Σελίδα 4 από 18 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 259

Θέμα: Ηλεκτρονικό τσιγάρο - αλήθεια ή φούμαρα ???

  1. #46
    Ευχαριστούμε για τα διαφωτιστικά ποστ. Εγώ πάντως σας έρχομαι

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μετά από 1 εβδομάδα ατμίσματος (χα... :smilea: ) νομίζω ότι τα πάω αρκετά καλά....

    Πρώτον δεν έχω αγοράσει τσιγάρα. Έχω κάνει μέσα στην βδομάδα μόνο 3-4 τσιγάρα από τράκα.
    Για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, κάπνισμα ΔΕΝ είναι...Μια μαλακία και μισή είναι που όμως έχει μερικά τεράστια πλεονεκτήματα και είναι στο χέρι του καθενός το πόσα από αυτά θα αξιοποιήσει και σε τι βαθμό.

    Το δεύτερο σημαντικό είναι ότι πράγματι καλύπτει την στέρηση της νικοτίνης σε πολύ μεγάλο βαθμό. Ατμίζοντας την μεσαία περιεκτικότητα (11mg) νοιώθω μεν μια ελαφρή έλλειψη νικοτίνης αλλά σε καμμία περίπτωση αυτό τον εφιάλτη που είχα νοιώσει σε 2-3 αποτυχημένες απόπειρες διακοπής στο παρελθόν...

    Αυτό μου δίνει και το μεγαλύτερο κουράγιο να συνεχίσω μιας και όπως είπα στην αρχή ΚΥΡΙΩΣ θέλω να με βοηθήσει μετά από κάποιο διάστημα (με προοδευτική μείωση της περιεκτικότητας των υγρών σε νικοτίνη) να σταματήσω εντελώς το κάπνισμα. Θα το κάνω αργά και προοδευτικά με την ελπίδα (βάσιμη όπως βλέπω) να τα καταφέρω..

    έχω την αίσθηση ότι έχει ελλατωθεί ο τσιγαρόβηχας....Βήχω-πνίγομαι μεν καμμιά φορά όταν τραβάω τζούρα ατμού με λάθος τρόπο (ο τρόπος που εισπνέεις ατμίζοντας δεν είναι ο ίδιος που είχες συνηθίσει με το τσιγάρο και μέχρι να προσαρμοστείς κάνεις λάθη), αλλά δεν βήχω πλέον στο άσχετο. Για όσφρηση-γεύση που λένε δεν έχω παρατηρήσει διαφορά αλλά από την άλλη μια εβδομάδα είναι μόνο...

    Θέλει λίγο ψάξιμο με είδος ατμοποιητή και γεύσεις. Προσωπικά πήρα το ego-T με τους 2 ατμοποιητές με tank-system αλλά επείδη με τις διαρροές μου έσπασαν τα νεύρα σχεδόν αμέσως άλλαξα ατμοποιητή και τώρα κάνω dripping (στάζω σταγόνες σε ένα σφουγγαράκι που έχει μέσα - κάτι αντίστοιχο με τους zipppo αναπτήρες για να καταλάβετε) και είμαι σαφώς πιο ικανοποιημένος και χωρίς "θέματα".
    Από γεύσεις δεν έχω δοκιμάσει. Ξεκίνησα με την κλασσική του τσιγάρου για να είμαι όσο το δυνατόν πιο κοντά στο original και θα αρχίσω να ψάχνομαι και να δοκιμάζω σε 2ο βαθμό

    Ήδη σε μια εβδομάδα έχει κάνει απόσβεση το 40% του κόστους αγοράς του (υπολογίζω ότι για μια φούλ εβδομάδα θα χρειαζόμουνα περίπου 10 πακέτα). Με τον ρυθμό που καταναλώνω υγρά και τα αναλώσιμα που χρειάζεται υπολογίζω ότι μετά την απόσβεση της αρχικής αγοράς (δηλαδή τις πρώτες 15-20 ημέρες) θα έχω μια οικονομία της τάξης των 2 ευρώ την ημέρα σε σχέση με το κλασσικό τσιγάρο, αν και όπως είπα ο σκοπός μου δεν είναι να συνεχίσω να...ατμίζω εσαεί.

    Το πρωί πάντως ΔΕΝ παλεύεται- για μένα είναι η χειρότερη στιγμή του. Εκεί που έκανες με άπειρη ευχαρίστηση τα πρώτα 2 τσιγάρα της ημέρας, τώρα με το που βάζεις στο στόμα σου το ηλεκτρονικό σου έρχεται να αρχίσεις τις ΧριστοΠαναγίες...

    Αυτά σε γενικές γραμμές... Το μέχρι στιγμής συμπέρασμα είναι ότι τα πρώτα δείγματα είναι ενθαρυντικά...Τα υπόλοιπα θα τα δείξει ο χρόνος...

  3. #48
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
    Ευχαριστούμε για τα διαφωτιστικά ποστ. Εγώ πάντως σας έρχομαι
    Εύχομαι να σε εκπλήξει το ίδιο ευχάριστα!

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Μετά από 1 εβδομάδα ατμίσματος (χα... :smilea: ) νομίζω ότι τα πάω αρκετά καλά....
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Θέλει λίγο ψάξιμο με είδος ατμοποιητή και γεύσεις. Προσωπικά πήρα το ego-T με τους 2 ατμοποιητές με tank-system αλλά επείδη με τις διαρροές μου έσπασαν τα νεύρα σχεδόν αμέσως άλλαξα ατμοποιητή και τώρα κάνω dripping (στάζω σταγόνες σε ένα σφουγγαράκι που έχει μέσα - κάτι αντίστοιχο με τους zipppo αναπτήρες για να καταλάβετε) και είμαι σαφώς πιο ικανοποιημένος και χωρίς "θέματα".
    Θανάση μια ερώτηση ενημερωτική, έχω ακούσει για τα θεματάκια με το σούρωμα απ'τα δοχεία αν και μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα δυσσάρεστο γεγονός, εκτός ίσως το ότι κάνω τη συντηρησούλα όπως την ανάφερε και ο 7gibernau, σκουπισματάκι και φύσημα εσωτερικά στον ατμοποιητή βασικά μετά από κάμποση ώρα χρήσης.

    Είδα και τους ατμοποιητές που λες αλλά άκουσα ότι δεν είναι τόσο αποτελεσματικοί στο τράβηγμα της τζούρας, ισχύει όντως κάτι τέτοιο μιας και δοκίμασες και τα δυο; Να ξέρω για όταν έρθει ή ώρα για νέους ατμοποιητές.


  6. #51
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Το πρωί πάντως ΔΕΝ παλεύεται- για μένα είναι η χειρότερη στιγμή του. Εκεί που έκανες με άπειρη ευχαρίστηση τα πρώτα 2 τσιγάρα της ημέρας, τώρα με το που βάζεις στο στόμα σου το ηλεκτρονικό σου έρχεται να αρχίσεις τις ΧριστοΠαναγίες...

    Αυτή η πρωϊνή βρώμα και δυσωδία όμως όντως λείπει περισσότερο από όλα η σιχαμένη...

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Είδα και τους ατμοποιητές που λες αλλά άκουσα ότι δεν είναι τόσο καλοί στο τράβηγμα της τζούρας, ισχύει όντως κάτι τέτοιο μιας και δοκίμασες και τα δυο;

    Εγώ με το tank-system είχα κάθε τόσο ψιλοδιαρροές... Όχι συνέχεια αλλά αρκετές φορές ώστε να καταντάει σπαστικό. Δοκίμασα και αυτά τα καινούργια σιλικονούχα καπάκια που υποτίθεται ότι σφραγίζουν καλύτερα και δεν επιτρέπουν διαρροή και πάλι είχα...
    Και μου την σπάει να είμαι με μια χαρτοπετσέτα στην τσέπη και να καθαρίζω συνεχώς...
    Άλλαξα τον ένα ατμοποιητή που είχε μέσα με έναν στο οποίο στάζω και βρήκα την υγειά μου. Καλύτερη τζούρα, πιο ντουμάνι, και καλύτερο "χτύπημα". Ίσως έχει να κάνει ότι ο νέος ατμοποιητής είναι το καινούργιο μοντέλο που αναφέρεται ως "dual coils". Και φυσικά από διαρροές και καθαρίσματα ησύχασα παντελώς.

    Να σου πω την αλήθεια δείχνει να έχει μια μεγαλύτερη κατανάλωση υγρών σε σχέση με το tank-system (ίσως και για αυτό η καλύτερη-δυνατότερη τζούρα) αλλά από την άλλη η διαρροή και τα καθαρίσματα και εκείνα στοίχιζαν σε υγρά (που είναι πανάκριβα). Τουλάχιστον τώρα αντί να χύνονται και να τα καθαρίζω τα...καπνίζω :rotflmao: :rotflmao:

  8. #53
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    ....



    Πλάκα πλάκα κι επειδή το διάβασα πολλές φορές στις ιντερνετοσελίδες, τι εννοούν όταν λένε "χτύπημα" για τα ατμοτσίγαρα;;

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206



    Πλάκα πλάκα κι επειδή το διάβασα πολλές φορές στις ιντερνετοσελίδες, τι εννοούν όταν λένε "χτύπημα" για τα ατμοτσίγαρα;;
    Τι να σε πω... Όπως το αντιλαμβάνεται καθείς... Νομίζω ότι εννούν (τουλάχιστον εγώ αυτό εννοώ) αυτήν την αίσθηση "ξυσίματος" και "γαργαλίσματος" στον λαιμό κατά την εισπνοή που σε φέρνει ένα βήμα πριν τον βήχα...

    Πάντως σήμερα το πρωί έκανα 3-4 απανωτές τζούρες από ένα κανονικό τσιγάρο (όχι light) σαν κι αυτά που κάπνιζα, και μου ήρθε μια ψιλοζαλάδα...Που σημαίνει ότι ήδη με τα 11mg υγρά είμαι σε στάδιο που παίρνω λιγότερη νικοτίνη απ' ότι τότε που κάπνιζα...
    Θα δούμε...

  10. #55
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Θα δούμε...
    Καλά θα πάει, δεν μπορεί.. φαίνεται ότι το θες κι αυτό είναι από μόνο του ένα σημαντικό βήμα.

    Με μερικά ακόμα βηματάκια σταδιακής μείωσης της νικοτίνης νομίζω ότι θα μπορέσεις να το ελέγξεις το γαμήδι..




    ΥΓ: Εγώ απ'την άλλη φοβάμαι ότι θα εθιστώ στον ατμό και θα την ακούω με τη Rowenta στο τέλος..:rotflmao:

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD

    Αυτό μου δίνει και το μεγαλύτερο κουράγιο να συνεχίσω μιας και όπως είπα στην αρχή ΚΥΡΙΩΣ θέλω να με βοηθήσει μετά από κάποιο διάστημα (με προοδευτική μείωση της περιεκτικότητας των υγρών σε νικοτίνη) να σταματήσω εντελώς το κάπνισμα. Θα το κάνω αργά και προοδευτικά με την ελπίδα (βάσιμη όπως βλέπω) να τα καταφέρω..

    δεν αρκει αυτο.
    γιατι πιστεψε με πιο ισχυρη ειναι η συνηθεια να κρατας τσιγαρο.

    και επειδη επαναπαυεσαι στο οτι "δεν κανει κακο" ή οτι "μυριζει ωραια" ή οτι " το καπνιζεις παντου" σαν συνηθεια λοιπον ειναι σαν να καπνιζεις διπλασια..

    προσωπικα εκοψα το καπνισμα πριν 3 χρονια καλοκαιρι και μεχρι τα χριστουγεννα δεν ειχα αποβαλει την αμηχανια των χεριων σε καφεδες,ποτα κλπ..

    σημερα, το εχω αποβαλλει αλλα κ παλι, οταν βρισκομαι σε παρεα σκεφτομαι "να ειχα ενα τσιγαρακι ,στριφτο ειδικα που ηταν κ η αδυναμια μου" ..
    και αυτο που μου εχει μεινει δεν ειναι η μυρωδια αλλα η διαδικασια που ζηλευω..
    γιατι κακα τα ψεματα,οπως ολοι οι εθισμοι , εχουμε δεθει συναισθηματικα με το καπνισμα..
    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
    δεν αρκει αυτο.
    γιατι πιστεψε με πιο ισχυρη ειναι η συνηθεια να κρατας τσιγαρο.

    Δεν αμφιβάλλω για αυτό που λές, αλλά αυτό το ego-t δεν είναι σαν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα της 1ης γενιάς που προσπαθούν με κάθε τρόπο (μέγεθος, βάρος, χρώμα) να μιμηθούν τα κλασικά τσιγάρα ώστε να τα κρατάς μονίμως στο χέρι ή να κρέμονται από τα χείλη σου.
    Είναι πολύ πιο "μπαμπάτσικο" και βαρύ και ειδικά με την μεγάλη μπαταρία που το πήρα είναι σαν μεγάλο μαύρο πούρο.
    Και επειδή κανένας δεν θέλει και δεν μπορεί να κρατάει συνεχώς στα χέρια του ένα τεράστιο και βαρύ μαύρο πούρο (πλην Ψωμιάδη βεβαίως-βεβαίως ) σιγά-σιγά ανεξαρτητοποιείς και τα χέρια σου από την συνήθεια του "κρατήματος".
    Προσωπικά το έχω ακουμπηγμένο δίπλα μου στο γραφείο ή στο τραπεζάκι και το πιάνω στα χέρια μου ΜΟΝΟ όταν θέλω να κάνω τζούρα... Δεν το έχω συνέχεια στα χέρια...

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    ΥΓ: Εγώ απ'την άλλη φοβάμαι ότι θα εθιστώ στον ατμό και θα την ακούω με τη Rowenta στο τέλος..:rotflmao:
    Με την Rowenta δεν είναι πρόβλημα...Με την Stirella και τον Κωστέτσο θα είχες ένα "θεματάκι".... :rotflmao:

    Πλάκα-πλάκα τώρα όταν βλέπω την γυναίκα μου να σιδερώνει μου έρχεται να στάξω και λίγο υγρό στο σίδερο μπας και μοσχομυρίσει... :rotflmao: Αν δεν ήταν τόσο ακριβά θα το είχα κάνει...

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της airamhag
    Εγγραφή
    26/01/2006
    Μηνύματα
    696
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Με την Rowenta δεν είναι πρόβλημα...Με την Stirella και τον Κωστέτσο θα είχες ένα "θεματάκι".... :rotflmao:

    Πλάκα-πλάκα τώρα όταν βλέπω την γυναίκα μου να σιδερώνει μου έρχεται να στάξω και λίγο υγρό στο σίδερο μπας και μοσχομυρίσει... :rotflmao: Αν δεν ήταν τόσο ακριβά θα το είχα κάνει...
    και γιατι δεν σταζεις λιγο cajoline στο τσιγαρο με 4 ευρω εισαι καλυμμενος για παντα..
    ασε που θα μαλακωσει κ το λαιμο..

    Mη μου γαματε τη καρδια ειμαι παιδι ακομα..

  15. #60
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
    και γιατι δεν σταζεις λιγο cajoline στο τσιγαρο με 4 ευρω εισαι καλυμμενος για παντα..
    ασε που θα μαλακωσει κ το λαιμο..

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Πάντως εγώ τόση ώρα που διαβάζω μου ανοιξατέ την όρεξη για τσιγάρο....το κανονικό όμως.

    Βασικά εγώ το έχω ρίξει στον Ναργιλέ και έχω γλυτώσει πολύ χρήμα,πιό υγιεινό και δεν τσιμπουκώνω κάθε μερα.Μάλιστα ψάχνω μαγαζί με ποικιλίες καπνού κοντά στο Περιστέρι, αν ξέρει κανείς κανένα καλό μαγαζί ας το πεί.
    Keep spamming!!!:a13:

Σελίδα 4 από 18 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ηλεκτρονικο τσιγαρο
    από 7gibernau στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1994
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2016, 01:25
  2. Ηλεκτρονικό τσιγάρο
    από sergiosm στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2015, 10:30
  3. Όλη η αλήθεια για το πως φτιάχονται τα παγωτά!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2004, 08:41
  4. Η αλήθεια για τη δημιουργία του άντρα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 11:33
  5. Αλήθεια; Ψέματα;;;
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 23:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF