Σελίδα 41 από 137 ΠρώτοΠρώτο ... 3136373839404142434445465191 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 601 έως 615 από 2046

Θέμα: Habemus Papam

  1. #601
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Συμφέρον και μένος μαζί. Αντιφατικό ή μΕ φαίνεται έτσι;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Τώρα αν αυτό είναι αφορμή να εκφραστεί το μένος των "προλετάριων", βαράτε ελεύθερα.
    Μένος για τις απόψεις μου, γιαυτό και το "βαράτε".

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    εδιτ: η κρίση φυσικά έπληξε κυρίως τους "προλετάριους" γιατί όσοι έμειναν χωρίς δουλειά αυτομάτως μετετράπησαν σε άστεγους ή πεινώντες μελλοντικούς άστεγους αφού χωρίς δουλειά δεν μπορούν να συντηρηθούν με κανέναν τρόπο. Οι μεσαίοι είναι οι επόμενοι που πέφτουν σιγά σιγά.
    Οι προλετάριοι έμειναν χωρίς δουλειά γιατί πρώτη απαξιώθηκε η ιδιοκτησία αλλά και η εργοδοσία η οποία τους την παρέχει, τουτέστιν η επόμενη τάξη.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  2. #602
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Μένος για τις απόψεις μου, γιαυτό και το "βαράτε".



    Οι προλετάριοι έμειναν χωρίς δουλειά γιατί πρώτη απαξιώθηκε η ιδιοκτησία αλλά και η εργοδοσία η οποία τους την παρέχει, τουτέστιν η επόμενη τάξη.
    Για το πρώτο που λες δεν έχω άποψη (μάλλον δεν μου φαίνονται και κουλές οι απόψεις σου)

    Οι προλετάριοι δεν εξαρτώνται από την αξία της ιδιοκτησίας αλλά από την ικανότητα των ανώτερων στρωμάτων να τους παρέχουν εργασία.
    Αν απαξιωθεί πχ το σπίτι μου δεν χάνει αυτομάτως ένας εργάτης την δουλειά του, εγώ χάνω από την περιουσία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να απασχολώ εργατικό δυναμικό στην επιχείρησή μου.
    Αν σταματήσω να μπορώ να είμαι εργοδότης, τότε χάνει ο εργάτης-προλετάριος άμεσα γιατί έχει μόνο τον μισθό του.
    Σταματώντας να είμαι εργοδότης θα χάσω και εγώ, αλλά όχι σε πρώτο χρόνο.

    Βέβαια για την Αλέκα και τον Δημητράκη ο εργοδότης είναι και ταξικός εχθρός που πρέπει να τον τσακίσει ο εργάτης και τα γενικότερα λαϊκά στρώματα, οπότε τουλάχιστον τώρα που έγινε αυτό που ευχόντουσαν και επιθυμούσαν τόσα χρόνια, ελπίζω εκεί στο Perissos Fortress να είναι χαρούμενοι και να κάνουν ένα παρτάκι με γνήσιο ρώσικο χαβιάρι και βότκα. Ο Αντώνης ήταν πολύ φίλος τους τελικά

  3. #603
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Οι προλετάριοι δεν εξαρτώνται από την αξία της ιδιοκτησίας αλλά από την ικανότητα των ανώτερων στρωμάτων να τους παρέχουν εργασία.
    Αν απαξιωθεί πχ το σπίτι μου δεν χάνει αυτομάτως ένας εργάτης την δουλειά του, εγώ χάνω από την περιουσία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να απασχολώ εργατικό δυναμικό στην επιχείρησή μου.
    Δεν γνωρίζω την κύρια ενασχόλησή σου, αλλά πιθανόν από επαγγελματική διαστροφή ( με την καλή έννοια ) επικεντρώνεις την ιδιοκτησία στο real estate. Ιδιοκτησία ως όρος του δικαίου αναφέρεται στην κυριότητα, το απόλυτο δικαίωμα στην χρήση και εκμετάλλευση ενός πράγματος.

    Καταληκτικά, ιδιοκτησία είναι και η επιχείρηση που ενώ έκανε κύκλο εργασιών πολλαπλάσιο του σημερινού σήμερα υπολειτουργεί με συνεπακόλουθο την απόλυση αριθμού εργαζομένων.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  4. #604
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αν απαξιωθεί πχ το σπίτι μου δεν χάνει αυτομάτως ένας εργάτης την δουλειά του, εγώ χάνω από την περιουσία μου, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορώ να απασχολώ εργατικό δυναμικό στην επιχείρησή μου.
    Αν απαξιωθεί το σπίτι σου, στην προσπάθειά σου να ανακτησεις τα απαξιωθέντα "μετακυλιοντας" τη χασουρα της απαξιωσης του όποιου περιουσιακου σου στοιχειου προς τον ευκολο στοχο - τον εργατη δηλαδη, ένας ή και περισσοτεροι εργατες της επιχειρησης σου ειναι πιθανον να :

    - αναγκαστουν να δεχτουν μία (γενναία) μειωση μισθου

    - χασουν τη δουλεια τους επιβαρυνομενοι οι εναπομειναντες εργατες (με τον ιδιο μισθο φυσικα) τη δουλεια των απολυθεντων.

    Εννοειται οτι οι δυσαρεστες αυτες ενεργειες γινονται για την βιωσιμοτητα της επιχειρησης και σε καμία περιπτωση για τη μη μειωση του πλουτου σου

    Κανονικα τα πραγματα θα επρεπε να ειναι οπως τα λες εσυ (βλεπε quote σου). Στην (ελληνικη) πραγματικοτητα ομως..


  5. #605
    Ναι δεν είχα σκεφτεί ένα εργοστάσιο σαν "ιδιοκτησία" όπως το περιγράφεις, γιατί ναι μεν έχει "ιδιοκτήτη" σπάνια αυτός είναι φυσικό πρόσωπο πιά (άλλη προσωπική διαστροφή αυτή).
    Νομίζω ότι λογιστικά αυτό που λες ονομάζεται "αξία καθαρής θέσης" της επιχείρησης αλλά πιθανώς ο καβαμαν να ξέρει καλύτερα λόγω επαγγέλματος.
    Η διαφωνία (ή η αντίρρηση αν προτιμάς) είναι ότι απαξιώνοντας μια επιχείρηση πλήττεις τον όποιο ιδιοκτήτη, αλλά ας πούμε μειώνοντας το μέγεθος ή κλείνοντας μιά επιχείρηση ο εργάτης μένει άμεσα χωρίς μισθό και άρα πτωχεύει, ο εργοδότης θα επιβιώσει με μειωμένο κύκλο εργασιών και μέγεθος επιχείρησης ή θα πτωχεύσει επίσης σε δεύτερο χρόνο αν υποθέσουμε ότι είχε αυτήν και μόνο την πηγή εσόδων η οποία έπαψε να υπάρχει. Οι "προλετάριοι" πέφτουν στο μηδέν άμεσα και χωρίς μαξιλάρι, οι μεσαίοι πέφτουν στο μηδέν πιο αργά (όχι πάντα, συνήθως). Βέβαια οι "προλετάριοι" σε μιά χώρα με ποσοστά ιδιοκατοίκησης 90% δεν είναι πολλοί και εκεί πόνταραν οι εμπνευστές του ΕΝΦΙΑ με όσα ονόματα έχει αλλάξει ως σήμερα, γιατί τον "προλετάριο" ως έχοντα μόνο το σαρκίο του και τον όποιο μισθό του δεν μπορείς να τον υπερφορολογήσεις γιατί θα σου πει ουκ αν λάβεις. Τον μεσαίο μπορείς να κανονίσεις το φορολογικό ώστε να του πάρεις ότι έχει (μετατρέποντάς τον σε προλετάριο) εκμεταλλευόμενος τον φόβο του να μην γίνει προλετάριος, πράγμα το οποίο συστηματικά έγινε τα τελευταία χρόνια. Και επειδή στην χώρα μας τάξη "προλετάριων" δεν υπήρξε εδώ και καιρό γιατί όλοι είχαν ένα "κεραμίδι" κάπου (πλην οικονομικών μεταναστών οι οποίοι όμως έχουν πιά ακίνητη περιουσία σε ικανό ποσοστό) η επανάσταση των όσων πραγματικά δεν έχουν τι να χάσουν θ'αργήσει ή δεν θα γίνει.

    Πάντως το πείραμα της ΕΕ που μας θέλει να βρεθούμε όλοι σε προλεταριακό καθεστώς και κατά συνέπεια στο "έλεος" αυτού του 5% που λέγεται ότι έχει τον πλούτο όλης της χώρας, θα έχει ενδιαφέρον για τους μελλοντικούς οικονομολόγους. Ελπίζω να μην το ζήσουμε κιόλας.

  6. #606
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Eγω ειμαι τρολεταριος!
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Eγω ειμαι τρολεταριος!
    καλά εσύ έχεις χόντα και μονοκύλινδρο, τα λόγια είναι περιττά.

  8. #608
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ο εργάτης μένει άμεσα χωρίς μισθό και άρα πτωχεύει, ο εργοδότης θα επιβιώσει με μειωμένο κύκλο εργασιών και μέγεθος επιχείρησης ή θα πτωχεύσει επίσης σε δεύτερο χρόνο
    Ο εργάτης φτωχός ήταν και πριν.
    Άρα μάλλον δεν μιλάς για φτωχούς αλλά για εξαθλιωμένους.
    Οι εξαθλιωμένοι στις μεγάλες πόλεις υπήρχαν και πριν την κρίση και πριν το ΔΝΤ...
    Η φτωχοποίηση της μεσαίας τάξης απλώς αυξάνει τον αριθμό των φτωχών, έτσι για να καταλαβαινόμαστε.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  9. #609
    Να γιατί δεν γούσταρα ποτέ και δεν θα γουστάρω ποτέ το ΚΚΕ. (δεν σε τοποθετώ απαραίτητα εκεί, απλά μου το θυμίζεις σαν τρόπο σκέψης/λόγο και μπορεί να μην έχεις καμμία σχέση, δεν με ενδιαφέρει κιόλας δηλαδή, κουβέντα να γίνεται)
    Όλα είναι θεωρία και όλα σοφιστικά έρχονται στο "πάρε Ριζοσπάστη να μορφωθείς και μετά τσάκισε το κεφάλαιο τον ταξικό εχθρό"

    Τελικά την παράταση την πήραμε; Με το σπαμ, το μαγείρεμα και κάτι επεισόδια από σειρές που είχα μείνει πίσω, δεν το πρόλαβα αυτό.

  10. #610
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Να γιατί δεν γούσταρα ποτέ και δεν θα γουστάρω ποτέ το ΚΚΕ. (δεν σε τοποθετώ απαραίτητα εκεί, απλά μου το θυμίζεις σαν τρόπο σκέψης/λόγο )
    κοίτα να δεις εκεί, που μέχρι πριν μερικά ποστ ήθελα να σου προτείνω να με κάνεις και like! :rotflmao:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    μάλλον δεν μου φαίνονται και κουλές οι απόψεις σου
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  11. #611
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Αν κάποιος έχει 30 στρέμματα στην Ομόνοια, χωρίς άλλο εισόδημα, και δεν μπορεί να τα εκμεταλλευτεί γιατί δεν πουλιούνται ή δεν νοικιάζονται και παραλληλα πρεπει να πληρώσει το χαράτσι (ΕΝΦΙΑ/ΦΜΑΠ/Whatever), αυτός είναι φτωχός ή πλουσιος;
    Πλουσιο θεωρει η κοινωνια αυτον που εχει την τσεπη γεματη.Στην συγκεκριμενη περιπτωση και με τα σημερινα δεδομενα θα ελεγα οτι ειναι φτωχος.

    Φυσικα παρομοιο προβλημα ειχε και ο παγΚαλος.Ειχε καμμια 20αρια ακινητα και δεν μπορουσε να πληρωσει τα χαρατσια του.Μαλλον ομως ανηκει στη κατηγορια αυτων που εχουνε και λεφτα,αλλα ξερουνε πως να τα κρυψουνε.

  12. #612
    Πάνο και ο Βωβός μόνιμα υπό καθεστώς κατάσχεσης είναι για διάφορα χρέη, αλλά φτωχό δεν τον λες επ' ουδενί.
    Περιουσιακά στοιχεία ατομικά μάλλον δεν έχει, οπότε σαν φυσικό πρόσωπο μάλλον δικαιούται κοινωνικού τιμολογίου ΔΕΗ, επιδομάτων απορίας κλπ κλπ κλπ


    Διάβασα ότι οι Γερμανοί μας τρολάρουν και λένε ότι η πρόταση της Ελληνικής κυβέρνησης είναι δούρειος ίππος για ανυπακοή στο μνημόνιο. Ε πιά... Αυτό δεν είναι το νόημα βρε Σόιμπλε;

  13. #613
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Γι αυτο ρε εβαλα και τις δυο περιπτωσεις.Θα πω φτωχο τον Παγκαλο?

  14. #614
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Την ελληνική πρόταση λέει το νετ, την απορριψαν οι Γερμανοί, αλλά θα συζητηθεί στο αυριανό γιουρογκρουπ

  15. #615
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Την ελληνική πρόταση λέει το νετ, την απορριψαν οι Γερμανοί, αλλά θα συζητηθεί στο αυριανό γιουρογκρουπ
    Αρχηγου παροντος, πασα αρχη παυσατω.....



    εντιτ X 2: το πληκτρολογιο δεν επρεπε να εχει πιει μπυρα....
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

Παρόμοια θέματα

  1. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF