Πάντως, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι μας λείπει η παιδεία πολύ πριν από όλα τα άλλα. Ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ ότι ο ίδιος που θα κοιτάξει να την κοπανήσει επειδή είναι ανασφάλιστος, πιθανότατα θα το κάνει και ασφαλισμένος. Οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα γιατί πληρώνουν, ποιο σκοπό εξυπηρετούν οι ασφαλιστικές. Πιστεύουν ακόμα ότι αν προκαλέσουν ατύχημα και τους πιάσουν/δουν, θα τους κοστίσει. Πρώτα θα σκεφτούν πως να ξεφύγουν και μετά οτιδήποτε άλλο.

Πριν 2 χρόνια περίπου, με χτύπησε κάποια. Για την ακρίβεια, άλλαξε λωρίδα, απροειδοποίητα, πάνω σε στροφή, με βρήκε στο αριστερό κλιπόν, άνοιξα τη γραμμή μου και καρφώθηκα στο μπροστινό μου αυτοκίνητο. Το αυτοκίνητο της υπαιτίου είχε μια μικρή γρατζουνιά στο πίσω δεξί μέρος, πάνω από το φτερό. Τίποτα άλλο. Το μηχανάκι μου είχε 4 χιλιάρικα ζημιά. Κράνος άχρηστο, υπόλοιπος εξοπλισμός φθαρμένος + τραύματα/εγκαύματα για μένα. Η πρώτη κουβέντα που έβγαλε από το στόμα της ήταν "α εγώ ήμουν στη λωρίδα μου"... Να τους χέσω τέτοιους ασφαλισμένους...

Σχετικά με το ποστ σου, σαφώς και θα τον κυνηγήσεις μέχρι τέλους και θα του πάρεις ότι έχει, αν είναι ανασφάλιστος. Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του, είτε μιλάμε για ανασφάλιστους, είτε για ακράνωτους, είτε για ξεπινακίδωτους κ.ο.κ. Αν ζητάει τα ρέστα, ναι, εκεί μιλάμε για αγνή ηλιθιότητα.