Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 58 από 58

Θέμα: XT600E Αναρτησεις Hagon

  1. #46
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Thanks Stam!!!!

    Πρεπει να εχω κανει γυρω στα 1500 με 2000 Km απο τοτε, απο τα οποια 500 δικαβαλος. Ο,τι και να πω ειναι λιγο. Το ΧΤ ακολουθει ανετα Fazer (αυτο ετυχε να εχω για παρεα) σε στροφες χωρις να νιωθεις φοβο και ασταθεια. Μαζι με τη βελτιωση των φρενων θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να κανω στο μηχανακι.

    Αυτο που βλεπω τωρα ειναι οτι επρεπε να εχω επενδυσει στη υδραυλικη προφορτιση, γιατι για να την αλλαξω πρεπει να βγαλω την πισω ροδα και την αναρτηση. Πριν κανω το ταξιδακι ρυθμισα το sag οσο καλυτερα μπορουσα για δικαβαλος αλλα πραγματικα κουραστηκα... Τωρα εχω μαρκαρει τις δυο ρυθμισεις (μονος και διπλος) αλλα επειδη εχω μπλεξει λιγακι τελευταια το οδηγω στο σκληρο και για μεσα τη πολη ειναι λιγο κουραστικο, αλλα παιχνιδιαρικο. Πρεπει να βρω ενα τροπο που να ρυθμιζεται απο το πλαι, αλλα το φιλτροκουτι ειναι μεσ' τη μεση..

  2. #47
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Thanks Stam!!!!

    Πρεπει να εχω κανει γυρω στα 1500 με 2000 Km απο τοτε, απο τα οποια 500 δικαβαλος. Ο,τι και να πω ειναι λιγο. Το ΧΤ ακολουθει ανετα Fazer (αυτο ετυχε να εχω για παρεα) σε στροφες χωρις να νιωθεις φοβο και ασταθεια. Μαζι με τη βελτιωση των φρενων θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να κανω στο μηχανακι.

    Αυτο που βλεπω τωρα ειναι οτι επρεπε να εχω επενδυσει στη υδραυλικη προφορτιση, γιατι για να την αλλαξω πρεπει να βγαλω την πισω ροδα και την αναρτηση. Πριν κανω το ταξιδακι ρυθμισα το sag οσο καλυτερα μπορουσα για δικαβαλος αλλα πραγματικα κουραστηκα... Τωρα εχω μαρκαρει τις δυο ρυθμισεις (μονος και διπλος) αλλα επειδη εχω μπλεξει λιγακι τελευταια το οδηγω στο σκληρο και για μεσα τη πολη ειναι λιγο κουραστικο, αλλα παιχνιδιαρικο. Πρεπει να βρω ενα τροπο που να ρυθμιζεται απο το πλαι, αλλα το φιλτροκουτι ειναι μεσ' τη μεση..
    Βγαζεις το φιλτροκουτι και τα καρμπυρατερ κ φορας fcr. Απλοοοοοο;;;;;; χαχαχα

  3. #48
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    Βγαζεις το φιλτροκουτι και τα καρμπυρατερ κ φορας fcr. Απλοοοοοο;;;;;; χαχαχα
    Να φανταστω και χωρις φιλτροχοανη ε?
    Υπαρχει και ο παραδοσιακος τροπος με σφυρι-κατσαβιδι(αν χωραει) που ομως καταστρεφει τους κοχλιες(ασφαλεια και ρυθμιστη).Εγω αντι για κατσαβιδι εβαζα προεκταση καστανιας ή κατσαβιδι που ειναι μπροστα σαν αλλεν(δεν θυμαμαι πως λεγεται).Αν υπαρχει τροπος να σηκωθει και η πισω ροδα στον αερα ειναι και πιο ευκολο γιατι δεν συμπιεζεται το ελατηριο.
    RIDE MORE TALK LESS

  4. #49
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Thanks Stam!!!!

    Πρεπει να εχω κανει γυρω στα 1500 με 2000 Km απο τοτε, απο τα οποια 500 δικαβαλος. Ο,τι και να πω ειναι λιγο. Το ΧΤ ακολουθει ανετα Fazer (αυτο ετυχε να εχω για παρεα) σε στροφες χωρις να νιωθεις φοβο και ασταθεια. Μαζι με τη βελτιωση των φρενων θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να κανω στο μηχανακι.

    Αυτο που βλεπω τωρα ειναι οτι επρεπε να εχω επενδυσει στη υδραυλικη προφορτιση, γιατι για να την αλλαξω πρεπει να βγαλω την πισω ροδα και την αναρτηση. Πριν κανω το ταξιδακι ρυθμισα το sag οσο καλυτερα μπορουσα για δικαβαλος αλλα πραγματικα κουραστηκα... Τωρα εχω μαρκαρει τις δυο ρυθμισεις (μονος και διπλος) αλλα επειδη εχω μπλεξει λιγακι τελευταια το οδηγω στο σκληρο και για μεσα τη πολη ειναι λιγο κουραστικο, αλλα παιχνιδιαρικο. Πρεπει να βρω ενα τροπο που να ρυθμιζεται απο το πλαι, αλλα το φιλτροκουτι ειναι μεσ' τη μεση..
    Ζαννή καλοστριφτο! να το χαρείς όσο θέλεις.
    2 ερωτησεις,μάλλον 3:
    α)τι παραπάνω εκτός απο σωληνάκια υψηλής μπορεί να γίνει για τα φρένα; (πέρα απο καλά μεταλλικά τακάκια)
    β)πόσο θα επιβαρυνόσουν για αμορτισερ με υδραυλική προφόρτιση; για να κάνω μια σούμα να δω αν βγαίνει και μας παίρνει.
    γ)τι στο καλό κάνεις ρε φίλε και το διατηρείς έτσι ζωντανό αυτό το χρώμα;;;;;


    Αθάνατη ΧΤαρα,μας ταξιδεύεις...
    εδω το δικό μου εξω απο το σπίτι του Ξυλούρη.
    εχω χάσει το μέτρημα στο πόσα φτερά ασερμπις μπροστά έχουμε αλλάξει επειδή ξεραίνονται,ασπρίζουν ή/και σπάνε.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSC00616.jpg‎  
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #50
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    β)πόσο θα επιβαρυνόσουν για αμορτισερ με υδραυλική προφόρτιση; για να κάνω μια σούμα να δω αν βγαίνει και μας παίρνει.
    Το φορτώνεις πολύ?
    Ετσι κανει και σούζα με 5η φαντάζομαι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #51
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    αν η φωτό θεωρείται πολύ,τότε ντάαααξει μωρε
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  7. #52
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Ζαννή καλοστριφτο! να το χαρείς όσο θέλεις.
    2 ερωτησεις,μάλλον 3:
    α)τι παραπάνω εκτός απο σωληνάκια υψηλής μπορεί να γίνει για τα φρένα; (πέρα απο καλά μεταλλικά τακάκια)
    β)πόσο θα επιβαρυνόσουν για αμορτισερ με υδραυλική προφόρτιση; για να κάνω μια σούμα να δω αν βγαίνει και μας παίρνει.
    γ)τι στο καλό κάνεις ρε φίλε και το διατηρείς έτσι ζωντανό αυτό το χρώμα;;;;;


    Αθάνατη ΧΤαρα,μας ταξιδεύεις...
    εδω το δικό μου εξω απο το σπίτι του Ξυλούρη.
    εχω χάσει το μέτρημα στο πόσα φτερά ασερμπις μπροστά έχουμε αλλάξει επειδή ξεραίνονται,ασπρίζουν ή/και σπάνε.
    Φιλε Γαυρε,
    α)Μετα απο πολλους συνδιασμους εχω καταληξει στα εξης : δισκο braking της σειρας challenge με μεταλλικά τακακια της ιδιας σειρας. Φυσικα μπορει πιο ακριβες μαρκες να εχουν καλυτερα αποτελεσματα. Αλλα σε συνδιασμο με τα καινουρια ελατηρια μπροστα το φρεναρισμα ειναι πολυ καλυτερο απο πριν. Απο τη στιγμη που αλλαχτηκε και η πισω αναρτηση το μηχανακι εχει να σταματησει να κοκαλλωνει πισω, κατι που μου εκανε συνεχεια. Γενικα οι αναρτησεις εχουν βοηθησει σε παρα πολλα πραγματα. Μονο να δεις τα chicken strips στα λαστιχα πριν και μετα, χωρις να εχω αλλαξει το συντηρητικο τροπο οδηγησης μου, θα καταλαβεις. Σωληνακια υψηλης εχω της Venhill και σιγουρα κανουν και αυτα κατι απο τη μερια τους.

    β) Η υδραυλικη προφορτιση ηταν 140€ παραπανω. Μου ακουστηκαν πολλα γιατι δεν κυνηγαω να κανω το ΧΤ superbike, απλα να ειναι ενα αξιοπρεπες και ασφαλες μηχανακι. Αλλα τωρα που το σκεφτομαι θα μου εκανε τη ζωη πολυ πιο ευκολη αν ειχα αυτη την πολυτελεια.

    γ) Καλη ποιοτητα βαφης και βερνικι, και το αφηνω οσο λιγοτερο μπορω στον ηλιο. Αν και στο μασκακι και στο δεξια αεραγωγο εσπασε λιγο το χρωμα γιατι κατι μ@λ@κισμεν@ ειχαν ανεβει πανω και τραβαγαν photos και οπως τους επεφτε το ακουμπησαν πανω σε κατι καγκελα και... Anyway...

    Aν το μηχανακι παντως χρειαζεται δουλιτσα στις αναρτησεις και αντι το να το πας στο μηχανικο το κανεις μονος σου, το κοστος σου ερχετε μια η αλλη. Για ολα μου πηγε 400€ αν το πηγαινα σε μηχανικο για λαδια, τσιμουχες μπροστινου και service το πισω, τοσο θα μου ερχοταν. Ασε που εμαθα και κατι καινουριο.

    Αυτα!! Ελπιζω να μην κουρασα!!

  8. #53
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    140 παραπάνω,δηλαδή γύρω στα 400-450€ το αμορτισέρ κομπλέ;
    είναι πολλά ρε γαμώτο για το ΧΤ,και ειδικά αυτη την εποχή.
    Ότι χρειάζεται δουλίτσα στην ανάρτηση χρειάζεται, ειναι σομιές εντελώς το πίσω.
    είμαι κι εγώ βαρυκόκκαλο (sic) παιδί και δεν βοηθάει.

    Για το κόστος που λες πως γλυτώνεις το ξέρω. με ειχε βοηθησει ο αμυρουκάης κι αλλάξαμε τσιμούχες και λάδια στα καλαμια.
    Ελατήρια του είχα βάλει πριν απο χρόνια, WP νομίζω. Καλά κρατάνε ακόμα αυτά.

    Φρένα του έβαλα πλάκα και τακάκια EBC και μπορώ να πω ότι δεν είναι άσχημα.ένα σωληνάκι υψηλής σίγουρα θα βελτιώσει και την αίσθηση που αφήνει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #54
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    http://www.hagon-shocks.co.uk/catalo...partno=M62037H

    φτάνει τα 600€+ απο ότι βλέπω...
    Απαγορευτικό κοστος δυστυχώς
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Φιλε Γαυρε,
    .....
    Ο συνδυασμος των δυο παραπανω χαρακτηριστικων απλα ΔΕΝ υπαρχει......

    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #56
    Μέλος Το avatar του/της nikos_XT600
    Εγγραφή
    14/09/2014
    Μηνύματα
    68
    Ωραιος ο Ζαννης, ενα πληρες θεμα με σωστα ανταλλακτικα!
    Με επισες!χαχα
    Αλλα μαλλον για του παραχρονου!

  12. #57
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.659
    Ζαννη αν ευκαιρήσεις, γράψε πως είναι οι αναρτήσεις τώρα που έχουν περασει και μερικά χρονάκια.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #58
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Γαύρε το μηχανάκι το έδωσα πέρυσι τον Ιούνιο.
    Ακόμα έχω επαφές και με το παιδί που το πήρε.
    Έχει φτάσει τα 115Κ χιλιόμετρα, το είχα δώσει με 99Κ λίγο πριν γυρίσει.
    Πρέπει να έχει κάνει πάνω απο 40Κ χιλιόμετρα με τις αναρτήσεις αυτές και ακόμα ειναι μια χαρα.
    Οσο το ειχα στα χέρια μου δεν είχα κανενα παραπονο και μεταμορφώθηκε το μηχανακι, αλλα αν θες τη γνώμη μου η αναβάθμιση θα πρεπει να ειναι μπρος πίσω.
    Οταν είχα βάλει την πίσω αναρτηση δεν είδα τόσο μεγαλη διαφορα αφου μετα το μπροστινό ηταν πολυ μαλακο. Όταν ολοκλήρωσα την αλλαγη και έβαλα και τα ελατηρια μπροστά έπαθα πλάκα με τη διαφορα.
    Τα λεφτα ομως ειναι πολλα. Αν σκεφτεις οτι 400 ευρώ ειναι σχεδον το 1/3 της τιμης του.
    Γιατι δε κοιτάς μηπως εβγαζες τη μαμα αναρτηση και την έδινες για αλαγή ελατηριου και service, αν θυμαμαι καλα η Kshock το αναλαμβανει αλλα πρεπει να τους το πας στο χερι.
    Επίσης ειναι πολυ μανικι το βαλε βγαλε για να τη ρυθμίζεις, αφου δε χωράει τιποτα εκει.
    Οτι θέλεις με ρωτάς!!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Αναρτησεις Hagon...ξερουμε τπτ?
    από George_M. στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2013, 18:47
  2. ξερει κανεις να ρυθμιζει αναρτησεις για yzf r6 2003???
    από alfa156 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 19:15
  3. σεμιναριο για αναρτησεις
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 00:35
  4. αναρτήσεις moto
    από pit-salonika στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 02:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF