Σελίδα 45 από 51 ΠρώτοΠρώτο ... 354041424344454647484950 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 661 έως 675 από 758

Θέμα: Κατσαβίδια - L keys κ.α (γενική συζήτηση)

  1. #661
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.198
    Έτσι είναι και αυτό, εμένα με ενδιαφέρει από 40%-70% είναι απλή ανάγκη.
    Δεν ήξερα ότι υπάρχουν για την υγρασία του τοίχου.
    Αυτό απλά έχει κρεμαστράκι και το ονόμασα έτσι.

  2. #662
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αυτό απλά έχει κρεμαστράκι και το ονόμασα έτσι.


    θΑ ΜΕ ΠΝΙΞΕΙς ΡΕ ΜΑΣΤΟΡΑ...!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #663
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.198
    Υπάρχει δηλαδη τέτοιο όργανο και είναι συνηθισμένο και το λένε τοίχου; Ούτε καν τοιχοποιϊας, δομικό κ.λπ;

  4. #664
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    https://www.achema.gr/62-%CF%85%CE%B...BA%CF%8E%CE%BD

    Υ.Γ.
    Sorry που γελασα πριν, αλλα αυτο με το κρεμασταρακι που δινει και την ιδιοτητα του αντικειμενου, μου ηρθε καπως..

    (πες "επιτοιχιο" - κατα το "επιτραπεζιο" - υγρασιόμετρο ρεεεε..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #665
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.198
    Δεν τίθεται θέμα, χαρά μου, χωρίς πλάκα.

    Ορίστε, σκυροδέματος, το λένε ξεκάθαρα. Το καταλαβαίνω και εγώ που δεν ήξερα ότι υπάρχει.
    Αν είχα πάρει ρολόι τοίχου; Hogwarts?

    φτηνά την γλίτωσα

    υγ: το κρεμαστάρι ανοίγει σε θέση στήριξης και γίνεται δαπέδου μπαϊ δε γουέι
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 17/05/2022 στις 23:32.

  6. #666
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.854
    Τι μπορεί να θέλουμε την υγρασία του σκυροδέματος?

  7. #667
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τι μπορεί να θέλουμε την υγρασία του σκυροδέματος?
    Ένα σωρό λόγοι.
    Εγώ έχω το όργανο για να προσδιορίζω από που προέρχεται μια υγρασία στον τοίχο ή στην πλάκα ή στο δάπεδο.
    Επίσης σε περίπτωση επάλειψης με υγρομονωτικό ή με χρώμα ή με βερνίκι, πρέπει η υγρασία του δομικού στοιχείου να έχει πέσει σε ποσοστό που επιτρέπεται να γίνει η επάλειψη. Για παράδειγμα για να περάσεις υγρομονωτικό υπερδέσμο πρέπει η υγρασία του σκυροδέματος να έχει πέσει κάτω από 10%.
    Τελευταία τροποποίηση από GEORGIOS; 18/05/2022 στις 19:01.

  8. #668
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Διάβασα πρόσφατα σε άλλο ελληνικό φόρουμ την εμπειρία ενός μέλους του με κάποιο ποιοτικό θέμα που αντιμετώπισε με κατσαβίδι Facom και θεώρησα σκόπιμο να αντιγράψω (χωρίς τα στοιχεία του μέλους) το κείμενο με την συνολική εμπειρία του από την εταιρεία:
    Καλημερα, θα ηθελα να μοιραστω την ιστορια ενος κατσαβιδιου (και τις εγγυησεις που εχουν τα ακριβα εργαλεια).
    Τα μισα εργαλεια μου ειναι BETA και τα αλλα μισα FACOM.
    Τα Beta ειναι αγορασμενα γυρω στο 1997-2000 και τα Facom γυρω στο 2008-2012.
    Ειμαι ευχαριστημενιος και απο τις δυο μαρκες και επισης αρκετα "ψειρας" μαζι τους και γενικα με τα εργαλεια.
    Λιγο πριν το Πασχα πηγα στο χωριο για να κοψω τα χορτα για να ειναι ετοιμος ο χωρος.Μετα το κοψιμο ειπα να κανω και εναν καθαρισμο το χλοοκοπτικο, οποτε επρεπε να βγαλω καπακια, ροδες, μαχαιρι κλπ για να τα καθαρισω.
    Ανοιγω την εργαλειοθηκη για να παρω εν κλειδι και βλεπω οτι σε ενα απο τα καλα κατσαβιδια της FACOM (σειρα ACZH 6.5X150) εχει αρχισει να ξεφλουδιζει η λαβη. Το ετριψα λιγο με το δαχτυλο και εφυγε εντελως το μαυρο προστατευτικο της λαβης, με αποτελεσμα να φαινεται το εσωτερικο κοκκινο υποστρωμα.Μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι πρωτη φορα ειδα τετοιο ξεφλουδισμα και μαλιστα σε ενα ακριβο εργαλειο.Για να πω την αληθεια δεν το ειχα δει ουτε σε κινεζικο των δυο ευρω.Κοιταξα με προσοχη και τα αλλα εργαλεια και δεν εντοπισα πουθενα αλλου παρομοιο προβλημα.
    Δεν το περιμενα αυτο γιατι υποτιθεται ειναι εργαλεια για μια ζωη.Ειπα δεν θα το αφησω ετσι, η ιστορια δεν ειναι για τα 10-15 υερω που κανει το κατσαβιδι αλλα για το γαμωτο.
    Στις 24-04 μπαινω μεσα στο γαλλικο site της Facom και στο τμημα AFTER SALES ειδα ενα mail επικοινωνιας.
    Τους εγραψα ποιος ειμαι, απο που ειμαι, ποτε πηρα τα εργαλεια και τους εστειλα και φωτο.Με το που εστειλα το mail μου ηρθε μια απαντηση οτι το ελαβαν, το αιτημα μου πηρε εναν αριθμο και θα το εξετασει η ομαδα υποστηριξης.
    Την αλλη μερα στις 25-04 ηρθε η επισημη απαντηση, που ελεγε οτι το προβλημα του ξεφλουδισματος ειναι γνωστο, αφορα συγκεκριμενη παρτιδα και οτι το εργαλειο μου ειναι μεσα στην εγγυηση και μπορω να το αλλαξω.Χαρηκα γιατι αισθανθηκα δικαιωμενος.
    Τα facom τα ειχα αγορασει απο το καταστημα του κυρια Ρηγα (στην Μοναστηριου κοντα στο αεριο για οσους ξερουν απο Θεσσαλονικη).Εκεινη την εποχη τα facom στην Θεσαλονικη τα ειχε αυτος.
    Του εστειλα ενα mail μεσα απο το site που διατηρει και του εξηγησα πως εχουν τα πραγματα και του ζητησα να μου απαντησει αν θα μου το αλλαξει η οχι για να το φερω απο το χωριο.Υποτιθεται οτι εντος 3-5 ημερων θα επαιρνα απαντηση.
    Περασαν 10 μερες και δεν ελαβα κανενα mail οποτε δεν ξανασχοληθηκα μαζι του και βεβαια δεν θα με ξαναδει σαν πελατη.
    Παλια τα facom στην Ελλαδα τα ειχε ο Μπαρμπερης ενω μετα καποια στιγμη τα πηρε η Stanley Ηellas.
    Eνα πρωι τους πηρα τηλεφωνο και τους ειπα οτι εχω προβλημα με ενα εργαλειο της facom και με παρεπεμψαν στον κυριο Bραττη ο οποιος ειναι αντιπροσωπος της facom στην Αθηνα.
    Με την σειρα μου του εστειλα ενα mail οπου του εξηγουσα ολο το ιστορικο, μαζι με τις φωτο του επισυναψα και τις απαντησεις της facom.Mετα απο λιγο με πηρε τηλεφωνο και το πρωτο πραγμα που μου ειπε ειναι οτι του αρεσε ο τροπος με τον οποιο προσεγγισα ολο το θεμα.Επειδη αυτο το κατσαβιδι δεν ειναι πλεον στην παραγωγη θα μου στειλει το αντιστοιχο μοντελο που ειναι σημερα.Η αντικατασταση εγινε χωρις κοστος, μαλιστα η αποστολη απο Αθηνα Θεσσαλονικη θα γινει με δικα του εξοδα, εγω δεν θα πληρωσω τιποτα οπως και δεν χρειαζεται να του στειλω πισω το φθαρμενο κατσαβιδι γιατι ετσι οτι γλυτωσω απο την εγγυηση θα τα δωσω στα μεταφορικα.
    Πραγματι την αλλη ημερα εφτασε στο γραφειο μου το νεο κατσαβιδι και θα ηθελα ετσι δημοσια να ευχαριστησω την Facom και τον κυριο Bραττη για την αμεση επιλυση του προβληματος μου.
    Θα ηθελα να πω οτι ολα τα παραπανω αφορουν την δικη μου και μονο εμπειρια με τα εργαλεια και το service της Facom και η οποια μπορει να ειναι διαφορετικη απο αυτην που εχει καποιος αλλος.

  9. #669
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Αυτό που κράτησα εγώ (πέρα από την χαζή ζημία της λαβής) είναι η άμεση ανταπόκριση της μητρικής Facom στο εξωτερικό και (κυρίως) η (για ακόμα μια φορά) άψογη συμπεριφορά του κ. Βράττη προς τον πελάτη.

  10. #670
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Καλά για την FACOM και τον Βράττη, αλλά οι εργατοώρες που έχασε ο παθόν για να πάρει το νέο κατσαβίδι, μάλλον έχουν μεγαλύτερη αξία από 15 ευρώ.

  11. #671
    Μέλος Το avatar του/της silkman
    Εγγραφή
    08/02/2021
    Μηνύματα
    430
    Κανενα email. Κατευθειαν πηγαίνεις με το χαλασμενο εργαλείο στο κατάστημα να στο αντικαταστήσουν και αν όχι κάνεις τη διαδικασια με τα email.

    Φυσικά εξαιρετικός ο κ Βραττης.

  12. #672
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.504
    Νομίζω ότι το κόστος αγοράς και οι προσδοκίες ποιότητας σε οδηγούν να χάσεις τόση ώρα για ένα κατσαβίδι. Αν έχεις δώσει δύο ευρώ, απλά παίρνεις άλλο χωρίς να το πολυσκεφτείς.

    Όπως ειπώθηκε πιο πάνω, κάποιος που εργάζεται, χάνει περισσότερα χρήματα από τα 15€ του κατσαβιδιού, αν αφήσει τη δουλειά του για να κυνηγάει την εγγύηση.

    Ένα από τα πλεονεκτήματα των φθηνών εργαλείων είναι η ξεγνοιασιά αν σου χαλάσει ή χαθεί.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #673
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Κάποιος που δουλεύει δε χάνει ούτε λεπτό. Θα το πληρώσει λιγότερο από σένα, θα του το αντικαταστήσουν χωρίς να ρωτήσουν τι έπαθε το άλλο και δε θα χρειαστεί ούτε το τηλέφωνο να σηκώσει.

  14. #674
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Καλά για την FACOM και τον Βράττη, αλλά οι εργατοώρες που έχασε ο παθόν για να πάρει το νέο κατσαβίδι, μάλλον έχουν μεγαλύτερη αξία από 15 ευρώ.
    Οπότε εσύ μπορείς να αγοράζεις καινούριο με 15 ευρώ, για να μη χάνεις εργατοώρες επειδή ξεφλούδισε η λαβη του κατσαβιδιου. Κανείς δε σου απαγορεύει να πας στο κατάστημα να αγοράσεις καινούριο αντί να στέλνεις ένα mail και να παραλαμβάνεις στην πόρτα σου.

  15. #675
    Μέλος Το avatar του/της nauagios
    Εγγραφή
    30/07/2012
    Μηνύματα
    153
    Καλησπέρα σας. Ψάχνομαι για σετακι κατσαβιδια ηλεκτρολογου. Για συχνή ερασιτεχνική χρήση αλλά κάτι καλό θα ήθελα. Δεν με ενδιαφέρει να έχει δοκιμαστικό γιατί έχω ήδη μερικά. Ιδανικά θα ήθελα 2 ίσια και 2 σταυρό. Ακόμα και για μεμονωμένα το ακούω αλλά ακόμα και για λαβή με μύτες. Είδα τα wera και μου έκαναν κλικ αλλά τα γνωστά skroutzomagaza έλεγαν διαθέσιμο και μετά την παραγγελία παπαλα. Οπότε θα ήθελα από εργαλεία δικό μαγαζί. Βρίσκομαι επαρχία οπότε δεν μπορώ να κάνω ψάξιμο δια ζώσης.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 280
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2018, 15:01
  2. Γενικη συζητηση για τα V-Strom
    από gcrook στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2011, 10:44
  3. ΧΙΟΣ...Άνοιξη 2007 - Γενική συζήτηση
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 278
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2010, 20:06
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2006, 22:37
  5. Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2006, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF