Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 95

Θέμα: γυροσκοπικο.

  1. #61
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Το ΣΧΗΜΑ (και μόνο) στο παραπάνω ποστ έχει ένα λαθάκι... αλλά μεγάλα παιδιά είστε, θα το καταλάβετε...
    Κούκου...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	trail copy.jpg 
Προβολές:	406 
Μέγεθος:	26,2 KB 
ID:	98244
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #62
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Κούκου...
    έεετσι...

  3. #63
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Κούκου...
    Ναι αυτό...

  4. #64
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Ναι αυτό...
    Μήπως τώρα θα έπρεπε να ξανασκεφτείς και την γωνία Α (συμπληρωματική αυτής που δείχνεις στο σχήμα...) ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #65
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Μήπως τώρα θα έπρεπε να ξανασκεφτείς και την γωνία Α (συμπληρωματική αυτής που δείχνεις στο σχήμα...) ???
    Μπά... μόνο αν ήθελα να υπολογίζω μεθυσμένα ίχνη... ή αν άλλαζα τα ημίτονα με συνημίτονα στον τύπο... αλλά για τη σειρά μου δεν προβλέπεται...


  6. #66
    ena poli aplo videaki pou to e3hgh poli apla einai edw
    Panagiotis

  7. #67
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Μπά... μόνο αν ήθελα να υπολογίζω μεθυσμένα ίχνη... ή αν άλλαζα τα ημίτονα με συνημίτονα στον τύπο... αλλά για τη σειρά μου δεν προβλέπεται...

    Άσε που ένα κακόμοιρο κατακόρυφο πιρουνάκι θα μου έβγαζε άπειρο ίχνος, ενώ τα τσόπερ θα γινόταν πιο ευέλικτα και από τα πιο extreme supersport... Δεν λέω κάποιοι-κάποιοι εδώ μέσα μπορεί να γούσταραν, αλλά άσε καλύτερα...


  8. #68
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
    Μπά... μόνο αν ήθελα να υπολογίζω μεθυσμένα ίχνη...
    Για να υπάρχει άμεση εμπλοκή της γωνίας κάστερ σΕ λέω γιά ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  9. #69
    δρόμο να 'χουμε... Το avatar του/της npat
    Εγγραφή
    13/09/2006
    Μηνύματα
    3.150
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Για να υπάρχει άμεση εμπλοκή της γωνίας κάστερ σΕ λέω γιά ...
    Σε αυτό έχετε δίκιο, σεβάσμιε γέροντα!

    Δια το το διδακτικότερον, ο ως άνω τύπος---δυνάμει των στοιχειωδών τριγωνομετρικών μετασχηματισμών [cos(f) = sin(90-f), και sin(f) = cos(90-f)]---δύναται εκφρασθεί και ως ακολούθως:

    Τ = (R * sin(C) - O) / cos(C)

    T: trail
    R: Ακτίνα τροχού
    C: Caster angle, γωνία μεταξύ κατακορύφου και άξονα διεύθυνσης
    O: fork offset

  10. #70
    Και μετά από τις παραστατικές ακαδημαϊκές παρατηρήσεις των φίλτατων πρυτάνεων από πάνω -τα τελευταία σκίτσα με πέθαναν-, μιά απόπειρα επεξήγησης του γυροσκοπικού φαινομένου στη πράξη σε μία μόνο παράγραφο στα ελληνικά.
    Για αρχάριους... που σημαίνει ότι δεν έχετε ξαναματαστρίψει ηθελημένα στρίβωντας το τιμόνι ανάποδα, για να πάτε από την άλλη -counter steering (μεταφράζεται ατυχώς ως αντίστροφη πέδηση, η ανάποδο στρίψιμο, ή ότι σκ#τά θέλετε τέλος πάντων).





    Έχεις το σώμα κανονικά στη μηχανή -όχι δεν βγάζεις ακόμα σώμα.
    Φροντίζεις να μη δίνεις βάρος στα χέρια -όπως μπορείς, σε ss και μερικά street μπορεί να σου φανεί δύσκολο στην αρχή, σφίξε τα πόδια στο τεπόζιτο.
    Πλησιάζεις μια στροφή με σταθερό γκάζι και λίγα χλμ/ώρα πχ 40 -αργότερα θα μάθεις να το κρατάς σταδιακά ανοιγώμενο.
    Η στροφή πχ είναι δεξιά.
    Αντί να γείρεις, κράτα το σώμα σου σφιχτά στη μηχανή, και με το δεξί χέρι σπρώχνεις μπροστά ελαφρά, ενώ τραβάς ελαφρά με το αριστερό.
    Παρατηρείς ότι η μηχανή ενώ στρίβεις το τιμόνι αριστερά γερνεί στιγμιαία δεξία -αν το κάνεις απότομα και έχεις χαλαρό το σώμα, θα στρίψει αυτή και μετά εσύ -εδώ κολλάει το ανάποδο που λέει η έννοια counter steering, στρίβεις αριστερά, πάει δεξιά ισχύει και σε ποδήλατο όπως σε όλα τα δίτροχα με τη μια ζάντα πίσω από την άλλη.
    Μετά συνεχίζεις να έχεις χαλαρά χέρια γιατί ο μπροστινός τροχός -ειδικά σε μηχανές με κοντά πιρούνια- ενώ έστριψες αριστερά, έχει τη τάση να ακολουθήσει τη στροφή, και στρίβει μόνος του πάλι δεξιά -ακριβώς μετά το πλάγιασμα.
    Όσο πιο πολύ τρέχεις τόσο πιο δύσκολα στρίβει η μηχανή, σαφώς πιο γρήγορα όμως από ότι θα μπορούσες ποτέ με σώμα.
    Μετά την αρχική σου έκπληξη, μένει να συνηθίσεις να οδηγάς πάντα έτσι.*





    *Σημείωση:
    Στη πόλη ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνεις διάφορα, όπως πχ counter steering έχοντας το βάρος από την άλλη για να μή γείρει η μηχανή, ή να αποφύγεις τελείως το έντονο counter steering για να μη γείρεις καθόλου, αλλά έτσι κι αλλιώς στη πόλη πρέπει να οδηγάς για τους άλλους, ούτε λέει, ούτε χρειάζεται πολύ καγκουριά εκεί.

    Έχουν γραφτεί πάρα πολλά για το θέμα, ξαναδιαβάστε όλο το θρεντάκι, και άλλα παρόμοια.

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Και μετά από τις παραστατικές ακαδημαϊκές παρατηρήσεις των φίλτατων πρυτάνεων από πάνω -τα τελευταία σκίτσα με πέθαναν-, μιά απόπειρα επεξήγησης του γυροσκοπικού φαινομένου στη πράξη σε μία μόνο παράγραφο στα ελληνικά.
    Για αρχάριους... που σημαίνει ότι δεν έχετε ξαναματαστρίψει ηθελημένα στρίβωντας το τιμόνι ανάποδα, για να πάτε από την άλλη -counter steering (μεταφράζεται ατυχώς ως αντίστροφη πέδηση, η ανάποδο στρίψιμο, ή ότι σκ#τά θέλετε τέλος πάντων).





    Έχεις το σώμα κανονικά στη μηχανή -όχι δεν βγάζεις ακόμα σώμα.
    Φροντίζεις να μη δίνεις βάρος στα χέρια -όπως μπορείς, σε ss και μερικά street μπορεί να σου φανεί δύσκολο στην αρχή, σφίξε τα πόδια στο τεπόζιτο.
    Πλησιάζεις μια στροφή με σταθερό γκάζι και λίγα χλμ/ώρα πχ 40 -αργότερα θα μάθεις να το κρατάς σταδιακά ανοιγώμενο.
    Η στροφή πχ είναι δεξιά.
    Αντί να γείρεις, κράτα το σώμα σου σφιχτά στη μηχανή, και με το δεξί χέρι σπρώχνεις μπροστά ελαφρά, ενώ τραβάς ελαφρά με το αριστερό.
    Παρατηρείς ότι η μηχανή ενώ στρίβεις το τιμόνι αριστερά γερνεί στιγμιαία δεξία -αν το κάνεις απότομα και έχεις χαλαρό το σώμα, θα στρίψει αυτή και μετά εσύ -εδώ κολλάει το ανάποδο που λέει η έννοια counter steering, στρίβεις αριστερά, πάει δεξιά ισχύει και σε ποδήλατο όπως σε όλα τα δίτροχα με τη μια ζάντα πίσω από την άλλη.
    Μετά συνεχίζεις να έχεις χαλαρά χέρια γιατί ο μπροστινός τροχός -ειδικά σε μηχανές με κοντά πιρούνια- ενώ έστριψες αριστερά, έχει τη τάση να ακολουθήσει τη στροφή, και στρίβει μόνος του πάλι δεξιά -ακριβώς μετά το πλάγιασμα.
    Όσο πιο πολύ τρέχεις τόσο πιο δύσκολα στρίβει η μηχανή, σαφώς πιο γρήγορα όμως από ότι θα μπορούσες ποτέ με σώμα.
    Μετά την αρχική σου έκπληξη, μένει να συνηθίσεις να οδηγάς πάντα έτσι.*





    *Σημείωση:
    Στη πόλη ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνεις διάφορα, όπως πχ counter steering έχοντας το βάρος από την άλλη για να μή γείρει η μηχανή, ή να αποφύγεις τελείως το έντονο counter steering για να μη γείρεις καθόλου, αλλά έτσι κι αλλιώς στη πόλη πρέπει να οδηγάς για τους άλλους, ούτε λέει, ούτε χρειάζεται πολύ καγκουριά εκεί.

    Έχουν γραφτεί πάρα πολλά για το θέμα, ξαναδιαβάστε όλο το θρεντάκι, και άλλα παρόμοια.
    Nα ξαναρθεις τον αυγουστο, διαβασμενος!!!!!!!!

  12. #72
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Nα ξαναρθεις τον αυγουστο, διαβασμενος!!!!!!!!

    Το έχω σιχαθεί το θέμα. Έψηνα ένα συγγενή -στην ηλικία μου- παλιότερα να το δοκιμάσει για πρώτη φορά κάνα τρίμηνο.


    Τελικά του το είπα όσο πιο απλά μπορούσα και το κατάλαβε -η παραπάνω παράγραφος.

    Ίσως υπάρχουν κι άλλοι συγγενείς μου εδώ μέσα, ποτέ δε ξέρεις...

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Ενα θεμα περιεργο που παρουσιαζεται σε μοτοσυκλετες με το γυροσκοπικο ειναι οτι μολις τους δινεις τη δυναμη και οδηγουνται στην επιθυμητη κατευθυνση σου κανουν και ενα κουνημα ακομα του τιμονιου και εχω την απορια γιατι το κανουν αρκετα μοντελα ενω το vtr που εχω δεν το κανει.Πχ το εκανε το zx10, το χαγιαμπουσα 2008. Μια υποθεση πουεχω κανει ειναι οτι οφειλεται σε μη επαρκεις αποσβεσεις του πιρουνιου που κανει πανω κατω στιγμιαια και δημιουργει το θεμα.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mako
    Εγγραφή
    16/10/2007
    Μηνύματα
    366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
    Το έχω σιχαθεί το θέμα. Έψηνα ένα συγγενή -στην ηλικία μου- παλιότερα να το δοκιμάσει για πρώτη φορά κάνα τρίμηνο.


    Τελικά του το είπα όσο πιο απλά μπορούσα και το κατάλαβε -η παραπάνω παράγραφος.

    Ίσως υπάρχουν κι άλλοι συγγενείς μου εδώ μέσα, ποτέ δε ξέρεις...
    Όσο πιο πολύ τρέχεις τόσο πιο δύσκολα στρίβει η μηχανή, σαφώς πιο γρήγορα όμως ....

    Αυτο το εγραψες ποιο πανω. Ειναι απολυτως λαθος ως προς το δευτερο σκελος: από ότι θα μπορούσες ποτέ με σώμα. Καμμια μηχανη στο πλανητη δεν στριβει εξ' αιτιας του σωματος.-

  15. #75
    Stops Squeaks!! Το avatar του/της lamoun
    Εγγραφή
    20/08/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
    Όσο πιο πολύ τρέχεις τόσο πιο δύσκολα στρίβει η μηχανή, σαφώς πιο γρήγορα όμως ....

    Αυτο το εγραψες ποιο πανω. Ειναι απολυτως λαθος ως προς το δευτερο σκελος: από ότι θα μπορούσες ποτέ με σώμα. Καμμια μηχανη στο πλανητη δεν στριβει εξ' αιτιας του σωματος.-
    http://www.youtube.com/watch?v=3nRUeEkS644

    ΧΑχα... Σωστός ο mako, αλλά τώρα να πώ εγώ τί νομίζω πως εννοεί ο zireous???

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
    Ενα θεμα περιεργο που παρουσιαζεται σε μοτοσυκλετες με το γυροσκοπικο ειναι οτι μολις τους δινεις τη δυναμη και οδηγουνται στην επιθυμητη κατευθυνση σου κανουν και ενα κουνημα ακομα του τιμονιου και εχω την απορια γιατι το κανουν αρκετα μοντελα ενω το vtr που εχω δεν το κανει.Πχ το εκανε το zx10, το χαγιαμπουσα 2008. Μια υποθεση πουεχω κανει ειναι οτι οφειλεται σε μη επαρκεις αποσβεσεις του πιρουνιου που κανει πανω κατω στιγμιαια και δημιουργει το θεμα.
    kinhsh, τί ακριβώς εννοείς, ακούγετε ενδιαφέρον;; Ότι αφού πλαγιάσεις και χαλαρώσεις τα χέρια σου το τιμόνι γυρίζει προς τη στροφή (κυρίως φαίνεται σε χαμηλές ταχύτητες 30 - 40χλμ/ω);

    Η ότι άν είσαι όρθιος και χωρίς τα χέρια στο τιμόνι ρίξεις μια σφαλιάρα στο τιμόνι, αυτό θα ταλαντωθεί;

    Η μήπως κάτι άλλο;;;;
    O lamoun στη βροχή με λάδια είναι μέγας βρόντακας!


    Λάμπρος

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γυροσκοπικό φαινόμενο
    από Nrgman στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 15:42
  2. γυροσκοπικο.
    από OldMan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2007, 10:01
  3. γυροσκοπικο φαινομενο
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2007, 12:38
  4. γυροσκοπικο φαινομενο 2
    από γεροπιτσιρικος στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 20:44
  5. Γυροσκοπικό φαινόμενο!!!
    από antonis111 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 127
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2006, 01:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF