Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 66

Θέμα: Tdm 850 99''

  1. #46
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    20
    Γεια σας.Σορρυ για το ασχετο της κουβεντας αλλα μηπως ξερει κανεις να μου πει τι διαφορες εχει ενα TDM 850 του '98 απο ενα του '00?Σκεφτομαι να αγορασω ενα κ βρηκα αυτα τα 2 στην ιδια τιμη αλλα το '98αρι με εξτρα ενω του '00 γυμνο.Παιζει ρολο τοσο η χρονολογια?Ακομα του '00 εχει πανω απο 100.000 χλμ ενω το 98αρι σχεδον τα μισα.Ποιο απο τα 2 αξιζει περισοτερο?Σε τι κατασταση ειναι δεν ξερω ακομα,αυριο θα τα δω κ τα 2,αλλα λενε οτι ειναι σε αριστη κατασταση. Γι'αυτο ζηταω την συμβουλη σας κ παρ'οτι διαβαζω απο το πρωι διαφορα φορυμ δεν εχω βρει απαντηση στο ερωτημα μου κ χρειαζομαι μια αμεση απαντηση.Παρακαλω βοηθηστε με...

  2. #47
    BANDITΑΚΙΑΣ
    Εγγραφή
    13/08/2006
    Μηνύματα
    132
    Πόσα ζητάνε φιλε? Δεν ειμαι 100% σιγουρος θα σου το πούνε άλλοι για τις διαφορές που πρέπει να είναι ελάχιστες. Πάντως αν η μία είχει 100.000 κμ αφισέτην. Θα μπλέξεις αργά η γρήγορα. Εδώ αμάξι παίρνεις και άν έχει τόσα κμ το θεωρείς παλιό. Όσο συντηρημένη και να σου λένε ότι είναι τόσα χιλιόμετρα και χωρίς κανένα εξρά. Εγώ δεν θα το σκευτόμουν καθόλου.
    πρώιν banditakias νην V-STROMAKIAS

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    20
    2400 ζητανε κ οι 2 φιλε.Του ειπα οτι ειναι πολλα τα χλμ κ οτι εχω βρει παλαιοτερες με λιγοτερα κ μου ειπε οτι δυσκολο να ειναι απειραχτα τα κοντερ σε αυτη την χρονολογια.Εδω που τα λεμε δεν εχει κ αδικο.Ενα που ειδα προχτες ηταν χρεπι κ ελεγε 49000 χλμ του '98 κ κουνησα το κυμπι που γυρνανε τα χλμ πισω κ κουνιοταν ολοκληρο μαζι με τα συνολικα χλμ.Τελος παντων,τωρα φευγω να την δω κ μετα καπακι παω να δω την αλλη.Παντως ακομα περιμενω τις συμβουλες σας κ μολις γυρισω θα σας πω τι ειδα να μου πειτε πιο εμπεριστατωμενες γνωμες.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Προσεχε φιλαρακο....
    Το '99 εγιναν αρκετες αλλαγες στο 850.
    Δηλ.απο 99 και μετα βελτιωθηκαν πολλα πραγματα που δεν ειναι ορατα επιφανειακα.
    Καρμπυρατερ BDSR , TPS και διαφορα μικροπραγματα μηχανικα.
    Να φανταστεις οτι τυπωθηκε και συμπληρωματικο Servιce Manual για το 99 και μετα.


  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2008
    Μηνύματα
    23
    Από 99 και μετά λέει στους αριθμούς πλαισίου 4ΤΧ πριν το 99 TRX. Επίσης από 99 και μετά έχει στο καντράν ηλεκτρονική ένδειξη των χλμ Για μένα πάρε από '99 και μετά αλλά όχι και με 100.000 χλμ είναι πάρα πολλά. Σίγουρα βρίσκεις με 50 - 60
    Varadero MK1

  6. #51
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    20
    Λοιπον παιδια...τις ειδα κ τις 2 κ να τι ειδα με το απειρο ματι μου:
    Η του '00 ηταν σχετικα καλη,ξαναβαμμενη,αλλα ειδα λαδια στην μια μπροστινη μπουκαλα της αναρτησης κ εκανε ενα θορυβο η καμπανα στην εκκινιση.Τα λαστιχα ηταν καινουρια.Στην οδηγηση ηταν καλη αλλα στις λακουβες κ οχι στις εντονες,ακουγοταν ενα φυσιμα στην αναρτηση μπροστα κ κατι χτυπαγε στο τιμονι.Eixe εξατμισεις δεν θυμαμαι μαρκα αλλα ηταν τριγωνικες κ ομορφες κ καναν κ ομορφο θορυβο κ φωτα xenon τα οποια ομως η μεγαλη σκαλα ανοιξε μετα απο 2-3 ξερογκαζιες κ οχι μολις πατησε τον διακοπτη.105.000χλμ οπως προειπα.Αυτα με την του 2000.
    Η του '98 ηταν πιο προσεγμενη,ειχε εξτρα βαλιτσα,κουκουλα,2 κλειδαριες,bagster(αυτο το ειχε κ η του '00)καινουρια λαστιχα,καινουρια μαγουλα γιατι ειχαν γραντζουνιστει ειπε οπως κ τα πλαστικα στο ταμπλω που εφαπτουν τα μαγουλα ηταν κ αυτα καινουρια.Στην οδηγηση δεν ακουσα κατι περιεργο κ ηταν καλη(συμφωνα παντα με την δικια μου εμπειρια που περιοριζεται στα 3 χρονια οδηγηση μοτο κ κανενα απο αυτα TDM).Τα χλμ σε αυτη ειναι 54.000.
    Αυτα.Κ οι 2 ειναι στα 2400 ευρω.μου αρεσε πιο πολυ η 98αρα αλλα κ αυτο που ειπε ο φιλος PortisHead για τις χρονολογιες με προβληματισε.Βεβαια βρηκα σε εναν μαντρα κ μια του '00 αλλα στις 2800 ευρω.Ειναι μεγαλη η διαφορα κ ξερω οτι θα στριμωχτω αλλα ...
    Αυτα.Ακουω γνωμες κ αποψεις κ πιστεψτε με ,ειστε οι μονοι που εχω να εμπιστευτω κ ετσι θα μετρησουν πολυ στην τελικη μου αποφαση.Ευχαριστω.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasm
    Από 99 και μετά λέει στους αριθμούς πλαισίου 4ΤΧ πριν το 99 TRX. Επίσης από 99 και μετά έχει στο καντράν ηλεκτρονική ένδειξη των χλμ Για μένα πάρε από '99 και μετά αλλά όχι και με 100.000 χλμ είναι πάρα πολλά. Σίγουρα βρίσκεις με 50 - 60
    Νομιζω φιλε μου οτι η ηλεκτρονική ένδειξη των χλμ ειναι απο το 2000 κ μετα κ οχι απο το '99.Δεν ειμαι κ σιγουρος αλλα ειναι χρησιμο να ξερουμε την σωστη απαντηση οποτε οποιος ξερει σιγουρα ας πει.

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2008
    Μηνύματα
    23
    Του ' 99 είναι το δικό μου και έχει ηλεκτρονική ένδειξη των χλμ.
    Varadero MK1

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    20
    Α μαλιστα.Να κ κατι καινουριο.Αν την πουλας μεχρι 2400 εδω ειμαστε... Χωρις πλακα τωρα.Παιδες τι λετε,θα πει κανεις καμια γνωμη?

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    To οτι ειναι πιο συγχρονο τεχνολογικα το '00 δεν εχει να λεει κατι αμα ηταν τοσο χρέπι.
    Ξεχνα το.
    Οσο για το '98αρι...ουτε εκει τα ακουω ρόδινα τα πραματα.
    Εγω θα σου προτεινα να κανεις λίγο υπομονη στο ψαξιμο...να μην βιαστεις...και να χτυπήσεις ενα καλο καθαρο και ταξιδιαρικο 850.
    Γιατι δεν περνας και μια βολτα απο το www.tdmhellas.gr και βαλε μια αγγελια ζήτησης.

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    To οτι ειναι πιο συγχρονο τεχνολογικα το '00 δεν εχει να λεει κατι αμα ηταν τοσο χρέπι.
    Ξεχνα το.
    Οσο για το '98αρι...ουτε εκει τα ακουω ρόδινα τα πραματα.
    Εγω θα σου προτεινα να κανεις λίγο υπομονη στο ψαξιμο...να μην βιαστεις...και να χτυπήσεις ενα καλο καθαρο και ταξιδιαρικο 850.
    Γιατι δεν περνας και μια βολτα απο το www.tdmhellas.gr και βαλε μια αγγελια ζήτησης.
    Καταρχην να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου.Τωρα το 98αρι γιατι λες οτι δεν ακουγεται ροδινο?Στα λευτα του απ'οτι εψαξα δεν βρηκα κατι καλυτερο.Οπως ειπα κ πριν δεν διαφωνω με κανεναν,εξαλλου μπηκα εδω για να συζητησω με πιο εμπειρους σε θεματα μοτο,αλλα θα ηθελα να μου εξηγησεις γιατι αποριπτεις την 98αρα?Μηπως αν του ελεγα να ριξει λιγο ακομα την τιμη να αξιζε τον κοπο η να την αφησω τελειως?
    Οσο για το TDM HELLAS εχω κανει ηδη αιτηση εγγραφης αλλα ακομα δεν μου εχουν στειλει το mail ενεργοποιησης εδω κ 4 μερες με αποτελεσμα να μην μπορω να δωσω καμια αγγαλια.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maevius
    Καταρχην να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου.Τωρα το 98αρι γιατι λες οτι δεν ακουγεται ροδινο?Στα λευτα του απ'οτι εψαξα δεν βρηκα κατι καλυτερο.Οπως ειπα κ πριν δεν διαφωνω με κανεναν,εξαλλου μπηκα εδω για να συζητησω με πιο εμπειρους σε θεματα μοτο,αλλα θα ηθελα να μου εξηγησεις γιατι αποριπτεις την 98αρα?Μηπως αν του ελεγα να ριξει λιγο ακομα την τιμη να αξιζε τον κοπο η να την αφησω τελειως?
    Οσο για το TDM HELLAS εχω κανει ηδη αιτηση εγγραφης αλλα ακομα δεν μου εχουν στειλει το mail ενεργοποιησης εδω κ 4 μερες με αποτελεσμα να μην μπορω να δωσω καμια αγγαλια.
    Κοιτα να δεις.
    Ολα τα 850...αλλο περισσοτερο...κιαλλο λιγοτερο....καιγανε λαδακι.
    Οχι καποιο σημαντικο προβλημα...εκ κατασκευης ετσι ηταν.
    Οσοι ξεραν αυτο το κουσουρι της και το προσεχαν το μηχανακι τους (εγω το εδωσα με 90.000 απροβληματιστα εντελως χιλιομετρα) δεν αντιμετωπισαν ποτε κανενα προβλημα.

    Τωρα εσυ πως το βλεπεις ?
    Ενα μηχανακι....11 ετων....με το κατασκευαστικο ψεγαδι που σου λεω....χωρις να ξερεις καν το ιστορικο του (ποιος το ειχε,αν το προσεχε κλπ κλπ) ....οσο και να στο δινει.....εσυ το βλεπεις αγορα "κελεπουρι" ?

    Προσωπικη γνωμη (και να φανταστεις οτι τα γουσταρω τρελλα τα TDM) ή κοιτα για κατι αλλο εφοσον τα χρηματα ειναι αυτα που διαθετεις....ή αν επιμενεις σε TDM 850 ψαξτο πολυ καλα.
    Τουλαχιστον να εχεις μια καλη εικονα του ιστορικου του.

    Απο τη λεσχη πουληθηκαν αρκετα 850....που τα ξεραμε απ οτην 1η μερα τους.
    Γιαυτο σου λεω.
    Κανε υπομονη και ψαξε.



  13. #58
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead


    Απο τη λεσχη πουληθηκαν αρκετα 850....που τα ξεραμε απ οτην 1η μερα τους.
    Γιαυτο σου λεω.
    Κανε υπομονη και ψαξε.


    Τωρα δεν δινετε κανενα που να το ξερετε?Παρασκευη φευγω με αδεια κ το θελω μεχρι τοτε.Αν παρω του 98 (λεμε τωρα)κ βγαλει προβλημα συνεπεια της απροσεξιας με τα λαδια,ποσο κοστιζει μια τετοια επισκευη?Αν ξερεις.Η ακομα κ του 2000 για να φτιαξω την μια τσιμουχα απο την μπροστινη αναρτηση κ την καμπανα που κανει θορυβο κατα την εκκινηση ειναι μεγαλο το κοστος?γιατι αυτα ειναι τα βασικα προβληματα που εντοπισα εγω.Αλλα ειναι κ πολλα τα χλμ.αρτα ακυρο αυτο.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.481
    Αρχικά δημιουργήθηκε από maevius
    Τωρα δεν δινετε κανενα που να το ξερετε?Παρασκευη φευγω με αδεια κ το θελω μεχρι τοτε.Αν παρω του 98 (λεμε τωρα)κ βγαλει προβλημα συνεπεια της απροσεξιας με τα λαδια,ποσο κοστιζει μια τετοια επισκευη?Αν ξερεις.Η ακομα κ του 2000 για να φτιαξω την μια τσιμουχα απο την μπροστινη αναρτηση κ την καμπανα που κανει θορυβο κατα την εκκινηση ειναι μεγαλο το κοστος?γιατι αυτα ειναι τα βασικα προβληματα που εντοπισα εγω.Αλλα ειναι κ πολλα τα χλμ.αρτα ακυρο αυτο.
    Και θες μεσα σε 3 μερες να κανεις επιλογη μηχανης και να φυγεις ταξιδι ?
    Ο θεος να σε φωτισει


    Υ.Γ.
    Θα κοιταξω αν πουλιεται τπτ

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
    Και θες μεσα σε 3 μερες να κανεις επιλογη μηχανης και να φυγεις ταξιδι ?
    Ο θεος να σε φωτισει


    Υ.Γ.
    Θα κοιταξω αν πουλιεται τπτ
    Μα ο Θεος ειμαι φιλε μου... :rotflmao:
    Να σαι καλα κ σε ευχαριστω για ολα.Κ αν παρω τελικα κ οταν γυρισω απο διακοπες κερναω κ καφεδακι

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF