Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 94

Θέμα: ολοκληρωμενη εντυπωση tenere

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Ειναι νωρις ακομα να πουμε για το 690, αλλα δεν εχει κινητηρα φτιαγμενο να ζησει λιγο. Εδω δε βλεπω καμια διαφορα με το τενερε.
    Επειτα, λες για τις αναρτησεις...το γεγονος οτι λιγοι μπορουν να ρυθμισουν αυτες του ΚΤΜ δεν αλλαζει το γεγονος οτι η γιαμαχα βαζει ο,τι φτηνοτερο, χωρις ομως αυτο να αντανακλαται στην τιμη του! Το ιδιο και για τα υλικα κατασκευης, τη βαφη κλπ.

    Δες το λιγο διαφορετικα...Γιατι το τενερε να κοστιζει 1000 ευρω πανω απο το χτ660? Παρομοιο πλαισιο, παρομοιες αναρτησεις, παρομοιος κινητηρας....γιατι? Κατ'εμε, ο μονος λογος ειναι το hype.
    Η Τενερέ έχει καινούργιο πλαίσιο, για τις αναρτήσεις δεν γνωρίζω.
    Θεωρώ πολύ καλή κίνηση την τοποθέτηση του ήδη δοκιμασμένου κινητήρα από τις ΧΤ.

    Έχει καινούργιο ψεκασμό, εξαλείφοντας το "βήχα" που είχαν οι ΧΤ, ακόμα και μετά την αναβάθμιση του 2007.
    Στροφόμετρο, μεγαλύτερο κατά 7 λίτρα τεπόζιτο χωρίς πρόσθετο όγκο, λίγο μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος, μεγαλύτερη ζελατίνα για τον αέρα και άλλα καλούδια που λείπουν από την πιο απλή XTR... Τα 15 κιλά βάρος που πήρε είναι αμελητέα.

    Η τιμή της δεν είναι εξαιρετικά πιο ακριβή αν αναλογιστείς ότι μόνο το τεπόζιτο aftermarket των 26 λίτρων για τις ΧΤ κοστίζει 1000 ευρώ... :a31:

    Εξάλλου, ποιά εταιρεία δεν εκμεταλλεύεται το όνομά της στην αγορά?
    Αντικειμενικά, μιά πολύ καλή μηχανή για τα δικά μου γούστα και απαιτήσεις.
    Αν μιλήσουμε με απόλυτα γκάζια και περιφερειακά, υστερεί στον ανταγωνισμό, ο οποίος δεν είναι καθόλου φτηνός... Όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις του χειριστή...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  2. #47
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Γουσταρω,
    Παλι κοντρα ΚΤΜ-ΓΙΑΜΑΧΑ
    Ο ανθρωπος ρωτησε γνωμη για το τενερε και οχι συγκριση με αλλες μοτο.
    Λοιπον σαν κατοχος να σου πω οτι....
    Ταξιδευεις με 130-140 ΤΟ ΠΟΛΥ
    Αν πας με παραπανω δεν εχεις γκαζι για εκτακτη περιπτωση!!!
    Αυτονομια με νορμαλ οδηγηση πανω απο 400 χλμ
    Αν το παρεις αμεση αλλαγη εξατμισης και φιλτρο και μη πεταχτει καμια λουγκρα και πει για τα λεφτα, ας κοψει το καπνισμα.
    Φρενα αριστα για το βαρος της μηχανης.
    Φορτωμα οσο μπορεις να του χωρεσεις.(και χωραει πολλα).
    Μεσα στην κινηση πολυ καλο λογω υψους εκτος απο καποιους επιτοπιους ελιγμους (λογω βαρους).
    Σερβις-λαδια καθε 5.000 χλμ.

    Ολα τα αλλα μπορεις να τα καταλαβεις και μονος σου αφου οδηγας ηδη μηχανη.



    (Καλυτερο χρωμα το desert chaki)
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  3. #48
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    To Tenere δυστυχώς έχει καλύτερη ποιότητα από το XT. Και λέω δυστυχώς η Yamaha θα έπρεπε να το προσέξει λίγο σε αυτό τον τομέα το ΧΤ μετά από τόσα χρόνια. Δεν είναι δυνατόν να το έχει αφήσει με ατσάλινο ψαλίδι και χωρίς στροφόμετρο εν έτη 010. (Μήπως τα άλλαξε και δεν το πήρα χαμπάρι?) Αλλά αφού πουλάει γιατί να το κάνει? Το τενερε έχει καινούριο πλαίσιο (ποιος ειπε πως είναι του 90?), ψαλίδι αλουμινίου, καλύτερη βαφή και γενικά είναι σε άλλη κατηγορία (σταθερό φερινγκ). Μάλλον εκεί είναι τα 1000 ευρώ διαφορά με το xt και ίσως σε 2,3 πραγματάκια ακόμα. Αν και νομίζω πως και το xt όταν βγήκε ήταν πιο ακριβό. Τεσπα εμένα δεν με ενδιαφέρει πόσο ακριβότερο είναι το tenere απ’ το xt ούτε πόσο φθηνότερο από ένα ktm. Και σίγουρα όλοι αυτοί που έχουν πάρει xt κάτι ξέρουν. Η εμπορική επιτυχία του vstrom κάπου οφείλεται. Για μένα μπορεί να είναι μια ξεπερασμένη σχεδιαστικά μηχανή, βαριά που απαιτεί ανανέωση αλλά για κάποιον άλλο είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται. Συνδυάζει αξιοπιστία, αξία μεταπώλησης και άνετο ταξίδι σε μία λογική τιμή. Ας μην συγκρίνουμε λοιπόν διαφορετικές φιλοσοφίες αλλά να κρίνουμε τα μηχανάκια με βάση τις ανάγκες και τις προτιμήσεις μας και ποια είναι αυτά που τις καλύπτουν.

    Ναι ο κινητήρας του ktm 690 eduro είναι 654 δεν είναι 690 και είναι ο δυνατότερος κινητήρας της κατηγορίας χωρίς αμφισβήτηση. H μικρή διαφορά στην τιμή με το tenere παρόλα τα καλύτερα περιφερικά ίσως οφείλεται στον ίδιο λόγο που το tenere είναι ακριβότερο από το xt. Ας συγκρίνουμε μηχανές ίδιας κατηγορίας. Πόσο ακριβότερο είναι το ktm από το xt? Φυσικά και η διαφορά αντανακλάτε στην τιμή του. Σε σένα μπορεί να κοστίσει 4,000 να κάνεις το xt ktm αλλά στην Yamaha θα κόστιζε 2000. Όση περίπου είναι και η διαφορά τους. H Yamaha όμως δεν θα βγάλει ποτέ παρόμοιο μηχανάκι σε αυτή την τιμή απλά γιατί απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό και έχει διαφορετική φιλοσοφία από την ktm. Περίμενε να δούμε πόσο ακριβότερο θα είναι το 690 adventure ( όταν με το καλό θα έρθει, αν..) από το 690 enduro και μετά συζητάμε πόσο ακριβότερο είναι το tenere από το xt και πόσο φθηνότερο από το 690.
    Sent from me using a computer.

  4. #49
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Γουσταρω,
    Παλι κοντρα ΚΤΜ-ΓΙΑΜΑΧΑ
    Ο ανθρωπος ρωτησε γνωμη για το τενερε και οχι συγκριση με αλλες μοτο.
    Λοιπον σαν κατοχος να σου πω οτι....
    Ταξιδευεις με 130-140 ΤΟ ΠΟΛΥ
    Αν πας με παραπανω δεν εχεις γκαζι για εκτακτη περιπτωση!!!
    Αυτονομια με νορμαλ οδηγηση πανω απο 400 χλμ
    Αν το παρεις αμεση αλλαγη εξατμισης και φιλτρο και μη πεταχτει καμια λουγκρα και πει για τα λεφτα, ας κοψει το καπνισμα.
    Φρενα αριστα για το βαρος της μηχανης.
    Φορτωμα οσο μπορεις να του χωρεσεις.(και χωραει πολλα).
    Μεσα στην κινηση πολυ καλο λογω υψους εκτος απο καποιους επιτοπιους ελιγμους (λογω βαρους).
    Σερβις-λαδια καθε 5.000 χλμ.

    Ολα τα αλλα μπορεις να τα καταλαβεις και μονος σου αφου οδηγας ηδη μηχανη.



    (Καλυτερο χρωμα το desert chaki)

    peskandritsos τι χρώμα είναι η μηχανή σου? Εγώ έχω την λευκή και ταξιδεύω με 140-150. Ποτέ δεν έχω κάνει σοβαρό ταξίδι με 130. Έχεις δίκιο για το spam. Η συζήτηση είναι εύκολο να εκτραπεί.
    alex k8 ξέχνα ότι ήξερες απο τα χτ 600. Κάτοχοι χτ 660 λένε πως το xtz πάει καλύτερα και απ΄ αυτά.
    Sent from me using a computer.

  5. #50
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    peskandritsos τι χρώμα είναι η μηχανή σου? Εγώ έχω την λευκή και ταξιδεύω με 140-150. Ποτέ δεν έχω κάνει σοβαρό ταξίδι με 130. Έχεις δίκιο για το spam. Η συζήτηση είναι εύκολο να εκτραπεί.
    alex k8 ξέχνα ότι ήξερες απο τα χτ 600. Κάτοχοι χτ 660 λένε πως το xtz πάει καλύτερα και απ΄ αυτά.
    Εχω παει εθνικη οδο μεχρι Χαλκιδα με συνεχη ταχυτητα 160 χλμ την ωρα.
    Αλλα,
    και κουραστικο ειναι λιγο απο τους κραδασμους, και καιει παραπανω γιατι εισαι πανω απο 5.500-6.000 στροφες και δεν εχεις την απαιτουμενη ροπη για μια γρηγορη προσπεραση αναγκης.
    Και να προσθεσω στην συγκριση με το XTR οτι εχει πολυ καλυτερο στησιμο και ζυγισμα ως πιο μπροστοβαρο.

    (Μπεζακι εχω) :rotflmao: :rotflmao:
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    [

    (Μπεζακι εχω) :rotflmao: :rotflmao: [/B]
    χαχα το ξέρω peska.. ακραπιασμένο Κιόλας.
    Sent from me using a computer.

  7. #52
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos

    Αν το παρεις αμεση αλλαγη εξατμισης και φιλτρο
    Ναι, καντε τετοια και μετα να δω τι θα λετε για το αφθαρτο των κινητηρων σας!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #53
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Ναι, καντε τετοια και μετα να δω τι θα λετε για το αφθαρτο των κινητηρων σας!
    Τα ίδια θα λεμε φίλε μου.. Υπάρχουν χτ που βγάζουν περί τα 70 στον τροχό. Αυτοί τι να πουν? Για την αναπνοή μιλήσαμε, όλα τα καινούρια είναι πνιγμένα, όχι για εκκεντροφόρους, συμπίεση, ροϊκή εξέλιξη και πιστόνια.
    Sent from me using a computer.

  9. #54
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Τα ίδια θα λεμε φίλε μου.. Υπάρχουν χτ που βγάζουν περί τα 70 στον τροχό. Αυτοί τι να πουν? Για την αναπνοή μιλήσαμε, όλα τα καινούρια είναι πνιγμένα, όχι για εκκεντροφόρους, συμπίεση, ροϊκή εξέλιξη και πιστόνια.
    Αυτοι ξερουν τι κανουν. Κυκλοφορουν πολλοι ασχετοι, οι οποιοι διαβαζουν συμβουλες οπως η παραπανω και τις εκτελουν κατα γραμμα. Αν βαλεις στο τενερε (και σε οποιοδηποτε καινουργιο μηχανακι) ανοιχτο φιλτρο και ανοιχτη εξατμιση χωρις καταλυτη, το AFR θα ειναι τοσο εκτος, που ο κινητηρας σου ειλικρινα δεν θα ζησει για παρα πολυ. καντο και μετα απο 20000κμ πες μας σε τι κατασταση βρισκονται οι βαλβιδες σου!

    Πρεπει οπωσδηποτε να μπει και διαχειριστης καυσιμου και να γινει σοβαρη δυναμομετρηση με καυσαναλυση.

    Φτασαμε αισιως στα 8500-9000 ευρω λοιπον για ενα τενερε με 50 αλογα στο τροχο!
    Ευκαιρια, δηλαδη
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Αυτοι ξερουν τι κανουν. Κυκλοφορουν πολλοι ασχετοι, οι οποιοι διαβαζουν συμβουλες οπως η παραπανω και τις εκτελουν κατα γραμμα. Αν βαλεις στο τενερε (και σε οποιοδηποτε καινουργιο μηχανακι) ανοιχτο φιλτρο και ανοιχτη εξατμιση χωρις καταλυτη, το AFR θα ειναι τοσο εκτος, που ο κινητηρας σου ειλικρινα δεν θα ζησει για παρα πολυ. καντο και μετα απο 20000κμ πες μας σε τι κατασταση βρισκονται οι βαλβιδες σου!

    Πρεπει οπωσδηποτε να μπει και διαχειριστης καυσιμου και να γινει σοβαρη δυναμομετρηση με καυσαναλυση.

    Φτασαμε αισιως στα 8500-9000 ευρω λοιπον για ενα τενερε με 50 αλογα στο τροχο!
    Ευκαιρια, δηλαδη

    Συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός από 2.
    1. Αυτοί που τα κάνουν αυτά μάλλον τα κάνουν εις γνώσιν τους και δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν 100,000 στην εθνική αλλά 20,000 στην μία ρόδα. Γούστα είναι αυτά..
    2.Δεν είπε κανείς σε κανένα να πειράξει οτιδήποτε.. Μιλάμε πάντα για το μηχανάκι μαμά. Το πόσα θα του ρίξει κάποιος μετά και γιατί δεν μας αφορά. Οι εταιρίες πάντος βγάζουν μηχανάκια για όλους. Αν θέλεις να φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου ίσως χρειαστεί να αλλάξεις 2 πραγματάκια. Για παράδειγμα αποστάτες στο τιμόνι εγώ έβαζα πάντα σε όλα τα χωματερά μηχανάκια μου αφού είμαι 1,90. Εξάτμηση μπορεί να αλλάξει κάποιος που έχει χτ όπως και αυτός πού έχει Hayabousa!
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    [B] ...συμβουλες οπως η παραπανω ...

    Είπα εγώ σε κάποιον να χρησιμοποιήσει το μηχανάκι σαν βάση για να φτιάξει κάτι δικό του και δεν το κατάλαβα?
    Sent from me using a computer.

  12. #57
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    Συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός από 2.
    1. Αυτοί που τα κάνουν αυτά μάλλον τα κάνουν εις γνώσιν τους και δεν τους ενδιαφέρει να βγάλουν 100,000 στην εθνική αλλά 20,000 στην μία ρόδα. Γούστα είναι αυτά..
    2.Δεν είπε κανείς σε κανένα να πειράξει οτιδήποτε.. Μιλάμε πάντα για το μηχανάκι μαμά. Το πόσα θα του ρίξει κάποιος μετά και γιατί δεν μας αφορά. Οι εταιρίες πάντος βγάζουν μηχανάκια για όλους. Αν θέλεις να φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου ίσως χρειαστεί να αλλάξεις 2 πραγματάκια. Για παράδειγμα αποστάτες στο τιμόνι εγώ έβαζα πάντα σε όλα τα χωματερά μηχανάκια μου αφού είμαι 1,90. Εξάτμηση μπορεί να αλλάξει κάποιος που έχει χτ όπως και αυτός πού έχει Hayabousa!

    Ουτε εγω διαφωνω, και μαλιστα αν γινει σωστα η οποια μετατροπη δεν διακυβευεται καν η αξιοπιστια.

    Οταν εψαχνα ομως να παρω μεταχειρισμενο τενερε και ειχα βρει ενα με 'εξατμιση και φιλτρο' χωρις PC και χαρτη, την εκανα με ελαφρα πηδηματακια και το αυτο θα συμβουλευα τον οποιοδηποτε επιδοξο αγοραστη.

    Για να μην χαλαμε το θρεντ και να επιστρεψουμε στο θεμα μας, να πω σε περιπτωση που δεν εγινε σαφες, οτι αυτο που ειπε παραπανω ο φιλος για 'βαλε εξατμιση και φιλτρο' ειναι απο τις προτασεις που δεν θα επρεπε να περνανε ασχολιαστες απο κανενα θρεντ.

    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #58
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
    To Tenere δυστυχώς έχει καλύτερη ποιότητα από το XT. Και λέω δυστυχώς η Yamaha θα έπρεπε να το προσέξει λίγο σε αυτό τον τομέα το ΧΤ μετά από τόσα χρόνια. Δεν είναι δυνατόν να το έχει αφήσει με ατσάλινο ψαλίδι και χωρίς στροφόμετρο εν έτη 010. (Μήπως τα άλλαξε και δεν το πήρα χαμπάρι?) Αλλά αφού πουλάει γιατί να το κάνει? Το τενερε έχει καινούριο πλαίσιο (ποιος ειπε πως είναι του 90?), ψαλίδι αλουμινίου, καλύτερη βαφή και γενικά είναι σε άλλη κατηγορία (σταθερό φερινγκ). Μάλλον εκεί είναι τα 1000 ευρώ διαφορά με το xt και ίσως σε 2,3 πραγματάκια ακόμα. Αν και νομίζω πως και το xt όταν βγήκε ήταν πιο ακριβό. Τεσπα εμένα δεν με ενδιαφέρει πόσο ακριβότερο είναι το tenere απ’ το xt ούτε πόσο φθηνότερο από ένα ktm. Και σίγουρα όλοι αυτοί που έχουν πάρει xt κάτι ξέρουν. Η εμπορική επιτυχία του vstrom κάπου οφείλεται. Για μένα μπορεί να είναι μια ξεπερασμένη σχεδιαστικά μηχανή, βαριά που απαιτεί ανανέωση αλλά για κάποιον άλλο είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται. Συνδυάζει αξιοπιστία, αξία μεταπώλησης και άνετο ταξίδι σε μία λογική τιμή. Ας μην συγκρίνουμε λοιπόν διαφορετικές φιλοσοφίες αλλά να κρίνουμε τα μηχανάκια με βάση τις ανάγκες και τις προτιμήσεις μας και ποια είναι αυτά που τις καλύπτουν.

    Ναι ο κινητήρας του ktm 690 eduro είναι 654 δεν είναι 690 και είναι ο δυνατότερος κινητήρας της κατηγορίας χωρίς αμφισβήτηση. H μικρή διαφορά στην τιμή με το tenere παρόλα τα καλύτερα περιφερικά ίσως οφείλεται στον ίδιο λόγο που το tenere είναι ακριβότερο από το xt. Ας συγκρίνουμε μηχανές ίδιας κατηγορίας. Πόσο ακριβότερο είναι το ktm από το xt? Φυσικά και η διαφορά αντανακλάτε στην τιμή του. Σε σένα μπορεί να κοστίσει 4,000 να κάνεις το xt ktm αλλά στην Yamaha θα κόστιζε 2000. Όση περίπου είναι και η διαφορά τους. H Yamaha όμως δεν θα βγάλει ποτέ παρόμοιο μηχανάκι σε αυτή την τιμή απλά γιατί απευθύνεται σε διαφορετικό κοινό και έχει διαφορετική φιλοσοφία από την ktm. Περίμενε να δούμε πόσο ακριβότερο θα είναι το 690 adventure ( όταν με το καλό θα έρθει, αν..) από το 690 enduro και μετά συζητάμε πόσο ακριβότερο είναι το tenere από το xt και πόσο φθηνότερο από το 690.
    Θα συμφωνήσω σε όλα γενικά και θα ευχηθώ αυτο το KTM 690 ADV να μην στοιχιώσει τα όνειρά μας όπως το 1000άρι tenere...
    Γυρνώντας στο άρχικό θέμα η ολοκληρωμένη εντύπωση μοιαζει να συνοψίζεται στα εξής βασικά...
    - All around μηχανάκι, τίμιο αν και όχι φτηνό, ποιοτικό αλλά όχι κορυφαίο, χωμάτινο και ασφάλτινο μαζί αλλά όχι και για πολλά πολλά πουθενά...(αν δεν είναι έτσι διορθώστε με...)
    Αν θελήσουμε να το συγκρίνουμε με άλλες ίδιας κατηγορίας μηχανές θα πρέπει να παμε μάλλον σε παλιότερα μοντελα στα 650cc...BMW650 dakar, KTM adv640, transalp650, άντε και κάνα Dominator650 .... Το πρώτο μαλλον είναι άμεσα συγκρίσιμο μιας και είναι και αυτό 50-50, το 2ο(το είχα...) θεωρω ότι ειναι ότι καλύτερο σε πραγματικό ον-οφ σε άσφαλτο και χώμα αλλά με χαμηλά επίπεδα άνεσης και ακριβότερο σε αγορά και συντηρηση...για το τρανσαλπ τα είπατε ήδη...το Domi είναι άρκετά παλιό και μάλλον δεν έπρεπε να το είχα βάλει καθόλου...
    Άυτα τα 3 πάντως πάνε και χώμα σε αντίθεση με Versus - V-strom...
    Kαβάλα τα να αποκτήσεις και εσύ άποψη...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #59
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
    Θα συμφωνήσω σε όλα γενικά και θα ευχηθώ αυτο το KTM 690 ADV να μην στοιχιώσει τα όνειρά μας όπως το 1000άρι tenere...
    Γυρνώντας στο άρχικό θέμα η ολοκληρωμένη εντύπωση μοιαζει να συνοψίζεται στα εξής βασικά...
    - All around μηχανάκι, τίμιο αν και όχι φτηνό, ποιοτικό αλλά όχι κορυφαίο, χωμάτινο και ασφάλτινο μαζί αλλά όχι και για πολλά πολλά πουθενά...(αν δεν είναι έτσι διορθώστε με...)
    Αν θελήσουμε να το συγκρίνουμε με άλλες ίδιας κατηγορίας μηχανές θα πρέπει να παμε μάλλον σε παλιότερα μοντελα στα 650cc...BMW650 dakar, KTM adv640, transalp650, άντε και κάνα Dominator650 .... Το πρώτο μαλλον είναι άμεσα συγκρίσιμο μιας και είναι και αυτό 50-50, το 2ο(το είχα...) θεωρω ότι ειναι ότι καλύτερο σε πραγματικό ον-οφ σε άσφαλτο και χώμα αλλά με χαμηλά επίπεδα άνεσης και ακριβότερο σε αγορά και συντηρηση...για το τρανσαλπ τα είπατε ήδη...το Domi είναι άρκετά παλιό και μάλλον δεν έπρεπε να το είχα βάλει καθόλου...
    Άυτα τα 3 πάντως πάνε και χώμα σε αντίθεση με Versus - V-strom...
    Kαβάλα τα να αποκτήσεις και εσύ άποψη...
    Σχεδον συμφωνω μαζι σου.
    Αλλα να αφαιρεσεις απο το συγκριτικο και το ΤΑ καθοτι δικυλινδρο.
    Το μοναδικο που μπορει καποιος να θεωρησει ανταγωνισμο αυτη την εποχη ειναι το BMW 650 GS το μονοκυλινδρο και οχι το DAKAR που το εχει σταματησει (κακως νομιζω)
    Το ΚΤΜ εχει ηδη στοιχιωσει γιατι οι συζητησεις για αυτο ειχαν ξεκινησει απο τοτε που ειχε βγει το ΤΕΝΕΡΕ πριν ακομα αρχισουν να μιλανε για το "μεγαλο" το 1000αρι-1200αρι.
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  15. #60
    ρε teneredes μπλα μπλα μπλα.......δεν παιζει κ λιγο φασαρια....πολύ κουβέντα!!!!

    αυτος ο dukas 2 χαλασε πολυ !!!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tin.jpg 
Προβολές:	233 
Μέγεθος:	39,9 KB 
ID:	182218
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-STROM 1000 Πρώτη εντύπωση...
    από THEOD στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2005, 19:54
  2. Γιατί έχω την εντύπωση ότι...
    από powerphot στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2005, 17:41
  3. πράγματα που μου έκαναν εντύπωση σήμερα
    από NLS στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2004, 16:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF