Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 72

Θέμα: Kατηφόρα με τι ταχύτητα??

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Την δύναμη της συμπίεσης την καταλαβαίνεται πολύ εύκολα χωρίς να βγάλεται κανένα μπουζί αν βρείτε φίλο με enduraki εξοπλισμένο με χειροκίνητο αποσυμπιεστή, κάνει ακριβώς αυτό "σπάει" την συμπίεση για να μπορέσουμε να κατεβάσουμε την μανιβέλα.

    Θυμήθηκα τον Σπυριδόπουλο τώρα που είπαμε για 510 στην εκκίνηση κάποιου Αττικού κάπου το 80 ανεβασμένο σε καφάσι να ρίχνει μανιβελιές για να πάρει μπροστά το θηρίο, είχαν φύγει 3 ζευγάρια πριν τα καταφέρει.

  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Θα επιμείνω γιατί χωρίς ταχύτητα έχουμε μόνο ρουλεμάν, ένα ζευγάρι συνδέσμους και τον 'μισό' συμπλέκτη.

    Ενώ στην άλλη περιπτωση είναι συν όλα τα γραναζάκια του κιβωτίου, αξονες και αξονάκια, μεγάλο γρανάζι + μίζα (γρανάζι+μοτέρ), γρανάζια και ιμάντες προς εκκεντροφόρους, εκκεντροφόροι και βαλβίδες, ο ίδιος ο στροφαλοφόρος και οι εδράσεις του, τα πιστόνια φυσικά (με μπιέλες πείρους κλπ) (και ό,τι άλλο ξεχνάω ) Έχει μπολικο ψωμί. Οι τριβές χωρίς ταχύτητα είναι -προφανώς- αμελητέες μπροστά σε αυτό.
    Χωρίς ταχύτητα έχουμε ΜΟΝΟ ρουλεμάν (τροχών, μπιλιοφόρων, διαφορικού, δευτερεύοντα άξονα μετάδοσης) και τριβές μεταξύ γραναζιών και αξόνων-τσιμουχών. Ούτε μισό, ούτε 1/4, ούτε 1/8, ούτε 1/16 συμπλέκτη... Με περίπου 10Nm ροπή τα γυρίζεις μια χαρά όλα αυτά...

    Με ταχύτητα έχουμε όλατα παραπάνω+τη συμπίεσγη του μοτέρ+έξτρα τριβή μεταξύ των γραναζιών πρωτεύοντα-δευτερεύοντα άξονα. Ούτε μίζες, ούτε μανιβέλες, ούτε airstart ούτε τίποτα άλλο. Εκεί χρειάζεσαι κανα 15Nm + την ροπή που προκύπτει αν πολλαπλασιάσεις τη μέση ενεργό πίεση (όταν ο κινητήτας γυρίζει χωρίς ανάφλεξη - motored BMEP) επι τον κυβισμό του κινητήρα.

    Σημείωση: ΠΑΝΤΑ σε κατηφόρα 1η και σε ανηφόρα όπισθεν!!!
    Λόγω του οτι ποτέ ο χρονισμός των βαλβίδων δεν είναι συμμετρικός, οι βαλβίδες εισαγωγής ανοίγουν νωρίτερα αν στρέψεις το μοτέρ αντίστροφα από την κανονική φορά απ' ότι ανοίγουν οι βαλβίδες εξαγωγής όταν γυρίζεις τον κινητήρα κανονικά. Με άλλα λόγια, λόγω χρονισμού των βαλβίδων, επιτυγχάνεται μεγαλύτερη πίεση για να φρενάρει τα πιστόνια όταν ο κινητήρας γυρίζει κανονικά.
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  3. #48
    ThE ArT oF DowNLoAdinG Το avatar του/της crazykiller
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    218
    Θα συμφωνήσω με τα παιδιά που λένε πως είναι η συμπίεση αυτή που δυσκολεύει το όχημα να κινηθεί.

    Για να πειστεί και όποιος νομίζει πως πρωτεύοντα ρόλο παίζει η τριβή μπορέι να κάνει το εξής πείραμα:

    Να δοκιμάσει να σπρώξει ένα αμάξι (ας είναι και λίγο κατηφόρα για να είναι πιο εύκολο) με 5η, και μετά με 1η. Θα βρει μεγάλη διαφορά.
    LeT ThE GooD TiMeS RoLL

  4. #49
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αφού άνοιξα το θέμα να δώσω και τη δική μου απάντηση. Απ όταν ξεκίνησα να οδηγώ το αμάξι η πρώτη ερώτηση που έκανα στον πατέρα μου ήταν τι ταχύτητα βάζεις στην κατηφόρα κλπ
    Ο μπαμπάς επαγγελμάτιας οδηγός με πολλά χρόνια στο τιμόνι και αρκετά σχολεία πάνω στη δουλειά του(αναγκαστικά διότι δεν μπορούσε να πηγαίνει εξωτερικό). Η απάντηση που μου έδωσε ήταν ότι βάζουμε πρώτη !!!Μου εξήγησε γιατί αλλά φυσικά δεν θυμάμαι :rotflmao: :rotflmao:

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  5. #50
    περαν του γεγονοτος οτι η συμπιεση ειναι αυτη που λειτουργει ως φρενο στις περι ων ο λογος περιπτωσεις που συζητηθηκαν,το ηθικο διδαγμα του thread εχει ως εξης...

    οταν ρωταει κατι απλο ενα κοριτσακι με αθωο υφος με το καλημερα εχουμε τσιμπησει 100 αγορακια και κοιταμε πιο θα κατουρησει μακρυτερα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  6. #51
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    περαν του γεγονοτος οτι η συμπιεση ειναι αυτη που λειτουργει ως φρενο στις περι ων ο λογος περιπτωσεις που συζητηθηκαν,το ηθικο διδαγμα του thread εχει ως εξης...

    οταν ρωταει κατι απλο ενα κοριτσακι με αθωο υφος με το καλημερα εχουμε τσιμπησει 100 αγορακια και κοιταμε πιο θα κατουρησει μακρυτερα...
    Ποιό είναι το κοριτσάκι που το είδες??
    Όπως λένε όλοι είμαι αλήτισσα μηχανόβια,καμικάζι τσαντάκιας

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  7. #52
    οταν βουτας τσαντες αληττισα καμικαζι μηχανοβια,να φροντιζεις να μην φορας χαμηλοκαβαλο διοτι παιζει να σε αναγνωρισουν απο το στρινγκ...

    υ.γ.ευχομαι να το δεις πριν φαει antispamming ....
    frankly my dear, i dont give a damn...

  8. #53
    γιατι........ Το avatar του/της bartlal
    Εγγραφή
    24/06/2004
    Μηνύματα
    3.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    οταν βουτας τσαντες αληττισα καμικαζι μηχανοβια,να φροντιζεις να μην φορας χαμηλοκαβαλο διοτι παιζει να σε αναγνωρισουν απο το στρινγκ...

    υ.γ.ευχομαι να το δεις πριν φαει antispamming ....
    να δω την latris να βουταει τσαντες απο γιαγιαδες και να τρεχει μετα σουχα και δεν θελω τιποτα αλλο απο αυτο τον κοσμο!!!!


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    :a29: just ME, MYself & Bart . + _ :a29:
    :-Q
    H κλίκα μου!!!

  9. #54
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Εγω την παρακαλάω να μας κάνει μια σούζα τοσο καιρό και δεν.... Αλλα βγήκαμε Off πάλι, αφήστε ρε παιδιά το θέμα αυτούσιο.... αν και εδώ πιστεύω ότι φταίει αυτή η Λάτρης... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.995
    Σούζα στην ανηφόρα με ποια ταχύτητα κάνουμε;

    :rotflmao: :rotflmao:

    Το 'σωσα;

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Σούζα στην ανηφόρα με ποια ταχύτητα κάνουμε;

    :rotflmao: :rotflmao:

    Το 'σωσα;
    Όχι δεν το έσωσες

    το ερώτημα ήταν για κατηφόρα

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    αφηρεμένο παιδί

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #57
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657


    Τώρα εδώ ΤΙ να κόψεις και ΤΙ να αφήσεις ???

    Έφυγε για Οδήγηση - Tips & Tricks
    (ας κάνει άλλος την βρωμοδουλειά...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #58
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Τώρα εδώ ΤΙ να κόψεις και ΤΙ να αφήσεις ???

    Έφυγε για Οδήγηση - Tips & Tricks
    (ας κάνει άλλος την βρωμοδουλειά...)

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    Kαι έπεσε μια "ανησυχία"


    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  14. #59
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Νομίζω ξεφυγαμε του θέματος του θρεντ! !

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  15. #60
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Είχε θέμα το θρεντ;
    Πότε;

    Γω πάντως, βάζω πάντα πρώτη και χειρόφρενο. Μέχρι τώρα δεν έχω παρκάρει ποτέ σε τόσο αισχρά κεκλιμένο δρόμο ώστε να με ανησυχήσει η επιλογή σχέσης. Αν τύχει και είναι τόσο ζόρικα τα πράματα θεωρώ ότι είναι απλούστερο και πρακτικότερο να βάλω κανα εμπόδιο στις ρόδες ή να τις στρίψω.

    Να ψάχνω στο google για να δω ποιά κιβώτια έχουν κοντύτερη πρώτη από την όπισθεν ώστε να στηρίξω μια ιδέα μου φαίνεται τραβηγμένο... και γιά να μου φαίνεται εμένα τραβηγμένο σημαίνει ότι είναι πολύ τραβηγμένο γιατί συνήθως οι άλλοι με κακοχαρακτηρίζουν ότι γω υπεραναλύω τα πάντα...

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Με τι μέσο θα πάτε σπίτι σας
    από Tigas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2005, 16:29
  2. Οδήγηση με πρώτη ταχύτητα
    από Cpt. Haddock στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 12:17
  3. Με τι μπορεί ο νους να ταξιδέψει !!!
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2005, 16:10
  4. Περίεργος θόρυβος με πρώτη ταχύτητα
    από xtapodias στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 13:36
  5. Με τι ασχολείστε?
    από superfour στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/01/2004, 12:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF