Σελίδα 47 από 124 ΠρώτοΠρώτο ... 3742434445464748495051525797 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 691 έως 705 από 1851

Θέμα: Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος !!

  1. #691
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Ο μηχανικός μάλλον μιλουσε για χρήση χωρίς φορτίο όπου, οσο και να προσεξεις στην συμπλεξη, δεν υπάρχει "κοντρα" στον πισω τροχό οπότε η αλυσίδα μαγκωνει απότομα στα γραναζια λογω του τζόγου που (πρέπει να) έχει...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #692
    Ερώτηση...
    Μερικές φορές, όταν κρατάω σταθερό το γκάζι σε κάποιες στροφές στην κίνηση είναι σαν να έχω μικρές (πολύ μικρές) αυξομοιώσεις της έντασης στον πίσω τροχό. Η αλυσίδα μου δεν είναι σε τέλεια κατάσταση. Την τέντωσα την λάδωσα αλλά παρατήρησα πως έχει ανομοιόμορφες φθορές (αλλού πιο σφιχτή, αλλού πιο χαλαρή). Να είναι θέμα αλυσίδας, ιδέα μου ή τίποτα άλλο...;

  3. #693
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Ερώτηση...
    Μερικές φορές, όταν κρατάω σταθερό το γκάζι σε κάποιες στροφές στην κίνηση είναι σαν να έχω μικρές (πολύ μικρές) αυξομοιώσεις της έντασης στον πίσω τροχό. Η αλυσίδα μου δεν είναι σε τέλεια κατάσταση. Την τέντωσα την λάδωσα αλλά παρατήρησα πως έχει ανομοιόμορφες φθορές (αλλού πιο σφιχτή, αλλού πιο χαλαρή). Να είναι θέμα αλυσίδας, ιδέα μου ή τίποτα άλλο...;
    Θες αλυσίδα και γρανάζια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #694
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Θες αλυσίδα και γρανάζια.
    το ξερα... γμ την τύχη μου:a37:. Ελπίζω να μου κρατήσουν μέχρι το επόμενο service (6000km)

  5. #695
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    το ξερα... γμ την τύχη μου:a37:. Ελπίζω να μου κρατήσουν μέχρι το επόμενο service (6000km)
    6000 χλμ ειναι πολλά.
    Κοίτα να εχει τον απαιτούμενο τζόγο στο 'σφιχτό' της σημείο, αλλιώς καραδοκεί ζημιά στο κιβώτιο κλπ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #696
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.890
    Αλλαξε αλυσίδα και γρανάζια.

    Ακόμη και αν νομίζεις πως δεν χρειάζεται, όταν το κάνεις θα καταλάβεις ........

  7. #697
    Ναι αυτό το έχω δει... Βέβαια αυτό με το κιβώτιο δεν το έχω πολυκαταλάβει πως μπορεί να πάθει ζημιά και τι ζημιά ακριβώς...

  8. #698
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.890
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    αυτό με το κιβώτιο δεν το έχω πολυκαταλάβει πως μπορεί να πάθει ζημιά και τι ζημιά ακριβώς...
    Σκέψου ότι τους κραδασμούς που νιώθεις (αυξομοιώσεις της έντασης, όπως γράφεις) τους "νιώθει" και το κιβώτιο (γρανάζια - άξονες.
    Βέβαια, σε αυτές τις περιπτώσεις και αν το αφήσεις, θα σπάσει πρώτα η αλυσίδα.

    Επίσης, συμφωνώ ότι 6000χλμ είναι πολλά.

  9. #699
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Σκέψου ότι τους κραδασμούς που νιώθεις (αυξομοιώσεις της έντασης, όπως γράφεις) τους "νιώθει" και το κιβώτιο (γρανάζια - άξονες.
    Βέβαια, σε αυτές τις περιπτώσεις και αν το αφήσεις, θα σπάσει πρώτα η αλυσίδα.
    Γνωρίζω περιπτώσεις όπου δεν κόπηκε η αλυσίδα αλλά το ζόρι το έφαγε ο άξονας κίνησης, η έδρασή του στο κάρτερ κλπ κλπ.
    Και το να κοπεί η αλυσίδα μπορεί να έχει καταστροφικές συνέπειες βέβαια και δεν εννοώ μόνο την τούμπα που καραδοκεί, αλλά μεχρι και ραγισμένο κάρτερ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζω περιπτώσεις όπου δεν κόπηκε η αλυσίδα αλλά το ζόρι το έφαγε ο άξονας κίνησης, η έδρασή του στο κάρτερ κλπ κλπ.
    Και το να κοπεί η αλυσίδα μπορεί να έχει καταστροφικές συνέπειες βέβαια και δεν εννοώ μόνο την τούμπα που καραδοκεί, αλλά μεχρι και ραγισμένο κάρτερ.
    Οκ Οκ με πείσατε! Θα το αλλάξω μόλις μπει ο Μάης. Νομίζω θα αντέξει άνετα μέχρι τότε...

  11. #701
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.890
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Γνωρίζω περιπτώσεις όπου δεν κόπηκε η αλυσίδα αλλά το ζόρι το έφαγε ο άξονας κίνησης, η έδρασή του στο κάρτερ κλπ κλπ.

    Ομολογώ ότι δεν είχα ακούσει κάτι τέτοιο. Πίστευα ότι η μετάδοση καταπονείται και φθείρεται, αλλά αν σπάσει κάτι πρώτο θα είναι η αλυσίδα.


    Και το να κοπεί η αλυσίδα μπορεί να έχει καταστροφικές συνέπειες βέβαια και δεν εννοώ μόνο την τούμπα που καραδοκεί, αλλά μεχρι και ραγισμένο κάρτερ.

    Αυτό είναι γνωστό. Το έχω πάθει (σπάσιμο αλυσίδας), ευτυχώς με μικρές συνέπειες.
    ...

  12. #702
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.662
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    ...
    Το φαγωμενο καρέ στον άξονα πως νομιζεις ότι δημιουργείται..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #703
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.890
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Το φαγωμενο καρέ στον άξονα πως νομιζεις ότι δημιουργείται..??
    Είπαμε, όσο αφορά τη φθορά το ξέρω.

    Εδώ λέμε τι θα κάνει πρώτο "κρακ". Εγώ, λανθασμένα απ' ότι φαίνεται, θεωρούσα ότι πάντα θα έσπαγε πρώτη η αλυσίδα.

  14. #704
    Υπάρχει κάποιος που να έχει βιώσει εμπειρία σπασηματος αλυσίδας εν κινήσει;;;

  15. #705
    Εμένα μου έχει σπάσει με το πρηγούμενο μηχανάκι xtz 750, στο βουνό. Μάγκωσε ανάμεσα στο γρανάζι και στο ψαλίδι, αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν έπεσα γιατί ανοιγα το γκάζι βγαίνοντας από στροφή, δεν ειχα προλάβει να αναπτύξω ταχύτητα.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Παρόμοια θέματα

  1. SuperMoto, αυτος ο άγνωστος τρόπος
    από GOGOS2612 στο forum Track Days
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2013, 15:10
  2. Αλυσίδα αυτός ο άγνωστος!
    από derd στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2006, 11:27
  3. Ξέρει αυτός...
    από NLS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 11:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF