Σελίδα 42 από 352 ΠρώτοΠρώτο ... 3237383940414243444546475292142 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 5276

Θέμα: Κορωνοϊός...

  1. #616
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Εγώ δεν αγνοώ τα δεδομένα ξέρω ότι δεν υπάρχουν δεδομένα

    Κι εγώ οσμίζομαι ότι δεν διαβάζεις καν τι σου γράφω και καλά κάνεις και σταματάς γιατί
    ο μονολογός σου είναι κουραστικός και.... αντιδιαλεκτικός.
    Την υποτίμηση προς το πρόσωπο μου
    επειδή δεν συμφωνώ με τα αυθαίρετα συμπεράσματα σου (πήγαμε καλά)
    σου την επιστέφω

    Εγώ λοιπόν οσμίζομαι κρατική προπαγάνδα (κοπής Νδ) οπότε σταματάω
    Ελπίζω το και εύχομαι το μνημόνιο να μην σε (μας) πάρει σβάρνα
    δεδομένα υπάρχουν και εσύ θεωρείς ότι δεν υπάρχουν
    όλος ο πλανήτης βγάζει συνεχώς νέα και όλοι προσαρμόζονται αλλά εσύ θεωρείς ότι δεν υπάρχουν

    και για να καταλάβω απο το ένα άκρο "δεν υπάρχει ο ιός" εσύ έχεις φτάσει στο άλλο "ο ιός είναι παντού και έχει σκοτώσει πολλούς αλλά το κρύβουν" ???

    Τα συμπεράσματα που λες δεν είναι δικά μου αλλά μεγάλων ειδησεογραφικών καναλιών ανα τον κόσμο!!!
    ένα αποτέλεσμα του γκουγκλ τυχαίο
    https://euobserver.com/opinion/148397

    Εσύ διαφωνείς λοιπόν με όλον τον πλανήτη και αγνοείς τα δεδομένα αλλά εγώ κουράζω!!!!


    Και τέλος μου λές και για προπαγάνδα! Φυσικό είναι να το πιστεύεις βέβαια αφού ισχύει η παραπάνω πρόταση!
    ΝΔ δεν έχω ψηφίσει ποτέ και διαβάζω για τα εκτρώματα που περνάνε συνεχώς μέχρι τώρα.
    Άλλο το ένα και άλλο το άλλο όμως.
    1 (covid) ή και 2 (μεταναστευτικό αν και με περίεργες μεθόδους) πράγματα απο τα 1000 που έχουν κάνει τα έκαναν σωστά.

    Το μνημόνιο θα έρθει δυστυχώς και δυστυχώς θα βρούν πάτημα να περάσουν και άλλα δικά τους. Άλλο αυτό όμως!!!

  2. #617
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Λογικά δεν έχεις παιδιά, αν είχες, θα έβαζες να κοινωνήσει το παιδί σου αμέσως μετά μετάληψη κάποιου με covid-19/σύφιλλη/κλπ;
    Δυστυχώς για εμένα (είμαι σίγουρος πως αυτό μεταφράζεται σε ευτυχώς για μερικούς ) δεν έχω παιδιά , αν είχα δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα , ειλικρινά.
    Μπορώ να μιλήσω για εμένα μόνο και ναι φυσικά και θα Κοινωνούσα αν είμουν άξιος και μετά από λεπρό. Το πραγματικό πρόβλημα έρχεται όταν Κοινωνήσεις αναξίως αλλά που να εξηγώ τώρα ...


    Άντε ρίξτε γιαούρτια τώρα

  3. #618
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε ακόμα για την ίδια κυβέρνηση που έστειλε τον κόσμο σπίτια τους, έκλεισε μαγαζιά, κατέστρεψε κόσμο για 2 μήνες, αλλά αφήνει παπάδες εντελώς ανενόχλητους να κάνουν τη δουλειά τους κανονικά υποστηρίζοντας ότι τους προστατεύει το άγιο πνεύμα και να απαγορεύουν στον κόσμο να φοράει μάσκες στις εκκλησίες; Μμμ. Οκ.

    Αν γνωρίζεις πόσο δύσκολο είναι να τα βάλει κανείς με την εκκλησία δεν θα το έγραφες καν αυτό.
    Χρόνια τώρα το ίδιο πρόβλημα.

  4. #619
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Είναι δύσκολο (αδύνατο) να μεταφέρω όλη τη Πίστη μου σε 2 γραμμές . Όταν υπάρχει Θεία Χάρη (μη μου ζητήσεις να εξηγήσω τι είναι αυτό.. δεν φτάνει ένα βιβλίο) κανένας "φυσικός" νόμος δεν ισχύει.
    Πιστεύω ότι μεταδίδεται ιός μέσα στις εκκλησίες αν δεν υπάρχει Θεία Χάρη, πιστεύω επίσης στο Θεοσύστατο μυστήριο της Θείας Κοινωνίας και στην μετουσίωση του άρτου και του οίνου σε Σώμα και Αίμα Χριστού με ότι αυτό συνεπάγεται.
    Βρε δεν έχει σημασία η πίστη σου, ούτε περιμένουμε να εξηγήσεις τίποτα. Δύο απλές ερωτήσεις ήταν.

    Η απάντησή σου, όμως, είναι μια μη-απάντηση που δικαιολογεί τα πάντα, αφού δε δικαιολογεί τίποτα ουσιαστικά, και είναι τυπικό όπλο στο τσεπάκι των χριστιανών. "Όταν δουλεύει, είναι ο θεός, όταν δε δουλεύει, είναι ο άνθρωπος". Όταν ο παπάς τελεί κάποιο μυστήριο, φιλανθρωπεί, βοηθάει αστέγους είναι άγιος και άξιος εκπρόσωπος της εκκλησίας και της πίστης και ξέρω γω τι, αλλά όταν βιάζει το 7χρονο αγοράκι, είναι άνθρωπος με τις αδυναμίες του.

    Δηλαδή ένας ιός, γενικά, δε μεταδίδεται μέσα στον χώρο μιας εκκλησίας, αλλά αν μεταδοθεί (που είναι σίγουρο, γιατί οι ιοί μεταδίδονται, αυτό κάνουν), το "ρίχνουμε" στο ότι δεν υπάρχει "θεία χάρη". Εντάξει!

    Ε, λοιπόν, να λίγες ενδεικτικές περιπτώσεις όπου απουσίαζε η θεία χάρη:

    https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6920e2.htm

    https://www.nytimes.com/2020/07/08/u...outbreaks.html

    https://www.bbc.com/news/world-us-canada-52157824

    Ένα δείγμα, να περνάει η ώρα: "Among 92 attendees at a rural Arkansas church during March 6–11, 35 (38%) developed laboratory-confirmed COVID-19, and three persons died. Highest attack rates were in persons aged 19–64 years (59%) and ≥65 years (50%). An additional 26 cases linked to the church occurred in the community, including one death."

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Αν γνωρίζεις πόσο δύσκολο είναι να τα βάλει κανείς με την εκκλησία δεν θα το έγραφες καν αυτό.
    Χρόνια τώρα το ίδιο πρόβλημα.
    Ποτέ κανείς δε θα τα βάλει με την εκκλησία στην ΟΥΓΚάντα. Γι'αυτό είμαστε μονίμως δεκαετίες πίσω στα πάντα.
    Life begins at 45°.

  5. #620
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς για εμένα (είμαι σίγουρος πως αυτό μεταφράζεται σε ευτυχώς για μερικούς ) δεν έχω παιδιά , αν είχα δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα , ειλικρινά.
    Μπορώ να μιλήσω για εμένα μόνο και ναι φυσικά και θα Κοινωνούσα αν είμουν άξιος και μετά από λεπρό. Το πραγματικό πρόβλημα έρχεται όταν Κοινωνήσεις αναξίως αλλά που να εξηγώ τώρα ...


    Άντε ρίξτε γιαούρτια τώρα
    Δεν θα διαφωνήσω εγώ με αυτό που πιστεύεις εσύ αλλά σκέψου ότι αν πχ κολλήσεις κάτι δεν θα πάς στην εκκλησία να σε γιατρέψει η πίστη αλλά στους γιατρούς με την επιστήμη τους η οποία ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ότι ο ιός μεταφέρεται με το κουτάλι.
    Καταλαβαίνω και σέβομαι την πίστη του καθενός αλλά αφού απέχουμε 2000 χρόνια απο τον "θαυματοποιό" και βασιζόμαστε σε >60 γενιές απο τότε για να ξέρουμε τί και πώς ας κρατάμε την πίστη για όσα δεν φτάνει η επιστήμη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Ατομική ευθύνη και τρίχες κατσαρές

    ποιά ήταν η κοινωνική ευθύνη του κράτους όταν άνοιξε τα σύνορα για να μπει το χρήμα των τουριστών; Τα γάμησε όλα 3 μήνες με το λόκνταουν, ανοίγει τα σύνορα - μπάτε σκύλοι αλέστε - και τώρα που αυξάνονται τα κρούσματα (και λογικό είναι) φταίνε οι πολίτες που φάγανε την καραντίνα στη μαπα, ατομικές ευθύνες, μάσκες παντού και πάντα κι ένα κάρο μαλακίες.
    Όταν έκλεισε τα σύνορα είχε κάποια δεδομένα. βλ. Ιταλία
    Τα σύνορα αν μπορούσε δε θα τα άνοιγε ούτε και τώρα.
    Οπότε με τα νέα δεδομένα δίνουν τις νεότερες οδηγίες.

    Αν δεν κάναμε το λοκνταουν λογικά δεν θα μας έστελναν κάν τουρίστες τώρα και θα είχαμε και πολλούς νεκρούς. (δές Ισραήλ)

  6. #621
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος

    Ποτέ κανείς δε θα τα βάλει με την εκκλησία στην ΟΥΓΚάντα. Γι'αυτό είμαστε μονίμως δεκαετίες πίσω στα πάντα.
    Μα γιατί εκπλήσσεται?
    ΟΥΓΚαντιανούς δεν έχει αυτή η χώρα κατα ένα 95-99%?

    Αυτή είναι η Ελλάδα. Και η τάση είναι να χειροτερεύει η κατάσταση.

  7. #622
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Μα γιατί εκπλήσσεται?
    ΟΥΓΚαντιανούς δεν έχει αυτή η χώρα κατα ένα 95-99%?

    Αυτή είναι η Ελλάδα. Και η τάση είναι να χειροτερεύει η κατάσταση.
    Με λίγη τύχη, θα τελούνται πολλά μυστήρια σε όλες τις εκκλησίες της χώρας αυτόν τον καιρό, οπότε θα ξεκαθαρίσει λίγο η φάση.
    Life begins at 45°.

  8. #623
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    669
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Με λίγη τύχη, θα τελούνται πολλά μυστήρια σε όλες τις εκκλησίες της χώρας αυτόν τον καιρό, οπότε θα ξεκαθαρίσει λίγο η φάση.
    Θέλω να συμφωνήσω αλλά δεν είναι σωστό γιατί είμαι καλός άνθρωπος και πιστεύω στο "ότι εύχεσαι σου συμβαίνει"
    Ας κάνουν όμως ότι τους φωτίσει ο Θεός τους

  9. #624
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.088
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #625
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    δεδομένα υπάρχουν και εσύ θεωρείς ότι δεν υπάρχουν
    όλος ο πλανήτης βγάζει συνεχώς νέα και όλοι προσαρμόζονται αλλά εσύ θεωρείς ότι δεν υπάρχουν

    και για να καταλάβω απο το ένα άκρο "δεν υπάρχει ο ιός" εσύ έχεις φτάσει στο άλλο "ο ιός είναι παντού και έχει σκοτώσει πολλούς αλλά το κρύβουν" ???

    Τα συμπεράσματα που λες δεν είναι δικά μου αλλά μεγάλων ειδησεογραφικών καναλιών ανα τον κόσμο!!!
    ένα αποτέλεσμα του γκουγκλ τυχαίο
    https://euobserver.com/opinion/148397

    Εσύ διαφωνείς λοιπόν με όλον τον πλανήτη και αγνοείς τα δεδομένα αλλά εγώ κουράζω!!!!


    Και τέλος μου λές και για προπαγάνδα! Φυσικό είναι να το πιστεύεις βέβαια αφού ισχύει η παραπάνω πρόταση!
    ΝΔ δεν έχω ψηφίσει ποτέ και διαβάζω για τα εκτρώματα που περνάνε συνεχώς μέχρι τώρα.
    Άλλο το ένα και άλλο το άλλο όμως.
    1 (covid) ή και 2 (μεταναστευτικό αν και με περίεργες μεθόδους) πράγματα απο τα 1000 που έχουν κάνει τα έκαναν σωστά.

    Το μνημόνιο θα έρθει δυστυχώς και δυστυχώς θα βρούν πάτημα να περάσουν και άλλα δικά τους. Άλλο αυτό όμως!!!
    Διάβασε πιο προσεκτικά τι γράφω. Δες και το βίντεο -αξίζει πραγματικά -
    Στατιστική η Ελλάδα δεν είχε ούτε θα αποκτήσει ποτέ γιατί απλά η χώρα λειτουργεί
    με λογικές προ-καπιταλισμού
    Το ότι δεν ξέρω τι έγινε εσύ το εκλαμβάνεις με το ένα ή το άλλο άκρο
    οκ τι να πω...

    Ο υπόλοιπος κόσμος λειτούργησε με καπιταλιστική λογική, σαφώς αντιεπιστημονική
    και πλήρωσε το τίμημα.
    Ειδικά η Κίνα η οποία γράφει επικά στ @@ της τα πάντα όλα

    Οικονομικά η Ελλάδα την πλήρωσε πιο βαριά απ όλους
    δεδομένων των λογικών που λέω παραπάνω
    (1οι στην ύφεση)
    Η συνταγή γνωστή του τι θα γίνει και πάντα μονοδιάστατη.
    Η ολιγαρχία δεν πληρώνει ο λογαριασμός στο μλκ
    Δηλαδή σ εμένα
    Πάλι...


    Υπάρχει και ένα ακόμα βιντεάκι Ίσως λίγο ακραίο αλλά που δείχνει
    το πρόβλημα ξεκάθαρα.
    https://www.facebook.com/diamkoutoul...5396929045540/

  11. #626
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Βρε δεν έχει σημασία η πίστη σου, ούτε περιμένουμε να εξηγήσεις τίποτα. Δύο απλές ερωτήσεις ήταν.

    Η απάντησή σου, όμως, είναι μια μη-απάντηση που δικαιολογεί τα πάντα, αφού δε δικαιολογεί τίποτα ουσιαστικά, και είναι τυπικό όπλο στο τσεπάκι των χριστιανών. "Όταν δουλεύει, είναι ο θεός, όταν δε δουλεύει, είναι ο άνθρωπος". Όταν ο παπάς τελεί κάποιο μυστήριο, φιλανθρωπεί, βοηθάει αστέγους είναι άγιος και άξιος εκπρόσωπος της εκκλησίας και της πίστης και ξέρω γω τι, αλλά όταν βιάζει το 7χρονο αγοράκι, είναι άνθρωπος με τις αδυναμίες του.

    Δηλαδή ένας ιός, γενικά, δε μεταδίδεται μέσα στον χώρο μιας εκκλησίας, αλλά αν μεταδοθεί (που είναι σίγουρο, γιατί οι ιοί μεταδίδονται, αυτό κάνουν), το "ρίχνουμε" στο ότι δεν υπάρχει "θεία χάρη". Εντάξει!

    Ε, λοιπόν, να λίγες ενδεικτικές περιπτώσεις όπου απουσίαζε η θεία χάρη:

    https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6920e2.htm

    https://www.nytimes.com/2020/07/08/u...outbreaks.html

    https://www.bbc.com/news/world-us-canada-52157824

    Ένα δείγμα, να περνάει η ώρα: "Among 92 attendees at a rural Arkansas church during March 6–11, 35 (38%) developed laboratory-confirmed COVID-19, and three persons died. Highest attack rates were in persons aged 19–64 years (59%) and ≥65 years (50%). An additional 26 cases linked to the church occurred in the community, including one death."



    Ποτέ κανείς δε θα τα βάλει με την εκκλησία στην ΟΥΓΚάντα. Γι'αυτό είμαστε μονίμως δεκαετίες πίσω στα πάντα.
    Αν κατανοούσες τι σημαίνει Θεία Χάρη και πόσο σπάνια συναντάται στις μέρες μας δεν θα έγραφες όλο αυτό το κείμενο και θα καταλάβαινες αμέσως τι εννοώ . Για αυτό δεν θέλω να απαντάω "απλες" ερωτήσεις που αφορούν ολόκληρη κουβέντα.

    Τα παραδείγματα που έστειλες για μία ακόμη φορά είναι άσχετα απο την Ορθοδοξία.

    Για να μή κάνουμε και αυτό το νήμα Θρησκευτικό, και για να τελειώνω, συνέχισε να τα βάζεις με την εκκλησία και τους πιστούς της αν αυτό δίνει σκοπό στη ζωή σου πρόσεχε όμως να μή γίνεσαι ίδιος με αυτά που κατηγορείς καταπατώντας τις αρχές σου και τα ιδανικά που υπερασπίζεσαι αλλού. Αφού είσαι ωραίο τυπάκι , τί το θές και φανατίζεσαι;

    Τελος πάντων

  12. #627
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Όταν έκλεισε τα σύνορα είχε κάποια δεδομένα. βλ. Ιταλία
    Τα σύνορα αν μπορούσε δε θα τα άνοιγε ούτε και τώρα.
    Οπότε με τα νέα δεδομένα δίνουν τις νεότερες οδηγίες.

    Αν δεν κάναμε το λοκνταουν λογικά δεν θα μας έστελναν κάν τουρίστες τώρα και θα είχαμε και πολλούς νεκρούς. (δές Ισραήλ)
    Ό,τι καλό καταφέραμε, με μεγάλο αναλογικά στον καθένα μας κόστος (οικονομικό και όχι μόνο), πρέπει να διαφυλαχθεί· και όχι να τζογάρει να το γκρεμίσει εν μία νυκτί. Κι η κουτσή Μαρία ξέρει ότι αν ανοίξουν τα σύνορα τα κρούσματα θ αυξηθούν.
    Το καλύτερο θα ήταν τα σύνορα να παραμείνουν κλειστά. Το κράτος όμως θέλει λεφτά, οπότε πρέπει να δουλέψει ο τουρισμός, οπότε ανοίγουμε τα σύνορα φόρα παρτίδα; με ελέγχους θερμοκρασίας στ αεροδρόμια και του κώλου τα 9μερα; Ποιός τον εμπόδισε ας πούμε να κάνει επιλεκτικό άνοιγμα των συνόρων; Πχ Ιταλοί γιόκ.
    Και μετά φταίω εγώ ο ανεύθυνος που φταρνίστηκα ξεχνώντας να βάλω το χέρι μου

  13. #628
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KotsosDR Προβολή μηνύματος
    Τα παραδείγματα που έστειλες για μία ακόμη φορά είναι άσχετα απο την Ορθοδοξία.

    Για να μή κάνουμε και αυτό το νήμα Θρησκευτικό, και για να τελειώνω, συνέχισε να τα βάζεις με την εκκλησία και τους πιστούς της αν αυτό δίνει σκοπό στη ζωή σου πρόσεχε όμως να μή γίνεσαι ίδιος με αυτά που κατηγορείς καταπατώντας τις αρχές σου και τα ιδανικά που υπερασπίζεσαι αλλού. Αφού είσαι ωραίο τυπάκι , τί το θές και φανατίζεσαι;
    Α δεν είχα καταλάβει ότι μόνο ο ορθόδοξος χριστιανισμός προσφέρει θεία χάρη, οι υπόλοιποι κατουράνε στο πηγάδι, με συγχωρείς.

    Δε φανατίζομαι με τίποτα απολύτως. Και σέβομαι την πίστη του καθενός, είναι πραγματικά αναφαίρετο δικαίωμά του. Όσο την κρατάει για τον εαυτό του και δεν υποτιμά τη νοημοσύνη μας.

    Αλλά τα βάζω με τα κακώς κείμενα. Όταν υποστηρίζεις δημοσίως (όχι εσύ ε, γενικά), εν μέσω πανδημίας με πάνω από μισό εκατομμύριο νεκρούς έως τώρα, ότι ένας ιός δε μεταδίδεται σε συγκεκριμένους χώρους και παίρνεις ανθρώπους στον λαιμό σου, πρέπει να πάψεις με κάθε τρόπο. Επειδή, δυστυχώς, υπάρχουν αφελείς άνθρωποι εκεί έξω που θα σε πιστέψουν. Και έχουν παιδιά και γονείς και συγγενείς και παππούδες. Δε με ενδιαφέρει αν είσαι παπάς, υπουργός, ο Elon Musk ή ο Γκάντι, ειλικρινά. Απλά σκάσε (ξανά, όχι εσύ ).

    Κατά τ'άλλα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Ό,τι καλό καταφέραμε, με μεγάλο αναλογικά στον καθένα μας κόστος (οικονομικό και όχι μόνο), πρέπει να διαφυλαχθεί· και όχι να τζογάρει να το γκρεμίσει εν μία νυκτί. Κι η κουτσή Μαρία ξέρει ότι αν ανοίξουν τα σύνορα τα κρούσματα θ αυξηθούν.
    Το καλύτερο θα ήταν τα σύνορα να παραμείνουν κλειστά. Το κράτος όμως θέλει λεφτά, οπότε πρέπει να δουλέψει ο τουρισμός, οπότε ανοίγουμε τα σύνορα φόρα παρτίδα; με ελέγχους θερμοκρασίας στ αεροδρόμια και του κώλου τα 9μερα; Ποιός τον εμπόδισε ας πούμε να κάνει επιλεκτικό άνοιγμα των συνόρων; Πχ Ιταλοί γιόκ.
    Και μετά φταίω εγώ ο ανεύθυνος που φταρνίστηκα ξεχνώντας να βάλω το χέρι μου
    Αυτό έγραψα κι εγώ μερικά posts πριν. Πρώτα θέτεις καραντίνα, καταστρέφοντας τον μισό πληθυσμό, και μετά τα αναιρείς όλα, γιατί είσαι ανίκανη κυβέρνηση, χωρίς κανένα σχέδιο ή πρόγραμμα. Απλά κάνεις ό,τι διαβάζεις ότι κάνουν οι άλλοι και προσεύχεσαι. Κυριολεκτικά.
    Life begins at 45°.

  14. #629
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.497
    Νομίζω ότι γίνεται προσπάθεια εξισορρόπησης της ανάγκης για οικονομική επιβίωση, με την ανάγκη διασφάλιση της υγείας. Κατά βάθος είναι βέβαια αλληλένδετες, αλλά σε πρώτη προσέγγιση πρέπει να γίνουν σχετικά διακριτές επιλογές.


    Σαν τη γαζέλα ένα πράμα, που δεν πλησιάζει το λιβάδι με τη λίμνη για να μην την φάει ο γατόπαρδος. Κάποια στιγμή όμως πρέπει να ρισκάρει προσεκτικά, ώστε να πιει νερό και να βγει στο λιβάδι να βοσκήσει, διαφορετικά θα πεθάνει από την αφυδάτωση και την πείνα. Τραβηγμένο παράδειγμα, αλλά δείχνει την απόπειρα εξισορρόπησης διαφορετικών αναγκών, απαραίτητων όμως όλων για την επιβίωση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #630
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Ό,τι καλό καταφέραμε, με μεγάλο αναλογικά στον καθένα μας κόστος (οικονομικό και όχι μόνο), πρέπει να διαφυλαχθεί· και όχι να τζογάρει να το γκρεμίσει εν μία νυκτί. Κι η κουτσή Μαρία ξέρει ότι αν ανοίξουν τα σύνορα τα κρούσματα θ αυξηθούν.
    Το καλύτερο θα ήταν τα σύνορα να παραμείνουν κλειστά. Το κράτος όμως θέλει λεφτά, οπότε πρέπει να δουλέψει ο τουρισμός, οπότε ανοίγουμε τα σύνορα φόρα παρτίδα; με ελέγχους θερμοκρασίας στ αεροδρόμια και του κώλου τα 9μερα; Ποιός τον εμπόδισε ας πούμε να κάνει επιλεκτικό άνοιγμα των συνόρων; Πχ Ιταλοί γιόκ.
    Και μετά φταίω εγώ ο ανεύθυνος που φταρνίστηκα ξεχνώντας να βάλω το χέρι μου
    Δεν είναι το κράτος που θέλει χρήματα είναι και όλες εκείνες οι επιχειρήσεις που δουλεύουν με τον τουρισμό. Οπότε θα έπαιζε το σενάριο κλειστών συνόρων αν μπορούσαμε να στηρίξουμε την οικονομία εσωτερικά. Καμμία πιθανότητα δηλαδή
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF