Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 61

Θέμα: ΝΕΟ ασφαλιστήριο συμβόλαιο

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ares_tz
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    179
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
    Οι καιροί είναι δύσκολοι,το ξέρω,αλλά μην λυπάστε 20Ε το εξάμηνο για να πάτε σε μια καλύτερη εταιρεία ή να βάλετε μια νομική προστασία εκεί που είστε...

    Τώρα για όσους πιστεύουν ότι οι ασφάλειες είναι άχρηστες,οι εταιρείες ίδιες κλπ δεν μπορώ να πω κάτι..Δικαίωμά τους..Ελπίζω όμως να μην τους συμβεί να τους τρακάρει ανασφάλιστος ή ασφαλισμένος σε εταιρεία που έκλεισε μέχρι να γίνει το δικαστήριο...

    Το Επικουρικό βλέπετε είναι υπερφορτωμένο οπότε επιδικάζουν κλάσμα της κανονικής αποζημίωσης και οι αποζημιώσεις θα δωθούν σε κανά χρόνο από την απόφαση από ό,τι λέει η δικηγόρος μου...
    Εσύ πες στο άλλο νήμα που άνοιξες για την περιπέτεια που είχες και την αποζημίωση που πήρες..

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
    με ρωτησε και ενας φιλος με πμ..
    δεν ειναι μυστικο anytime!
    δεν δουλευει και τοσο καλα αυτο..
    μου εβγαλε 185 ευρω ετησια για το κρυφτον..

  3. #48
    original Mελος Το avatar του/της nic mor
    Εγγραφή
    13/03/2008
    Μηνύματα
    1.016
    Αρχικά δημιουργήθηκε από webassasin
    δεν δουλευει και τοσο καλα αυτο..
    μου εβγαλε 185 ευρω ετησια για το κρυφτον..
    "δεν κανει" για παπια κτλ γιατι εχει νταβαντζιλικι
    οδικη βοηθεια και νομικη προστασια.
    που ειναι πλεον πολυτελεια για το παπι
    και εγω σε μια "τρεχα γυρευε" το εχω με 57? το εξαμηνο
    γιατι δεν μπορω να τα σκαω και για το παπι και για τη μηχανη.
    no one will judge me..


    Μ.Γ.Δ

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ASTRAKITCAR
    Εγγραφή
    18/08/2004
    Μηνύματα
    287
    μενω αθηνα αλλα εχω σπιτι στην Κρητη.

    μαλιστα δηλωνω στο Ε9 κατι χωραφακια που εχω εκει..


    το αμαξι το δηλωσα εκει αλλα το η ΔΟΥ που ανηκω ειναι εδω...


    απαγορευεται να το εχω αραγμενο κατω για 8 μηνες τον χρονο..ΟΧΙ?

    αν κανω εδω ατυχημα δεν θα με καλυψει η ασφαλεια μου?γιατι?

    δηλ.αμα το δηλωνα εδρα εδω και εκανα ατυχημα στην ΚΡΗΤΗ δεν θα με καλυπτε?προφανως ναι..


    αν κλαπει στην ΚΡΗΤΗ δεν θα με αποζημιωσει αν το εχω δηλωσει εδω..προφανως ναι...

    αν το εχω δηλωσει Κρητη και κλαεπει αθηνα ,θα με αποζημιωσει?

    τα ερωτηματα αφορουν οποιον ασχολειται με ασφαλειες ..αν θελει καποιος ας τοποθετηθει.


    επισης θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μονο δυο εταιρεις να ασφαλιζουν μοτο για κλοπη...αυτο για εμενα λεγετε κοροιδια και ειναι για γελια εταιρεις που δεν το κανουν...δεν μπορει το κρατος να σε υποχρεωνει να ασφαλιστεις και να μην υποχρεωνει τις εταιρειες να μην ασφαλιζουν μηχανακια..
    πωλουνται ΦΡΕΝΑ 288mm κομπλέ από AUDI A3 2.0 tsi για Group VAG (δεν είμαι έμπορος).

  5. #50
    Το υποχρεωτικό είναι η αστική ευθύνη.Από εκεί και πέρα ουδέν..

    Το τι θα κάνει μια εταιρεία,σε ατύχημα ή κλοπή,αν ανακαλύψει πως ο πελάτης μένει μόνιμα Αθήνα και έχει δηλώσει διεύθυνση επαρχία δεν το γνωρίζω.Λογικά θα είναι ανάλογα την ασφαλιστική διότι τα ασφάλιστρα που πληρώνεις είναι λιγότερα από τα κανονικά,είτε για ΑΕ είτε για επιπλέον καλύψεις..

    Μπορεί να σου πούνε,παράδειγμα,σου πληρώνω το 70% της ζημιάς γιατί πληρώνεις το 70% των ασφαλίστρων που θα πλήρωνες κανονικά,μπορεί να σου πούνε και δεν σε καλύπτω γιατί δήλωσες ψευδή στοιχεία με σκοπό να εξαπατήσεις την εταιρεία.Πιο πιθανό το δεύτερο,χωρίς να γνωρίζω γιατί δεν μου έχει τύχει.

    Από την άλλη αν έχεις δηλώσει την πραγματική σου διεύθυνση και σου κλέψουν το όχημα ή τρακάρεις σε άλλο σημείο της Ελλάδας δεν έχεις,φυσικά,κανένα θέμα.



    ΥΓ Βασικά αν μπορείς να αποδείξεις ότι μένεις τουλάχιστον 6 μήνες επαρχία δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα...Για παράδειγμα ένας που είναι δάσκαλος στο Καρπενήσι και μένει 9 μήνες εκεί εννοείται πως θα το ασφαλίσει εκεί και ας κατεβαίνει όλο το καλοκαίρι,πχ,Αθήνα..

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    606
    σχετικα με το ατυχημα και το που θα γινει, η ασφαλιστικη δεν θα κατσει να ψαξει το που μενεις αμα πχ εχει ενα τρακαρισμα 1-2 φορες τον χρονο.....
    αμα ομως εσυ εχει δηλωσει εδρα την Κρητη και εχεις 10 ατυχηματα σε ενα ετος στην αθηνα εκει θα το κοιταξει.....
    επισης μιλαμε οτι θα το ψαξει και για μεγαλες ζημιες που ισως απαιτουν αποζημιωσεις μεγαλων ποσων...πχ..€500.000 - €600.000 ( πεφτεις πχ πανω σε μια σταση με τημ μηχανη και σκοτωνεις 2-3 ατομα !!)

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ares_tz
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    179

    διεύθυνση κατοικίας

    Το asfalistra.gr που είναι πρακτορείο ασφαλειών είπε ότι οι περισσότερες ασφαλιστικές εταιρείες μπορεί να αρνηθούν να αποζημιώσουν μια ζημιά εάν δουν οτι τα στοιχεία είναι ψευδή. Άρα πρέπει να υπάρχει λογαριασμός ΔΕΚΟ στο όνομα του κατόχου της μηχανής που να δηλώνει την διεύθυνση στην επαρχία γιατί διαφορετικά ο καθένας θα δήλωνε ψευδή στοιχεία για επαρχία.

    Αλλά τελικά σε περίπτωση ατυχήματος όλα είναι ρευστά..ποιος εγγυάται ότι η εταιρεία θα σε στηρίξει?

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    606

    Re: διεύθυνση κατοικίας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
    Αλλά τελικά σε περίπτωση ατυχήματος όλα είναι ρευστά..ποιος εγγυάται ότι η εταιρεία θα σε στηρίξει?
    η εταιρεια θα σε στηριξει γιατι εχετε κανει ενα συμβολαιο μεταξυ σας και οφειλει να το τηρησει....στην αντιθετη περιπτωση μπορεις να στραφεις εναντιον της....
    οταν σου παραδιδετε ενα συμβολαιο ( ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ συμβολαιο ασφαλιστικο), η εταιρεια οφειλει μαζι με το συμβολαιο να σου παραδιδει και μια δηλωση εναντιωσης (απο την πειρα μου η μονη που διδει κατι τετοιο μαζι με τα συμβολαια μηχανης/αυτοκινητου ειναι η Ιντεραμερικαν )....
    εσυ οφειλεις να διαβασεις του ορους (κανενας δε το κανει ) και αμα δεν συμφωνεις με κατι δεν το παραλαμβανεις 'η δεν το πληρωνεις.....
    Γενικα οι εταιρειες δεν αναλαμβανουν να σε στηριξουν οταν πχ προκαλεσεις ατυχημα πιωμενος, με ναρκωτικα, εισαι υπο την επηρρεια φαρμακων, γινει πολεμος και καταστραφει η μηχανη σου, σε καταδιωκουν και δεν σταματας και προκαλεις 3-4 ατυχηματα και διαφορες αλλες τετοιες καταστασεις....

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ares_tz
    Εγγραφή
    06/05/2008
    Μηνύματα
    179

    Re: Re: διεύθυνση κατοικίας

    Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
    η εταιρεια θα σε στηριξει γιατι εχετε κανει ενα συμβολαιο μεταξυ σας και οφειλει να το τηρησει....στην αντιθετη περιπτωση μπορεις να στραφεις εναντιον της....
    οταν σου παραδιδετε ενα συμβολαιο ( ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ συμβολαιο ασφαλιστικο), η εταιρεια οφειλει μαζι με το συμβολαιο να σου παραδιδει και μια δηλωση εναντιωσης (απο την πειρα μου η μονη που διδει κατι τετοιο μαζι με τα συμβολαια μηχανης/αυτοκινητου ειναι η Ιντεραμερικαν )....
    εσυ οφειλεις να διαβασεις του ορους (κανενας δε το κανει ) και αμα δεν συμφωνεις με κατι δεν το παραλαμβανεις 'η δεν το πληρωνεις.....
    Πρόσφατα παρέλαβα τέτοιο συμβόλαιο απο την Chartis και έριξα μια ματιά στους γενικούς και ειδικούς όρους...Βέβαια την προσοχή μου έδωσα στην πρώτη σελίδα με τις καλύψεις του συμβολαίου..Σχετικά τώρα με την εναντίωση, υπάρχει στην τελευταία σελίδα και μπορείς να αμφισβητήσεις το συμβόλαιο και να το επιστρέψεις όταν δεν συμφωνείς με τους όρους!

  10. #55
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Παιδια τα πραματα ειναι λιγο μπερδεμενα. Δηλαδη.
    Εχω 4 οχηματα (ξερω, καλα να παθω...).
    2 αυτοκινητα και 2 δικυκλα. Ολα ασφαλισμενα σε ασφαλιστη φιλο μου και στην ιδια εταιρια.
    Εκανα τη συγκριση με το "anytime" και οι διαφορες ειναι πολυ μικρες, αλλα στα αυτοκινητα και στη μοτοσυκλετα επωφελουμαι, ενω στο scooter πληρωνω ηδη λιγοτερα.
    Επισης, κανοντας τη συγκριση, πατησα οτι το αμαξι (επιβατικο 1400cc,) ειχε πρωτη αδεια 5/2001 και μου εβγαλε 150e, ενω μετα που κοιταξα την αδεια ειδα οτι ειχα κανει λαθος στο μηνα μονο, και δεν ηταν 5/2001, αλλα 7/2001 κι ετσι ξαναεκανα τη συγκριση και αυτη τη φορα το συστημα μου εβγαλε οτι επρεπε να πληρωσω 158e.
    Μ αλλα λογια θελω να πω οτι κακως βλεπω και κανουν συγκρισεις μεταξυ τους τα υπολοιπα μελη του forum, διοτι οπως βλεπετε κι εσεις, και η λεπτομερεια ακομα κανει τη διαφορα.
    Παρ αυτα, αυριο θα παω στον ασφαλιστη μου, για περισοτερες πληροφοριες.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  11. #56
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    ωραίος ο ασφαλιστής...

    Παντος εγώ κατάλαβα ένα πράγμα...

    Οι περισσότεροι από μας ,δεν καθόμαστε να συζητήσουμε με τον ασφαλιστή μας 5 βασικα πράγματα ,να ρωτήσουμε αλλά 5 για να μας λυθούν οι απορίες ,να ανοίξουμε τα στραβά μας και να μην μας κοροϊδεύουν...

  12. #57
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Δε καταλαβα

    Η ασφαλεια,μαλλον το κοστος της ασφαλειας επηρεαζετε απο την ημερομηνια της αδειας κυκλοφοριας??????
    1η φορα τακουω αυτο

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    προφανως εχει να κανει με την προσαρμογη του ασφαλισμενου ποσου αναλογα της παλαιοτητας

  14. #59
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Δε καταλαβα

    Η ασφαλεια,μαλλον το κοστος της ασφαλειας επηρεαζετε απο την ημερομηνια της αδειας κυκλοφοριας??????
    1η φορα τακουω αυτο
    Μαλλον εχει να κανει με τα 6μηνα. Τον 5ο μηνα με τον 7ο, (1ο και 2ο 6μηνο δηλαδη) μου εβγαλε διαφορα στην τιμη...
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  15. #60
    Σε μερικές εταιρείες υπάρχει παραμετρική τιμολόγηση...

    Μπορεί να έχει να κάνει με την ηλικία του οδηγού(πχ ο 30άρης να πληρώνει πιο πολλά από τον 50άρη),με την ακριβή ημερομηνία κατασκευής του οχήματος(όσο πιο παλιό τόσο πιο πολλά/λίγα),με τον ΤΚ(άλλο τιμολόγιο κέντρο Αθήνας,άλλο προάστεια) κλπ κλπ...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2012, 12:47
  2. Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο και υπογραφή ασφαλιστή
    από fonzareli στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2011, 20:54
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 10:53
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03
  5. Νέο forum
    από takiskan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 00:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF