Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 70 από 70

Θέμα: Street VS Sport

  1. #61
    Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης, δεν "υποτίθεται" τίποτα γιατί όλοι μας είμαστε διαφορετικοί. Αυτό που ο ένας μπορεί να θεωρήσει άκυρο, είναι αυτό που μπορεί να καραγουστάρει κάποιος άλλος. Και εννοείται ότι διατηρούν όλοι το δικαίωμα στην χρήση που γουστάρουν. Η σχετική καζούρα από όσους χρησιμοποιούν την μηχανή διαφορετικά, μέσα στο παιχνίδι επίσης.

    Εγώ την χρησιμοποιώ και την γουστάρω καθημερινά για τα πάντα. Πολύς κόσμος κάνει το ίδιο, ακόμα και με σπορ μηχανές.

    Για αυτό έβαλα πρώτα την παράμετρο "πόσα χιλιόμετρα" πριν απαντήσω.

  2. #62
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Υποτίθεται οτι την μηχανή την έχεις για να γουστάρεις στον ελεύθερο χρόνο σου. Εγώ τουλάχιστον έτσι την χρησιμοποιώ
    Ποιός το λέει αυτό?
    Επίσης μπορεί καποιος να έχει αλλη μοτο για καθε μερα κι αλλη για τον ελεύθερο χρόνο του.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #63
    Παιδες...το ίδιο πράγμα λεμε.

    Κάποιος μπορεί να γουστάρει να πάρει μια Ferrari ή μια Lambo και να πηγαίνει για ψώνια στο σουπερμαρκετ! Με γεια του με χαρά του , δεν του το απαγορεύει κανένας και το κάνει γιατί έτσι γουστάρει. Δεκτόν! Οταν ομως θα ρωτήσει κάποιος γνώμες τι αμαξι να πάρει για να πηγαίνει σουπερ, δεν θα πεταχτεί αυτός να πει τις εμπειρίες του και τα κόστη του. Λογικό είναι να ειναι αυξημένα, τι συζητάμε τώρα;

    Το ιδιο συμβαίνει και εδώ. Ρωτάει ο φίλος μας που ψάχνει μηχανή για πόλη, τι παιζει με κοστη, και λεμε το μακρύ μας και το κοντό μας. Γράφει ο CBR1000RR γράφει ο CRYPTON γράφει και ο ποδηλάτης. Γράφει ο Pedrosa, γράφει και ο παππούς που πηγαινει με 5χλμ/ω. Εγώ αν ημουν στην θέση του, και δεν ήξερα, και εβλεπα κοστη 1500-2000 ευρώ για την χρήση που το θέλει δεν θα επαιρνα καθόλου στην τελική.

    Αρα ξεκαθαρίζουμε τα σταθερά κόστη μιας μηχανής, πχ. Τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, Κτέο, κτλ. Λέμε και τις καταναλώσεις μέσο όρο που παίζουν και τα τυπικά σερβις, και τα υπόλοιπα πάνε βάσει χρήσης. Το σκίζεις; θα πληρώσεις; το πάς χαλαρά; θα σου βγεί πιο φτηνά.

    Ζωντανό παράδειγμα εγώ δινω 400-450 ευρώ το χρόνο και ο dimzan λεει 2000. Και οι δυο αληθεια λεμε αλλά η πληροφορία που δίνουμε στο παιδί ειναι λάθος.

    αντε φτάνει μιλάμε, πάμε καμια βόλτα τώρα να ξελαμπικάρουμε

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Υποτίθεται οτι την μηχανή την έχεις για να γουστάρεις στον ελεύθερο χρόνο σου. Εγώ τουλάχιστον έτσι την χρησιμοποιώ

    Τώρα αν εσύ πχ κάνεις 10-20 χιλιαδες χλμ τον χρόνο με sport μηχανή σπίτι-δουλειά-σουπερμαρκετ τότε δεν θα πρέπει να κλαίγεσαι για κόστος συντήρησης. Πάρε ενα παπί ή ενα αυτοκίνητο
    προσωπικα την χρησιμοποιω και σαν εργαλειο και για ευχαριστηση. Αμα μπορω να παω με τη μηχανη το προτιμω, ειτε ειναι να παω 3χλμ ειτε 30
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  5. #65
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Ζωντανό παράδειγμα εγώ δινω 400-450 ευρώ το χρόνο και ο dimzan λεει 2000. Και οι δυο αληθεια λεμε αλλά η πληροφορία που δίνουμε στο παιδί ειναι λάθος.
    Η πληροφορία που δίνετε είναι ολόσωστη, για την χρήση που κάνετε ο καθ' ένας σας.

    Και το παιδί βλέπει τον ένα χρήστη, βλέπει τον άλλον, μπορεί να έχει μιά εικόνα του τι σημαίνει έξοδο και με μιά απλή μέθοδο των τριών (ναι ξέρω επιστήμη τρελλή) να βρει περίπου τι θα πλΕρώνει στα χιλιόμετρα που κάνει.

    Επίσης Vice ασφάλεια 160 το χρόνο φαντάζομαι χωρίς καμία κάλυψη τύπου νομική, οδική (χτύπα ξύλο, για την κακιά την ώρα), κλοπή κλπ κλπ κλπ που για ένα μηχανάκι που θα το οδηγεί "νέος" αναβάτης και δεν έχει αναφέρει πάρκινγκ τα θεωρώ απαραίτητα.

  6. #66
    Επαρχία οι ασφάλειες είναι πιο φτηνές. 160 πληρώνω για όλα με νομική και οδική εκτός κλοπή που δεν βρήκα να ασφαλίζει κανένας

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    επισης εγω βαζω και τις βενζινες, εσυ οχι. Στη χρηση της μηχανης μετρανε και οι βενζινες, δεν ειναι cbf125 που καιει 2λ/100χλμ ήτοι 280€ ανα 10.000χλμ. Ειναι πολλα τα χρηματα και στις βενζινες, δεν πρπει να τα αγνοουμε.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  8. #68
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.883
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    επισης εγω βαζω και τις βενζινες, εσυ οχι. Στη χρηση της μηχανης μετρανε και οι βενζινες, δεν ειναι cbf125 που καιει 2λ/100χλμ ήτοι 280€ ανα 10.000χλμ. Ειναι πολλα τα χρηματα και στις βενζινες, δεν πρπει να τα αγνοουμε.
    Αυτο που λες ειναι λαθος...
    Οσον αφορα τα καυσιμα παιζει μεγαλο ρολο ο δεξιος σου καρπος στο ανοιγμα του γκαζιου
    Το εχουμε αναλυσει το θεμα ''καταναλωση'' πολλες φορες!
    To 600αρι με νορμαλ στροφες καιει 6 λ/100
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Αυτο που λες ειναι λαθος...
    Οσον αφορα τα καυσιμα παιζει μεγαλο ρολο ο δεξιος σου καρπος στο ανοιγμα του γκαζιου
    Το εχουμε αναλυσει το θεμα ''καταναλωση'' πολλες φορες!
    To 600αρι με νορμαλ στροφες καιει 6 λ/100
    ναι οκ, συμφωνω. ακομα και με 6λ/100χλμ και τιμη βενζινης στα 1.4€/λιτρο εχουμε 84€ για καθε 1000χλμ, ή 840€ για 10.000χλμ. Δε θα τσακωθουμε αν ειναι 6λ/100 ή 7λ/100, σιγουρα ομως με ενα 600αρι μηχανακι τα 1000€ το χρονο σε βενζινες μπορει να ξοδευτουν πολυ ευκολα. Εκτος αν το μηχανακι βγαινει για 2 βολτες το μηνα, οποτε και δε συμφερει να το πληρωνεις ολο το χρονο, καλυτερα πηγαινε νοικιασε μηχανη 2 φορες το μηνα.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  10. #70
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.883
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    ναι οκ, συμφωνω. ακομα και με 6λ/100χλμ και τιμη βενζινης στα 1.4€/λιτρο εχουμε 84€ για καθε 1000χλμ, ή 840€ για 10.000χλμ. Δε θα τσακωθουμε αν ειναι 6λ/100 ή 7λ/100, σιγουρα ομως με ενα 600αρι μηχανακι τα 1000€ το χρονο σε βενζινες μπορει να ξοδευτουν πολυ ευκολα. Εκτος αν το μηχανακι βγαινει για 2 βολτες το μηνα, οποτε και δε συμφερει να το πληρωνεις ολο το χρονο, καλυτερα πηγαινε νοικιασε μηχανη 2 φορες το μηνα.
    Βρε dim, η μηχανη για τον καθενα ειναι ξεχωριστη ευχαριστηση...
    Άλλος του αρεσει να την βγαζει μια φορα την εβδομαδα για βολτα, αλλος μια φορα τον μηνα και αλλος καθε μερα...!
    Αν ειναι να κοιταω ποσο καιει και ποσο εχει παει η βενζινα θα επαιρνα παπακι!
    Μην ξεφευγουμε απο το θεμα!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Street Triple Vs Ducati Monster 696
    από loumex στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2008, 22:57
  3. MCN Triumph Street Triple vs Monster, Z, Hornet, GSR, FZ6
    από 618RR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2007, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF