Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 157

Θέμα: Αλλαγή λαδιών μπροστινού...Κάθε πότε ???

  1. #46
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz

    Πάντως ένα λάδι που στα 1500 χλμ μπορεί να χάσει το 20% των ιδιοτήτων του δεν σημαίνει πως στις 3000χλμ θα χάσει το 40%. Το 40% μπορεί να το χάσει στα 5000 ή και στα 10000 ανάλογα με το λάδι.
    Σωστά. Στα πρώτα χιλιόμετρα χάνεται το μεγαλύτερο ποσοστό και μετά χάνεται σε πολύ πιο αργό ρυθμό.

    Κατά βάση μιλάμε για το ιξώδες του λαδιού (που είναι και το βασικότερο χαρακτηριστικό του).

    Θα ψάξω κι εγώ να βρω τα αρθράκια (είναι αρκετά) μιας και δεν τα έχω κρατήσει κάπου.

  2. #47
    Δηλαδη πευτει η ανεβαινει, πχ απο 15-50 υστερα απο καποια χιλιομετρα γινεται 10-40 ξερω γω ?

    Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι η λιπαντικη ιδιοτητα που εχει το λαδι πευτει σε πολλα πολλα πολλα πολλα κμ

  3. #48
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Μην ορκίζεσαι.....


    Να ενα πχ:

    http://www.ducatimeccanica.com/oil.html
    (το ίδιο από αλλά διαβάζεται ευκολότερα: http://www.nightrider.com/biketech/oiltest1.htm)

    Μετρήσεις του ιξώδους με την ίδια νορμάλ χρήση στην ίδια μηχανή

    Λαδι.................0 μίλια.......800 μίλια.......1500 μίλια
    -------------------------------------------------------------
    Mobil 1..............100%..........86.6%...........83.0%
    Castrol Syntec....100%..........78.1%...........74.5%
    Castrol GTX........100%..........72.2%...........68.0%
    Honda HP4.........100%..........69.2%...........65.6%
    Spectro 4...........100%..........68.0%...........63.9%


    Κι άλλο τεστ για όποιον δεν βαριέται να διαβάσει

    http://www.sportrider.com/tech/146_0310_oil/index.html

    Αλλά ξεφύγαμε απο το θέμα μας και τα λάδια έχουν αναλυθεί αναλυτικά στις λαδολογίες....

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Κατ’ αρχάς θεωρώ εντελώς άστοχο να προσπαθούμε να βγάλουμε κοινά συμπεράσματα συγκρίνοντας τα λάδια των αναρτήσεων με τα λάδια κινητήρα. Είναι τόσο χαοτικά διαφορετικές οι συνθήκες λειτουργίας και οι αντίστοιχες απαιτήσεις από τα λάδια που οποιαδήποτε απόπειρα προσέγγισης του θέματος χρησιμοποιώντας τον ίδιο τρόπο σκέψης και τα ίδια κριτήρια την θεωρώ εντελώς ανεδαφική…

    Τελικά πέρα από το θεωρητικό υπόβαθρο και κάποιους παγιωμένους κανόνες "πιάτσας" που μετά από καμιά 25αρία χρόνια εμπλοκής με μοτοσυκλέτες επιτρέψτε μου να πω ότι τα γνώριζα ήδη, αυτό που ΕΓΩ θεωρώ σημαντικό στο θέμα και αυτό προσδοκούσα να ακούσω, δεν το άκουσα (πλην 1—2 απαντήσεων)…

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ εντυπώσεις και συμπεράσματα αναβατών που έκαναν την αλλαγή των λαδιών σε παρόμοιας χρήσης και διανυθέντων χιλιομέτρων μηχανάκια (και μόνο αυτή - όχι σε συνδυασμό με αλλαγή ελατηρίων ή revalving). Αν είδαν διαφορά, αν ένοιωσαν ότι άλλαξε προς το καλύτερο το μηχανάκι τους, αν τελικά έμειναν με την αίσθηση ότι "ρε παιδί μου άξιζε το έξοδο η αλλαγή" ή είπαν μέσα τους "βλακεία μου που δεν το είχα κάνει νωρίτερα".

    Νομίζω ότι ελλείψει επίσημου "μπούσουλα" από τον κατασκευαστή, αυτές οι εμπειρίες (και ακόμα καλύτερα αν αυτές προέρχονται από αναβάτες με κάποια εμπειρία που είναι σε θέση να διακρίνουν την αλήθεια από την ανθυποβολή) είναι ο καλύτερος τρόπος να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα…

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Νομίζω ότι ελλείψει επίσημου "μπούσουλα" από τον κατασκευαστή, αυτές οι εμπειρίες (και ακόμα καλύτερα αν αυτές προέρχονται από αναβάτες με κάποια εμπειρία που είναι σε θέση να διακρίνουν την αλήθεια από την ανθυποβολή) είναι ο καλύτερος τρόπος να βγει κάποιο χρήσιμο συμπέρασμα…
    Δεν υπάρχει έλλειψη επίσημου μπούσουλα από τον κατασκευαστή, αλλά ελλιπέστατο owners manual από κάποιους κατασκευαστές. Αρκετοί κατασκευαστές αναγράφουν το χιλιομετρικό ή χρονικό όριο αλλαγών για τα λάδια που σε ενδιαφέρει.

    Αφού εξακολουθείς να αμφιβάλεις ότι τα λάδια χρειάζονται αλλαγή, γιατί δεν στέλνεις ένα email στον κατασκευαστή των αναρτήσεων σου?
    Σίγουρα ξέρει πολύ καλύτερα από το owners manual τι συντήρηση χρειάζεται το προϊόν του.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    Ο χρόνος δεν παίχει τόσο πολύ ρόλο (φτάνει να μην περνάς τα 2 χρόνια )
    Περισσότερο ρόλο παίζει η χιλιομετρική απόσταση, η μάρκα των λαδιών, ο τρόπος οδήγησης όπως φυσικά και το ίδιο το πηρούνι και η μοτό (ένα με πιο αργές αποσβέσεις ή μία πιο βαριά μοτό σίγουρα 'ξεσκίζει' τα λάδια πιο γρήγορα).

    Επίσης καλό είναι να μάθετε να την κάνετε μόνοι σας την δουλειά. Εάν αλλάζετε συχνά λάδια, δεν χρειάζεται πλήρες λύσιμο του πηρουνιού αφού δεν μαζεύει μούργα και το παλιό λάδι αδειάζει -πιο- εύκολα, ειδικά όταν μιλάμε για πηρούνια τύπου cartridge.


    Πάντως τα 2 χρόνια-35000χλμ μου φαίνονται αστεία. Θα πρέπει να δείτε πως ήταν τα λάδια συγκεκριμμένων κατασκευαστών μετά από 5000 χλμ στο ΧΧ για να καταλάβετε.


    Τώρα που το σκέφτομαι, τα καλά αντέχουν 5000χλμ και υποφέρονται μέχρι τα 10000χλμ.
    Τα άλλα είναι για πέταμα από τα 2-3000 χλμ.

    Επίσης να επισημάνω ότι την διαφορά -μετά από μία αλλαγή- δεν θα την δείτε στατικά μόλις τα αλλάξατε αφού δεν 'σκληραίνει' αισθητά η λειτουργία της ανάρτησης (|αυτό κατά κύριο λόγο οφείλεται στα ελατήρια).

    Την διαφορά -και αναλόγως της αντίληψης σας ως οδηγός που δεν είναι απαραίτητο ότι έχει να κάνει με την οδηγική ικανότητα- θα την καταλάβετε μετά από οδήγηση 2 έως 7 ημερών (νωρίτερα εάν έχετε πειραματιστεί επανηλειμμένως με διαφορετικά λάδια και ύφος λαδιού στο πηρούνι σας) και όχι.... πάντα.

    Τέλος θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός στο να εμπιστευτώ συνεργείο για αυτήν τη δουλειά. Κατά πάσα πιθανότητα τα 2 καλάμια θα έχουν διαφορετική ποσότητα λαδιού και οι βίδες, τόσο αυτές που δένουν τα καλάμια στις πλάκες όσο και αυτές που συγκρατούν τα παρελκόμενα επάνω στα καλάμια, θα είναι σφιγμένες όπως να'ναι (και αυτές που δένουν τα καλάμια όπως και η τοποθέτηση-ευθυγράμμιση του εμπρός τροχού, επηρεάζουν τη λειτουργία της ανάρτηςσης).

    Στη χειρότερη (εάν ΔΕΝ θέλετε-μπορείτε να ανοίξετε το μπροστινό μόνοι σας), τακάρισμα μοτό σπιτι σας και σε κάποιον από τους γνωστούς αναρτησάδες για σέρβις (και εκεί βέβαβια υπάρχει το θέμα του λαδιού που συνήθως χρησιμοποιούν και αν αείναι αυτό που θέλετε....).

    Εάν δεν έχετε την παραπάνω δυνατότητα, τότε προσεκτική διερεύνηση σχετικά με το ποιός και πως. Και πάρτε και ένα ροπόκλειδο της προκοπής με εύρος μεταξύ 10-50 Nm για να ελέγξετε μετά μόνοι σας τις ροπές στο μπροστινό (κάτι που έτσι κι αλλιώς θέλει τρόπο.....)



    Άκου 35000 χλμ......
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  7. #52

    σε χωματινα μηχανακια, 1-2 φορές το χρόνο αναλογα με τα "ενεργά" σαβατοκύριακα, για τους πιο προπονημένους καθε 3 μηνακια!

    στα εντουρα παντως η διαφορα στην αισθηση του μπροστινου αμεσως μετα την αλλαγη (μεχρι να συνηθισεις) ειναι απιστευτα αισθητη!

    edit: μετα απο το ποστ του Σωτηρη, γνωστου αναρτησερομάνιακ, δε νομιζω πως χρειαζεται να γραψω τιποτα αλλο.

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    edit: μετα απο το ποστ του Σωτηρη, γνωστου αναρτησερομάνιακ, δε νομιζω πως χρειαζεται να γραψω τιποτα αλλο.
    +990
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #54
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    [...]
    Άκου 35000 χλμ......
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    πολύ ήταν, ε;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    είναι σε θέση να διακρίνουν την αλήθεια από την ανθυποβολή
    αυθυποβολη.

  11. #56
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    THEOD

    Τι πηρούνια φοράς μποστά? Και τι αμορτισερ πίσω? SHOWA?

    Πες μου και θα στείλω εγώ email στον κατασκευαστή για να έχεις και επίσημη απάντηση για να δεις ότι δεν σου λέμε μπούρδες.

    Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να έκανε service σε ανάρτηση και να μην παρατήρησε βελτίωση. Το ελάχιστο που θα δεις είναι πιο καλό διάβασμα του δρόμου (στις ρυθμίσεις που ήδη είχες) και φυσικά θα ακούει καλύτερα στα κλικ όταν πας να αλλάξεις ρύθμιση (προϋποθέτει ότι είχες ασχοληθεί πριν).


  12. #57
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αν μου επιτρέπεπε ..

    Τι ακριβώς συζητάτε ??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #58
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Ο THEOD λέει ότι το manual δεν αναφέρει πότε να αλλάξεις λάδια στα πηρούνια και αμφιβάλει εαν το να αλλάξεις λάδια στα 2 χρόνια που λέμε αξίζει τον κόπο ή είναι πεταμένα λεφτά.

    Θέλει με κάποιον τρόπο κάποιος να του το εγγυηθεί είτε από προσωπική εμπειρία είτε με οδηγίες από το εργοστάσιο.


  14. #59
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    εγω με το σουζουκι μου αλλαζω λαδια καθε βδομαδα παιδια..προτιματε σουζουκι..

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    [BΘέλει με κάποιον τρόπο κάποιος να του το εγγυηθεί είτε από προσωπική εμπειρία
    [/B]
    Η προσωπική εμπειρία όμως είναι αποτέλεσμα των παραστάσεων της πείρας και της αντίληψης.
    Αποκτάται δεν με ένα μοναδικό τρόπο.
    Πλερώνοντας.

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή λαδιών γενικά. Κάθε πότε;
    από nikos_abel στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2018, 23:15
  2. Kαθαρισμος λαδιων μπροστινου και αλλαγη τους..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2007, 14:49
  3. Αλλαγή λαδιών στο Ζ1000
    από crazykiller στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2005, 02:40
  4. Αλλαγη λαδιων σε Pc (piii)
    από sonic22 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2005, 00:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF