Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 72 από 72

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής

  1. #61
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
    φιλαρακι ακουσε και κανεναν πιο εμπειρο.Δεν νομιζω ο mako να εχει προβλημα ή να μην θελει να παρεις το cbr και γενικα ολοι μας δεν εχουμε κανενα προσωπικο σκαλωμα με εσενα και θελουμε σονει και καλα να παρεις μικρη μηχανη.
    Δεν εχει σημασια το ποσο χρονων εισαι,το θεμα ειναι η εμπειρια που εχεις.Εσυ θες να πας στα 100 αλογα. εχεις ποτε ανεβει σε 100 αλογα?τα εχεις παει ποτε πανω απο 10.000 στροφες? Να δεις που αρχιζει το ενα να τραβαει προς τα εδω και το αλλο προς τα εκει,αντε να σε δω μετα πως θα τα μαζεψεις!!!
    Η μηχανη δεν ειναι ποδηλατο και η γρηγορη μηχανη δεν συγχωρει λαθη.Δε μπα να προσεχεις εσυ,να πηγενεις με 10κμ/ω,θα ερθει ο μαλακας και θα καρφωθει επανω σου και τοτε αστα βραστα.Να θυμασαι ενα πραγμα,οτι μηχανη και να παρεις καποια στηγμη θα πεσεις και μπορει να μην πονεσεις αλλα με την συγκεκριμενη θα πονεση η τσεπη σου!!!

    υγ.Με 5,000κμ αδηγηση με αμαξι δεν θεωρισε εμπειρος φιλε μου,οταν θα εχεις το πρωτο σου στουκο τοτε θα καταλαβεις πολλα πραγματα.

    υγ2.Παρε ενα ΧΤ600 με κανα 2.000€ και θα εισαι μια χαρα,και το γκαζι του εχει και ταξιδακια πας και οταν θα πεσεις δεν θα αγχωθεις για τιποτα.αν δεν σου αρεσει το χτ παρε το er-6f με το φερινγκ ειναι πολυ ζορικο!

    παντα φιλικα και παντα με καλη διαθεση
    μην παρεξηγεις τα οσα λεω απλα κρατα την ουσια και δεν θα βγεις χαμενος!!


    +1 και να προσθέσω κάτι..για σύγκρινε την αναλογία ίππων κιλών..και μετά σύγκρινε την με το αυτοκίνητο σου και θα καταλάβεις τι εστί όχι 120 που βγάζουν τα 600άρια σήμερα..όχι 50..αλλά και τα 40 άλογα..επιμένω και έχω γίνει σπαστικός γιατί είχα σοβαρή εμπειρία από αυτοκίνητο και παρόλα αυτά τα 8 δίχρονα αλογάκια την πρώτη φορά που άνοιξα το γκάζι μου φάνηκαν αχαλίνωτα. Μόνο τότε κατάλαβα τι θα πει μηχανή και κατάλαβα ότι θα ανέβουμε αργά αργά σκαλοπάτια..


  2. #62
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.592

    Re: Αγορά πρώτης μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takis9
    ΥΓ μήπως να πάρω κανένα (παλιο)αυτόματο για αρχή;
    μηπως για αρχη να παρεις το διπλωμα???

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Takis9
    [B]Αγαπητοί φίλοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....


    Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, βλέπω ότι εστιάζετε σε πιθανό κακό χειρισμό της πρώτης μου μηχανής. Βασικά έχω οδηγήσει 1-2 φορές τζογκάκι, αλλά δεν ήμουν νηφάλιος, στο λύκειο. Είχα πέσει 2-3 φορές την πρώτη, μέχρι σημείου που άνοιξε η σέλα και πετάχτηκε έξω η μπαταρία! ΛΟΛ!!! Αλλά χωρίς ταχύτητα βέβαια και χωρίς να είμαι νηφάλιος νοητικά.

    Λοιπόν, πέρα από τα αστεία παιδιά, είμαι 27 χρονών και προφανώς θα προσέχω όταν πάρω μηχανή, δεν είμαι κάνα παιδαρέλι..... αφού αυτοκίνητο πριν να πάρω δίπλωμα νόμιζα πως κάθε ένας που ερχόταν από μπροστά μου σε δρόμο διπλής κατεύθυνσης θα πέσει ακριβώς επάνω μου! Φυσικά αυτές οι ανόητες φοβίες φύγανε, τώρα έχω κάνει γύρω στα 4000 χλμ και φυσικά προσέχω. Βασικά το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω πολύ χρόνο, αφού φεύγω στρατό σε μερικούς μήνες. Μπορώ να το αφήσω για μετά βέβαια, αλλά τώρα 30 χρονών να μαθαίνεις μηχανή..... λίγο χαζό δεν ακούγεται;

    Βασικά, δεν έχω ανέβει ποτέ σε μηχανή με ταχύτητες. Διάβασα όμως στο ίντερνετ πως οδηγούνται! Υποθέτω πως όλο το μυστικό είναι να ελέγχεις απόλυτα το ντεμπραγιάζ στο αριστερό χέρι και ειδικά στην πρώτη, για να μη σαβουρντιαστείς. Από κει και πέρα είναι πις οφ κέι υποθέτω! Από ισορροπία πάω καλά, λόγω χιλιάδων χλμέτρων με το ποδήλατο, ωπότε νο πρόμπλεμ να πούμε..... το θέμα είναι η μηχανή.

    Βασικά στα δύο παιδιά πιο πάνω που μου προτείνουν kymco και ένα yahama, δεν ξέρω αν μου κάνουν πλάκα, πάντως αυτά τα μηχανάκια που είδα στις εικόνες που παρέθεσαν είναι τα πιο πανάσχημα παλιοσίδερα που έχω δει ποτέ μου! Ρε είστε καλά; Ούτε να με πληρώνανε δεν οδηγούσα κάτι τέτοιο!
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    1. Λυπαμαι που τσαμπα σου εγραψα, ενω εσυ διαβαζεις μονο τα μοντελα που σου προτεινονται για να δεις αν σου αρεσουν οπτικα.
    2. Αν θελεις να δεις ποιος σου απανταει και αν ξερει απο μηχανες, ριχνεις μια ματια στο προφιλ του. Δεν κρυβουν ολοι τα στοιχεια τους.
    3. Απανταω και στα δυο που εγραψες γιατι δεν ηξερα πως να τα κολησω εδω και ετσι κολησα μονο το βασικο.
    4. Λυπαμαι που θα νιωσεις οτι σε προσβαλω (αν και δεν με πειραζει), αλλα αυτο περι "piece of cake", μου ακουγεται πολυ ανωριμο. Μαλλον δεν εχεις καταλαβει, τι γινεται στο δρομο γυρω σου καθε μερα. Για ριξε μια πιο προσεκτικη ματια στα "στραβα και αναποδα" εδω μεσα, μηπως "ξυπνησεις". Αν προσεξεις θα δεις οτι και σε αυτο σε εχω προλαβει, οταν σου εγραψα για το "αν εχεις ακομα την ιδια αποψη περι ευκολης γνωσης".
    5. Ξαναδιαβασε αυτα που σου εγραψα με προσοχη και θα δεις οτι σου εχω απαντησει στις αποριες που εχεις, αλλα εσυ "τα εγραψες". Αυτο που λεω, εχει σχεση με την ερωτηση σου περι εντουρο κλπ. Εγω σου απαντησα ηδη περι βαρους, υψους αν προσεξεις.
    6. Το αν θα δωσεις βαση και ποσο, σε κατι που σου γραφει καποιος εδω μεσα εξαρταται απο 'σενα και μονο, οπως και ποση λυπη μπορει να δωσεις σε καποιους που σε αγαπανε, με την ευκολια που προσπερνας τα βασικα.
    7. Σου ευχομαι καλη θητεια (κολεγιο πλεον) και μια σωστη αποφαση στο θεμα "μηχανη".-


    *Αφησα ασχολιαστο αυτο περι "νηφαλιοτητας" οταν οδηγουσες, γιατι δεν νομιζω οτι σηκωνει σχολιασμο!!!!!!!!!!

  4. #64
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2006
    Μηνύματα
    0
    Λοιπόν παιδιά, εντάξει, ευχαριστώ όλους και εκτιμώ τις απόψεις σας.

    Τελικά σκέφτομαι, με βάση αυτά που μου λέτε, για πρώτο μηχάνημα να πάρω κάποιο enduro. Είμαι 1.85 και 90 κιλά ωπότε πιστεύω θα είμαι οκ σύμφωνα με το φίλο που έγραψε ότι είναι 1.76 και οδηγεί τέτοιο, αν και δεν κατάλαβα ακριβώς αν το έγραψε ως 'κοντός' ή ως 'ψηλός', ότι του αρμόζει δηλαδή τέτοιο ψηλό μηχανάκ και και δεν έχει πρόβλημα. Δίπλωμα θα βγάλω φυσικά το γρηγορότερο.

    Πάντως είμαι αρκετά δεκτικός στη μάθηση και δεν προτίθεμαι να χάσω τη ζωή μου τόσο νέος! Ωπότε δεν υπάρχει λόγος να επισημαίνετε συνεχώς ζητήματα ασφάλειας, αυτά είναι αυτονόητα...

    Το θέμα μας είναι η μηχανή....

    Έχει και εδώ στη γειτονιά μου σε ένα μαγαζί ένα ΤW όχι τόσο ψηλό όσο ένα XT ή ένα XR ας πούμε..... νομίζω μου είχε πει ο τύπος ότι το έδινε με 1.500 χιλιάρικο, μεταχειρισμένο φυσικά. Τι λέτε, πως σας ακούγεται;;;

  5. #65
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Ως κοντός, αφού εμένα μου φαίνεται νορμάλ, εσένα θα είναι σαν streetaki.. Μου φαίνονται ψιλοπολλά για το μηχανάκι αυτό αν και χωρίς να το έχω δει από κοντά δεν μπορώ να πω..εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα xt 125.. καινούριο έχει 2900, οπότε με 2000 κάτι θα βρεις σε καλή κατάσταση.. άντε καλορίζικο ότι πάρεις και πάντα όρθιος..

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
    Ως κοντός, αφού εμένα μου φαίνεται νορμάλ, εσένα θα είναι σαν streetaki.. Μου φαίνονται ψιλοπολλά για το μηχανάκι αυτό αν και χωρίς να το έχω δει από κοντά δεν μπορώ να πω..εγώ θα σου πρότεινα καλύτερα xt 125.. καινούριο έχει 2900, οπότε με 2000 κάτι θα βρεις σε καλή κατάσταση.. άντε καλορίζικο ότι πάρεις και πάντα όρθιος..
    1.85 και 90 κιλα, σου λεει οτι ειναι το διαβασες?????????

  7. #67
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/10/2006
    Μηνύματα
    0
    Δηλαδή epp1640 πες μου το εξής: όταν κάθισες σε enduro, σταματημένος, με τα δύο πόδια κάτω, μπορούσες και πατούσες όλο το πέλμα κάτω, μόνο τη μύτη, ή μόνο τα δάκτυλα στη γη; Και για ποιο μηχανάκι μιλάμε ακριβώς;

    Πάντα είχα το άγχος (χωρίς να ξέρω ακριβώς, είπαμε) πως αν γείρει μια μηχανή, όντας σταματημένος, δεν θα μπορούσα να τη συγκρατήσω, αφού μιλάμε για τουλάχιστον 100 κιλά!

  8. #68
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    1.85 και 90 κιλα, σου λεει οτι ειναι το διαβασες?????????
    ναι, λέω εγώ είμαι 1.76, άρα του Τάκη θα του φαίνεται παιχνιδάκι..

  9. #69
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takis9
    Δηλαδή epp1640 πες μου το εξής: όταν κάθισες σε enduro, σταματημένος, με τα δύο πόδια κάτω, μπορούσες και πατούσες όλο το πέλμα κάτω, μόνο τη μύτη, ή μόνο τα δάκτυλα στη γη; Και για ποιο μηχανάκι μιλάμε ακριβώς;

    Πάντα είχα το άγχος (χωρίς να ξέρω ακριβώς, είπαμε) πως αν γείρει μια μηχανή, όντας σταματημένος, δεν θα μπορούσα να τη συγκρατήσω, αφού μιλάμε για τουλάχιστον 100 κιλά!
    Καταρχήν και εγώ ακριβώς τον ίδιο φόβο είχα αλλά τον ξεπέρασα μέσα σε μισό λεπτό.. όταν μου είχαν πει ότι τα 100 κιλά είναι κατηγορία φτερού είχαν απόλυτο δίκιο.. εμένα είναι κάπου στα 90..αλλά και στα 120 πάλι είναι πολύ ελαφριά.. Εγώ έχω ένα honda mtx 50..αποκλέίεται να το ξέρεις γιατί είναι λίγο αντίκα.. και μάλλον είναι λίγο κοντό για εντούρο. επειδή όμως έκατσα και σε xt 125 σου λέω ότι είναι το ίδιο κοντό. (προσωπικά πατάω και τα δύο πόδια, και όχι απλώς πατάω με όλο το πέλμα αλλά λυγίζω και στο ελάχιστο..) Υποθέτω πως και τα δύο (μπορεί να σου λέω και μαλακίες) είναι κοντά καθώς δεν είναι και εντούρο εντούρο.. για να καταλάβεις, είναι λίγο πιο ψηλό από τα streetakia που σου έδειξα. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις από την πλησιέστερη έκθεση της yamaha και να κάτσεις πάνω να δεις πως σου έρχεται. Τώρα, εγώ αν είχα να διαλέξω ένα 125 enduro θα προτιμούσα το DT125RE που νομίζω ότι είναι enduro με όλη την σημασία της λέξης, αλλά πρόσεχε γιατί είναι δίχρονο και θα ανακαλύψεις ότι έχει καλά και κακά (κάποιοι θα πουν μόνο κακά ) και ένα από τα κακά είναι ότι θα πρέπει να το φροντίζεις, και το άλλο ότι θα βρωμάς σαν τηγανιτή πατάτα μονίμως, μέρα νύχτα έχεις δεν έχεις κάνει μπάνιο..και προφανώς η κοπέλα σου θα αρχίσει να παραπονιέται ότι βρωμάει και εκείνη, αφού κάθεται πάνω στην εξάτμιση..αυτά..


  10. #70
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takis9
    ....
    Λοιπον παρε ενα ΧΤ600 και μαθε να οδηγας πανω σε αυτο μολις νιωσεις ετοιμος παρε το cbr!
    Σκεψου και το εξης:Ειναι 1000% σιγουρο πως καποια στιγμη θα πεσεις !!!

    -μια πτωση με το ΧΤ κοστιζει ψιλοπραγματα
    -μια πτωση με το cbr κοστισει κανα διχιλιαρο!

    διαλεγεις και περνεις η δημοκρατια της ελευθερης επιλογης !!!
    απλα πραγματα και μην μου πεις πως δεν θα πεσεις γιατι προσεχεις !και εγω προσεχα και με ριξανε !! Το νουσου !!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Takis9
    Δηλαδή epp1640 πες μου το εξής: όταν κάθισες σε enduro, σταματημένος, με τα δύο πόδια κάτω, μπορούσες και πατούσες όλο το πέλμα κάτω, μόνο τη μύτη, ή μόνο τα δάκτυλα στη γη; Και για ποιο μηχανάκι μιλάμε ακριβώς;

    Πάντα είχα το άγχος (χωρίς να ξέρω ακριβώς, είπαμε) πως αν γείρει μια μηχανή, όντας σταματημένος, δεν θα μπορούσα να τη συγκρατήσω, αφού μιλάμε για τουλάχιστον 100 κιλά!
    Α...μην ανησυχεις...αλλωστε δεν μπορεις να κανεις τιποτα...Εμενα μου πεσανε 160 κιλα πανω στο ποδι (για την ακριβεια στην κνημη) απο επιτοπια πτωση και δεν επα8α τιποτα ..απλα νομιζα οτι ειχα φαει κλωτσια για τις επομενες 2 βδομαδες...ενος αλλου φιλου μου συνεβη το ιδιο ακριβως σκηνικο και επα8ε καταγμα...

    Μετα απο αυτο 8εωρω οτι ειναι απλως πως 8α σου κατσει...

    Μην το φοβασαι το βαρος ...προσεχε λιγο στην αρχη που 8α το αισ8αναεσαι και βαρυ γιατι δε 8α το εχεις συνη8ισει και μετα 8α δεις ουτε που 8α το σκεφτεσαι...

    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  12. #72

    Re: Re: Αγορά πρώτης μηχανής

    Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
    μηπως για αρχη να παρεις το διπλωμα???

    ετσι σιμφωνω
    www.mybike.gr forum , Husaberggggggggggg!!!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 12:17
  2. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF