Σελίδα 48 από 86 ΠρώτοΠρώτο ... 38434445464748495051525358 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 706 έως 720 από 1283

Θέμα: Parkside και εργαλεία απ' τα Lidl

  1. #706
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Λάθος, δεν ισχύει.

    Έχω ξεχάσει τους πόλους συνδεδεμένους στο αμάξι για εξάμηνο, και όταν πήγα να μετρήσω είχε 3 volt η μπαταρία.

    Υποτίθεται ο φορτιστής του lidl μπερδεύεται με τόσο χαμηλά βολτ και δεν φορτίζει ή νομίζει ότι είναι 6volt αλλά ΕΥΚΟΛΑ το κοροιδεύεις και φορτίζει για 12volt, του βάζεις παράλληλα ένα οποιοδήποτε μετασχηματιστάκι 12V για πολύ λίγο, καταλαβαίνει 12volt ο φορτιστής και ξεκινάει να φορτίσει σωστά, και το μετασχηματιστάκι το βγάζεις.

    Η εν λόγω μπαταρία φόρτισε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και χαίρει ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ μια δεκαετία τώρα, που το αμάξι τα τελευταία χρόνια το κινώ Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο, και το παραπάνω σκηνικό έχει επαναληφθεί μερικές φορές. Με το κολπάκι δλδ να καταλάβει ότι έχει 12βολτ μπαταρία και όχι 6βολτ, φορτίζει από τελείως άδεια, και την κάνει τούμπανη.
    Που τον βάζεις τον μετασχηματιστή?
    Sent from me using a computer.

  2. #707

  3. #708
    Καραμελωμένο Μέλος Το avatar του/της Translatoras
    Εγγραφή
    02/12/2006
    Μηνύματα
    149
    Αύριο βγάζει αθόρυβο αεροσυμπιεστή με δεξαμενή 25 λίτρα.
    Έχω τον ίδιο από TOROS (αν κρίνω από το φασόν σουλούπι) και έχω να δηλώσω πολύ ευχαριστημένος.
    Η στάθμη θορύβου είναι πράγματι χαμηλή (<70dB) και μπορώ να το ανάβω ακόμα και 12 η ώρα το βράδυ σε πολυκατοικία χωρίς παράπονα.
    Ίσως οι επιδόσεις του να μην γεμίζουν το μάτι (κυρίως η παροχή) με λίγη υπομονή όμως όλα (τα ερασιτεχνικά) γίνονται.
    -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 39 θύματααααα! -Δώσε μια εφημερίδα πιτσιρίκο.-Ορίστε κύριε. -Εφημερίδεεεες, μεγάλη απάτη 40 θύματααααα!

  4. #709
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.948
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Λάθος, δεν ισχύει.

    Έχω ξεχάσει τους πόλους συνδεδεμένους στο αμάξι για εξάμηνο, και όταν πήγα να μετρήσω είχε 3 volt η μπαταρία.

    Υποτίθεται ο φορτιστής του lidl μπερδεύεται με τόσο χαμηλά βολτ και δεν φορτίζει ή νομίζει ότι είναι 6volt αλλά ΕΥΚΟΛΑ το κοροιδεύεις και φορτίζει για 12volt, του βάζεις παράλληλα ένα οποιοδήποτε μετασχηματιστάκι 12V για πολύ λίγο, καταλαβαίνει 12volt ο φορτιστής και ξεκινάει να φορτίσει σωστά, και το μετασχηματιστάκι το βγάζεις.

    Η εν λόγω μπαταρία φόρτισε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και χαίρει ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ μια δεκαετία τώρα, που το αμάξι τα τελευταία χρόνια το κινώ Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο, και το παραπάνω σκηνικό έχει επαναληφθεί μερικές φορές. Με το κολπάκι δλδ να καταλάβει ότι έχει 12βολτ μπαταρία και όχι 6βολτ, φορτίζει από τελείως άδεια, και την κάνει τούμπανη.
    Δηλαδή μέχρι πόσα βολτ κάνει το κορόιδο και δεν ξεκινάει τη φόρτιση;

  5. #710
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Που τον βάζεις τον μετασχηματιστή?
    Λογικά παράλληλα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #711
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.784
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Που τον βάζεις τον μετασχηματιστή?
    Το + καλώδιο στον + πόλο της μπαταρίας, το - στον - πόλο.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #712
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    638
    Ακριβως το ιδιο εχω κανει κι εγω με τον αρχαιο φορτιστη του lidl που εχω χωρις οθονη και φορτιζει κανονικα

  8. #713
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.780
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Λογικά παράλληλα.
    Και μετά πως τον αφαιρείς χωρίς να κάνει επανεκκίνηση ο φορτιστής?

    Anyway δε με νοιάζει τι κάνετε με τα ρεύματα γιατί εγώ θα βάλω καμιά φωτιά αν μου βάλετε δύσκολα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το + καλώδιο στον + πόλο της μπαταρίας, το - στον - πόλο.
    Δε θα το σκεφτομουν ποτέ μονος μου!
    Sent from me using a computer.

  9. #714
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ το συγκεκριμένο φορτιστή του Lidl, αλλά επειδή σαφώς σ' αυτή τη ζωή ότι πληρώνεις παίρνεις, θα με ενδιέφερε να μάθω γιατί είναι μαλ@κία ο εν λόγω φορτιστής για τα 15 ευρώ που ζητά (με 3 χρόνια εγγύηση) και μάλιστα για κάποιον που όπως δήλωσε κινεί συνεχώς τα οχήματά του (οπότε λογικά δεν θα χρειαστεί σοβαρό φορτιστή), κι επίσης για τα καλά καλώδια που λες, υπολόγιζε για 2Χ2,5 μέτρα μήκους σε 25άρια (τουλάχιστον αυτή τη διατομή, αν όχι 35άρια), τουλάχιστον 22-25 ευρώ τιμή (καλώδια συν 4 απλές τσιμπίδες). Στα δε 35άρια πας χαλαρά στα 30+ ευρώ.
    Γιατί να μείνεις από μπαταρία δεν καταφέρνει να επανεκκινήσεις.
    Ουσιαστικά συντηρητής είναι και όχι φορτιστής.
    Καλώδια πρέπει να υπάρχουν για ώρα ανάγκης
    Εγώ τα έφτιαξα μόνος μου και κόστισαν λίγο αλλά οκ
    υπάρχουν και φτηνά.

  10. #715
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.784
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος
    Γιατί να μείνεις από μπαταρία δεν καταφέρνει να επανεκκινήσεις.
    Ουσιαστικά συντηρητής είναι και όχι φορτιστής.
    Σε λίγο θα πεις δεν κάνει ηλεκτροκόληση, άρα δεν είναι φορτιστής.

    Κανένας ΦΟΡΤΙΣΤΗΣ δεν κάνει για να κάνεις ΕΚΚΙΝΗΣΗ. ΚΑΘΕ φορτιστής, τον βάζεις, φορτίζει και αφού φορτίσει, εκκινεί το όχημα με την δύναμη της φορτισμένης μπαταρίας.

    Μηχάνημα να εκκινεί το όχημα ΑΜΕΣΑ είναι κάτι τελείως άλλο πράγμα, είναι μεγάλο σε βάρος και όγκο, και μοιάζει με μηχάνημα ηλεκτροκόλησης, ενώ έχει χοντρά καλώδια για να δίνει το ρεύμα της μίζας.

    Να καταλαβαίνουμε και λίγο ποιό πράγμα κάνει τι.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #716
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    662
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Λάθος, δεν ισχύει.

    Έχω ξεχάσει τους πόλους συνδεδεμένους στο αμάξι για εξάμηνο, και όταν πήγα να μετρήσω είχε 3 volt η μπαταρία.

    Υποτίθεται ο φορτιστής του lidl μπερδεύεται με τόσο χαμηλά βολτ και δεν φορτίζει ή νομίζει ότι είναι 6volt αλλά ΕΥΚΟΛΑ το κοροιδεύεις και φορτίζει για 12volt, του βάζεις παράλληλα ένα οποιοδήποτε μετασχηματιστάκι 12V για πολύ λίγο, καταλαβαίνει 12volt ο φορτιστής και ξεκινάει να φορτίσει σωστά, και το μετασχηματιστάκι το βγάζεις.

    Η εν λόγω μπαταρία φόρτισε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και χαίρει ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ μια δεκαετία τώρα, που το αμάξι τα τελευταία χρόνια το κινώ Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο, και το παραπάνω σκηνικό έχει επαναληφθεί μερικές φορές. Με το κολπάκι δλδ να καταλάβει ότι έχει 12βολτ μπαταρία και όχι 6βολτ, φορτίζει από τελείως άδεια, και την κάνει τούμπανη.

    +675
    Το έχω κάνει και εγώ. Όχι με μετασχηματιστή, αλλά με άλλη μπαταρία.
    Η μπαταρία του αυτοκινήτου είχε πέσει στα 7 περίπου.
    Οπότε έβγαλα την μπαταρία από το μηχανάκι και τις έβαλα παράλληλα.
    Την έβγαλα μετά από λίγα λεπτά και όλα καλά!
    - Triumph Daytona 675 (Track Bike)
    - Ducati Multistrada 1200s

  12. #717
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    +675
    Το έχω κάνει και εγώ. Όχι με μετασχηματιστή, αλλά με άλλη μπαταρία.
    Η μπαταρία του αυτοκινήτου είχε πέσει στα 7 περίπου.
    Οπότε έβγαλα την μπαταρία από το μηχανάκι και τις έβαλα παράλληλα.
    Την έβγαλα μετά από λίγα λεπτά και όλα καλά!
    Αυτο ειναι καπως βεβαια γιατι μπορει η υγιης μπαταρια να αναγκαστει να δωσει πολυ μεγαλο ρευμα στην υπο ανανηψη και να κατασταφει. Βεβαια το ηλεκτροσοκ που υφισταται η νεκρη καλο της κανει.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #718
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Λάθος, δεν ισχύει.

    Έχω ξεχάσει τους πόλους συνδεδεμένους στο αμάξι για εξάμηνο, και όταν πήγα να μετρήσω είχε 3 volt η μπαταρία.

    Υποτίθεται ο φορτιστής του lidl μπερδεύεται με τόσο χαμηλά βολτ και δεν φορτίζει ή νομίζει ότι είναι 6volt αλλά ΕΥΚΟΛΑ το κοροιδεύεις και φορτίζει για 12volt, του βάζεις παράλληλα ένα οποιοδήποτε μετασχηματιστάκι 12V για πολύ λίγο, καταλαβαίνει 12volt ο φορτιστής και ξεκινάει να φορτίσει σωστά, και το μετασχηματιστάκι το βγάζεις.

    Η εν λόγω μπαταρία φόρτισε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και χαίρει ΑΚΡΑΣ ΥΓΕΙΑΣ μια δεκαετία τώρα, που το αμάξι τα τελευταία χρόνια το κινώ Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο, και το παραπάνω σκηνικό έχει επαναληφθεί μερικές φορές. Με το κολπάκι δλδ να καταλάβει ότι έχει 12βολτ μπαταρία και όχι 6βολτ, φορτίζει από τελείως άδεια, και την κάνει τούμπανη.
    εμενα παντως μπαταρια πεσμενη στα 10v (12ah AGM) δεν καταφερε να την επαναφέρει αναβοσβηνει error ισως να εχει και βραχυκυκλωμενο στοιχειο, παντως η υγεια της μπαταριας φαινεται οταν αποσυνδεθει απο τον φορτιστη και μετρηθει σε μερικες μερες

  14. #719
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.242
    Αν η μπαταρία είναι στα τελευταία της λίγα πράγματα τη σώνουν. Ο ctek μου έχει επαναφέρει γερασμένες μπαταρίες ώστε να βγάλουν κάμποσους μήνες παραπάνω, αλλά έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που ενώ η φόρτιση τελείωσε επιτυχώς η μπαταρία δε σήκωνε δεύτερη μιζιά την επόμενη ημέρα. Πάντως έχει χρειαστεί να επαναφέρει μπαταρίες από τα 3-4V πολλές φορές (τις παρασιτικές διαρροές σας μέσα) και το έχει κάνει χωρίς παράπονο και με απόλυτη επιτυχία.

    Το κόλπο με τη δεύτερη μπαταρία όταν η πρώτη είναι πολύ πεσμένη για το φορτιστή του Lidl το επιβεβαιώνω κι εγώ. Φαίνεται να λειτουργεί χωρίς αρνητικές συνέπειες.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 22/02/2021 στις 22:09.

  15. #720
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    864
    Ο φορτιστής μετά από 3 χρόνια που κάνει προληπτική φόρτιση-συντήρηση σε μπαταρίες μοτό και αυτοκινήτου, είναι μια χαρά.
    Αν συγκρίνουμε δε την τιμή του με κάτι επώνυμους, αγοράζεις 4-5 τέτοιους και έχεις έναν για κάθε όχημα.

    Από την άλλη περί ορέξεως, ο άλλος θέλει το όνομα ενός σχεδιαστή στο σώβρακο του και ο άλλος απλά ένα κομμάτι ύφασμα να του ζεσταίνει τα @@.

    Fun fact: Τα τσακαλάκια που μου διέρρηξαν το σπίτι αφήσαν φωτογραφική και laptop και πήραν τον φορτιστή του lidl, που ήταν στο κουτί του ακόμα.

Παρόμοια θέματα

  1. Φέρτε τη στην Ελλάδα και θα εξαφανιστούν τα παπιά & τα 250αρια από την Αθήνα.
    από ΙΠΠΕΑΣ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2023, 03:49
  2. Transalp: Μια απ'τα ίδια για το 2006 ?
    από micmic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2005, 15:16
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2005, 22:49
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2004, 11:30
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF