Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 64

Θέμα: Falco Venus, παίρνουν νερό

  1. #46
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Moderator
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Το αν τελικά οι μπότες κάνουν για την χρήση που τις θέλεις, είναι κάτι που εσύ το ξέρεις καλύτερα.

    Από την στιγμή, όμως, που έχουν μεμβράνη αδιαβροχοποίησης, έχουν φερμουάρ που (προσπαθεί, έστω) να είναι στεγανό, που δεν έχουν κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα και που ο κατασκευαστής της χαρακτηρίζει "αδιάβροχες", τότε, δεδομένου ότι δεν υπάρχει κάποιο ISO στανταρ αδιαβροχότητας για μπότες, ο πωλητής μάλλον με "καλή πίστη" ενήργησε όταν σου τις πούλησε για αδιάβροχες. ΕΠΙΣΗΜΗ διάκριση μεταξύ water-resistant και water-proof (τονίζω το "επίσημη") καθώς και ΕΠΙΣΗΜΟΙ βαθμοί αδιαβροχοποίησης για μπότες, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Από εκεί και πέρα, ότι πληρώνεις παίρνεις. Πάντως, αν πας σε δικαστήριο κατηγορώντας τον πωλητή ότι σε εξαπάτησε, πιστεύω ότι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι...

    Άποψή μου: Αν πιστεύεις ότι δεν σου κάνουν, ζήτησε από τον μαγαζί να σου τις αλλάξει με κάποιες πολύ πιο επώνυμες (Alpinestarts, Gaerne, Sidi, κ.λπ.) καλύπτοντας την διαφορά στην τιμή. Καλύτερη συμβιβαστική λύση δεν μπορώ να φανταστώ...

  2. #47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    διευκρίνησα στον πωλητή ότι θέλω 100% αδιάβροχες μπότες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    μου πούλησε water resistant μπότες για 100% αδιάβροχες...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    ο πωλητης μαλλον προσπαθησε να σε ικανοποιησει
    :hypnotize

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    Η χρήση θα είναι στις Άλπεις όπου κάθε χρόνο έχει καταρρακτώδεις βροχές ωρών! [...]
    Δε θεωρεις λοιπον οτι θα επρεπε να δωσεις κατι παραπάνω στην αγορα?

    Οι δικηγόροι φυσικά θα σου πουν για το δικαστήριο γιατι η αμοιβη τους ειναι σιγουρη
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    .....σε ρωταω γιατι η FALCO σαν ονομα δεν ειναι : ουτε Alpinestars, ουτε Gaerne , ουτε Sidi...
    δεν σε βλέπω να γράφεις rev it και με αγχώνεις αγαπούλα......

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.990
    εγω παλι λεω να το κυνηγησεις και να πας δικαστηριο...
    πιστευω θα δικαιωθεις...

    εχουμε καταντησει να διεκδικουμε τα αυτονοητα.
    ο αλλος παει να κανει την πωληση και δεν τον νοιαζει για αυτο που του λεει ο πελατης.
    τον νοιαζει να δωσει το προϊον.

    γιατι αν ηταν σωστος, ακομα και αν του ειχε βαλει χρηματικο περιορισμο, θα του ελεγε στα ισα οτι με αυτα τα χρηματα δεν προκειται να βρει κατι αδιαβροχο.
    αλλα κουτοπονηρα σκεφτηκε οτι ποτε δεν θα εκανε καποιο τεστ, και οταν θα διαπιστωνε οτι δεν ηταν αδιαβροχες θα ηταν πολυ αργα...

    δλδ πως θα σας φαινοταν αν σας ελεγαν οτι η βαση τοιχου της τηλεορασης που πηρατε λεει οτι αντεχει 60 κιλα βαρος, η tv σας ειναι 50 και μολις πατε να κρεμασετε δοκιμαστικα ενα σακι τσιμεντο (επισης 50κ) αυτη καταρεει??

  6. #51
    και η δικαίωση ποια θα είναι?

    α. θα του επιστραφούν τα λεφτα νομιμοτόκως
    β. θα συνεχίσει να του δίνει τις ίδιες μπότες μέχρι να περάσει κάποιο ζευγάρι το τεστ
    γ. θα φάει πρόστιμο ο καταστηματάρχης + α
    δ. όλα τα παραπάνω μαζί

    ποιο το νόημα? ποιο το επιπλέον κέρδος? πιο πολύ κερδισμένος θα βγει (έβγαινε πλέον, γιατί τώρα, μετά από τόσες μανούρες, ούτε εγώ δεν θα τα γύριζα ή θα άλλαζα το προιον) αν πάρει ένα "σωστό" προιόν άλλης εταιρείας από τον ίδιο εμπορο διεκδικώντας καλύτερη τιμή (λόγω ψυχικής οδύνης - για να μην ξεχάσουμε και τα δικαστηριακά) παρά με όλο αυτό το τρέξιμο το οποίο όταν ξεκαθαρίσει (σε κάποια χρόνια) και εφόσον το κατάστημα υπάρχει ακόμα (κρίση γαρ) είναι αμφιβόλου αποτελέσματος (αν - λέμε άν- δικαιωθεί ο μαγαζάτορας?).....

    ας βάλουμε λιγο ευελιξία στην ζωή μας....

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    μεχρι ποσα λεφτα του ειπες οτι μπορεις να διαθεσεις? σε ρωταω γιατι η FALCO σαν ονομα δεν ειναι : ουτε Alpinestars, ουτε Gaerne , ουτε Sidi
    αν εσυ του ειπες οτι δινεις μεχρι 100 ευρω, βαρια μεχρι 120 , ο πωλητης μαλλον προσπαθησε να σε ικανοποιησει και να πετυχει μια πωληση , τοσο απλο...

    Την προηγούμενη φορά που είχαμε πάει πριν καιρό και τις είδε η κοπέλα μου και τις άρεσαν μας είχε πει 170 ευρώ. Τώρα που ξαναπήγαμε μας είπε ότι ήταν σε προσφορά 100 ευρώ.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από npat Προβολή μηνύματος
    Το αν τελικά οι μπότες κάνουν για την χρήση που τις θέλεις, είναι κάτι που εσύ το ξέρεις καλύτερα.

    Από την στιγμή, όμως, που έχουν μεμβράνη αδιαβροχοποίησης, έχουν φερμουάρ που (προσπαθεί, έστω) να είναι στεγανό, που δεν έχουν κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα και που ο κατασκευαστής της χαρακτηρίζει "αδιάβροχες", τότε, δεδομένου ότι δεν υπάρχει κάποιο ISO στανταρ αδιαβροχότητας για μπότες, ο πωλητής μάλλον με "καλή πίστη" ενήργησε όταν σου τις πούλησε για αδιάβροχες. ΕΠΙΣΗΜΗ διάκριση μεταξύ water-resistant και water-proof (τονίζω το "επίσημη") καθώς και ΕΠΙΣΗΜΟΙ βαθμοί αδιαβροχοποίησης για μπότες, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Από εκεί και πέρα, ότι πληρώνεις παίρνεις. Πάντως, αν πας σε δικαστήριο κατηγορώντας τον πωλητή ότι σε εξαπάτησε, πιστεύω ότι θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι...

    Άποψή μου: Αν πιστεύεις ότι δεν σου κάνουν, ζήτησε από τον μαγαζί να σου τις αλλάξει με κάποιες πολύ πιο επώνυμες (Alpinestarts, Gaerne, Sidi, κ.λπ.) καλύπτοντας την διαφορά στην τιμή. Καλύτερη συμβιβαστική λύση δεν μπορώ να φανταστώ...

    Ρε αδερφέ με τα νεύρα μου παίζεις;;; Να το πω και 4η φορά;;; ε δεν το λέω!
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  9. #54
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Η εμπειρία πάντως λέει οτι καμμία μεμβράνη που να αναπνέει εκτός Goretex δεν ειναι 100 αδιάβροχη. Και Goretex με 100 Ευρω δεν παίζει με την καμμία.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    :hypnotize
    Ε μα πως να το γράψω πιο ξεκάθαρα δεν ξέρω!!! Όταν τους λες ότι μου πούλησε water resistant μπότες για 100% αδιάβροχες και σου λέει ο άλλος ότι ενήργησε καλή τη πίστη... εκεί σηκώνεις στα χέρια ψηλά!
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Δε θεωρεις λοιπον οτι θα επρεπε να δωσεις κατι παραπάνω στην αγορα?

    Οι δικηγόροι φυσικά θα σου πουν για το δικαστήριο γιατι η αμοιβη τους ειναι σιγουρη

    170 έχουν αρχική τιμή, και ήταν απλά σε προσφορά γιατί βγήκε το επόμενο μοντέλο και έμειναν σπασμένα νούμερα.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Η εμπειρία πάντως λέει οτι καμμία μεμβράνη που να αναπνέει εκτός Goretex δεν ειναι 100 αδιάβροχη. Και Goretex με 100 Ευρω δεν παίζει με την καμμία.
    Συμφωνώ, αλλά η Goretex είναι μεμβράνη που σου δίνει ΠΛΗΡΗ αδιαβροχοποίηση για 8 ώρες!! Όταν ο άλλος λέει ότι έχει μια κάποια άλλη αδιάβροχη μεμβράνη η μπότα περιμένεις να αντέξει πάνω από 30 δευτερόλεπτα... Δεν την θέλω για να πάω μέχρι το περίπτερο για τσιγάρα.
    Μ' αρέσει που τα καφενεία έχουν γεμίσει άνεργους επιστήμονες με 2 μεταπτυχιακά.Πλέον πας για ουζάκι και αντί για μπάλα συζητάς για μαύρες τρύπες τουλάχιστον..

  13. #58
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Viper4 Προβολή μηνύματος
    Όταν ο άλλος λέει ότι έχει μια κάποια άλλη αδιάβροχη μεμβράνη η μπότα περιμένεις να αντέξει πάνω από 30 δευτερόλεπτα... Δεν την θέλω για να πάω μέχρι το περίπτερο για τσιγάρα.
    Έχεις απόλυτο δίκιο...

    Δεν ξέρω βέβαια αν οι Gore-tex μπότες κάνουν και για γαλότσες αλλά για τη χρήση που αναφέρεις μάλλον είναι μονόδρομος...
    Give me fuel, Give me fire

  14. #59
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    ...

    Δεν ξέρω βέβαια αν οι Gore-tex μπότες κάνουν και για γαλότσες ...
    Όχι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #60
    Member of THE M.R.A.
    Εγγραφή
    22/05/2002
    Μηνύματα
    56
    ΟΥΦΦΦ το διάβασα όλο το κατεβατό μέχρι που δεν ειδα ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ που να συμβαδίζει με τα δίκια του ΠΕΛΑΤΗ!
    Το δίκιο του πελάτη δεν διαχωρίζεται από τη στιγμή που "δεν έδωσε κάτι παραπάνω" για ανώτερης ποιότητας προιόν! Αφου ο πωλητής δεν τον απέτρεψε από την αγορά του ακατάλληλου προιόντος ΑΡΑ ΦΕΡΕΙ ΕΥΘΥΝΗ! Σας μιλάω κάπως .... από περίεργη θέση καθότι Αντιπρόσωπος γνωστής Ιταλικής Φίρμας Μποτών! Στο Εξωτερικό όμως! Προσωπικά εάν για κάποιο λόγο δεν μπορώ να 'καλύψω' τον πελάτη μου ... τον διώχνω - ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΩ .Πιστέψτε με ,κοιμάμαι καλύτερα τα βράδια πράτοντας έτσι! Βέβαια στην ανάλογη περίπτωση των δικών μου προιόντων ΔΕΝ ΚΟΛΩΝΩ να βάλω και σε λεκάνη και σε τουαλέτα και όπου ... για να πίσω τον υποψήφιο αγοραστή! ΑΠΛΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ! Εάν πιστεύεις σε αυτό που εμπορεύεσαι, κάνεις ... που και που και την επίδειξή σου! Στο κάτω κάτω ΟΛΟΙ οφελιμένοι βγαίνουμε από αυτό! Και ένα τελευταίο για τους υπόλοιπους φίλους ... άλλο ΧΥΜΟΣ ΦΥΣΙΚΟΣ - ΑΛΛΟ ΧΥΜΟΣ ΦΡΕΣΚΟΣ , έτσι και άλλο τεχνολογία wateresist άλλο waterPROOF όπως σωστά αναφέρθηκε ! (σ.σ. Μην προσπαθείτε με λίγα λεφτά να σας προσφέρουν Ανώτερη ποιότητα - απλά δεν γίνεται)
    ......

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΖΑΓΟΡΙ
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2005, 10:07
  2. Περίεργο νερό
    από Timberg στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 08:53
  3. Falco Sl1000?sos Sos Sos
    από tzanismille στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 13:52
  4. Στη Δανία όλοι παίρνουν το λεωφορείο!
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 04:57
  5. Προσοχή στο νερό από Ψάρια
    από Polifer στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2004, 15:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF