Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 63

Θέμα: Κλοπή μπροστινού τμήματος μηχανής

  1. #46
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    Τελικά διαφωνούμε για να συμφωνούμε? Ίσως μπορεί! Όπως έχεις αναφέρει ήδη η αυτοπροστασία είναι μία και συγκεκριμένη που έχει να κάνει με την ανθρώπινη ζωή, όπου και να βρίσκεται. Αυτό υπόκειται σε συγκεκριμένη ογκωδέστατη νομοθεσία. Τα υπόλοιπα είναι προστασία της κινητής και ακίνητης περιουσίας, ένα άλλο κεφάλαιο αυτό στη νομοθεσία.

    Τώρα ως προς τον φίλο σου ο οποίος νόμιμα κατείχε όπλο με το συγκεκριμένο πυρομαχικό της Fedderal είναι απαγορευμένο ξεκάθαρα "ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ.2168. Ρύθμιση θεμάτων που αφορούν όπλα, πυρομαχικά, εκρηκτικές ύλες, εκρηκτικούς
    μηχανισμούς και άλλες διατάξεις." μαζί με τις μεταγενέστερες προσθήκες του ορίζουν ξεκάθαρα ότι τα πυρομαχικά τύπου HP (Hollow Point) απαγορεύονται ξεκάθαρα και δεν διαχωρίζονται σε αμυντικά ή άλλα πυρομαχικά.

    Όπως βλέπεις είμαι σαφής, συγκεκριμένος και με στοιχεία, ειλικρινά βλέπω να ανοίγει πολύ η συγκεκριμένη συζήτηση μιας και μπαίνουν και άλλα θέματα μέσα.
    Ας μείνουμε στο θέμα αυτοπροστασία και μόνο.
    1. Το περιστατικό έγινε πριν την εφαρμογή του νόμου, όπως τροποποιήθηκε με την διυπουργική απόφαση που είχε την συγκεκριμένη διάταξη που αναφέρεις, λάθος μου που δεν το ανέφερα.

    2. Αυτοπροστασια για περιουσία κινητή ή/και μη; Ε τα προφανή, δεν ξέρω δλδ γιατί θα πρέπει να τα λέμε συνέχεια. Αν αφήνεις το μηχανάκι σου πχ να είναι προσβάσιμο σε όλους, παιζει να στο φάνε. Αν στο σπίτι σου έχει πόρτα απο καπλαμά, ε θα στην σπάσουν κάποτε. Κλπ
    2. Αυτοπροστασία στην προσωπικής ασφάλεια: Ε μπορεί ο καθένας να μάθει να αμύνεται (και πότε να μην το κάνει). Δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο να έχουμε απο ένα όργανο ο καθένας μας από δίπλα. Αν θα έπρεπε να γίνει πιο αποτεσματική και λοιπά, ναι, θα μπορούσε αν ήθελαν.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    1. Το περιστατικό έγινε πριν την εφαρμογή του νόμου, όπως τροποποιήθηκε με την διυπουργική απόφαση που είχε την συγκεκριμένη διάταξη που αναφέρεις, λάθος μου που δεν το ανέφερα.

    2. Αυτοπροστασια για περιουσία κινητή ή/και μη; Ε τα προφανή, δεν ξέρω δλδ γιατί θα πρέπει να τα λέμε συνέχεια. Αν αφήνεις το μηχανάκι σου πχ να είναι προσβάσιμο σε όλους, παιζει να στο φάνε. Αν στο σπίτι σου έχει πόρτα απο καπλαμά, ε θα στην σπάσουν κάποτε. Κλπ
    2. Αυτοπροστασία στην προσωπικής ασφάλεια: Ε μπορεί ο καθένας να μάθει να αμύνεται (και πότε να μην το κάνει). Δεν γίνεται πουθενά στον κόσμο να έχουμε απο ένα όργανο ο καθένας μας από δίπλα. Αν θα έπρεπε να γίνει πιο αποτεσματική και λοιπά, ναι, θα μπορούσε αν ήθελαν.

    1. Εφαρμογή έγινε από της 3 Σεπτεμβρίου του 1993. Δεν εμπίπτει καμία Κ.Υ.Α. επ' αυτού του θέματος. Περί σκοπευτικών θεμάτων υπάρχουν Κ.Υ.Α.
    2. Προστασία κινητής - ακίνητης μην το μπερδεύεις με την αυτοπροστασία. Είναι διαφορετικά πράγματα.
    3. Εδώ μπαίνουμε στο ζουμί της υπόθεσης περί αυτοπροστασίας. Μιλάμε πλέον για την προσωπική ασφάλεια μας και μόνο. Πως λοιπόν θα καταφέρουμε το ποθούμενο αφού όπως πολύ σωστά λες "δεν γίνεται να έχουμε ένα όργανο της τάξης δίπλα μας" και να προσθέσω εγώ 24/24/365?
    Δώσε λύσεις στο θέμα προσωπική ασφάλεια - αυτοπροστασία κάτω από την ομπρέλα του νόμου που θα μου αναφέρεις. Σε διαβεβαιώ ότι θα δυσκολευτείς πολύ σε αυτό το κομμάτι και εμπίπτει στους ειδικούς νομικούς. Αν μπορείς να το κάνεις θα χαρώ πολύ να το δω τόσο εκλαϊκευμένο και κατανοητό.
    Άστο βαθαίνει πολύ το θέμα και ίσως καλύτερα είναι να ανοίξουμε αυτή την κουβέντα σε καμιά ταβέρνα, σε καμιά χαμενιάδα που πραγματικά εντυπωσιάστηκα.
    Θα ήθελα όμως να κρατήσεις το εξής, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω σε καμία περίπτωση, με το απλό λαϊκό μας απόφθεγμα "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις".
    Mil. Spec.

  3. #48
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kons Προβολή μηνύματος
    1. Εφαρμογή έγινε από της 3 Σεπτεμβρίου του 1993. Δεν εμπίπτει καμία Κ.Υ.Α. επ' αυτού του θέματος. Περί σκοπευτικών θεμάτων υπάρχουν Κ.Υ.Α.
    2. Προστασία κινητής - ακίνητης μην το μπερδεύεις με την αυτοπροστασία. Είναι διαφορετικά πράγματα.
    3. Εδώ μπαίνουμε στο ζουμί της υπόθεσης περί αυτοπροστασίας. Μιλάμε πλέον για την προσωπική ασφάλεια μας και μόνο. Πως λοιπόν θα καταφέρουμε το ποθούμενο αφού όπως πολύ σωστά λες "δεν γίνεται να έχουμε ένα όργανο της τάξης δίπλα μας" και να προσθέσω εγώ 24/24/365?
    Δώσε λύσεις στο θέμα προσωπική ασφάλεια - αυτοπροστασία κάτω από την ομπρέλα του νόμου που θα μου αναφέρεις. Σε διαβεβαιώ ότι θα δυσκολευτείς πολύ σε αυτό το κομμάτι και εμπίπτει στους ειδικούς νομικούς. Αν μπορείς να το κάνεις θα χαρώ πολύ να το δω τόσο εκλαϊκευμένο και κατανοητό.
    Άστο βαθαίνει πολύ το θέμα και ίσως καλύτερα είναι να ανοίξουμε αυτή την κουβέντα σε καμιά ταβέρνα, σε καμιά χαμενιάδα που πραγματικά εντυπωσιάστηκα.
    Θα ήθελα όμως να κρατήσεις το εξής, χωρίς να θέλω να σε προσβάλω σε καμία περίπτωση, με το απλό λαϊκό μας απόφθεγμα "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις".
    Νομιζα ότι μιλάμε κυρίως για την κινητή περιουσία, μιας και το μισο μηχανάκι του έφαγαν του ανθρώπου (κι εμένα ολόκληρο το 2007).
    Επίσης, το γεγονός έγινε το 98-99, δεν θυμάμαι ακριβώς, γερνάω κιόλας. Αλλά η αγορά τους έγινε νόμιμα, άρα; Μπλέξιμο (όπως και πολλά άλλα).

    Για τα υπόλοιπα, να τα πουμε/πιούμε κάποια φορά.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Νομιζα ότι μιλάμε κυρίως για την κινητή περιουσία, μιας και το μισο μηχανάκι του έφαγαν του ανθρώπου (κι εμένα ολόκληρο το 2007).

    Για τα υπόλοιπα, να τα πουμε/πιούμε κάποια φορά.
    Mil. Spec.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    δεν θυμάμαι ακριβώς, γερνάω κιόλας. .
    Τώρα ξέρεις πως την πάτησες ε;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #51
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Τώρα ξέρεις πως την πάτησες ε;
    Δεν ήμουν εγώ
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Αραγε να ειναι νομιμα στην Ελλαδα ?

    Έχουν και ωραίο όνομα τα άτιμα...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Dragon_breath_100_feat_of_fire_ammo.jpg‎  

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Αραγε να ειναι νομιμα στην Ελλαδα ?

    Έχουν και ωραίο όνομα τα άτιμα...
    Άστο το τι είναι νόμιμο εδώ....απλά είμαστε για γέλια. Από την φτωχή μου εμπειρία σε σχέση με αυτά που έχω βιώσει στο εξωτερικό νιώθω ότι ο τόπος μας είναι σαν το γαλατικό χωριό του Αστερίξ και Οβελίξ. Μόνο που είναι με την αρνητική έννοια μόνο του, όπως και οι κάτοικοι του.
    Mil. Spec.

  9. #54
    Φρέσκο, μια ιδέα που καταλήγουν οι μηχανές μας και τα κομμάτια τους:

    http://www.bikerspirit.net/main/epis...es-synergeioy/

    Στην αποθήκη τους βρέθηκαν επτά (7) φαλτσέτες. Οπότε ακόμα και να χτυπήσει ο συναγερμός, τον ακούσεις και κατέβεις, θα έχεις να αντιμετωπίσεις τουλάχιστον έναν που θα λύνει τη μηχανή, τουλάχιστον άλλον έναν που κρατάει τσίλιες και μπορεί να μην τον δεις εσύ. Επιπλέον, αυτός που σου λύνει την μηχανή κρατάει πάνω του κατσαβίδι και πιθανόν έχει εύκαιρη φαλτσέτα ή οτιδήποτε άλλο. Σε κάθε περίπτωση είσαι σε μειονεκτική θέση.
    Τελευταία τροποποίηση από jent; 23/02/2018 στις 10:18.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jent Προβολή μηνύματος
    Φρέσκο, μια ιδέα που καταλήγουν οι μηχανές μας και τα κομμάτια τους:

    http://www.bikerspirit.net/main/epis...es-synergeioy/

    Στην αποθήκη τους βρέθηκαν επτά (7) φαλτσέτες. Οπότε ακόμα και να χτυπήσει ο συναγερμός, τον ακούσεις και κατέβεις, θα έχεις να αντιμετωπίσεις τουλάχιστον έναν που θα λύνει τη μηχανή, τουλάχιστον άλλον έναν που κρατάει τσίλιες και μπορεί να μην τον δεις εσύ. Επιπλέον, αυτός που σου λύνει την μηχανή κρατάει πάνω του κατσαβίδι και πιθανόν έχει εύκαιρη φαλτσέτα ή οτιδήποτε άλλο. Σε κάθε περίπτωση είσαι σε μειονεκτική θέση.
    προφανώς δεν ειναι για μαγκιές η υπόθεση. του φοβιτσιάρη η μάνα δεν έκλαψε ποτε.

    αυτά καταλήγουν "μεταχειρισμένα" ανταλλακτικά. ευτυχώς που ειχαν και ναρκωτικά και θα τους ρίξουν και κάτι παραπάνω απο ενα χάδι.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Εμμμ ειπαμε....Dragons Breath !!!

    "...εγω κύριε Διοικητα, ενα θορυβο ακουσα κατω στην πυλωτη, πηγα να δω, και ειδα ενα ατομο να αυτοπυρπολειται...."

    Ουτε σκαγια....ουτε καλυκες.

  12. #57
    αχαχαχαχαχαχαα

    Γι' αυτό μιλάμε;

    http://static.dudeiwantthat.com//img...rick-24078.jpg

    Ζόρικο.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Εμμμ ειπαμε....Dragons Breath !!!

    "...εγω κύριε Διοικητα, ενα θορυβο ακουσα κατω στην πυλωτη, πηγα να δω, και ειδα ενα ατομο να αυτοπυρπολειται...."

    Ουτε σκαγια....ουτε καλυκες.
    Τι ντράγκον μπρεθ, εγώ αυτά τα έκανα από μικρός με έναν αναπτήρα και την λακ της μάνας
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  14. #59
    Πρέπει να ομολογήσεις, όμως, ότι σου δίνει πλεονέκτημα λόγω απόστασης το dragon breath. Μεγάλη υπόθεση το timeline.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.989
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jent Προβολή μηνύματος
    Πρέπει να ομολογήσεις, όμως, ότι σου δίνει πλεονέκτημα λόγω απόστασης το dragon breath. Μεγάλη υπόθεση το timeline.
    https://www.youtube.com/watch?v=MnA9yyE2ma8

    https://www.youtube.com/watch?v=RP4FjODPDFA

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Κλοπη μηχανής
    από uberalles στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2012, 14:46
  2. κλοπη μηχανης
    από Forward8bft στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2012, 02:28
  3. Κλοπή μηχανής και αντίδραση
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2010, 18:47
  4. Κλοπή μηχανής ΧΤ600 Motard 2003
    από xt600md στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2010, 18:10
  5. Κλοπη μηχανης CB 400
    από giorgosstamatis στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2007, 18:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF