπτά (χρονομετρημένα!) τότε φίλε μου προτιμώ το 4τροχο.

    Ειδικά σήμερα που κατέβαινα απο κει που έρχομαι (γνωρίζεις!) τα νερά ήταν σαν εκείνα του Αλιάκμονα και φυσικά απο την θολούρα δεν έβλεπα καν απο το παρμπρίζ του αυτοκινήτου(με ανοιχτό καλοριφέρ σε κατεύθυνση μπροστά και πάνω!!) ... πόσο μάλλον αν φόραγα και κράνος.

    Οπότε φίλε μου, ας πούμε οτι τους δύο μήνες συνολικά που βρέχει-χιονίζει στην Αθήνα, προτιμώ το αυτοκίνητο. Ε δεν χάνω και πολύ... ίσα με καμιά 20 ώρες στο σύνολο παραπάνω απο οτι με μηχανή...


    Σεβαστή η επιλογή πάντως των υπολοίπων να οδηγούν μηχανή με βροχή και προσπαθώ πάντα να διευκολύνω το πέρασμα τους, όταν είμαι με το 4τροχο.


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #47
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
    Χρήστο...

    Όσο και να το υπολογίσεις.. είναι πάρα πολύ δύσκολο να το αποφύγεις αν σου συμβεί.

    Ειδικά την στιγμή που η άσφαλτος μας, γλυστράει με σκόνη , πόσο μάλλον όταν βραχεί αυτή και γίνει γλίτσα. Δεν είναι δα και λίγες οι φορές , που κάποιοι (...να μην χαρακτηρίσω) αμολάνε σαπουνάδες ή λάδια (!!! ) μέσα στην βροχή!

    Επειδή λοιπον απο ενα σημείο και ύστερα το θεωρώ λίγο αχρείαστο ρίσκο το να οδηγήσω μηχανή μέσα στην βροχή για να κερδίσω 10-20 λεπτά (χρονομετρημένα!) τότε φίλε μου προτιμώ το 4τροχο.

    ..............................

    Gandalf

    Αν μιλαμε για τοση μικρη διαφορα χρονου, σιγουρα ΔΕΝ αξιζει το ρισκο.

    Εγω ομως μιλαω για μια εως δυο ωρες στο "πηγαινε" κι αλλες τοσες στο "ελα", ΔΙΑΦΟΡΑ!!!
    Οποτε φτανουμε στις καμποσες μερες συνολο.


    Οταν εχουμε βροχη κι οχι ψιχαλα, η σφαλτος ξεπλενεται απ' ολη την γλιτσα και κραταει πολυ καλα!

    Μεγαλο προβλημα μενει μονο η υδρολισθηση, αλλα ΔΕΝ θελω να πιστευω (ουτε εχω δει ποτε) οτι υπαρχει καποιος τοσο τρελος που να πεσει απο υδρολισθηση (που να πηγαινει δηλαδη με ΠΟΛΛΑ) ...


    Με καλο χειρισμο (απαλες και προοδευτικες κινησεις), του φρενου, του κιβωτιου (μια ΚΑΤΩ κι ΟΧΙ πανω) και του γκαζιου, καταφερνουμε να εχουμε ΠΟΛΥ καλο ελεγχο της μηχανης και φυσικα ΠΑΝΤΑ με μικροτερες ταχυτητες.






    Ας παμε και στο συναισθηματικο κομματι τωρα ...

    Προσωπικα με τρελαινει η αισθηση της "περιορισμενης ορατοτητας" ! Την εχω συνδεδεμενη με την "φυγη".

    Μου λειπουν τα χειμωνιατικα ταξιδια σε ορεινα στροφυλικια με ψιχαλα και ομιχλη.

    Αυτες οι (λιγες) μερες με τετοιον καιρο, με κανουν να ξεχναω οτι παω στην δουλεια ή στο σπιτι και να νομιζω οτι ταξιδευω ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stradas
    Εγγραφή
    08/06/2006
    Μηνύματα
    255
    Οταν βρεχει παιρνω αυτοκινητο, δεν λεει πολυ με το supercorsa στο βρεγμενο...
    Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body;
    but rather to slid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming:
    "WOW...WHAT A RIDE!!!"

  4. #49
    Να γράφει το κοντερ...... Το avatar του/της Maira
    Εγγραφή
    22/09/2005
    Μηνύματα
    1.554
    Μηχανή και πάλι μηχανή! Εκτός αν μου την βαρέσει και θέλω να ντυθώ λίγο πιο καλά (κάτι που η οδήγηση της μηχανής δεν επιτρέπει!). Βλέπεις εμείς οι γυναίκες θέλουμε και το τακουνάκι μας που και που!

    Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εξαρτάται από τον καιρό! Αλλά από τα κέφια!!!!

    Αν και πολύ με κράζουν ποτυ κυκλοφορώ με τέτοιο καιρό και χωρίς λάστιχα!!!

    ....Έχω επιλεκτική ακοή. Συγνώμη δεν επιλέχτηκες.......

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
    Αν και πολύ με κράζουν ποτυ κυκλοφορώ με τέτοιο καιρό και χωρίς λάστιχα!!!
    έχουμε βαρεθεί να το λέμε...
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
    Μηχανή και πάλι μηχανή!


    ....και χωρίς λάστιχα!!!
    Αααα, αυτά δε πάνε μαζί με τίποτα!!!!!
    Γρήγορα!!!! Προλαβαίνεις ακόμα λέμεεεε!!!


    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ας παμε και στο συναισθηματικο κομματι τωρα ...

    Προσωπικα με τρελαινει η αισθηση της "περιορισμενης ορατοτητας" ! Την εχω συνδεδεμενη με την "φυγη".

    Μου λειπουν τα χειμωνιατικα ταξιδια σε ορεινα στροφυλικια με ψιχαλα και ομιχλη.

    Αυτες οι (λιγες) μερες με τετοιον καιρο, με κανουν να ξεχναω οτι παω στην δουλεια ή στο σπιτι και να νομιζω οτι ταξιδευω ...
    +10000
    SARCASM / because beating the shit out of people is illegal

  7. #52
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Αν μιλαμε για τοση μικρη διαφορα χρονου, σιγουρα ΔΕΝ αξιζει το ρισκο.

    Εγω ομως μιλαω για μια εως δυο ωρες στο "πηγαινε" κι αλλες τοσες στο "ελα", ΔΙΑΦΟΡΑ!!!
    Οποτε φτανουμε στις καμποσες μερες συνολο.

    Οταν εχουμε βροχη κι οχι ψιχαλα, η σφαλτος ξεπλενεται απ' ολη την γλιτσα και κραταει πολυ καλα!

    Μεγαλο προβλημα μενει μονο η υδρολισθηση, αλλα ΔΕΝ θελω να πιστευω (ουτε εχω δει ποτε) οτι υπαρχει καποιος τοσο τρελος που να πεσει απο υδρολισθηση (που να πηγαινει δηλαδη με ΠΟΛΛΑ) ...
    Χρήστο μην κρίνεις απο την δική σου εμπειρία,
    α.Ποτέ ποσοτικά χρονικά για να κρίνουμε αν είναι καλύτερα ή όχι να πάρουμε μηχανή... είναι απλά λάθος τρόπος σκέψης καταλαβαίνεις το γιατί...
    β.σίγουρα όταν έχει βροχή ξεπλένεται η άσφαλτος όμως ποια άσφαλτος? αυτή που δεν κρατάει τις καλές μέρες? σήμερα το αμάξι με λάστιχα μου γλύστρισε με πολύ μικρή ταχύτητα 30 χιλιομέτρων σε 3 σημεία στην Αθήνα...
    γ.πόσοι νομίζεις έχουν πρώτο στο μυαλό τους το να φτάσουν γρήγορα στο σπίτι και πόσοι να φτάσουν απλά....? (άλλο εσυ) και πόσοι είναι αρκετά ώριμοι , έμπειροι για να μην πέσουν απο υδροολίσθηση?


    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Με καλο χειρισμο (απαλες και προοδευτικες κινησεις), του φρενου, του κιβωτιου (μια ΠΑΝΩ κι ΟΧΙ κατω) και του γκαζιου, καταφερνουμε να εχουμε ΠΟΛΥ καλο ελεγχο της μηχανης και φυσικα ΠΑΝΤΑ με μικροτερες ταχυτητες.

    Ας παμε και στο συναισθηματικο κομματι τωρα ...

    Προσωπικα με τρελαινει η αισθηση της "περιορισμενης ορατοτητας" ! Την εχω συνδεδεμενη με την "φυγη".

    Μου λειπουν τα χειμωνιατικα ταξιδια σε ορεινα στροφυλικια με ψιχαλα και ομιχλη.

    Αυτες οι (λιγες) μερες με τετοιον καιρο, με κανουν να ξεχναω οτι παω στην δουλεια ή στο σπιτι και να νομιζω οτι ταξιδευω ...
    Εγώ θεωρώ ας πούμε στην βροχή σαν καλύτερο χειρισμό,
    α. μεγάλες αποστάσεις
    β. αποφυγή χρήσης φρένου (ήδη εκ πρόληψης με τις αποστάσεις απο πριν)
    γ. και έλεγχος ταχύτητας με ομαλό γκάζι - κατεύασμα ταχυτήτων...
    Παρολα αυτά έχεις , τα μετάλικά δεσίματα , τα μπαλώματα και όλα αυτά που καθιστούν όντως ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΕΝΤΟΣ ΑΘΗΝΑΣ την οδήγηση με μοτοσυκλέτα άκρως επικίνδυνη!!!

    Καλά είναι αυτές οι ρομαντικές στιγμές να γίνονται όντως στο περιβάλλον της φύσης που περιέγραψες και να μην το μετατρέπουμε εικονικά στο περιβάλλον της καθημερινότητας που οι συνθήκες να έχεις εξωτερική επέμβαση είναι περισσότερες...
    Πάντα φιλικά , συμφωνώ με τον φίλο ότι και κάπου πρέπει να προσέχουμε και να μην αυτο προκαλούμαστε.... αν λέγατε για άλλη χώρα που έχω δει ότι και με 150χλμ/ώρα να πηγαίνεις με βροχή η άσφαλτος δεν σηκώνει σύνεφο νερού θα σας έλεγα άλλα ,
    αλλά είμαστε Ελλάδα... και πρέπει όλα να τα έχουμε στο κεφάλι μας κάθε στιγμή....
    πάντα φιλικά...

  8. #53
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Είναι η καλύτερη εποχή να βάλεις ελαστικά, μιας και η θερμοκρασία που επικρατεί , είναι ιδανική για σωστό ζέσταμα και ομοιόμορφο "φάγωμα"

    Τώρα για το περιορισμένη ορατότητα... φίλε μου... έπρεπε να σε είχα με την ομίχλη την περασμένη εβδομάδα, που περνούσα με το DR απο τον δρόμο εκεί στο σπίτι μου και νόμιζα οτι ήμουν σε κανένα χωριό της Β.Ελλάδος στα σύνορα... Ούτε στο μισό μέτρο ορατότητα μιλάμε...

    Αλλά εκεί και εγώ γούσταρα, χωρίς να το ρισκάρω και να κινδυνεύω.
    γμτ... όλο έλεγα να βγάλω μια φωτό και δεν μπορούσα ... ας είναι.. .πάρε μια με λίγη ομίχλη στην ανατολή , μόλις μπόρεσα και βγήκα απο το σπίτι...


    Gandalf


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1818.jpg 
Προβολές:	145 
Μέγεθος:	65,6 KB 
ID:	67482
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2005
    Μηνύματα
    142
    ειδικα οταν βρεχει τοτε με τη μηχανη (και ακομα καλυτερα με το παπι) στην Αθηνα γιατι
    1. δεν κινειται τιποτα αλλο
    2. φθανω στεγνος στη δουλεια (δοκιμαστε να περπατησετε με ομπρελα σε βροχη με λιγο πλαγιο ανεμο και θα δειτε σε λιγο το παντελονι και τους ωμους σας βρεγμενους)
    3. ολοι οι οδηγοι σε λυπουνται και σου παραχωρουν προτεραιοτητα (αν σε εχουν δει βεβαια μεσα απο τα θολα τζαμια - αν και τα τελευταια χρονια οι κλιματισμοι στα συγχρονα αυτοκινητα εχουν μειωσει το φαινομενο του θολου τζαμιου)

    Σημερα ομως με προδωσαν τα γαντια μου clover cruiser και εβαλαν τοσο νερο, σαν μουσκεμενα βρακια εγιναν. Τελικα η μεμβρανη hipora που συνηθως αντεχε σε μικρες διαδρομες σημερα που εμεινε λιγο παραπανω αποδειχτηκε μουφα.
    O καλύτερος εξοπλισμός προστασίας είναι το μυαλό, που μπορείς να τον φοράς και πάντα

  10. #55
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    ..........................
    α.Ποτέ ποσοτικά χρονικά για να κρίνουμε αν είναι καλύτερα ή όχι να πάρουμε μηχανή... είναι απλά λάθος τρόπος σκέψης καταλαβαίνεις το γιατί...
    ΔΕΝ καταλαβα Χριστό!


    ...........................
    και πόσοι είναι αρκετά ώριμοι , έμπειροι για να μην πέσουν απο υδροολίσθηση?

    Εγω ΔΕΝ εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ (οπως ξαναπα) που να πηγαινει τοσο κομματια με βροχη, ωστε να πεσει απο υδρολισθηση. :wacko:


    ............................
    β. αποφυγή χρήσης φρένου
    ............................
    Και πως σταματας καμαριμ' ?

    Με την τριβη κυλισης ? :hypnotize

    :rotflmao:



    Λατρεω την οδηγηση στην βροχη!

    Με εξιταρει ρε παιδι μου ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  11. #56
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Nostra... καθόλου αδιάκριτος...

    4 χλμ, μετά την Σταμάτα , στον οικισμο Πλούνθι, πάνω απο την λίμνη Μαραθώνα.

    Μια κατατοπιστική φωτό ακολουθεί...

    όπως την βλέπεις την φωτό , κοιτάει προς λίμνη Μαραθώνα.. δεξιά εκεί που δεν φαίνεται κοιτάει προς Ν.Μάκρη. Είναι σε κορυφή βουνού με βλέμα προς τα Ανατολικά.

    Καλά και ωραία... αρκεί να έχεις στον νού σου τους ..... ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΥΣ....χεχεχεχεχε.....αν και με την βροχή δεν βγαίνουν έξω.



    Gandalf



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dscn1814.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	62,6 KB 
ID:	67483
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.096
    Και με χιόνια και με κρύα και με βροχές και κάψα και ντάλα ο ήλιος ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ με μοτοσικλέτα! Δεν έχω αυτοκίνητο καταρχάς και καραγουστάρω τη φάση του σκάω μύτη στο γραφείο (όταν είχα δηλαδή κλαψ) και βγάζω μπουφάν γάντια κράνος και παντελόνι... με κοιτάνε σαν εξωγήινο κι έχει πλάκα...
    Αφού πέρσι σε όλες τις μεγάλες βροχές κυκλοφορούσα κα-νο-νι-κο-τα-τα με τη μοτοσικλετούλα μου αλλά και στα πρώτα χιόνια.
    Δεν την κυκλοφορώ ΠΟΤΕ όταν μετά το χιόνι οι δρόμοι παγώσουν. Εκεί για 2-3 μέρες... ξεκουράζεται...
    όσο για τους κινδύνους που υπάρχουν οκ παιδιά είμαι που είμαι συντηρητικός οδηγός (το είπε κι ο trooper χτες και ειλικρινά μου άρεσε) κοιτάω να κάνω κι άλλα πράγματα.
    Στάνταρ "παίζω" πολύ με το κιβώτιο των ταχυτήτων και το χαμήλωμα γκαζιού για να σταματάω όσο το δυνατόν ομαλότερα αρχίζω να φρενάρω στην κίνηση από σχετικά νωρίς δεν πιέζω ποτέ (εκτός αν παρουσιαστεί η τεράστια ανάγκη) απότομα το φρένο και φυσικά η ταχύτητα είναι πολύ-πολύ χαμηλή...
    και το γουστάρω με τα 1000!

  13. #58
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

    Με καλο χειρισμο (απαλες και προοδευτικες κινησεις), του φρενου, του κιβωτιου (μια ΠΑΝΩ κι ΟΧΙ κατω) και του γκαζιου, καταφερνουμε να εχουμε ΠΟΛΥ καλο ελεγχο της μηχανης και φυσικα ΠΑΝΤΑ με μικροτερες ταχυτητες.


    μισο γιατι μπερδευτηκα...

    μια πανω η μια κατω;

    σε παλιοτερη συζητηση ειχες πει οτι το σωστο ειναι μια ΚΑΤΩ, γιατι χρειαζομαστε καλυτερο φρενο απο τον κινητηρα κ οχι καλυτερη ροπη.

    εκτος κ αν εχει ειπωθει κατι αλλο στο μεταξυ που εχω χασει...

  14. #59
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    μισο γιατι μπερδευτηκα...

    μια πανω η μια κατω;

    σε παλιοτερη συζητηση ειχες πει οτι το σωστο ειναι μια ΚΑΤΩ, γιατι χρειαζομαστε καλυτερο φρενο απο τον κινητηρα κ οχι καλυτερη ροπη.

    εκτος κ αν εχει ειπωθει κατι αλλο στο μεταξυ που εχω χασει...


    Ουπς !!!

    Τυπογραφικο ΛΑΘΟΣ !!!

    Μια ΚΑΤΩ !!! Μια ΚΑΤΩ !!!


    Τρεχω να το διορθωσω ...
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  15. #60
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Ουπς !!!

    Τυπογραφικο ΛΑΘΟΣ !!!

    Μια ΚΑΤΩ !!! Μια ΚΑΤΩ !!!


    Τρεχω να το διορθωσω ...



Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 77
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 11:14
  2. Με τη μηχανή στη δουλειά ?
    από xristoforos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2008, 23:27
  3. Μην οδηγειτε αν εχετε πιει ρεεεεεε!!!
    από ledz στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 09:12
  4. Η ιστορια της πορείας προς τη μηχανή...
    από cbanthropos στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2004, 13:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF