Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 124

Θέμα: srx6 - Tuono 0-1

  1. #46
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592
    βυρωνα............



    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  2. #47
    Αμελές μέλος Το avatar του/της Alki_Viades
    Εγγραφή
    12/05/2003
    Μηνύματα
    414
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Πότε είπαν βρε Alki διαφορετικά πράγματα στο CSS? Μπαίνεις με την φόρα που μπορείς να μπεις. Αυτό που χαρακτήρισε ως μέγιστη μαλακία ο ΘΧ είναι ο όρος "φορτίζω το μπροστινό μου" . Όταν μπορεσει κάποιος να μάθει και να βγάζει τις στροφές με counter steering μετακινεί τα σημάδια του πιο βαθειά.
    Όντως το CSS με την αγωνιστική οδήγηση διαφέρει. Αν δεις που είναι οι λαστιχιές στα Μέγαρα παίρνεις μια ιδέα πόσο διαφορετικές είναι οι γραμμές τους.

    Μπαίνεις με φόρα σημαίνει αυτό που λέει η λέξη. Αν ξέρεις πως μπαίνεις σε μια στροφή (στην είσοδο) με 50 χλμ πχ. δοκιμάζεις με λίγο παραπάνω. Με 5 ας πούμε και σιγά σιγά ανεβάζεις. Τα λάστιχα έχουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από εμας.
    Αν μπεις με μεγαλύτερη φόρα σωστά θα βγεις και με μεγαλύτερη ταχύτητα, αποφεύγοντας το πρόωρο άνοιγμα του γκαζιού.

    Ο Keith Code χαρακτηριστικα αναφερει "η καλυτερη γραμμη ειναι αυτη που μπορεις να ανοιξεις το γκαζι το νωριτερο δυνατο", πραγμα που ειναι ευκολο να εφαρμοσεις στο δρομο οπου δεν σε νοιαζουν οι απολυτοι χρονοι αλλα στην πιστα υπαρχουν χιλιοι αλλοι παραγοντες που θα επηρεασουν τις γραμμες σου και το που/ποσο θα ανοιξεις το γκαζι.

    Τεσπα, το κεφαλαιο πιστα ειναι ενα μαυρο κουτι για μενα μεχρι στιγμης, χρειαζομαι πολλες ωρες εξοικειωσης και το οτι ολα τα td ειναι τεταρτες δε βοηθαει γαμω τη π#@$@να μου! :a37:

  3. #48
    περαστικα βρε Βυρωνα... σε ελεγχωμενο περιβαλλον να'ναι κι ας γινονται τα γλιστρηματα...


    μονο να μαθουμε μπορουμε!


    απο πιέσεις τι είχες;



  4. #49
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
    Τι να πω. Δεν σε κατάλαβα ομολογώ. Μπορεί να έχεις βαρεθεί να βλέπεις χαμηλόροπα, αλλά τα περισσότερα μηχανάκια που τσακίζονται δεν είναι χαμηλόροπα. Ι4 είναι. Οπότε ?
    Δεν με κατάλαβες γιατί δεν με διάβασες ίσως καλά.. εγώ μίλησα για γκάζι χαμηλά και απότομα, οπότε τι μου λες εσύ για Ι4, V2 kai triple....? Δεν είμαι υπεύθυνος για την αποκριση του γκαζιού στην κάθε εταιρία, ο αναβάτης όμως είναι...

    Η σημείωση μου ειναι η εξής. Εχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια να παλεύουνε με λάθος τεχνική και γραμμές με μόνο σύμμαχο το γκάζι. Το γκάζι δεν ειναι και ο καλύτερος μας σύμμαχος, ετσι δεν είναι? Συνήθως τα χαμηλοροπα Street μηχανάκια δεν έχουν το στήσιμο/βαρος αν θες και την απαραίτητη ποιότητα γκαζιού για φόρα κλπ κλπ με αποτέλεσμα να χαροπαλεύουνε να "ακολουθήσουνε" μονο με το γκάζι τους. Μονο αυτό είπα.... αν θέλετε να διαβάζετε ότι γουσταρετε δικό σας θέμα.... αλλά αυτή είναι η αλήθεια.... τα SS i4και ότι αλλο θες ΕΧΟΥΝ και το απαραίτητο στήσιμο εκτός απο γκάζι
    Ban 'em all

  5. #50
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    απο πιέσεις τι είχες;
    31/30 και είχα κάνει ήδη ένα session. Ημουν περιπου στην μέση του 2ου, επομένως δεν φταίνε τα λάστιχα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    Δεν με κατάλαβες γιατί δεν με διάβασες ίσως καλά..
    Η σημείωση μου ειναι η εξής. Εχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια να παλεύουνε με λάθος τεχνική και γραμμές με μόνο σύμμαχο το γκάζι. Το γκάζι δεν ειναι και ο καλύτερος μας σύμμαχος, ετσι δεν είναι? Συνήθως τα χαμηλοροπα Street μηχανάκια δεν έχουν το στήσιμο/βαρος αν θες και την απαραίτητη ποιότητα γκαζιού για φόρα κλπ κλπ με αποτέλεσμα να χαροπαλεύουνε να "ακολουθήσουνε" μονο με το γκάζι τους. Μονο αυτό είπα.... αν θέλετε να διαβάζετε ότι γουσταρετε δικό σας θέμα.... αλλά αυτή είναι η αλήθεια.... τα SS i4και ότι αλλο θες ΕΧΟΥΝ και το απαραίτητο στήσιμο εκτός απο γκάζι
    Ισως να μην σε κατάλαβα καλά, αλλά απ΄το μηνυμα σου αυτό που βγαίνει είναι ο΄τι οι αναβάτες κανουν λάθη. Τωρα το ότι σε λάθος γραμμές και τεχνική το χαμηλόροπο μπορεί να μην συγχωρέσει καθώς κατεβάζει πιο γρήγορα κιλά ροπής στο άνοιγμα προφανώς είναι σωστό και λογικό, αλλά τα λάθη είναι του αναβάτη. Το Highside ή το lowside ο αναβάτης με κακή τεχνική θα το φάει είτε με χαμηλόροπο είτε με υψηλόροπο (sic) μόλις σταματήσει να γυρίζει για την πλάκα του και αρχίζει να κοιτάει τα χρονόμετρα.

    Διαφωνώ πως το στησιμο ΕΧΕΙ να κάνει με το είδος του κινητήρα. Και το 999 και το 1098 και ένα Mille έχουν εξίσου καλό στήσιμο με ένα SS.
    Ο Μπουστας (συγκρινουμε τους χρόνους του και με τι τα πέτυχε και όχι φυσικά τις ικανότητες του με τις δικές μας ) και στα Μέγαρα και στις Σέρρες τα καλύτερα γύρολόγια τα έκανε φέτος με το 1098, καταρρίπτοντας τα δικά του που είχαν γίνει πριν λίγα χρόνια με Mille.

    Την κακή εμπειρία που είχα την έγραψα (και δεν την απέκρυψα όπως γίνεται κατά κόρον κυρίως απ΄τους αναβάτες street) προκειμένου να βγει κανένα χρήσιμο συμπέρασμα και για μενα και για όσους γουστάρουν να μπαινουν σε πίστα. Αν σε τσαντίζει η κουβέντα, δεν υπάρχει λογος ούτε να διαβάζεις ούτε και να γράφεις.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #51
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Δεν τσαντίζομαι και μαγκια σου να παραδέχεσαι τα λάθη σου...
    αλλά....
    το ξαναλέω, πολλά παιδιά με τέτοιου είδους μηχανάκια, τα οποία προορίζονται για τον δρόμο, (τα 999 και 1098 einai SS ετσι?), ανακαλύπτουν την πίστα ας πουμε και το θέμα μας είναι ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ.... αυτό δεν καταλαβαίνετε, ότι θέλει μια ιδιαίτερη μεταχείριση το πράγμα. Αντί να αντισταθμίσουν τα πράγματα, πάνε να ακολουθήσουν τα κ5.... καταλαβες... αυτό ειναι το κακό... με το απλόχερα χαμηλό γκάζι.

    Τεσπα δεν το συνεχίζω...
    Ban 'em all

  7. #52
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    Δεν τσαντίζομαι και μαγκια σου να παραδέχεσαι τα λάθη σου...
    αλλά....
    το ξαναλέω, πολλά παιδιά με τέτοιου είδους μηχανάκια, τα οποία προορίζονται για τον δρόμο, (τα 999 και 1098 einai SS ετσι?), ανακαλύπτουν την πίστα ας πουμε και το θέμα μας είναι ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ.... αυτό δεν καταλαβαίνετε, ότι θέλει μια ιδιαίτερη μεταχείριση το πράγμα. Αντί να αντισταθμίσουν τα πράγματα, πάνε να ακολουθήσουν τα κ5.... καταλαβες... αυτό ειναι το κακό... με το απλόχερα χαμηλό γκάζι.

    Τεσπα δεν το συνεχίζω...
    Συνέχισε το βρε stabak. Κουβέντα κάνουμε. Πρέπει να κάνω μεταγραφή τον dimdoc για να βγεί μια διαμάχη της προκοπήςί?

    Αφήσες απ΄έξω το Mille και δεν θα του αρέσει, όυτε και μένα...

    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    22
    Δεν ξέρω πόσο βοηθάει στην κουβέντα, αλλά είχα παρόμοια εμπειρία στις σερρες, προσπαθώντας μα μείνω μπροστά από τον φίλο μου και γνωστό εδω airzizel ή fazerakis, καρύδωνα το γκάζι στο sv1000 μου έως ότου έγινα superman στην κ12. Σίγουρα για μένα ένα v2 1000 το οποίο δεν είναι ss μπορεί σε συνδυασμό με οδηγικό λάθος να σε δαγκώσει! αυτό ισχύει βέβαια γενικά αλλά εδώ ίσως παραπάνω. Που είναι ο π@υστης που μου έλεγε ότι οι σερρες δεν γλιστράνε με τίποτα και τον πιστεψα!

  9. #54
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak

    το ξαναλέω, πολλά παιδιά με τέτοιου είδους μηχανάκια, τα οποία προορίζονται για τον δρόμο, (τα 999 και 1098 einai SS ετσι?), ανακαλύπτουν την πίστα ας πουμε και το θέμα μας είναι ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ.... αυτό δεν καταλαβαίνετε, ότι θέλει μια ιδιαίτερη μεταχείριση το πράγμα. Αντί να αντισταθμίσουν τα πράγματα, πάνε να ακολουθήσουν τα κ5.... καταλαβες... αυτό ειναι το κακό... με το απλόχερα χαμηλό γκάζι.

    ???? νομίζω από την προσωπική μου εμπειρία και φίλων αγωνιζόμενων ότι τα 4κύλινδρα είναι πολυπρωταθλητές των hi, και σαφώς είναι πιό ωφέλιμη η ισχύ στην πίστα των μεγάρων ενός
    V2 από ένα 1000 4 κύλινδρο


  10. #55
    Να σας προσέχετε Το avatar του/της nktR
    Εγγραφή
    27/03/2004
    Μηνύματα
    1.894
    Αρχικά δημιουργήθηκε από v2power
    Δεν ξέρω πόσο βοηθάει στην κουβέντα, αλλά είχα παρόμοια εμπειρία στις σερρες, προσπαθώντας μα μείνω μπροστά από τον φίλο μου και γνωστό εδω airzizel ή fazerakis, καρύδωνα το γκάζι στο sv1000 μου έως ότου έγινα superman στην κ12. Σίγουρα για μένα ένα v2 1000 το οποίο δεν είναι ss μπορεί σε συνδυασμό με οδηγικό λάθος να σε δαγκώσει! αυτό ισχύει βέβαια γενικά αλλά εδώ ίσως παραπάνω. Που είναι ο π@υστης που μου έλεγε ότι οι σερρες δεν γλιστράνε με τίποτα και τον πιστεψα!
    μιλάμε για ss μοτό ή γενικώς για V2 ? γιατί το SV δεν είναι για τρελές χούφτες στο γκάζι: αναρτήσεις, πλαίσιο, γεωμετρία, λάστιχα γόμες κλπ

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    22
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
    μιλάμε για ss μοτό ή γενικώς για V2 ? γιατί το SV δεν είναι για τρελές χούφτες στο γκάζι: αναρτήσεις, πλαίσιο, γεωμετρία, λάστιχα γόμες κλπ
    Πιο πολύ το αναφέρω ως γεγονός το οποίο θα προστεθεί ως στοιχείο στην κουβέντα, με λίγα λογια συνυγορώ στο ότι ένα v2 με την αμεσότητα που κατεβάζει την δύναμη και εφόσον δεν είναι το πιο στημένο μηχανακι του κόσμου μπορεί να δαγκώσει πιο έυκολα από ενα αντίστοιχο ι4 ας πούμε ένα Z1000 ή ένα φαζερ 1000, δηλαδή παρόμοιας φιλοσοφίας.

  12. #57
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Δεν ειναι θέμα διάταξης και ποσότητας των κιλυνδρων αλλα απόδοσης της δυναμης....

    Αν λέω αν, δεν είσαι τόσο εμπειρος, και μου κατεβάζεις 2α στην 8 στην πάχη μπαίνοντας αργά (με χαμηλότατες στροφές εννοώ ανάλογα τον κινητήρα) και προσπαθησεις να 'ανοίξεις' μετά να ακολουθήσεις κάποιον ή ένα τέμπο ας πουμε...

    πως να το πω ΠΑΣ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ
    Ban 'em all

  13. #58
    Το High δεν το έφαγα με 2α. Γενικότερα το Tuono γυρίζει πιο γρήγορα και με σημαντικότα λιγότερη φθορά στα λάστιχα με 3η. Όλη την πίστα την γυρίζω με 3η εκτός της ευθείας που ανέβαζα σε 4η.

    Το κατέβασμα σε 2α και γκάζι δεν προσφέρει τίποτα άλλο εκτός από πάντες και σούζες. (Προσωπική μου άποψη πάντα ή τουλάχιστον έτσι είναι το δικό μου στυλ)

    Και το απόλυτο highside. Δεν νομίζω ότι έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο.

    http://www.youtube.com/watch?v=G0k3jid2tTk
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #59
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Πολύ καλό βίντεο και μάλιστα η αργή κίνηση δείχνει ξεκάθαρα το πως και γιατί σε πετάει η μηχανή από πάνω της.

  15. #60
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
    Δεν ειναι θέμα διάταξης και ποσότητας των κιλυνδρων αλλα απόδοσης της δυναμης....

    Αν λέω αν, δεν είσαι τόσο εμπειρος, και μου κατεβάζεις 2α στην 8 στην πάχη μπαίνοντας αργά (με χαμηλότατες στροφές εννοώ ανάλογα τον κινητήρα) και προσπαθησεις να 'ανοίξεις' μετά να ακολουθήσεις κάποιον ή ένα τέμπο ας πουμε...

    πως να το πω ΠΑΣ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ
    Έτσι ακριβώς.... Και στις Σέρρες το ίδιο έγινε σε μένα με 2α στην 12 και καρύδι το γκάζι στην έξοδο.... ευτυχώς χωρίς απρόοπτα, κυρίως λόγω ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ, πλάτους πίστας και καλού δρόμου διαφυγής (τα σπαρτά δλδ)
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Rsv Tuono Fighter!!
    από DUKASII στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 13:22
  2. Πωλειται Aprilia Tuono 1000r '04
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 23:48
  3. Aprilia RSV 1000 Mille Tuono
    από Avapxia στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 00:49
  4. Aprilia Tuono 1000r
    από Zanzibar στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2004, 15:32
  5. aprillia tuono fighter experts!
    από picramenos στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 16:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF