Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 106

Θέμα: ΑΓΟΡΑ CBR 1000RR 2006 ME 25.000ΧΛΜ

  1. #61
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.293
    Υπερβολες,οπως λεει μια ψυχη τα φρενα ειναι για αδερφες και κοτες..
    Throttle that mysterious friend of ours

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    717
    καλορίζικη κ απροβλημάτιστη αδελφέ η αγορά σου ,
    φαίνεται καλή περίπτωση για οποιον ενδιαφέρεται για CBR1000RR ...
    και σε πολύ καλή τιμή θα ελεγα η παρακάτω αγγελία ...
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...nda-cbr-1000rr

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    εχω ενα τετοιο απλα εμενα ειναι 07 και σε αλλα χρωματα (repsol),τα 06-07 ειναι ακριβως τα ιδια.
    το εχω απο το 2011 οπου το πηρα με 7,500 χλμ,τωρα εχει........26,500 αληθινοτατα,οποτε ,
    μην αγχωνεσαι υπαρχουν μοτο με τετοια χλμ.
    ασε που μπορεις να το ξεχωρισεις πανευκολα αν οντως εχει 25 'η 65.
    κοιταξε τα μπροστινα αν χανουν λαδια,εκει την ακουνε απο ακινησια,κανε ενα σερβις στην πισω αναρτηση και θα εχεις μοτο για μια ζωη.
    οσο για τις δαγκανες μπροστα μην της πειραξεις μια χαρα φρεναρουν βαλε ενα τακακι της προκοπης και θα εισαι κομπλε,γενικα απο φρενα ειναι απο τα καλυτερα (αν καβαλησεις κανα σουζουκι της ιδιας χρονιας θα βαλεις τα γελια).
    βαλε 2 υψηλης μπροστα διοτι της μανας του ειναι πλεον κουρασμενα και τελος.
    στριβει οσο αντεχεις εσυ και δεν θα κανει κατι χωρις να σου δωσει σημαδια οτι το παρακανες 'η κατι αλλο.
    ειναι προβλεψιμο και στριφτερο.
    επειδη ειναι λιγο ψοφιο ασχολησου αν θες το κατι παραπανω με το να βαλεις μια ολωσομη και ενα προγραμμα,πλεον υπαρχουν μεταχειρω εξατμισεις φθηνες.
    για προγραμμα στα χοντα ενας ειναι που μπορει να παρει οσα αλογα υπαρχουν "κρυμμενα" εκει περα.
    μια ενσταση εχω μονο στην τιμη αλλα εσυ κανεις κουμαντο στην τσεπη σου.
    αυτα.αν θες κατι ρωτα αφοβα

  4. #64
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125

    Smile

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tuning Προβολή μηνύματος
    εχω ενα τετοιο απλα εμενα ειναι 07 και σε αλλα χρωματα (repsol),τα 06-07 ειναι ακριβως τα ιδια.
    το εχω απο το 2011 οπου το πηρα με 7,500 χλμ,τωρα εχει........26,500 αληθινοτατα,οποτε ,
    μην αγχωνεσαι υπαρχουν μοτο με τετοια χλμ.
    ασε που μπορεις να το ξεχωρισεις πανευκολα αν οντως εχει 25 'η 65.
    κοιταξε τα μπροστινα αν χανουν λαδια,εκει την ακουνε απο ακινησια,κανε ενα σερβις στην πισω αναρτηση και θα εχεις μοτο για μια ζωη.
    οσο για τις δαγκανες μπροστα μην της πειραξεις μια χαρα φρεναρουν βαλε ενα τακακι της προκοπης και θα εισαι κομπλε,γενικα απο φρενα ειναι απο τα καλυτερα (αν καβαλησεις κανα σουζουκι της ιδιας χρονιας θα βαλεις τα γελια).
    βαλε 2 υψηλης μπροστα διοτι της μανας του ειναι πλεον κουρασμενα και τελος.
    στριβει οσο αντεχεις εσυ και δεν θα κανει κατι χωρις να σου δωσει σημαδια οτι το παρακανες 'η κατι αλλο.
    ειναι προβλεψιμο και στριφτερο.
    επειδη ειναι λιγο ψοφιο ασχολησου αν θες το κατι παραπανω με το να βαλεις μια ολωσομη και ενα προγραμμα,πλεον υπαρχουν μεταχειρω εξατμισεις φθηνες.
    για προγραμμα στα χοντα ενας ειναι που μπορει να παρει οσα αλογα υπαρχουν "κρυμμενα" εκει περα.
    μια ενσταση εχω μονο στην τιμη αλλα εσυ κανεις κουμαντο στην τσεπη σου.
    αυτα.αν θες κατι ρωτα αφοβα
    Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει. Ποια οι γνώμη σου/σας ; Γιατί οκ ξέρω την απάντηση μηχανικού εξ αρχής .... "καλό είναι να αλλαχτούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" που είναι η ασφαλής επιλογή. Αλλά πραγματικά αν δεν χρειάζεται γιατί να δίνεις χρήματα χωρίς λόγο ;
    In life we only get one lap, why not make it a good one

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tuning
    Εγγραφή
    17/03/2014
    Μηνύματα
    111
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει. Ποια οι γνώμη σου/σας ; Γιατί οκ ξέρω την απάντηση μηχανικού εξ αρχής .... "καλό είναι να αλλαχτούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" που είναι η ασφαλής επιλογή. Αλλά πραγματικά αν δεν χρειάζεται γιατί να δίνεις χρήματα χωρίς λόγο ;
    ουτε εγω συμπληρωνω τα χλμ που πρεπει για αλλαγη,τα αλλαζω μια φορα τον χρονο και ξεμπερδευω

  6. #66
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει. Ποια οι γνώμη σου/σας ; Γιατί οκ ξέρω την απάντηση μηχανικού εξ αρχής .... "καλό είναι να αλλαχτούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" που είναι η ασφαλής επιλογή. Αλλά πραγματικά αν δεν χρειάζεται γιατί να δίνεις χρήματα χωρίς λόγο ;
    Απο τον 12ο του 18 μέχρι σήμερα είναι σχεδόν 2 χρόνια.
    Αλλαξέ τα πριν αρχίσεις να το κυκλοφορείς.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #67
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.516
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει. Ποια οι γνώμη σου/σας ; Γιατί οκ ξέρω την απάντηση μηχανικού εξ αρχής .... "καλό είναι να αλλαχτούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" που είναι η ασφαλής επιλογή. Αλλά πραγματικά αν δεν χρειάζεται γιατί να δίνεις χρήματα χωρίς λόγο ;
    το πρόβλημα είναι το οξυγόνο. Ότι είδος αποσφραγιστεί απο την παρασκευή του ή την σφράγιση του στην γραμμή παραγωγής οξειδώνεται, το χημικό αυτό στοιχειό αλλοιώνει τα χαρακτηριστικά του είδους
    Σήμερα που υπάρχει μεγάλη ποικιλία και τιμές για όλα τα βαλάντια μπορείς να βρεις τετράλιτρο full synth στα 30ευρώ και με το φίλτρο λαδιού στο δεκάρικο, 40 σύνολο, δεν ειναι κόστος που πρέπει να αποφύγεις.
    Επίσης το ίδιο ισχύει για τα υπολοιπα υγρά όπως φρένων και ψυκτικού και για τα δύο η honda λέει ανα δύο χρόνια (άλλο ένα 20ρι και καθάρισες).
    Τις εργασίες αυτές μπορεί να τις κάνει και ο αναβάτης που νιώθει ελάχιστα απο μαστορέματα αρκεί να αγοράζει ένα σετ συγκεκριμένα εργαλεία και τα κάνει μόνος του (αν διαθέτει χώρο κάπου)
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #68
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.742
    Οτι υγρο εχει η μοτο πρεπει να το αλλαξεις.
    Κ καινουρια να ειχε βαλει πριν 2 χρονια τωρα ειναι ολα για αλλαγη.
    Ride(s) the wind of change...

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα, Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει. Ποια οι γνώμη σου/σας ; Γιατί οκ ξέρω την απάντηση μηχανικού εξ αρχής .... "καλό είναι να αλλαχτούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο" που είναι η ασφαλής επιλογή. Αλλά πραγματικά αν δεν χρειάζεται γιατί να δίνεις χρήματα χωρίς λόγο ;
    Φίλος μου που είναι ψυχοπαθής με το θέμα ''λάδια'',τόσο psycho που στέλνει τα λάδια του για ανάλυση στην Αμερική κλπ ακόμη και στο ninja 250 που είχε , μου λέει οτι είναι μπούρδα το οτι ''παλιώνει το λάδι'' μέσα σε κλειστό μοτερ.

    Εχει λιώσει στα φόρουμ που στέλνουν όλοι λάδια για αναλύσεις κλπ και όσοι έστειλαν τα λάδια τους για ανάλυση ακόμη και όταν αυτά βρίσκονταν μέσα για 2-3 χρόνια ακινησίας δεν φάνηκαν να επηρεάζονται.


    Παρολαυτά εγώ προσωπικά ΘΑ τα άλλαζα εκτός και αν ήμουν πάρα πολύ οριακά οικονομικά(σε τέτοια περίπτωση όμως δεν θα είχα CBR1000) παρόλο που θεωρώ το συγκεκριμένο μοτέρ αθραυστο.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.784
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης άλλαξε τα λάδια το 12/2018 και από τότε έχει κάνει 1500χλμ. Μου είπε οτι δεν χρειάζονται άμεσα αλλαγή και ότι αυτό που λένε ανεξαρτήτως χλμ καθε χρόνο πρέπει να αλλάζεις λάδια δεν ισχύει.
    Αν το όχημα ήταν σε εσωτερικό χώρο, που δεν επηρεαζόταν από καιρικές συνθήκες και κυρίως από βροχή και μεγάλη ημερήσια διαφορά θερμοκρασίας, μην τα αλλάξεις αν όλα δουλεύουν καλά, το κιβώτιο αλλάζει σχέσεις σωστά, και το δείγμα τους δείχνει σωστό δλδ χωρίς μολύνσεις.

    Από την άλλη, τα λάδια πόσο έχουν; 40-50 ευρώ; Έχεις δώσει χιλιάρικα να το πάρεις, εκεί θα κολλήσεις στο 50ρι για τα λάδια που είναι παράγοντας που 1 στα 1000 μπορεί να σου χαλάσει το μοτέρ;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #71
    Μικρό έξοδο vs μεγάλο ρίσκο, ενδεχομένως
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.100
    Μην εισαι ακριβος στα πιτουρα και φτηνος στ αλευρι Αλλαξε τα λαδια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #73
    Μέλος Το avatar του/της MartinEden
    Εγγραφή
    21/11/2020
    Μηνύματα
    125
    Στην τελική θα τα αλλάξω για εντελώς προληπτικούς λόγους. Αλλά αυτό που πραγματικά αναρωτιέμαι είναι αν όντως έχει σημασία η απλά ακολουθούμε οσα μας εχουν περάσει στα πλαίσια του μάρκετινγκ και της κατανάλωσης. Γιατί πραγματικά αμφιβάλλω κατά πόσο οξειδώνει το λάδι εντός του μοτέρ. Αλλά τεσπα ας είναι !

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.784
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MartinEden Προβολή μηνύματος
    Στην τελική θα τα αλλάξω για εντελώς προληπτικούς λόγους. Αλλά αυτό που πραγματικά αναρωτιέμαι είναι αν όντως έχει σημασία η απλά ακολουθούμε οσα μας εχουν περάσει στα πλαίσια του μάρκετινγκ και της κατανάλωσης. Γιατί πραγματικά αμφιβάλλω κατά πόσο οξειδώνει το λάδι εντός του μοτέρ. Αλλά τεσπα ας είναι !
    Πόσο οξειδώνεται το λάδι.

    Θα σου πω το εξής: Είχα μια σόμπα ξύλου, και έκαιγε τέρμα , είχαν πυρώσει τα ξύλα μέσα, αυτή η φάση που το ξύλο δεν καίγεται απλά, φωτοβολεί.

    Λέω, για πείραμα, δεν ρίχνω λίγο λάδι μοτέρ να δω αν καίγεται;

    Το λάδι κινητήρα, έπεσε πάνω στις επιφάνειες του ξύλου που φωτοβολούσαν, και..... τις έσβησε. Έκανε ένα ήχο σαν βράσιμο, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ, και καθώς προχωρούσε το υγρό προς τα κάτω, έσβηνε το ξύλο από όπου πέρναγε.

    Τελικά, μετά από πολύ ώρα, και αφού κάηκαν τα ξύλα τελείως , και τα επόμενά τους, το λάδι εξαφανίστηκε τελικά, αφού βρώμισε ο τόπος, και μιλάμε για καμια 50ριά ml τώρα.


    Συνεχίστε να θεωρείτε ότι το λάδι ''οξειδώνεται'' και άλλα τέτοια ''θεωρητικά''. Αν όντως οξειδωνόταν εύκολα, στο περιβάλλον φωτιάς του κινητήρα θα το βάζαμε;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #75
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Πιο πολλοί είναι θέμα μάρκετινγκ για αυτό άλλωστε τα τελευταία χρόνια τα διαστήματα σέρβις που ορίζει ο κατασκευαστής έχουν αλλάξει κ έχουν φτάσει της 15000χλμ ακόμα κ 20000 χλμ κ σου λέει η στα δύο χρόνια.. Μιλάμε για αλλαγή λαδιών τα παραπάνω κ όχι μεγάλο σέρβις.. Σκέψου ότι το λάδι που θα βάλεις εσύ στο cbr άλλος κατασκευαστής το προτείνει για 15000χλμ...

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βελτιωση Για Cbr 1000rr
    από Tigas στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2014, 19:31
  2. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 14:06
  3. Cbr 1000rr 2006
    από ruyjin στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 10:48
  4. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2005, 13:13
  5. Διαφορεσ Cbr Fireblade 99 Me 2003
    από FIRE-ZX-GSXR στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 09:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF