Σελίδα 47 από 70 ΠρώτοΠρώτο ... 37424344454647484950515257 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 691 έως 705 από 1049

Θέμα: Honda XL750 Transalp 2023

  1. #691
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Σε μοτοσυκλέτα της κατηγορίας απο την στιγμή που θέλουν να του δώσουν και όγκο θα ήθελα να μπει ενα ντεπόζιτο 21-22 λίτρα και ας ανέβαινε το βάρος 2 κιλά γεμάτο. Επίσης ενα κακό που δεν λέει κανείς είναι ότι η μοτοσυκλέτα χρειάζεται τον μισό κατάλογο των έξτρα. Τα μασπιε του οδηγού είναι για παιδι δημοτικού (έχει προνοησει η χοντα να έχει πιο μεγάλα αν θες), η ποδια είναι απαραίτητη γιατι και η τρόμπα νερού είναι εκτεθειμένη απο πιθανή πτώση, διπλό σταντ και αυτό έξτρα. Γενικά πραγματάκια που θα μπορούσαν να είναι στάνταρ.
    +100ευρω για χουφτες που επισης δεν εχει.

  2. #692
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    789
    Τεσσεράμισι λίτρα με 115χαω σταθερά το τιντιεμ μου έτρωγε στην εθνική (κινητήρας σχεδιασμένος 30 χρόνια πριν,τενερε 750).
    Στην ίδια ταχύτητα το τρανσλαπ άμα καίει πάνω από 3.5 είναι να αναρωτιέται κανείς ποια είναι η εξέλιξη.

  3. #693
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.790
    Εγώ νομίζω ότι θα καίει ΜΕΙΟΝ 2.5λτ/100χλμ. Δλδ θα του βάζεις 10 λίτρα καύσιμο, θα πηγαίνεις Χαλκίδα, θα γυρνάς και θα έχει 15 λίτρα μέσα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #694
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εγώ νομίζω ότι θα καίει ΜΕΙΟΝ 2.5λτ/100χλμ. Δλδ θα του βάζεις 10 λίτρα καύσιμο, θα πηγαίνεις Χαλκίδα, θα γυρνάς και θα έχει 15 λίτρα μέσα.
    Μαλακια εχει παιχτεί, το έφτιαξαν στην Ιαπωνία οι μαλακες όχι στη Κίνα

  5. #695
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Μαλακια εχει παιχτεί, το έφτιαξαν στην Ιαπωνία οι μαλακες όχι στη Κίνα
    Σε κανά χρόνο θα βγεί κλώνος από Κίνα.Σιγουρακι.

  6. #696
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Σε μοτοσυκλέτα της κατηγορίας απο την στιγμή που θέλουν να του δώσουν και όγκο θα ήθελα να μπει ενα ντεπόζιτο 21-22 λίτρα και ας ανέβαινε το βάρος 2 κιλά γεμάτο. Επίσης ενα κακό που δεν λέει κανείς είναι ότι η μοτοσυκλέτα χρειάζεται τον μισό κατάλογο των έξτρα. Τα μασπιε του οδηγού είναι για παιδι δημοτικού (έχει προνοησει η χοντα να έχει πιο μεγάλα αν θες), η ποδια είναι απαραίτητη γιατι και η τρόμπα νερού είναι εκτεθειμένη απο πιθανή πτώση, διπλό σταντ και αυτό έξτρα. Γενικά πραγματάκια που θα μπορούσαν να είναι στάνταρ.
    Πάλι καλά δηλαδή που ο κινητήρας είναι στα στάνταρ.....

    Το DS αν και 500αρι, τα έχει όλα πακέτο, όπως και το CF MT800....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #697
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.113
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πάλι καλά δηλαδή που ο κινητήρας είναι στα στάνταρ.....

    Το DS αν και 500αρι, τα έχει όλα πακέτο, όπως και το CF MT800....
    Δεν ασχολουμεθα κύριε,με εταιρίες για πτωχαντζες.Εδω ομιλούμε για πριμιουμ εταιρίες.

  8. #698
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Πάλι καλά δηλαδή που ο κινητήρας είναι στα στάνταρ.....

    Το DS αν και 500αρι, τα έχει όλα πακέτο, όπως και το CF MT800....
    Το πακετο παρεχει και οδικη βοηθεια πανελλαδικα?

  9. #699
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mr.mister Προβολή μηνύματος
    Το πακετο παρεχει και οδικη βοηθεια πανελλαδικα?
    και στροφαλους στα βενζιναδικα;

  10. #700
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.731
    Καλά τα λέτε αν και η μόνη ουσιαστική έλλειψη είναι η ποδιά. Διπλό σταντ συναντάς σπάνια ως στάνταρ εξοπλισμό και σοβαρές χούφτες δεν έχω δει ούτε σε KTM, αυτές έτσι και αλλιώς όλοι τις αντικαθιστούν αν θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους εκεί που πρέπει.

    Η σύγκριση μεταξύ μοτοσυκλετών με βάση τον εξοπλισμό δεν έχει νόημα παρά μόνον για τιμολογιακούς λόγους (που είναι σεβαστό εννοείται), γιατί δεν ορίζει την ουσία που είναι "η μοτοσυκλέτα". Δεν το λέω υποτιμητικά αλλά το αντιμετωπίζω όπως πρέπει και όπως κάνω όταν συγκρίνω μια π.χ. Japan με μια π.χ. Ευρωπαϊκή. Για να πεις ότι η "χ" έχει καλύτερο εξοπλισμό πρέπει προγενέστερα να έχεις καταλήξει ότι είναι και καλύτερη ή ίση ως μοτοσυκλέτα. Αν κάποιος έχει πειστεί για αυτό τότε μπορεί να το πει και αυτό. Και φυσικά για κάποιον συνάδελφο αυτό μπορεί να ισχύει (επίσης σεβαστό). Η αγορά μια μοτοσυκλέτας είναι προσωπική υπόθεση και για αυτό -ευτυχώς- έχουμε αυτή τη ποικιλία στους δρόμους.

    Πάντως μην αμφιβάλλετε ότι θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμάκι, τουλάχιστον οι πρώτες εικόνες που έχω από κατάστημα μοτό στο Γαλάτσι είναι αυτή. Έχω δει να φεύγουν 3 TA750 μέσα σε 3-4 μέρες.

  11. #701
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mr.mister Προβολή μηνύματος
    Το πακετο παρεχει και οδικη βοηθεια πανελλαδικα?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    και στροφαλους στα βενζιναδικα;
    Προφανώς δεν έχετε ζητήσει ποτέ πηνία και ανορθωτές από τα γνωστά υπόγεια της Λ. Αθηνών....

    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #702
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.790
    Μια φορά έχω πάει εκεί, και ήταν για service manual. Δεν έκανα δουλειά, δεν ξαναπάτησα.

    Κι αυτή η καραμέλα με τα πηνία και τους ανορθωτές, ότι και καλά τα Honda χαλάνε, πρέπει να σταματήσει.

    Μόνο την προηγούμενη εβδομάδα, δύο πηνία αλλάξαμε, το ένα ήταν Duke 390, το άλλο ER6. Που είναι τα Honda με τα καμμένα πηνία και ανορθωτές, οεο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #703
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μια φορά έχω πάει εκεί, και ήταν για service manual. Δεν έκανα δουλειά, δεν ξαναπάτησα.

    Κι αυτή η καραμέλα με τα πηνία και τους ανορθωτές, ότι και καλά τα Honda χαλάνε, πρέπει να σταματήσει.

    Μόνο την προηγούμενη εβδομάδα, δύο πηνία αλλάξαμε, το ένα ήταν Duke 390, το άλλο ER6. Που είναι τα Honda με τα καμμένα πηνία και ανορθωτές, οεο;
    Δια την σημερινή εποχή δεν γνωρίζω καθώς τελευταία φορά που είχα honda ήταν το μακρινό 1998 Το CB 250RS και πριν από αυτό, το 1988, το XL250 S (ίδιο μοτέρ και τα δυο.) KAI τα 2 έκαψαν πηνία To RS και ανορθωτή. Στην εν λόγω υπόγα ζήτησαν εκτός από νεφρό και σπλήνα και μισό συκώτι.....
    Πήγε σκραπ το RS και δεν ξαναασχολήθηκα με honda.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #704
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.113
    Ο κίτρινος δράκος ήρθε για να μείνει,όσο καί κίτρινη χολή να πετάξετε περί οδικής βοήθειας και στροφάλων στα βενζινάδικα.χεχεχε.
    Τέλος,στο φινάλε που λένε και στο χωριό μου,όταν βάζεις το χέρι στην τσέπη για να βγάλεις λεφτά να πληρώσεις, αυτό που μένει είναι τι παίρνεις μ' αυτά που πληρώνεις.Και σ αυτά είναι ΚΑΙ ο εξοπλισμός (κεντρικό Σταντ,χούφτες, κάγκελα,βαλίτσες, ποδιές κλπ) που αλλιώς τα πληρώνεις έξτρα.Τα υπόλοιπα είναι ναχαμε να λέγαμε.
    Όπως πήγαινες παλιά να πάρεις ένα Golf,και σου λέγανε στην αντιπροσωπεία, έχει π.χ. 5000000 δρχ, άλλα αν θες να έχει και ροδες και τιμόνι και πεντάλ,θα δώσεις άλλα 5. Χαχα.value for money λέγεται η φάση στα απλά ελληνικά,και ισχύει για όλα τα καταναλωτικά αγαθά.Ονειρευτειτε Αgusta ,κλπ τώρα.

  15. #705
    Μέλος Το avatar του/της mr.mister
    Εγγραφή
    17/07/2017
    Μηνύματα
    123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Καλά τα λέτε αν και η μόνη ουσιαστική έλλειψη είναι η ποδιά. Διπλό σταντ συναντάς σπάνια ως στάνταρ εξοπλισμό και σοβαρές χούφτες δεν έχω δει ούτε σε KTM, αυτές έτσι και αλλιώς όλοι τις αντικαθιστούν αν θέλουν να κάνουν τη δουλειά τους εκεί που πρέπει.

    Η σύγκριση μεταξύ μοτοσυκλετών με βάση τον εξοπλισμό δεν έχει νόημα παρά μόνον για τιμολογιακούς λόγους (που είναι σεβαστό εννοείται), γιατί δεν ορίζει την ουσία που είναι "η μοτοσυκλέτα". Δεν το λέω υποτιμητικά αλλά το αντιμετωπίζω όπως πρέπει και όπως κάνω όταν συγκρίνω μια π.χ. Japan με μια π.χ. Ευρωπαϊκή. Για να πεις ότι η "χ" έχει καλύτερο εξοπλισμό πρέπει προγενέστερα να έχεις καταλήξει ότι είναι και καλύτερη ή ίση ως μοτοσυκλέτα. Αν κάποιος έχει πειστεί για αυτό τότε μπορεί να το πει και αυτό. Και φυσικά για κάποιον συνάδελφο αυτό μπορεί να ισχύει (επίσης σεβαστό). Η αγορά μια μοτοσυκλέτας είναι προσωπική υπόθεση και για αυτό -ευτυχώς- έχουμε αυτή τη ποικιλία στους δρόμους.

    Πάντως μην αμφιβάλλετε ότι θα πουλήσει σαν ζεστό ψωμάκι, τουλάχιστον οι πρώτες εικόνες που έχω από κατάστημα μοτό στο Γαλάτσι είναι αυτή. Έχω δει να φεύγουν 3 TA750 μέσα σε 3-4 μέρες.
    Τωρα εχει παραδοση σε ενα μηνα. Οταν φερουν διαθεσιμα κομματια μαζικως στα μαγαζια, το Τenere 700 με 332 πωλησεις το 2022 θα κατεβει τελος 23 με 24 στις 40. Το ΤΑ750 θα πιασει την κορυφη στις πωλησεις μοτο παρεα με CB50X.

Παρόμοια θέματα

  1. Φθηνά ανταλλακτικά για Honda Transalp 2004
    από Gladiator στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 13:45
  2. Προβολεις για Honda Transalp 04
    από gpapado στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2005, 14:17
  3. Honda Transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2005, 13:44
  4. honda transalp
    από siokatas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 14:04
  5. Νέο Honda Hornet
    από Nikos_XT250 στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2004, 21:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF