Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 80

Θέμα: KTM 990 Adventure VS R1200GS Adventure

  1. #61
    οδηγώ ΚΤΜ αναπνέω ΚΤΜ Το avatar του/της atom7ktm
    Εγγραφή
    28/06/2006
    Μηνύματα
    112
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
    ...αλλα την σιγουρια της ΒΜW οταν βρισκεσαι επανω στην στροφη δεν θα την εχεις.
    θα προσπαθήσω να απαντήσω σε αυτό, χωρίς να γίνω εριστικός και όχι σαν να είμασταν στις διαμάχες.

    λοιπόν:

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    απέτυχα ε?
    Orange blood runs in my veins...

  2. #62
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    ego na tin dexto tin apantisi sou ... omos pes mou exeis odigisei pote tin sygekrimeni mixani ?? xereis gia ti pragma milame ? ean nai na synexiseis na odigeis KTM kai na anapneeis KTM allios den nomizeis oti preoei na dokimaseis prota kai meta na sxoliaseis ?
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  3. #63
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Ρε παιδιά, ακόμη και η Τόλμη και Γοητεία, τόσα επεισόδια δεν είχε !

    Το έχουμε κουράσει λίγο με την αντιπαράθεση των 2 αυτών μηχανών - και τα 2 είναι πάρα πολύ καλά μηχανήματα, τα τοπ στην κατηγορία...

    Διάβαζα στο Adventure Rider ένα ποστ που για να δείξει κάποιος πόσο "ζηλεύουν" οι GSers το 950 πήγε και φωτογράφησε ένα 950 στο πάρκινγκ της αντιπροσωπείας της BMW και έγινε όλοκληρο θέμα Είδε και κάτι περαστικούς να το χαζεύουν και έγραψε από κάτω λεζάντα "Οι μηχανικοί της BMW λιγουρεύονται το 950....."

    Τουλάχιστον φαίνεται οτι το φαινόμενο δε γνωρίζει σύνορα
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  4. #64
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    re sy Niko den eimai arnitikos sto na pao na paro KTM kai apo oti eida an pouliso to BMW den exei kai megali diafora sto na to paro apo apopsi timis alla thelo na to dokimaso prota kai na akouso merikes gnomes, sigoura einai kalo mixanaki alla exo akousei ena soro gia blabes kai axia metapolisis kai den aisthanomai idiaiteri sigouria. Apo tin alli to BMW den mou exei bgalei kamia zimia tromeri , isos tis aples paidikes arosties pou apo oti xero exoun diorthothei kata poly sta kainouria montela. Enas filos prosfata o opoios eixe BMW pire to 990 kai to odigisa ligo kai sigoura syniditopoiisa oti exei megalyteri ropi apo to BMW alla mou edose tin aisthisi oti odigo kati poly elafry kai mikro... isos einai thema synitheias ...ti na po... malon tha pao na to kano kanena test ride na mou fygei kai i periergeia....
    thnx pantos
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 950dim
    Εγγραφή
    20/06/2006
    Μηνύματα
    536
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
    950dim to yfaki den tha se bgalei pouthena , ego milaga gia tin apli tin GS kai oxi tin adventure
    opote kopse to yfaki se parakalo , allios min apantas....
    Δε χρησιμοποιω υφακη για να με βγαλει καπου,εγω εκανα την επιλογη που πραγματικα ηθελα και δε φανταζεσαι ποσο χαρουμενος ειμαι γί’αυτο!!!
    Παρε το GS,αφου αυτο θελεις,
    Αφου δε σκεφτεσαι καν το 990 ...αστο!!!



    ΥΓ.Αν εκανες ομως μια βολτα με ενα 990,θα αναθεωρουσες πολλα!!!
    ...cause the place seems still alive...

  6. #66
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
    ...ti na po... malon tha pao na to kano kanena test ride na mou fygei kai i periergeia....
    thnx pantos

    Σταύρε, την καλύτερη δουλειά θα κάνεις. Κάνε ένα test-ride να δεις εσένα πώς σου φαίνεται-πάει-κουμπώνει το μηχάνημα και όλα τ'άλλα είναι....

    Δε λέω να μη ρωτήσεις κτλ, αλλά βλέπεις που οδηγεί πάντα η κουβέντα...

    Όποτε και αν θες, ανταλλάζουμε κιόλας να το κρατήσεις 1-2 μέρες να δεις τι παίζει με το 950 - έτσι κι αλλιώς οι διαφορές από το 990 είναι επι του πρακτέου μηδαμινές.

    Πάντως, γνώμη μου είναι, να κρατήσεις το απλό το GS, και αν θες να το κάνεις πιο ταξιδιάρικο/adventure να κοιτάξεις να το εξοπλίσεις κατάλληλα.. εγώ αυτό θα έκανα.

    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  7. #67
    Cogito ergo sum... Το avatar του/της Spike
    Εγγραφή
    09/11/2004
    Μηνύματα
    697
    Niko se euxaristo poly gia tin prosfora to ektimo idiaitera , an einai tha se paro tilefono na to kanonisoume. Tha pao na kano kai ena test ride sto 990 kai tha sou po entyposeis.

    thnx

    Stavros
    Riders on the storm......

    If the facts don't fit the theory..... change the facts....

  8. #68
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
    Niko se euxaristo poly gia tin prosfora to ektimo idiaitera , an einai tha se paro tilefono na to kanonisoume. Tha pao na kano kai ena test ride sto 990 kai tha sou po entyposeis.

    thnx

    Stavros

    Τίποτις !

    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  9. #69
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Ψιτ κοριτσια...! Επειδη ειχα το 950 και εχω το 990...Δεν εχουν ιδια συμπεριφορα!!! Τα βασικα ειναι ιδια ναι, αλλα εχει βελτιωθει πολυ η συμπεριφορα του 950 στο 990 σε καποια ενοχλητικα πραγματακια...

    Η προσφορα του ΝικΟυ ισχυει και απο εδω Σταυρακο, απλα εγω φεν θελω το μηχανακι σου....

    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  10. #70
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    παιδακια..

    δινω και ΕΓΩ ενα 990... για τεστ ραιντ...


    αλλα και φυσικά το θέλω πισω την ιδια μέρα!!!!!


    επισης Σπικε... ΠΕς ΜΕ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ 950 -990 ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΕΙΠΕς ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ.
    ΠΕΣ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΛΑΔΗΠΟΥ ΞΕΡΕΙς και ΟΤΙ ΑΦΗΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ...να μη μπορει να κουνηθεί.

    μη μου πεις τη τρομπα του συμπλεκτη..γιατι το μηχανακι κανει και ταξίδι χωρίς αυτον!!!


    επισης να σου πω οτι αν θες να νιωθεις κατι βαρυ για σιγουρια πανε παρε ενα βαραντερο.ημαρτον να λεμε μειονεκτημα το ποσο ελαφρυ νιωθεις ενα μηχανακι σε σχεση με ενα αλλο.
    εκτος αν το έχεις για να γυμναζεις τους μυς σου.

  11. #71
    Επειδη ειχα το 950 και εχω το 990...Δεν εχουν ιδια συμπεριφορα!!! Τα βασικα ειναι ιδια ναι, αλλα εχει βελτιωθει πολυ η συμπεριφορα του 950 στο 990 σε καποια ενοχλητικα πραγματακια...



    μηπως μπορεις να αναφερεις πια ειναι αυτα

  12. #72
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
    Επειδη ειχα το 950 και εχω το 990...Δεν εχουν ιδια συμπεριφορα!!! Τα βασικα ειναι ιδια ναι, αλλα εχει βελτιωθει πολυ η συμπεριφορα του 950 στο 990 σε καποια ενοχλητικα πραγματακια...



    μηπως μπορεις να αναφερεις πια ειναι αυτα
    Τα μπερδεματα που εκανε το 950 δεν τα κανει το 990, πιο στρωτη λειτουργεια σε ολο το φασμα των στροφων, ζεστενετε πολυ λιγοτερο, δεν σου καιει τα ποδια, λιγο πιο σβελτο στα πολλα, πιο αποτομο στα χαμηλα...κτλπ
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  13. #73
    Τα μπερδεματα που εκανε το 950 δεν τα κανει το 990
    - το προσωπικα το δικο μου δεν κανει μπερδεματα

    πιο στρωτη λειτουργεια σε ολο το φασμα των στροφων
    - εδω να σου πω την αληθεια δεν με καλυψες,τι ακριβως ενοεις

    ζεστενετε πολυ λιγοτερο, δεν σου καιει τα ποδια
    - εδω μπορει να ειναι και ετσι οπως τα λες αλλα δεν ξερω σιγουρα,γιατι δεν το εχω οδηγησει μεσα σε κινηση για να μπορεσω να εχω μια γνωμη

    λιγο πιο σβελτο στα πολλα
    -εδω δεν εχω δει καμια διαφορα με 950

    πιο αποτομο στα χαμηλα
    - δεν νομιζω!!!!!!!!!!


    φιλικα παντα

  14. #74
    οδηγώ ΚΤΜ αναπνέω ΚΤΜ Το avatar του/της atom7ktm
    Εγγραφή
    28/06/2006
    Μηνύματα
    112
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Spike
    ego na tin dexto tin apantisi sou ... omos pes mou exeis odigisei pote tin sygekrimeni mixani ?? xereis gia ti pragma milame ? ean nai na synexiseis na odigeis KTM kai na anapneeis KTM allios den nomizeis oti preoei na dokimaseis prota kai meta na sxoliaseis ?
    φίλε spike,

    απάντησα επίτηδες έτσι για να σου δημιουργήσω την ίδια αίσθηση που μου δημιούργησες εσύ όταν διάβασα τη συγκεκριμένη πρόταση. και εξηγούμαι:

    κατ'αρχάς κι εσύ είσαι λάθος λέγοντας "δεν ΘΑ την έχεις", γιατί δείχνεις ότι δεν έχεις εμπειρία από το ΚΤΜ απλά κάνεις την "εικασία" ότι αποκλείεται να είναι σαν την BMW στις στροφές.

    δεύτερον, είναι η μηχανή σου και εγώ θεωρώ δεδομένο ότι θα την αισθάνεσαι σαν την ασφαλέστερη σε συμπεριφορά, αφού την έχεις μάθει και ξέρεις τα όριά της κλπ. οπότε αυτό είναι λογικό μεν, αλλά δεν έχει να κάνει με το ότι ειναι BMW, αλλά με το ότι είναι η μηχανή την οποία χρησιμοποιείς καθημερινά.

    τρίτον, θέλω να μου υποστηρίξεις ποιοι είναι οι παράγοντες που καθιστούν την BMW σου ασφαλέστερη (ας προσέξουμε τις λέξεις έτσι? ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΗ) συγκριτικά με το ΚΤΜ. και επειδή δεν θέλω να το παίξω ξερόλας, ας μας πει κάποιος γνώστης ποιοι ακριβώς είναι οι παράγοντες που επηρρεάζουν το πόσο ασφαλής είσαι σε μια στροφή. να "πατήσουμε" πάνω σε αυτούς ως βάση για να μιλάμε σοβαρά και εμπεριστατωμένα.

    πάντως για μένα μια μηχανή ελαφρύτερη με καλύτερες αναρτήσεις (αν και δεν παίζουν μόνο αυτά) είναι κατά πολύ ασφαλέστερη από κάποια που ενδεχομένως το μοναδικό πλεονέκτημα είναι το χαμηλότερο κέντρο βάρους. επίσης τα περιθώρια που σου αφήνει μια μηχανή για "διορθώσεις" πάνω στην στροφή είναι και αυτό μέρος της ασφάλειας. π.χ. μπορεί να υποστηρίζεις ότι η BMW "φεύγει" πιο δύσκολα, αλλά άντε μάζευτην έτσι και φύγει λέω εγώ!

    πάντως, στο τέλος λες το καλύτερο και το πιο σωστό. "θα την οδηγήσω και θα σας πω". πραγματικά είναι αδιανόητο για μένα να είναι μεταξύ 2 μηχανών και να μην τις οδηγήσει "δίπλα-δίπλα". εγώ δεν έχω οδηγήσει την BMW και αμφιβάλλω αν θα ποτέ, μιας και δεν είναι στα σχέδια μου (άμεσα τουλάχιστον). μετά το στρατό σκέφτομαι το 950SM, που αν θες να καταλάβεις τι εστί ΑΣΦΑΛΕΙΑ σου προτείνω να οδηγήσεις (αν με έβλεπε κάποιος να το οδηγώ θα ορκιζόταν ότι προσπαθώ επίμονα να πέσω, χωρίς να τα καταφέρνω για κάποιον μυστήριο λόγο). μην με κατηγορήσεις όμως μετά ότι σου άναψα φωτιές!!!
    Orange blood runs in my veins...

  15. #75
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Ψιτ κοριτσια...! Επειδη ειχα το 950 και εχω το 990...Δεν εχουν ιδια συμπεριφορα!!! Τα βασικα ειναι ιδια ναι, αλλα εχει βελτιωθει πολυ η συμπεριφορα του 950 στο 990 σε καποια ενοχλητικα πραγματακια...

    Η προσφορα του ΝικΟυ ισχυει και απο εδω Σταυρακο, απλα εγω φεν θελω το μηχανακι σου....

    Ποια σέλλα (και θέση οδήγησης) προτιμούσες, του 950 ή του 990?

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF