Σελίδα 43 από 139 ΠρώτοΠρώτο ... 3338394041424344454647485393 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 631 έως 645 από 2083

Θέμα: AFRICA!

  1. #631
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.538
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    μεθοδος απλη: γεμιζεις τιγκα, μηδενιζεις οδομετρο, πας βολτα και μετα οταν ξαναγεμισεις τιγκα κοιτας τα λιτρα που εγραψε η αντλια και το οδομοτερο σου...

    εναλλακτικά(γιατί σήμερα δε φουλαρεις το ρεζερβουάρ παραμονο όταν ταξιδεύεις)
    μέτρηση θα γίνει ανάμεσα σε 2 σταθερά, απο λαμπάκι σε λαμπάκι είτε απο την ένδειξη όργάνου κόκκινα ρεζέρβας ή ρουμπινέτο res κλπ
    1.πες έβαλα 10ευρώ με τιμή λίτρου 1.544 = 6,47lt
    2.μηδενίζω τον μερικό χιλιομετρητή
    3.στο επόμενο λαμπάκι ρεζέρβας συγκρατώ την ένδειξη του μερικού χιλιομετρητή πχ 113km
    4.η σχέση είναι 6,47lt X 100 / 113 = 5.72lt/100km
    you rise you fall you're down then you rise again

  2. #632
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος

    εναλλακτικά(γιατί σήμερα δε φουλαρεις το ρεζερβουάρ παραμονο όταν ταξιδεύεις)
    μέτρηση θα γίνει ανάμεσα σε 2 σταθερά, απο λαμπάκι σε λαμπάκι είτε απο την ένδειξη όργάνου κόκκινα ρεζέρβας ή ρουμπινέτο res κλπ
    1.πες έβαλα 10ευρώ με τιμή λίτρου 1.544 = 6,47lt
    2.μηδενίζω τον μερικό χιλιομετρητή
    3.στο επόμενο λαμπάκι ρεζέρβας συγκρατώ την ένδειξη του μερικού χιλιομετρητή πχ 113km
    4.η σχέση είναι 6,47lt X 100 / 113 = 5.72lt/100km
    βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλά δε νομίζω ότι αυτή η μέθοδος είναι αξιόπιστη, γιατί δε νομίζω ότι είναι εύκολο να βάλεις σημάδια
    η μέθοδος του devil's νομίζω είναι η μόνη αξιόπιστη

    προσωπικά πάντα φουλάρω τα (2τροχα) οχήματα, εξάλλου μια ιδέα είναι, τι να βάλω 10 +10, τι να βάλω 20 με τη μία
    στο αυτοκίνητο είναι μια άλλη ιστορία, αν και προσπαθώ να το έχω και αυτό γεμάτο, βάζοντας βενζίνη κάθε 200~250 χλμ για να μη μου ρθει κανα εγκεφαλικό

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #633
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.538
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλά δε νομίζω ότι αυτή η μέθοδος είναι αξιόπιστη, γιατί δε νομίζω ότι είναι εύκολο να βάλεις σημάδια
    η μέθοδος του devil's νομίζω είναι η μόνη αξιόπιστη

    προσωπικά πάντα φουλάρω τα (2τροχα) οχήματα, εξάλλου μια ιδέα είναι, τι να βάλω 10 +10, τι να βάλω 20 με τη μία
    στο αυτοκίνητο είναι μια άλλη ιστορία, αν και προσπαθώ να το έχω και αυτό γεμάτο, βάζοντας βενζίνη κάθε 200~250 χλμ για να μη μου ρθει κανα εγκεφαλικό
    σχεδόν στο 99% τα φλοτεράκια και τα ρουμπινέτα(για τα παλαιότερα) δουλεύουν με ακρίβεια χιλιοστού δεν έχεις κανένα λογο να μη τα εμπιστευθείς διαφορετικά εάν είσαι τόσο τυπικός περίμενε να μείνεις εντελώς για να αδειάσει το ρεζερβουαρ και τα σωληνάκια και αφετέρου να γεμίζεις εσύ μέχρι την τάπα σταγόνα σταγόνα και όχι ο βενζινάς για να μη υπάρχουν αποκλίσεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #634
    12176 euro το full....με το κλειδι στο χερι....παίρνει και καρτες....

    https://www.hondashop.com.au/product...-twin-crf1000/



    και οι αναρτησεις...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	αφ1.JPG 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	69,1 KB 
ID:	340118

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	af.jpg 
Προβολές:	261 
Μέγεθος:	78,1 KB 
ID:	340117
    Τελευταία τροποποίηση από ggs; 29/08/2015 στις 19:05.

  5. #635
    και στην Γαλλια 14299.... ρε καπετανιο , εχουν καμια σχεση οι τιμες των σκορδοφαγων με τις δικες μας.?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	φρ.JPG 
Προβολές:	259 
Μέγεθος:	21,0 KB 
ID:	340119

    http://moto.honda.fr/modeles/moto-tr...in.html#tarifs

  6. #636
    μιά που με DCT δεν υπάρχει περίφτωση, 13299 δεν είναι διόλου άσχημο, λέμε. Λεφτά F800 και T800... Με αΚΣιοπιστία χόνδα.


    To superT που εδώ έχει 13999, στην βατραχοποδαροφαγοχώρα έχει επίσης 13999. Ενδεικτικό....


    Επίσης εντύπωση μΕ κάνει το παλιότερα ανακοινωθέν "πάνω από 400 χιλιόμετρα", που σημαίνει με ρεζερβουάρ 18.8 λίτρων θεωρητική κατανάλωση.... 4.7λ/100 και κάτω!!!!;;;;

  7. #637
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.384
    Ολα καλά και ωραία, αλλά ενω το μπροστινό είναι φουλ ρυθμιζόμενο, στο αμορτισέρ δεν εχει ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς και συμπίεσης. Τουλάχιστον η απόσβεση επαναφοράς θα πρεπε να ρυθμίζεται.

    Οταν θα το πάρω το 2025+ θα του αλλάξω αμορτισέρ (τα μνημόνιά μου μέσα )

  8. #638
    Περίεργο είναι αυτό, αν σκεφτείς ότι VFR και Crossrunner στην ανανέωση πήραν αυτό ακριβώς που λες πίσω...

    Ντάξει, δεν πειράζει. Θα βρεθεί κάποιος ΄τυπος από ΚΤΜ που να μπαίνει σχεδόν κουτί και θα λυθεί το πρόβλημα φτηνά

  9. #639
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.384
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Περίεργο είναι αυτό, αν σκεφτείς ότι VFR και Crossrunner στην ανανέωση πήραν αυτό ακριβώς που λες πίσω...

    Ντάξει, δεν πειράζει. Θα βρεθεί κάποιος ΄τυπος από ΚΤΜ που να μπαίνει σχεδόν κουτί και θα λυθεί το πρόβλημα φτηνά


    Nα συνεχιστεί και η παράδοση

    Ασε γιατί υπολόγισα ότι το 2025 θα μαι 52 χρονών και όσο να ναι μια κρίση μέσης ηλικίας θα την εχω. Μήπως αντί για το 1000 άφρικα πάρω τότε καμιά γκόλντγουινγκ

  10. #640
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Περίεργο είναι αυτό, αν σκεφτείς ότι VFR και Crossrunner στην ανανέωση πήραν αυτό ακριβώς που λες πίσω...

    Ντάξει, δεν πειράζει. Θα βρεθεί κάποιος ΄τυπος από ΚΤΜ που να μπαίνει σχεδόν κουτί και θα λυθεί το πρόβλημα φτηνά
    Πως θα βγει το “βελτιωμενο" στα σημεια επομενο μοντελο βρε;
    Το χουν οι γιαπωνες αυτο το κολπο.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #641
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Χωρίς μελάνι....

    E ναι ρε γμτ! Αν δεν αλλάξεις αμορτισέρ σε Ιαπωνικό δε σου έρχεται καλά!

    Έλα μωρέ,αν είναι επισκευασιμο (ώστε να συντηρείται) και δουλεύει σωστά, ίσως να μη χρειάζεται αλλαγή (τουλάχιστον γι' αυτούς που είναι στο ΜΟ βάρους, ύψους).




    Και με λίγο μελάνι έτσι επειδή απέχω λίγο τον τελευταίο καιρό και ξέρω ότι σας έλειψα....



    Αλλά επειδή προορίζεται για αναβάτες τύπου τρου αντβέντσουρ* ίσως τελικά χρειαστεί.


    Λένε ότι θα βγει και μία έκδοση τρου τρου αντβ, με καλύτερη ανάρτηση πίσω, βαλίτσες και κάγκελα παντού και στάνταρ το τρικολόρε.














    *κοντοί για το βάρος τους!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 30/08/2015 στις 07:52.
    Sent from me using a computer.

  12. #642
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Πως θα βγει το “βελτιωμενο" στα σημεια επομενο μοντελο βρε;
    Το χουν οι γιαπωνες αυτο το κολπο.....
    Ναι δε βλέπεις, όλο βελτιώσεις είναι χρόνο με το χρόνο.

    Σε σημείο να σε κάνουν να νομίζεις ότι η εξέλιξη του κάθε μοντέλου δε σταματά ποτέ. Μόνο διακόπτεται για να βγει στην παραγωγή και να συνεχιστεί από εκεί που σταμάτησε για τον επόμενο χρόνο.
    Sent from me using a computer.

  13. #643
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Ναι δε βλέπεις, όλο βελτιώσεις είναι χρόνο με το χρόνο.

    Σε σημείο να σε κάνουν να νομίζεις ότι η εξέλιξη του κάθε μοντέλου δε σταματά ποτέ. Μόνο διακόπτεται για να βγει στην παραγωγή και να συνεχιστεί από εκεί που σταμάτησε για τον επόμενο χρόνο.
    Εσυ δε γκανεις για σουπιας
    Ερπετο εισαι και σερνεσαι
    Και λεγεσαι ΟΧΙΑΣ

    πουτσ@@@@@@@@@

  14. #644
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ...

    Λένε ότι θα βγει και μία έκδοση τρου τρου αντβ, με καλύτερη ανάρτηση πίσω, βαλίτσες και κάγκελα παντού και στάνταρ το τρικολόρε.
    ...

    και προβολάκια στυλ 1200Adv, μη ξεχνιόμαστε

    Που είσαι βρε daz ;;;
    Φύγαμε...

  15. #645
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Οπως σε ολα τα χοντα πρεπει να σκασεις φραγκα για μια νεα αναρτηση της προκοπης και πιθανοτατα ρουλεμαν λαιμου...τωρα 240 κιλα και χωμα δεν λεω καλο ευφηολογημα' στα χναρια του μαρκετινγκ των γερμανων τελικα και οι ιαπωνες που προσπαθουν να πεισουν οτι η τζι ες των 270 κιλων περα απο την αναξιοπιστια της ειναι και βερα χωματινη...

    Την τιμη ομως που τη βρικατε; το σπασαρχιδικο και ακαταλαβιστικο σαιτ της χοντα στην ελλαδα δεν υπαρχει ακομα το μοντελο...

Παρόμοια θέματα

  1. Repair Manual Transalp 600-650 & Africa 650-750
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:01
  2. Ζελατίνα AFRICA TWIN
    από Julius στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2004, 19:44
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:31
  4. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF