Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 81

Θέμα: Μαλακή Μανέτα Φρένου..

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Εμένα Γιώργο είναι καθαρά θέμα κόπωσης του συστήματος και πιθανότατα έχει να κάνει με βρασμό των υγρών. Εκεί που αρχίζει και μαλακώνει η μανέτα δεν χάνω το φρένο απλά γίνεται πιο ασαφές και έχει μεγαλύτερη διαδρομή, πράγμα που δεν σου δίνει αυτοπεποίθηση να πιέσεις το μηχανάκι. Μετά την πρώτη φορά που το έπαθα και έλεγξα ότι έχω φρένο ακόμη και μετά το μαλάκωμα, πλέον συνεχίζω να πιέζω χωρίς πρόβλημα. Απλά είναι ενοχλητικό και ανησυχητικό... Τα προηγούμενα υγρά μου επίσης ήταν χάλια μετά από 1500-180km (με 80% χρήση πίστας όμως). Μάλλον θα αλλάξω και τακάκια (ebc 2H να δοκιμάσω μήπως λυθεί έτσι το πρόβλημα, αφού κάνω μια καλή εξαέρωση πρώτα.

  2. #62
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    @yiannis172: Η τρόμπα να τα παίζει με 12k km μου ακούγεται λίγο απίθανο. Θα δοκιμάσω σίγουρα μια εξαέρωση βέβαια. Όσο για τη Yamaha, μόλις διάβασα την πρότασή σου για τα ιαπωνικά SS σκεφτόμουν μέσα μου ότι την ίδια μέρα οδήγησα ένα R1 SP ενός φίλου και τα φρένα ήταν απίθανα... Τι συγκρίνεις θα μου πεις....

    @vaska: Ξέχασα να πω ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζα και με τα εργοστασιακά σωληνάκια και ήλπιζα να βελτιωθεί με τα σωληνάκια υψηλής. Βελτιώθηκε όντως, αλλά συνεχίζει να με ενοχλεί. Τα σωληνάκια είναι της HEL, για την οποία έχω διαβάσει τα καλύτερα. Το να είναι μούφα τα σωληνάκια, μάλλον θα είναι το τελευταίο ενδεχόμενο λοιπόν.

    Στο να τα παιξει η τρομπα πιο πολυ ρολο παιζει η πολυκαιρια παρα τα χλμ.Εμενα ειχε 18 οταν το πηρα και ηταν ετσι,οπως και στα περισσοτερα Suzuki που εχω δει ειναι αναλογη η κατασταση.Εμενα εστρωσε μετα απο μια καλη εξαερωση που εκανα (και απο τις δαγκανες και απο την τρομπα)αλλα και δεν ειναι φρενο για SS αυτο.

  3. #63
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Μάλλον θα αλλάξω και τακάκια (ebc 2H να δοκιμάσω μήπως λυθεί έτσι το πρόβλημα, αφού κάνω μια καλή εξαέρωση πρώτα.
    Αν αλλάξεις τακάκια θα λυθει και το πρόβλημα, ειδικά αν βάλεις αυτα που λες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Μάλλον εκεί καταλήγω κι εγώ Άρη... Και στο συνεργείο που το τσεκάραμε σήμερα (κάναμε και εξαέρωση και δεν είχε αέρα τελικά) αυτό βγήκε ως πόρισμα. Τα τακάκια έχουν φαγωθεί και ζεσταίνουν τα υγρά με σκληρή χρήση. Γι' αυτό και τα προηγούμενα υγρά βγήκαν off με 1500χμ. Για τακάκια διάβασα επίσης πολύ καλά λόγια για τα Vesrah RJL, μάλλον όμως πρέπει να το κουβεντιάσουμε στο κατάλληλο θέμα αυτό.

  5. #65
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.166
    αυτο με την μαλακη μανετα το αντιμετωπιζω κι εγω... απλα αλλαξα τα υγρα που ειχε μεσα (που δεν ξερω τι ηταν..) με ενα ferodo dot4 κι εχω το ιδιο θεμα... πιθανολογω οτι ειναι θεμα εξαερωσης.. το κακο ειναι οτι δεν βρισκω στην βεροια χαλκοροδελες τετοιου μεγεθους να το ξανακανω εξαερωση κι ειναι πολυ ταλαιπωρημενες.. φρεναρει η μηχανη κανονικα απλα υποχωρει η μανετα λιγο πιο πολυ απο πριν με μειωμενη αισθηση.. προφανως εχω ααερα.. διαρροες υγρου πουθενα..

  6. #66
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    το κακο ειναι οτι δεν βρισκω στην βεροια χαλκοροδελες τετοιου μεγεθους να το ξανακανω εξαερωση κι ειναι πολυ ταλαιπωρημενες..

    Τι τις θέλεις ; Δεν βγαίνουν τα σωληνάκια στην εξαέρωση...
    Give me fuel, Give me fire

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Για τακάκια διάβασα επίσης πολύ καλά λόγια για τα Vesrah RJL, μάλλον όμως πρέπει να το κουβεντιάσουμε στο κατάλληλο θέμα αυτό.
    Σκέψου και για τα Dunlopad... Στο δικό μου CBR δουλεύουν παραπάνω από άψογα! Το μόνο "κακό" είναι ότι έχουν περίεργο δάγκωμα* στις χαμηλές ταχύτητες, αλλά ποιος κινείται αργά έτσι κι αλλιώς;

    *Κραδασμοί λίγο πριν την ακινητοποίηση.
    Think faster than you ride

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Θα τα δω Δημήτρη, ευχαριστώ! (Πολύχρονος!)
    Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα κραδασμών ή φρενάρισμα σε χαμηλές ταχύτητες. Θέλω καλή απόδοση, αντοχή στο ξύλο και να μην βγάλουν off τον δίσκο μετά από λίγα χιλιόμετρα.

  9. #69
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Τι τις θέλεις ; Δεν βγαίνουν τα σωληνάκια στην εξαέρωση...
    Σωστα...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ...δεν βρισκω στην βεροια χαλκοροδελες τετοιου μεγεθους ..
    Γιτόπουλος, Γαβριηλιδης και σιγουρα και αλλοι (10mm ειναι συνηθως, τιποτε το εξωτικο)....

  10. #70
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Τι τις θέλεις ; Δεν βγαίνουν τα σωληνάκια στην εξαέρωση...
    ναι αλλα σφιγγεις ξεσφιγγεις το ρακορ για να κανεις εξαερωση αρχικα..

  11. #71
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lio5 Προβολή μηνύματος
    Σωστα...


    Γιτόπουλος, Γαβριηλιδης και σιγουρα και αλλοι (10mm ειναι συνηθως, τιποτε το εξωτικο)....
    εδω δεν εχει ο φωτιαδης... εχουν λιο αλλα ειναι λεπτες..

  12. #72
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    ναι αλλα σφιγγεις ξεσφιγγεις το ρακορ για να κανεις εξαερωση αρχικα..
    Γιατι τα ρακορ; Μονο τους εξαερωτηρες....

  13. #73
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yiannis172 Προβολή μηνύματος
    Γιατι τα ρακορ; Μονο τους εξαερωτηρες....
    και σε 3 μερες εχεις τελιωσει με την αλλαγη υγρων..
    τα πολλα τα παιρνεις απο πανω.. μετα πας κατω.. εξαλλλου ο αερς εχει την ταση ναπαει κατα πανω, κι εφοσον ανοιξεις το κυκλωμα θα ειναι πιο ευκολο να τον βγαλεις απο πανω.. φυσικα θα μεινει ελαχιστος μες την-τις δαγκανα-ες.. εκει δουλευει το εξαερωτηρακι.. η αλλιως.. εμπρακτα.. το σρχ μου ειχε δυο μακρια σωληνακια απο τρομπα τα οποια κατεληγαν το καθενα σε μια δγκανα.. ε ηταν αδυνατον να κανεις εξαερωση απο κατω.. δοκιμασαμε πολλες φορες μεχρι να βρουμε αποτελεσμα που να δικαιολογει τον κοπο μας..

  14. #74
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    και σε 3 μερες εχεις τελιωσει με την αλλαγη υγρων..
    τα πολλα τα παιρνεις απο πανω.. μετα πας κατω.. εξαλλλου ο αερς εχει την ταση ναπαει κατα πανω, κι εφοσον ανοιξεις το κυκλωμα θα ειναι πιο ευκολο να τον βγαλεις απο πανω.. φυσικα θα μεινει ελαχιστος μες την-τις δαγκανα-ες.. εκει δουλευει το εξαερωτηρακι.. η αλλιως.. εμπρακτα.. το σρχ μου ειχε δυο μακρια σωληνακια απο τρομπα τα οποια κατεληγαν το καθενα σε μια δγκανα.. ε ηταν αδυνατον να κανεις εξαερωση απο κατω.. δοκιμασαμε πολλες φορες μεχρι να βρουμε αποτελεσμα που να δικαιολογει τον κοπο μας..
    Το SRX σου εχει κλασμένο εμβολάκι και δεν ανεβάζει πίεση. Μια χαρά γίνεται η εξαέρωση απο κάτω.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #75
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.166
    τι να πω αρη.. 3 τρομπες δοκιμασα..
    κατεληξα σε αυτην που μου εκανε καλυτερη αισθηση.. ειδικα η μια απο cbr δεν ανεβαζε με τιποτε.. ο dkurkos ειχε το ιδιο θεμα με ιδια τρομπα στο ιδιο μηχανακι καιμαλλον λογω κλισης των κλιπον δεν δουλειει καλα γιατι παιρνει αερα απο πανω.. την εβαλα σε TTR250 και ειναι μια χαρα..

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μανέτα φρένου vs Καθρέπτης αυτοκινήτου
    από Alexander στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2014, 19:47
  2. Μανέτα φρένου.
    από hristos13gr στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 26/07/2008, 12:09
  3. ΜΑΝΕΤΑ ΦΡΕΝΟΥ ΧΤ660
    από postman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2007, 15:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF